Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9716 replies to this topic

#2683
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Azi, o alta zi cu numai 0.3 kwh recoltati tot pana la ora 15, dupa care regulatorul a intrat la somn.  Cica nici maine nu va fi mai grozav. Abia de luni sa apara soarele la Iasi.

De vreo cateva zile ma tot chinuie o idee, mai ales pentru cei ca mine - full off-grid:
Oare s-ar putea recolta mai multa energie in zile intunecate ca acestea daca s-ar folosi un regulator de tensiune mare la intrare (ex. Morningstar 60-600, Schneider 80-600, Studer VarioString VS-70 sau VS-120) ?

#2684
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
In loc sa ai 0,3kWh/zi vei avea 0,33kWh/zi, nu cred ca vei obtine mai mult.
Am mai spus in trecut ideea mea cu motorul Stirling pentru cei off-grid si cu centrala termica.
Iarna oricum facem focul exact cand panourile nu mai produc suficient, putem sa-i spunem cogenerare, recuperare de caldura, etc.
Nu mai stiu daca am pus link-urile cu domnul de la Tg Mures care a facut la o soba cu 2 calorifere si un Stirling care alimenta pompa de recirculare.
Putem face  un radiator cu antigel afara la -10 .... -20 grade iar partea calda va fi racordul de la cos, poate un coleg de pe forum care-i mai aproape de Tg Mures poate sa se intereseze la domnul respectiv, mai era si ideea cu TEG-uri sau peltier dar Adi zicea ca-i prea mic randamentul, discutasem anul trecut daca imi amintesc bine. Alte variante nu vad cum putem folosi clima in avantajul nostru iarna.

Edited by CostyOK, 02 December 2017 - 23:42.


#2685
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Abia acum o ora am gasit buba la setarile Midnite-ului pentru eoliana si deja se vede o alternativa. Solar sunt la pamant!

Attached Files

  • Attached File  Prod.jpg   46.31K   54 downloads


#2686
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Seebeck (nu Peltier) se pot folosi. Da, au randament mic, dar nu e chiar rau, pentru ca o soba sau un sistem de incalzire oarecare pe baza de flacara sau temperatura mare in general, are putere mare, si sa obtii un 5-7% din cei 2kW (cat ar trebui sa aiba o soba sau un alt sistem de incalzire pentru o casa obisnuita toamna si primavara sau chiar din 4-6kW (iarna)), nu sunt deloc de lepadat.

View PostCostyOK, on 02 decembrie 2017 - 23:40, said:

....Putem face  un radiator cu antigel afara la -10 .... -20 grade iar partea calda va fi racordul de la cos....
In privinta asta nu sunt deloc de acord. Energia termica ar fi irosita si puterea disponibila la cos este oricum destul de mica.
Sistemul ar trebui sa fie facut in felul urmator:
  • In tubul de flacara (asa numitele "fumuri" de la soba de teracota) sau orice alta zona care sa nu impiedice buna functionare a focarului (sa nu-l raceasca), sa fie zidite punti metalice (bare metalice groase) din aluminiu, care in zona flacarii sa fie cuplate la acele "radiatoare" de aluminiu folosite in electronica pentru disiparea caldurii, dar acestea vor trebui sa fie de o constructie mai aparte, cu aripioarele suficient de rare pentru a nu se bloca repede de la depunerile de gudron, si acoperite cu tabla subtire de inox ambutisata pe toata suprafata (deci flacara sa nu vina in contact direct cu aluminiul)
  • Barele de aluminiu sa treaca prin peretele sobei si sa ajunga la elementele Seebeck, dar contactul termic este important sa fie imperfect si reglabil. Un sistem electronic controlat de termostat sa mentina fata calda la o temperatura inferioara celei maxim admise (care e undeva pe la 350 grade la unele modele, 600 la alte modele mai scumpe).
  • Puterea termica de, sa zicem, 3kW, va trece prin Seebeck si se va transforma 7% in electricitate; restul de 2.8kW va incalzi apa de pe fata rece a elementelor.
  • Fata "rece" va disipa deci caldura intr-o conducta de apa, apa incalzita fiind apoi trimisa la calorifere sau la buffer (numit incorect puffer) sau la sist de incalzire in pardoseala.

Edited by addysoftware, 03 December 2017 - 14:30.


#2687
gigiaman

gigiaman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.09.2009

View PostCostyOK, on 02 decembrie 2017 - 23:40, said:

Nu mai stiu daca am pus link-urile cu domnul de la Tg Mures care a facut la o soba cu 2 calorifere si un Stirling care alimenta pompa de recirculare

Acesta este linkul;  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hgLCeMW8pqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Solutia lui este un All-in-one manufacturat dupa un proiect personal. Nu cred ca este adaptabil la cei care au deja o centrala comerciala si tintesc spre randamente cat mai mari de la centrala lor. Dar acolo unde se foloseste o soba-centrala artizanala, consider ca adaugarea unui astfel de motor in camera centralei este foarte ok. Cat va merge centrala, va fi si un curent constant produs.

Aste un user care merita urmarit; are o gramada de idei utile.

Edited by gigiaman, 03 December 2017 - 15:49.


#2688
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
* Nota:
Puffer (se pronunta cum se scrie, adica cu "u") este termenul din germana care este similar termenului din engleza Buffer, amandoua insemnand "tampon" in romana.

Termenul "puffer a fost adoptat in vocabularul roman datorita materialelor informative pe domeniul termic predominant german, asa cum "buffer" a fost adoptat datorita domeniului electric, predominant englez.

Edited by vast, 03 December 2017 - 16:25.


#2689
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
Eu cred ca trebuia sa cumpere LCD u nu plasma ca alea consuma mult... plus ca aia au pus antena nasol si i a umbrit un panou. Dar partea cea mai buna e ca pe jumatate de casa are acoperis bun.

Attached Files



#2690
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Se vede clar ca e trucata antena si panourile sant puse din alta parte...

View Postgigiaman, on 03 decembrie 2017 - 15:48, said:

Acesta este linkul;  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hgLCeMW8pqY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Solutia lui este un All-in-one manufacturat dupa un proiect personal. Nu cred ca este adaptabil la cei care au deja o centrala comerciala si tintesc spre randamente cat mai mari de la centrala lor. Dar acolo unde se foloseste o soba-centrala artizanala, consider ca adaugarea unui astfel de motor in camera centralei este foarte ok. Cat va merge centrala, va fi si un curent constant produs.

Aste un user care merita urmarit; are o gramada de idei utile.
Acel motor poate scoate doar citiva w cred ca e mai bine cu peltier seebeck se obtine mai multi w si nu mai e problema cu partea mecanica.

Edited by vbn, 03 December 2017 - 18:11.


#2691
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Studiati micro CHP. Multe locuinte izolate din vest au instalate o unitate de cogenerare.

#2692
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Postaddysoftware, on 03 decembrie 2017 - 14:27, said:

Sistemul ar trebui sa fie facut in felul urmator:
In tubul de flacara (asa numitele "fumuri" de la soba de teracota) sau orice alta zona care sa nu impiedice buna functionare a focarului (sa nu-l raceasca), sa fie zidite punti metalice (bare metalice groase) din aluminiu, care in zona flacarii sa fie cuplate la acele "radiatoare" de aluminiu ...

Eu as propune altcumva. In multe cazuri intre circuitul dintre centrala termica si casa se foloseste un schimbator de caldura pentru a separa cele doua circuite(ale centralei si al casei). Prin acel schimbator de caldura pot trece 20kW in functie de centrala. Eu as modifica un astfel de schimbator in asa fel incat schimbul sa se faca prin intermediul elementelor Seebeck. Daca e incalzire in pardoseala temperatura circuitului casei e maxim 30-40 gr. iar centralele termice merg bine de la 60-70 gr. in sus.

BIne, pana la urma nu conteaza asa de mult diferenta de temperatura, ci cantitatea de caldura schimbata prin element. Se folosesc elemente in serie sau in paralel.

#2693
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Am o oferta de la un seller de pe ebay din Germania.
Ce parare aveți de panourile astea?
A instalat cineva asa ceva prin Ro?

https://www.ebay.com...2?ul_noapp=true

"have more than 10 pieces - so I can offer you 10 pieces. My last price when buying 10 pieces is 1050 €. The shipping costs to Romania are 154 €. Shipping is done with four packages via DHL - this is the cheapest solution for shipping. Total price including shipping so 1200 €. That's my offer. If this is ok for you then I offer this on ebay."

#2694
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@goctav2000 : la dimensiunea aia numai 140W e jenibil de putin.

#2695
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View PostCompf_99, on 07 decembrie 2017 - 17:05, said:

@goctav2000 : la dimensiunea aia numai 140W e jenibil de putin.
ma gândesc ca produc bine si pe timp noros
sunt tin film
Uite ce mai zice de ele:

Each module consists of 22 triple junction amorphous silicon solar cells. Each cell has a bypass Diodes for Shadow Tolerance. These modules are therefore very suitable for partial shading. The bypass diodes are integrated in the laminate. You can feel it when you run your finger over the laminate and see it for a while. It is also described in the technical data sheet.

Edited by goctav2000, 07 December 2017 - 17:37.


#2696
vulcanescu35

vulcanescu35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.04.2007

View Postgoctav2000, on 07 decembrie 2017 - 16:43, said:

Am o oferta de la un seller de pe ebay din Germania.
Ce parare aveți de panourile astea?
A instalat cineva asa ceva prin Ro?

https://www.ebay.com...2?ul_noapp=true

"have more than 10 pieces - so I can offer you 10 pieces. My last price when buying 10 pieces is 1050 €. The shipping costs to Romania are 154 €. Shipping is done with four packages via DHL - this is the cheapest solution for shipping. Total price including shipping so 1200 €. That's my offer. If this is ok for you then I offer this on ebay."
Da, eu!
Am varianta de 144watt

#2697
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
Eficienta 6.3% la 2.1 mp, cele policristaline au 15% iar cele mono 17 si asta la 1.6 mp , deci nu inteleg cum or sa fie mai eficiente pe timp noros si/sau senin. Eu as cumpara asa ceva numai daca ar trebui sa le pun pe un acoperis curbat, altfel nu le vad utile.

Edited by Compf_99, 07 December 2017 - 21:58.


#2698
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Zeci de pagini am umplut in acesti ani despre policristaline versus monocristaline, cu masuratori de la diversi colegi si tot ce trebuie, cititi forumul.

#2699
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postbzalex, on 04 decembrie 2017 - 16:40, said:

.....Prin acel schimbator de caldura pot trece 20kW in functie de centrala. .....BIne, pana la urma nu conteaza asa de mult diferenta de temperatura, ci cantitatea de caldura schimbata prin element. Se folosesc elemente in serie sau in paralel.
Pai nu, ca e o problema.
Pout = Pin * η
Conteaza atat fluxul de caldura Pin cat si randamentul η. Randamentul creste cu diferenta de temperatura, potrivit legii masinii termice (Carnot).
Ai sesizat corect ca conteaza fluxul... dar din pacate randamentul elementelor termogeneratoare este foarte mic la diferente mici de temperatura.

#2700
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
cate ceva despre η aici, formula din mijlocul paginii si textul de dupa: https://en.wikipedia...vice_efficiency

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

danyro, piratu360

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate