Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9710 replies to this topic

#9703
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007

View PostBottecchia, on 25 martie 2024 - 16:19, said:

Am montat si rezistenta de 6kw, dar nu am prins prea multe ore cu soare in care poate sa incalzeasca apa semnificativ [...] Problema e ca dupa ora 15.30 panourile nu mai produc nici cei 6 kw de cat are nevoie rezistenta, pentru ca nu am orientarea perfecta spre sus si unghiul acoperisului e de 15 grade, daca era la 40 probabil produceam.

Exact despre asta ziceam. E prea mult una de 6. Dacă la echinoxiu nu ai soare suficient, cum crezi că va fi la solstițiul de iarnă? Adică în afară de azimutul soarelui care e mult mai jos (rezultând un unghi de incidență mai mic pe panouri, de obicei e cam înorat iarna.

Edited by bsam, 25 March 2024 - 21:24.


#9704
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
Ce părere aveţi de panourile Hestia Solar? Am primit oferta de panouri Hestia 550W, însă nu găsesc informaţii pe net. Cum le-aţi încadra în raport cu altele, cu Canadian Solar de exemplu?

#9705
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 21.01.2013

Vizualizare mesajlogosu, pe 22 aprilie 2024 - 15:00, a scris:

Ce părere aveţi de panourile Hestia Solar? Am primit oferta de panouri Hestia 550W, însă nu găsesc informaţii pe net. Cum le-aţi încadra în raport cu altele, cu Canadian Solar de exemplu?

Nu stiu cum ai cautat si nu ai gasit nimic, dar aici "http://www.hestiasol...com/SOLARPANEL" gasesti ceva informatii.

#9706
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
@blackiesasha, dupa 1984 de postari ar trebui sa sti, conform Articolul 3 din regulament, litera c. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului

Edited by rinaldoparaipan, 23 April 2024 - 07:22.


#9707
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 21.01.2013
scuze, da, stiam. din viteza....

#9708
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
@blackiesasha

View Postblackiesasha, on 23 aprilie 2024 - 06:40, said:


Nu stiu cum ai cautat si nu ai gasit nimic, dar aici "http://www.hestiasol...com/SOLARPANEL" gasesti ceva informatii.

Mă refeream la informaţii relevante, nu site de reclamă, adică ceva cu un review, test care să prezinte şi bune şi rele, sau măcar părerea unora care au avut de a face cu ele. Pe site-urile de prezentare toţi doar îşi lauda marfa. Poate un cunoscător să-i fie suficient acel site, mie unul nu-mi este.

#9709
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007

View Postlogosu, on 22 aprilie 2024 - 15:00, said:

Ce părere aveţi de panourile Hestia Solar? Am primit oferta de panouri Hestia 550W, însă nu găsesc informaţii pe net. Cum le-aţi încadra în raport cu altele, cu Canadian Solar de exemplu?

Cred că pui întrebarea greșită. Nu are sens comparația între două mărci. Ca și cum ai întreba: ce e mai bun, Renault sau Citroen?
Fii mai clar despre ce model ți s-a ofertat. Sau dacă nu ți-a spus instalatorul, cere în scris modelul.

Mai departe, dacă ai de ales, mergi pe varianta N-Type. Dau mai multă energie în condiții de nori, dimineața, seara față de cele PERC.

#9710
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 11.06.2008
Ok, e bine dacă e comparația între Renault și Citroen. Îmi era teamă să nu fie între Makita și Wuhangdepevapor sau ceva de genul. Întradevăr nu mi s-a dat decât numele Canadian (de care știam) și Hestia Solar și puterea 550W. Am cerut informații să văd ce/dacă primesc. N-type Posted Image

#9711
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Explicatii ale directorului ANRE privind obligativitatea montarii contoarelor, aici.
Asta e cea mai tare:
– asigurarea rezilienței rețelelor electrice de distribuție la care se racordează prosumatorii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate