Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9720 replies to this topic

#9667
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008

View Postwwx35, on 01 martie 2024 - 10:27, said:

@st3fan19 Deci singurul responsabil in cazul unui incendiu de la PV este instalatorul? Atunci e simplu de recuperat pagubele, instalatorul trebuie sa plateasca intotdeauna!

Pai daca face un instalator autorizat scolit nu cred ca se ajunge acolo.
Da ie Dorel care este cine stie.
Nu este neaparat tot timpul vina instalatorului.
Sunt cauze care nu tin de el.
Dar el ca sa prevada asa ceva trebuie sa instaleze protectii.
Daia il platesti pana una alta.
Si da cele mai frecvente incendii pleaca de la echipamente incompatibile prost calculate.
Fie ca sunt de la fotovoltaice sau din alte instalatii.

Edited by st3fan19, 02 March 2024 - 07:42.


#9668
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Salutare. Sunt in curs de definitivare proiect fotovoltaic. Din lipsa de spatiu pot instalat aproximativ 7|7.5 kw, iar nedumerirea mea este legat de capacitatea invertorului. Optez pentru firma deye, varianta de 6 sau 8kw. Voc al unui string este in parametrii invertorului, acum întrebarea este care ar fi mai ok, cel de 6kw, suporta maxim 7.5 kw panouri, iar cel de 8kw, un maximd de 10kw. Mă puteți ajuta cu o părere? Ms



#9669
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014

View Postshov54, on 03 martie 2024 - 08:39, said:

Salutare. Sunt in curs de definitivare proiect fotovoltaic. Din lipsa de spatiu pot instalat aproximativ 7|7.5 kw, iar nedumerirea mea este legat de capacitatea invertorului. Optez pentru firma deye, varianta de 6 sau 8kw. Voc al unui string este in parametrii invertorului, acum întrebarea este care ar fi mai ok, cel de 6kw, suporta maxim 7.5 kw panouri, iar cel de 8kw, un maximd de 10kw. Mă puteți ajuta cu o părere? Ms

View Postshov54, on 03 martie 2024 - 08:39, said:

Salutare. Sunt in curs de definitivare proiect fotovoltaic. Din lipsa de spatiu pot instalat aproximativ 7|7.5 kw, iar nedumerirea mea este legat de capacitatea invertorului. Optez pentru firma deye, varianta de 6 sau 8kw. Voc al unui string este in parametrii invertorului, acum întrebarea este care ar fi mai ok, cel de 6kw, suporta maxim 7.5 kw panouri, iar cel de 8kw, un maximd de 10kw. Mă puteți ajuta cu o părere? Ms
In functie de consumatori,dar eu as monta pe cel de 8kw

#9670
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Salutare. Dimineata pana pe la 10:30, unul dintre panouri este umbrit si afecteaza intregul string. Oare merita sa ii montez un optimizator? Am vazut ceva pe la 120lei, daca imi creste productia cu minim 1KW, in 120 de zile si-ar scoate banii Posted Image

La fel, seara se umbreste panoul din stanga sus, dar poate ca se mai rezolva din aceasta umbrire cu intrarea in primavara/vara si soarele va avea inaltime mai mare; totusi, ma gandesc ca ar ajuta poate  pe perioada rece.

Se monteaza usor? Sau trebuie sa chem pe cine a instalat panourile, fiind prin programul Casa Verde

Multumesc!

Attached Files



#9671
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 20.06.2006
off topic: ce casa frumoasa. felicitari
on topic: la mine au trebuit ridicate panourile pt acces la mufe. nu as fi putut singur. despre eficienta, nu am nici o idee inca, dar pare ca macar nu au facut rau (invertor huawei, optimizoare huawei)

/le: dupa toate filmeletele si comentariile de pe net la tine ar fi tb sa se activeze diodele de bypass si sa nu afecteze rau tot string ul :/ sa vedem ce zic cei mai cunoascatori de pe acilea

Edited by at_b, 05 March 2024 - 12:18.


#9672
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 11.01.2009
Vezi ce invertor ai si daca optimizatorul merge cu el.
Alternativ, vezi daca poti muta panoul mai sus si la stanga putin.

#9673
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 28.11.2017
Nu incape de-a doua?
Adica mod landscape,exact langa celalalt!

#9674
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008

View Postsparkyson, on 05 martie 2024 - 13:48, said:

Vezi ce invertor ai si daca optimizatorul merge cu el.
Alternativ, vezi daca poti muta panoul mai sus si la stanga putin.
Este un Growatt SPH trifazic de 6KW, deci sa ma uit dupa optimizator care se potriveste cu acesta ...

View Posttheionutzradu1991, on 05 martie 2024 - 14:06, said:

Nu incape de-a doua?
Adica mod landscape,exact langa celalalt!
Asta inseamna alte gauri, am inteles ca se curbeaza daca se monteaza landscape, nu stiu cum e mai bine. Mi-am zis ca poate ies mai usor cu un optimizator, mai putin complicat, etc

#9675
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
ar fi interesant de vazut daca nu e mai bine sa-l elimini complet decat sa-l lasi sa-ti afecteze mai mereu tot sirul, desi cu AFM... nu stiu cat este de posibil.

#9676
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
mda, am inteles ca nu prea e bine sa fie lipsa vreunul de pe casa

View Poststoianalin, on 05 martie 2024 - 14:27, said:

ar fi interesant de vazut daca nu e mai bine sa-l elimini complet decat sa-l lasi sa-ti afecteze mai mereu tot sirul, desi cu AFM... nu stiu cat este de posibil.
Deci un optimizator nu e ce trebuie?

#9677
mario4sound

mario4sound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 22.05.2007
Poți doar să-l elimini din șir, nu de pe casă. Vizual va fi doar de decor. Astfel vezi diferența de producție cu și fără el.

#9678
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Cum se face aceasta eliminare, adica decuplarea din mufe? Seara cand nu mai produc nimic panourile? Sau oricand, dar cu invertorul oprit? Sau poate altfel?

#9679
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.01.2014
daca intrebi e clar... raspunsul pentru tine e: noaptea, inlocuiesti panoul cu un fir de 1-1,2m si sectiune minim 4mm care are la capete mufe mama respectiv tata, cu invertorul oprit si deconectat de la retea.

Edited by stoianalin, 05 March 2024 - 14:50.


#9680
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 16.05.2010
Cand e umbra pe un panou, pur si simplu scade tensiunea pe sir, dar nu le afecteaza pe celelalte. Cel putin asa e la mine. Nu are rost sa il scoti, o sa produca cand e soare, o sa fie 0 cand e umbra.

#9681
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Aveti idee cum aș putea sa prind pe terasa niște panouri pe structura metalica (trebuie înălțat vreo 1.5 metri) ? Problema este ca nu se poate prinde in pardoseala ca am încălzire in ea si ar rămâne sa o prind poate doar in pereții stângă dreapta. aveți soluții ? Idei ?

#9682
micky_elisa

micky_elisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.11.2014

View Postmaxb2000, on 08 martie 2024 - 21:49, said:

Aveti idee cum aș putea sa prind pe terasa niște panouri pe structura metalica (trebuie înălțat vreo 1.5 metri) ? Problema este ca nu se poate prinde in pardoseala ca am încălzire in ea si ar rămâne sa o prind poate doar in pereții stângă dreapta. aveți soluții ? Idei ?
Ceva poze se poate ?

#9683
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Pai faci de la colturi/laterale o structura ca o pergola.
Si pe ea pui panourile

#9684
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.02.2011

View Postmaxb2000, on 08 martie 2024 - 21:49, said:

Aveti idee cum aș putea sa prind pe terasa niște panouri pe structura metalica (trebuie înălțat vreo 1.5 metri) ? Problema este ca nu se poate prinde in pardoseala ca am încălzire in ea si ar rămâne sa o prind poate doar in pereții stângă dreapta. aveți soluții ? Idei ?
Contragreutăți...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate