Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9720 replies to this topic

#9685
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Salutare!
Daca mai sunt instalatori pe aici, mi-ati putea spune, aproximativ care ar fi prețul, cu tot cu TVA(din câte știu e 5%, nu?), pentru un sistem cu 8KW, cu următoarele componente:
  • Invertor hibrid Huawei 10kW
  • 18 panouri JaSolar de 460Wp
  • Structura montaj
  • Tablou protecții AC și DC
  • Priza de pământ ≤ 4 Ohm
  • BMPT contor producție
  • Cabluri și accesorii pozare legături electrice
  • Commissioning
  • Întocmirea dosarului de prosumator
Mulțumesc anticipat!

Încerc să-mi dau seama daca instalatorul selectat a umflat din burta preturile

#9686
Liviub-67

Liviub-67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 08.02.2023

View PostBottecchia, on 08 februarie 2024 - 18:48, said:

Cum de nu m-am gandit la asezarea asta a panourilor, ce simplu era, thx. Daca scriai cu 30 min mai devreme era si mai bine pt ca nu mai luam cele 3 optimizatoare Tigo. Am semnat acu 30 min contractul cu o firma din Bucuresti pt 10 kw, 21panouri 475w, invertor Deye trifazic de 10 kw, smartmeter Eastron, 3 Tigo, prindere tabla faltuita, manopera, dosar, montaj la inceputul lui Martie, 34000 lei. Chiar daca pierd 750 lei pt Tigo, nu sunt bani pierduti, poate ma ajuta cu cosul la primele ore + ca pot sa vad exact cat am productia pe panourile alea sau daca sunt afectate de fum sau funingine. Fix acu un an, un prieten a pus fotovoltaice 7,2kw, invertor Huawei 6 kw, 16 panouri Longi cu 40000 lei. Preturile au scazut semnificativ la toate componentele, mai ales ca el are in oferta Huawei de 6 kw care costa acum 3700 lei fata de 11000 cat costa un Deye de 10 kw.
Sau pun ultimul panou din dreapta jos pe randul de sus, ca sa am si acces usor cu scara pe acoperis.

Va rog, dacă regulile forumului permit, să-mi indicați și mie firma cu care ați semnat fiindcă ma interesează și pe mine o soluție similară. Prețul pe care l-ați obținut este mai bun decât ce am găsit eu prin Casa Verde.

#9687
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
vineri, o cunostinta a semnat cu un instalator prin AFM 20.000+2.000 lei pt sistem de 6kW
tva este 9%

#9688
Liviub-67

Liviub-67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 08.02.2023
Eu caut o soluție cu deye trifazic. Instalatorul pe care îl am desemnat deocamdată mi-a ofertat o soluție la 3400 lei o soluție cu panouri ntype de 6 kwp și invertor deye trifazic de 8 KW, ceea ce nu ma încântă.

#9689
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 21.01.2013
Dar care e problema? Ce nu te incanta?

#9690
Liviub-67

Liviub-67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 08.02.2023

View Postblackiesasha, on 10 martie 2024 - 18:00, said:

Dar care e problema? Ce nu te incanta?
O comparație cu ceea ce a postat câteva pagini inainte @Bottechia, domnul respectiv a obținut la același preț panouri ce totalizează 10 kwp și invertor deye trifazic de 10 KW. Din acest motiv cred ca oferta pe care am primit-o nu e chiar bună.

#9691
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
compari proiect prin AFM cu proiect cu banu' jos?!? Posted Image

#9692
Liviub-67

Liviub-67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 08.02.2023
Cred ca am greșit.

#9693
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View PostBottecchia, on 08 februarie 2024 - 20:08, said:

Cred ca o sa aleg varianta asta, pentru ca am nevoie de un gol jos ca sa pot sa urc pe acoperis cu scara, nu as vrea sa urc pe lateral unde e mult mai inalt acoperisul si nici nu sta bine scara. Umbra pe desen e de 3m, pe la ora 9, la ora 10 e de 2m, la ora 11 e de 1,4m pe 1 Mai,  in Iulie o sa fie mai scurta umbra cu aprox 40 cm, doar ca rasare mai devreme. Oricum optimizatoarele alea poate isi mai fac si ele treaba si daca sunt panouri cu tehnologia SMBB poate conteaza si aia.

View PostLiviub-67, on 10 martie 2024 - 12:59, said:

Va rog, dacă regulile forumului permit, să-mi indicați și mie firma cu care ați semnat fiindcă ma interesează și pe mine o soluție similară. Prețul pe care l-ați obținut este mai bun decât ce am găsit eu prin Casa Verde.
Pe 8 Februarie am semnat contractul cu InoSolar pentru 21 panouri de 475w adica 10kw total, invertor Deye trifazic de 10 kw, prindere pentru tabla click, fara gaurire, materiale, manopera, dosar, fonduri proprii. Preturile la unele materiale pot sa creasca, mereu prin Martie cresc preturile la materiale, sau cresc datorita ocolului mult mai mare pe care il fac navele ca sa evite Marea Rosie. Nu am mai luat optimizatoare, nici nu s-a mai pus smartmeter pt ca avea invertorul cleme CT. Pe 6 Martie firma a instalat sistemul, urmeaza doar sa trimit actele pentru dosarul de prosumator. Mai doresc sa pun un panou si sa adaug o baterie Pytes de 5,12 kw (deocamdata)
Am instalat astfel panourile pentru ca am un cos care ar fi umbrit la primele ore un panou. Am facut poza la 8:10 si nu e niciun panou umbrit de cos, totusi vreau sa pun in spatiul ala inca un panou, chair daca o sa afecteze tot sirul de 11 panouri 1-2 ore, dar productia pe restul zilei poate o sa fie mai mare. Sau poate reusesc sa pun doar un optimizator pe acel panou ca sa nu afecteze to sirul.
Unghiul acoperisului este de 15°, nu e un unghi bun, am calculat si a iesit o pierdere de 640 kw pe an datorita unghiului, dar daca suplimentez cu inca un panou de 475w, el poate produce 550 kw pe an, la care mai scad cateva ore cand e afectat de umbra.
Unghiul fix ideal pentru locatia mea ar fi fost de 33.4°
Your optimal tilt angles by season:
Spring: 33.4°
Summer: 18.4°
Fall: 33.4°
Cel mai mult ma interesa in lunile de iarna si acolo stau foarte prost cu unghiul, respectiv December: 48.4° /  January: 43.4° / February: 38.4°
Panourile au un ranadament bun, chiar si cand cerul e plin de nori si aproape ceata, ele produceau 2-3 kw
Ieri am produs aproape 23 kw, azi 18 kw, cu mari perioade din zi inorat, sau ieri dimineata pana la 11 a fost ceata, apoi nori, si mai tarziu soare. Productia lor ar fi fost mult mai mare, dar e setare facuta in invertor ca panourile sa produca doar cat consum are casa, fara export in retea pana devin prosumator. Asa ca am dat drumul la 3 aere conditionate pe incalzire, la boilerul electric, la plita, la cuptor, tot ce puteam sa consum, dar tot era sub productia maxima a panourilor.
Am activat pentru cateva minute vanzarea in grid a curentului ca sa vad cat produceau panourile cand eu aveam consum de 5 kw si mi-a aratat ca ele produceau 7,3 kw si nu era soare perfect si nici cea mai buna ora. Deci cand o sa devin prosumator voi injecta destul de mult in retea, daca nu reusesc sa consum atat. O sa montez si o rezistenta electrica de 6 kw in puferul de 800l si o sa bag si in el iarna, ca sa incalzesc pardoseala.
Preturile la materiale luate prin programul Casa Verde ar fi fost mult mai mari, acolo se mai adauga cel putin 25-30%

Attached Files



#9694
feraru3333

feraru3333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.02.2011
Bună ziua. Este cineva care a folosit baterii de dacia spring pe un sistem fotovoltaic?

#9695
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 15.07.2007
@Bottecchia

"Panourile au un ranadament bun, chiar si cand cerul e plin de nori si aproape ceata, ele produceau 2-3 kw"
Incorect. Tu consumai atât dacă ai injecție zero.

Ce model de panouri ai?

Cred că o singură rezistență de 6 kw e prea mare pentru zilele de iarnă la o putere instalată de 10 kw.

Pe de altă parte nu pricep de ce nu au reușit să păstreze distanța corectă față de marginea panourilor...

Attached Files



#9696
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 15.07.2007

View PostBottecchia, on 10 martie 2024 - 22:06, said:

O sa montez si o rezistenta electrica de 6 kw in puferul de 800l si o sa bag si in el iarna, ca sa incalzesc pardoseala.

Cred că cel mai eficient ar fi să ai o pompă de căldură pentru încălzire.
Dacă nu ai, mai eficient decât să încălzești boilerul de 800 de litri ar fi să încălzești direct pardoseală (apa din circuit) cu energia de la soare (fotovoltaice).

Edited by bsam, 16 March 2024 - 11:15.


#9697
skyspot1

skyspot1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 25.01.2014
Salutare! Am un sistem format din 20 panouri Longi 505w si inverter Fronius symo advanced 10.0-3-m si smartmeter Fronius. Sistemul este montat, dar nu este pus in functiune, fiindca astept dupa ATR-ul pt trifazic. Intrebare: nu se poate pune in functiune doar pentru consumul propriu, pana primesc ATR-ul? In fond nici nu ma intereseaza sa dau in retea... Multumesc!

#9698
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.12.2008

View Postsparkyson, on 02 februarie 2024 - 22:28, said:

3. Nu creste puterea atat de mult.
4. Nu iti masoara nimeni puterea instantanee, pentru ca poate creste la temperaturi scazute, dar faci lucrurile ilegale pe barba ta.
Contoarele moderne masoara puterea instantanee ( fac o medie pe 15 minute asa cere regulamentul de explotare a energiei electrice) . Ca acasa se afiseaza sau nu asta depinde de cum este programt contorul. Daca imi aduc bine aminte un contor electronic mosoara 108 parametrii.

View PostR_a_z_v_a_n, on 28 februarie 2024 - 16:14, said:

Va salut,

Intrebare intrebatoare Posted Image :

Sistem monofazat, invertor Huawei 6KTL L1, 16 panouri LUXOR EL HC M120_BB_360-380W pe 2 stringuri, fiecare string cu 8 panouri in serie, in total 6.08kW.

Vreau sa mai adaug 2 panouri dar nu mai gasesc modelul asta pentru a fi compatibile cu cele existente. Dati-mi un sfat/solutie ce as putea monta astfel incat sa nu am probleme.

PS: Am gasit ceva asemanator ca si caracteristici dar nu sunt foarte convins ca ar fi ok: JA SOLAR - JAM60S20 365-390MR
Teoretic la legarea in serie trebuie sa aiba aceiasi rezistenta interna. Cum verifici asta ? Simplu faci raportul dinte tensiunea la sarcina nominala/pe curentul nominal. care sunt trecute pe panouri.

#9699
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 13.02.2006
Am participat la Summitul Instalații fotovoltaice pe acoperiș.Stocare energie.
Detalii despre cele discutate aici
Printre altele, am aflat si de ce se  cere contorul suplimentar:Pentru ca Romania s-a angajat ca pana in 2030 sa produca un anumit procent (32% parca) energie regenerabilă.De ce unii OD impun montarea contorului și alții nu, nu s-a putut spune..
Se pune accent pe maximizarea autoconsumului. Zoltan NAGY chiar a insistat in mod deosebit pe asta.Probabil știe care e situația rețelelor din Romania.

#9700
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

Vizualizare mesajbsam, pe 16 martie 2024 - 10:38, a scris:

Ce model de panouri ai?
Cred că o singură rezistență de 6 kw e prea mare pentru zilele de iarnă la o putere instalată de 10 kw.
Pe de altă parte nu pricep de ce nu au reușit să păstreze distanța corectă față de marginea panourilor...
Jinko Tiger N-Type Neo JKM475N-60HL4-V
Am montat si rezistenta de 6kw, dar nu am prins prea multe ore cu soare in care poate sa incalzeasca apa semnificativ, totusi, in 3 ore a incalzit 800 l de la 35C la 60C, dar doar sus in pufer, jos erau 35C. Oricum e ceva in neregula cu termostatul de la rezistenta pt ca a decuplat siguranta desi ii setasem 75C, cred ca e montat prea aproape de rezistenta, deasupra ei in pufer si acolo apa e mult mai fierbinte decat e in pufer sus. O sa mai fac teste sa vad care e randamentul, poate o sa pun si termostatul mai sus in pufer daca se mai poate. Problema e ca dupa ora 15.30 panourile nu mai produc nici cei 6 kw de cat are nevoie rezistenta, pentru ca nu am orientarea perfecta spre sus si unghiul acoperisului e de 15 grade, daca era la 40 probabil produceam.
Am mai montat un panou cu un optimizator sungrow pe el, pentru ca pana la ora 9 am umbra de la cos pe el, acum am 22 panouri, respectiv 10,4 kw. Am deschis putin optiunea sa vand in retea ca sa vad cat produc maxim panourile si arata 9,6 kw, deci vara cand unghiul devine mai bun o sa produc mai mult. Am montat si o baterie Pytes de 5,12 kw si ma ajuta cand incepe sa scada puterea fotovoltaicelor sub 6 kw, mai ia si din ea. O folosesc mai ales pentru seara - noapte, ca sa nu mai ia din grid aia 1-2 kw. Oricum folosesc f mult aerele conditionate pe incalzire acum, incalzesc si apa din boiler. Focul in termosemineu nu prea l-am mai facut decand am fotovoltaicele astea.

Distanta fata de marginea panourilor are vre-o importanta? Au zis ca  nu era acoperisul drept la 90 grade si daca se luau dupa o latura ziceau ca ieseau peste acoperis in cealalta parte si au demontat 8 panouri deja instalate si au corectat unghiul si probabil au ramas cu barele alea de prindere pe alta pozitie. Sau cel mai probabil nu au calculat ei bine si a rezultat aceasta decalare.
Acum astept sa depuna actele pentru dosarul de prosumator, se misca foarte greu la faza asta, pentru ca s-au aglomerat cu userii de la Casa Verde.

Attached Files



#9701
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008

Vizualizare mesajrinaldoparaipan, pe 25 martie 2024 - 15:44, a scris:

Am participat la Summitul Instalații fotovoltaice pe acoperiș.Stocare energie.
Detalii despre cele discutate aici
Printre altele, am aflat si de ce se  cere contorul suplimentar:Pentru ca Romania s-a angajat ca pana in 2030 sa produca un anumit procent (32% parca) energie regenerabilă.De ce unii OD impun montarea contorului și alții nu, nu s-a putut spune..
Se pune accent pe maximizarea autoconsumului. Zoltan NAGY chiar a insistat in mod deosebit pe asta.Probabil știe care e situația rețelelor din Romania.
Macar spuneai inainte poate mai erau cativa care sa participe.
😁😁

Edited by st3fan19, 25 March 2024 - 20:13.


#9702
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Participarea a fost doar pe baza de invitatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate