Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#217
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postdoega, on 14 martie 2018 - 14:08, said:

In principiu, da, da nici voi cei nou veniti nu cititi si nu va notati. Eu am pierdut ZECI de ore sa scriu cat mai pe intelesul tuturor. Ia uite aici ce frumos definesc si explic termenii inca de la primul post si al 12-lea, poate fi ceva mai clar de atat? Aaa, daca vrei sa incepi cu pagina 48 din 50, ca nu ai timp si te grabesti... aia e!

LVD/HVD (Low si Hi Voltage Disconnect)
Daca aveti si un Battery Management System...
Bottom Balancing (BB)
TOP BALANCE (TB)
etc etc
https://forum.softpe.../#entry22201239
https://forum.softpe.../#entry22206749
E ok si am recunoscut efortul suplimentar al celor care au fost foarte expliciti. Eu am prins din mers si chiar stau slab cu engleza. Ma gandeam si la...pe viitor. Multumesc

#218
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postpmarcel91, on 14 martie 2018 - 13:08, said:

...... Am o rugaminte,,daca se poate, ca sa-i ajutati pe toti ce vreau sa faca ceva "verde", sa incercati a explica, a traduce cuvintele si abrevierile pe care le folositi. ........ De exemplu...nu ar fi mai ok daca s-ar scrie: floated (plutire) , HVD (haig voltaj...- descarcare la voltaj inalt) poate gresesc...urmand ca in continuare sa se foloseasca abrevierile si cuvintele englezesti......
Poti intreba, nu e nici o rusine. Faci o listutza pe topicul care te intereseaza si intrebi. Eu mai pun cateodata termenul in abreviere+cuvinte clare (mai ales pe pm (personal message)) si apoi il folosesc doar ca abreviere in restul mesajelor si in topice; in topice folosesc deseori abrevierea mai ales cand nu sunt interlocutori noi, dar repet, cateodata mai pun si cuvintele, cand termenul nu a mai fost folosit de mult.

HVD inseamna High Voltage Disconnect, adica punctul (tensiunea) de deconectare al chargerului (MPPT sau de orice alt fel)
LVD inseamna Low Voltage Disconnect, adica punctul (tensiunea) de deconectare a sarcinii (invertor, sarcini de curent continuu) de la baterii.

Eu mai foloseam (la inceput) alti termeni, pana cand lumea a inceput sa vb mai des de aceste lucruri si am trecut cu totii la o abreviere putin mai simpla.

LVCO = Low Voltage Cutt-off
HVCO = High Voltage Cutt-off

apoi mai sunt altele, care au ca public target doar electronistii...

UVLO = Undervoltage Lockout (nu e acelasi lucru cu LVCO/LVD, e un semnal specific folosit innauntru in montaj, in electronica)
FASD, SLSD= Fast/Slow shutdown

Edited by addysoftware, 14 March 2018 - 16:40.


#219
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

View Postaddysoftware, on 14 martie 2018 - 16:34, said:


Poti intreba, nu e nici o rusine. Faci o listutza pe topicul care te intereseaza si intrebi.........
Bună. Vă mulțumesc pentru înțelegere și toleranță. Adevarul e că mai trebuie pus mâna și pe translator deși e mai greu de la o anumită vârstă n sus.

Edited by addysoftware, 08 November 2020 - 13:33.


#220
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
pliz,, nu mai quota tot postul precedent cand se intelege de la sine ca e raspuns direct. De asemenea, quoteaza doar cateva cuvinte cand e cazul unui raspuns particular la o chestiune

#221
pmarcel91

pmarcel91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Ok,mersi...învăț din mers.

#222
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Salut şi felicitări tuturor care au decis să împărtăşească experienţele cu panourile fotovoltaice :). Din postările voastre  am înţeles că cea mai mare problemă ar fi iarna, când soarele nu apare câte o săptămână. Avem o soluţie pentru asta? Mie mi-au recomandat să folosesc un generator pe motorină, însă nu mă încântă ideea. Este vreun utilizator pe forum care este complet off grid şi care să nu aibă probleme iarna? Ideea este că urmează să-mi construiesc o casă iar cei de la electrica nu vor să mă racordeze la reţea pe motivul că depăşesc 100 m de un punct de racordare ( sunt 160 de m :( ) aşa că m-am decis să trec pe fotovoltaice total (iniţial aş fi dorit să am sistem on grid), însă nu ştiu cum o să mă descurc iarna. Cât de mare să fie sistemul? Să iau în calcul doar 10% din puterea totală a panourilor pentru a stabili un minim necesar pentru timp de iarnă? Am văzut că mai nou au apărut bateriile pe Lithiu ION (spre exemplu cele de la LG Chem Resu ) care au capacitate destul de mare ...6kw, 10 kw  le vedeţi mai bune decât cele clasice?

#223
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Vreau sa-mi cumpar niste panouri solare pentru a-mi tine un calorifer de 2500w pentru incalzire iarna. Ce sistem e mai bun/eficient si cat ma costa? Multumesc!

#224
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Cel mai ineficient mod de a produce caldura , e cel expus de tine mai sus , mult mai eficient ar fi o pompa de caldura sau daca nu un AC cu functie de incalzire , expus iarna pe un perete sudic  insorit .

Pentru incalzire , mai bun e gazul si in combinatie cu lemnul,  daca vrei musai caldura sa fie cat mai eco , cumpara panouri cu tuburi vidate  cat mai multe posibil le faci un circuit cu antigel si le recirculi in sistemul casei  separat doar atunci cand bate soarele , noaptea separi circuitul de cel principal , asta in caz ca ai centrala cu calorifere , astfel caldura sa nu se recircule si prin panouri.

Edited by marius_vfp, 27 April 2018 - 12:33.


#225
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Ma intereseaza ceva care sa produca aceasta caldura doar din panouri solare

#226
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Apropo stai la bloc sau la casa  ai teren curte etc .

#227
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
La tara, la casa, curte :)

#228
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Lemne pentru incALZIRE.Uita de 2500w din fot8voltaic iarna, si sa te mai si incalzesti....

#229
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Depinde și de suprafață încălzită.
Dacă nu este exagerată 2.5kw on-grid instalați plus 2 AC uri ies bine.
Mai depinde și de unde pleci cu investiția . De la 0 e distanta cam mare

#230
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
E vorba de doar o camera.

#231
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Doar pentru o camera uita de fotovoltaic nu merita , baga lemne cum a zis si XTH , chiar nu arre rost .

#232
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Nu vreau cu lemne, spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa iau si cat ma costa? vreau sa tie 100% gratis energia, sanu mai depind apoi de lemne etc

Edited by justice22, 28 April 2018 - 15:55.


#233
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postjustice22, on 28 aprilie 2018 - 15:54, said:

Nu vreau cu lemne, spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa iau si cat ma costa? vreau sa tie 100% gratis energia, sanu mai depind apoi de lemne etc

Chiar nu exista ce vrei tu... dar pentru insistenta ta demna de o cauza mai buna, o sa incerc eu sa te lamuresc, desi si eu sunt incepator.

1. Soare e numai ziua, si nu in toate zilele... iarna sunt lungi perioade intunecate, adica EXACT cand ai mai multa nevoie de incalzire... asta inseamna ca, in orice varianta, ai nevoie de o stocare corespunzatoare, si de aici deja se complica lucrurile...

2. Cea mai ieftina varianta DIY e prin efectul de sera, incalzire aer-aer, ca aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G-nIGjQEtpA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3. Cu panouri cu apa, pompa de recirculare, calorifer apa, vas de expansiune... principiul heat-pipe, dar ajungi la o investitie initiala de cca. 5000 lei, minimum, ca aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g8kmeq0C53I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. Cu panouri fotovoltaice, cca. 2 - 3 KWp (adica vreo 10 - 20 panouri de 200W), invertor on-grid, calorifer electric, investitie initiala cca. 15.000 lei... varianta cu panouri plus mppt plus baterie plus invertor te duce la dublarea investitiei initiale... sunt sume exorbitante care NU se amortizeaza...

5. Te costa mai ieftin pe 20 ani sa bagi in priza un convector electric si scapi de griji.

Renunta... un sfat prietenesc.

Edited by Scorpionul_Lenes, 28 April 2018 - 17:42.


#234
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postjustice22, on 28 aprilie 2018 - 15:54, said:

Nu vreau cu lemne, spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa iau si cat ma costa? vreau sa tie 100% gratis energia, sanu mai depind apoi de lemne etc
Energie GRATIS , hmmmm , banuiesc ca nu stiai ca sa inventat perpetumu mobile , iti iei o bicicleta ii bagi un dinam mare si dai la pedale , gata ai rezolvat  ai energie te incalzesti cu ea ,
Tu chiar nu intelegi ca nu poti ,sau te incapatanezi sa crezi ca se poate , da se poate  lua energie termica gratis din pamant , faci o gaura de 2km , da am zis bine 2km adica 2000 metri si bagi o serpentina  recirculi apa prin ea si caloriferele din casa ,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate