Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 

Contoarele inteligente sunt periculoase?!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
106 răspunsuri în acest subiect

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.700
  • Înscris: 22.01.2015
Ca o fi periculos cu "radiatiile" e interpretabil.Da cu casu la factura nu scapi.DAR,dar baietii buni din To.ce montau contoarele astea au softu bun ce-ti vine "in intampinare".Posted Image Intereseaza-te.Posted Image

#20
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postglitter, on 20 decembrie 2015 - 19:13, said:

"În data de 11 mai 2015, un grup de 190 oameni de ştiinţă şi cercetători din domeniul câmpului electromagnetic, din 39 de ţări, au semnat un apel adresat Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) şi Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) prin care atrag atenţia asupra efectelor negative ale câmpurilor electromagnetice asupra sănătăţii umane şi solicită revizuirea normelor de protecţie din acest domeniu. "

este reala informatia?


ce rau am facut?
Te opui progresului care se face cu orice pret, traiasca capitalismul!
Oricum murim, asa ca ce mai conteaza inca o sursa!?

#21
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postglitter, on 20 decembrie 2015 - 19:13, said:

"În data de 11 mai 2015, un grup de 190 oameni de ştiinţă şi cercetători din domeniul câmpului electromagnetic, din 39 de ţări, au semnat un apel adresat Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) şi Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) prin care atrag atenţia asupra efectelor negative ale câmpurilor electromagnetice asupra sănătăţii umane şi solicită revizuirea normelor de protecţie din acest domeniu. "este reala informatia?
Am avut o lucrare intr-o zona cu radiatii electromagnetice extrem de puternice . In interior zilnic se adunau si maturau , galeti pline de albine moarte , colegii se plingeau de dureri de cap ...n-am inteles cum rezista personalul ... dar prea normali nu pareau .... Tragi concluzia .
.....................
Prin internet se aduna cele mai diverse informatii , si deja ne-am obisnuit , asa ca va fi inca un dispozitiv care ne va monitoriza ...si daca asta a devenit acceptabil , desi nu este normal , placerea va fi la introducerea platii si a limitelor pe intervale orare , de unde poate veni o crestere de pret exponentiala .
Asa cum ne-am invatat , programul lor " ieftin " va fi ales exact pe dos fata de programul normal de consum al populatiei ...
...................
Asa ca nu aruncati cu pietre , stati sa vedem ....

#22
liviu46

liviu46

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 385
  • Înscris: 05.08.2012
pentru ei aceste contuare inseamna eficientizare, pentru unii se cheama controlul individului.

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.620
  • Înscris: 05.12.2005
Concluzia ar fi că tot ce e inteligent este periculos pt. proşti...

#24
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.023
  • Înscris: 14.03.2013
Am impresia ca la unii le este frica de contoarele astea "inteligente" deoarece sunt sanse foarte mari sa le depaseasca IQ-ul propriu.

#25
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.141
  • Înscris: 01.03.2015
si eu cred ca nu este nevoie de comtoare , pt ca  si contoarele astea costa si costul il suporta consumatorii.
direct sau indirect.
oricum , nu cred ca poti avea o alta optiune , daca vrei sau nu.
si daca o sa-l puna, vreau sa stiu ce castig eu , ca si consumator , din chestiia asta.
iar ca protectie , nu cred ca va afecta puternic sanatatea , pt ca oricum noi am evlouat pe aceasta palneta , loviti de tot felul de radiatii.
deci corpul nostru este deja obisnuit.
ce castig eu din montarea de aceste noi contoare?
daca nu castig nimic , nu le vad bine .

#26
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postliviu46, on 20 decembrie 2015 - 20:46, said:

pentru ei aceste contuare inseamna eficientizare, pentru unii se cheama controlul individului.

Deci sa intelegem ca filmul prezentat in primul post, este de fapt fals, si americanii sunt prosti, si noi romanii suntem foarte destepti, cu ce ma ajuta pe mine contorul ala? in mortii lui este un aparat care masoara cantitatea de energie care trece prin el, de ce trebuie sa fie si wirelles, si sa aiba si soft ? de ce ar trebui ca cineva sa aiba acces la el ? cate milioane de contoare o sa fie montate ? daca se ciupeste cat 1 singur kw, pentru ca noi oricum nu avem control asupra lor, 1 mil de contoare, 1 mil de kw X 0,6 cat da ?

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostPlaton, on 20 decembrie 2015 - 21:50, said:

Deci sa intelegem ca filmul prezentat in primul post, este de fapt fals, si americanii sunt prosti, si noi romanii suntem foarte destepti, cu ce ma ajuta pe mine contorul ala? in mortii lui este un aparat care masoara cantitatea de energie care trece prin el, de ce trebuie sa fie si wirelles, si sa aiba si soft ? de ce ar trebui ca cineva sa aiba acces la el ? cate milioane de contoare o sa fie montate ? daca se ciupeste cat 1 singur kw, pentru ca noi oricum nu avem control asupra lor, 1 mil de contoare, 1 mil de kw X 0,6 cat da ?
Da americanii sunt prosti.....Contorul nu e pentru tine e pentru distribuitor. Atunci cand nu se plateste factura contorul limiteaza consumul de energie electrica pana la achitarea facturii ( o anumita perioada dupa care inchide de tot)...in mod normal nimeni nu e lasat pe intuneric, dar in afara de cateva becuri nu poti folosi nimic.....Pe voi nu va ingrijoreaza ca stati 10 ore minim pe zi si va jucati cu smartfonul dar va ingrijoreaza un rahat de contor care transmite radio dupa cate imi amintesc eu.....De fapt in filmul pe care l-am vazut eu marea problema a  inteligentilor din America nu era "radiatia" ci faptul ca distribuitorul stia , functie de consum, ce are respectivul in priza.....
Exact la un kW o sa te fure distribuitorul.....tu chiar traiesti cu impresia ca se fura asa cum crezi tu? Ca se uita la 2-3 kW amarati ai tai...chiar si inmultiti cu numarul consumatorilor.....Esti naiv daca crezi asa ceva.....Furtul e mult mai sofisticat si mai ales legal.....aproape ca la gaze.....Furtul se face prin ANRE prin tarife si alte magarii care vin odata cu factura.....

Editat de Clovis, 20 decembrie 2015 - 22:05.


#28
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007
La noi in zona cand au schimbat contoarele si au pus cu autocitire, toate au fost montate in afara locuintelor, direct pe stalpul de unde se face bransamentul.

#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostClovis, on 20 decembrie 2015 - 21:59, said:

Da americanii sunt prosti.....Contorul nu e pentru tine e pentru distribuitor. Atunci cand nu se plateste factura contorul limiteaza consumul de energie electrica pana la achitarea facturii ( o anumita perioada dupa care inchide de tot)...in mod normal nimeni nu e lasat pe intuneric, dar in afara de cateva becuri nu poti folosi nimic.....Pe voi nu va ingrijoreaza ca stati 10 ore minim pe zi si va jucati cu smartfonul dar va ingrijoreaza un rahat de contor care transmite radio dupa cate imi amintesc eu.....De fapt in filmul pe care l-am vazut eu marea problema a  inteligentilor din America nu era "radiatia" ci faptul ca distribuitorul stia , functie de consum, ce are respectivul in priza.....

Deci in film este aratat explicit ca sunt oameni care s-au simtit rau dupa montarea acelor contoare, unii s-au imbolnavit de cancer, si este o furie generala imptoriva acestor contoare, si eu ma pis pe ele, ca nu am avut niciodata factura neplatita, si precum am spus, de ce trebuie ca cineva sa aiba acces la contorul meu ? si ti-am dat cel mai pertinent exemplu, doar 1 kw pus in plus prin softul lui, si deja vorbim de sume frumoase

Cum adica contorul nu este pentru mine? si este pentru distribuitor, explica pe intelesul meu

Editat de Platon, 20 decembrie 2015 - 22:05.


#30
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostPlaton, on 20 decembrie 2015 - 22:05, said:

doar 1 kw pus in plus prin softul lui, si deja vorbim de sume frumoase
Si crezi ca la alea vechi nu te putea fura?

#31
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.201
  • Înscris: 11.03.2013
Legat de furat, fura bine merci furnizorii. Vedeti dublarea unor servicii pe facturi. Este de notorietate acest caz (cautati articole despre Enel) si faptul ca pana acum nu au dat nimic inapoi. ANRE i-a obligat ca de la anu sa reduca factura de energie cu cateva procente (12% parca).

Legat de acele contoare inteligente, ele nu fac altceva decat sa tina sub un control cat mai mare consumatorul si sa-si reduca furnizorul personalul, adica sa-si mareasca si mai mult marjea de profit. Adica functia de cititor de contoare va disparea si cu aceasta cateva sute sau chiar mii de locuri de munca...

Editat de ipel, 20 decembrie 2015 - 22:17.


#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.215
  • Înscris: 24.04.2007
@Platon
Hai mai fii serios. Iti trebuie ani sa faci cancer.....Nu mai pune botu' la toate prostiile de pe net....pai asta inseamna ca personalul si centralele electrice si din statiile de transformare ar trebui sa se schimbe din 5 in 5 ani ca ar muri toti de cancer si acolo sunt campuri electromagnetice de zici ca esti la munte la 3000 m inaltime ....mai ales in statiile de transformare interioare....

View PostPlaton, on 20 decembrie 2015 - 22:05, said:

Cum adica contorul nu este pentru mine? si este pentru distribuitor, explica pe intelesul meu
Pai am spus...furnizorul va stii consumul total pe un anumit interval si nu va mai cumpara energie electrica aiurea de pe piata cu care se poate trezi ca nu are ce sa faca.....Dar asta nu e treaba ta...treaba ta e sa platesti factura.

Editat de Clovis, 20 decembrie 2015 - 22:21.


#33
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.140
  • Înscris: 27.08.2014

View PostClovis, on 20 decembrie 2015 - 22:20, said:

furnizorul va stii consumul total pe un anumit interval

Total si acum il stie, doar ca nu il stie pentru fiecare abonat in parte.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.871
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Deci in film este aratat explicit ca sunt oameni care s-au simtit rau dupa montarea acelor contoare, unii s-au imbolnavit de cancer,
Posibil nu ai idee de faptul ca de la radiatii nu faci cancer, ci se intampla alte lucruri. Cauta pe net si vei vedea ca indiferent de sursa radiatiilor, ele au acelasi efect asupra corpului, mai degraba asupra creierului.
De cancer te imbolnavesti mai repede din cauza stresului decat de radiatii. Asa ca nu te mai stresa ca ai sa dai mai tarziu vina pe contor.

#35
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.642
  • Înscris: 15.03.2015

View PostClovis, on 20 decembrie 2015 - 22:20, said:

Iti trebuie ani sa faci cancer.....Nu mai pune botu' la toate prostiile de pe net....
si te-ai gandit vreodata ca ai putea sa fii TU unul din victimele care face cancer dupa cativa ani dupa ce i-au pus la locuinta un astfel de contor "inteligent"? sunt curioasa: care ar fi reactiile tale atunci: tot la fel de superficial ai trata problema? adica, faptul ca te-ai imbolnavit din cauza lui ai considera-o "floare la ureche"?

Quote

...treaba ta e sa platesti factura.   
si  un producator sau furnizor ar trebui sa inteleaga ca nu se rezuma totul la banii pe care ii incaseaza atunci cand arunca pe piata un produs sau seviciu...bineinteles  ca nimeni nu vrea nimic pe gratis si suntem dispusi sa platim pentru ceea ce ni se ofera, dar sa nu-si bata nimeni joc de consumator, considerandu-l tampit si oferindu-i gunoi ambalat in staniol de craciun.
..........
te-ai uitat la graficul prezentat de la cca.38' 35"privind consecintele pe care le provoaca la organisme vii  cresterea densitatii microundelor?cati ani ii trebuie pinului sa i se usuce prematur frunzele?

Editat de glitter, 20 decembrie 2015 - 23:51.


#36
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.642
  • Înscris: 15.03.2015
@ Clovis,
sunt curioasa ce ti s-a parut prostie in documentarul postat? l-ai vizionat "cap-coada"sau ai aruncat si tu niste vorbe...ca sa pari "interesant"?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate