Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Hdd 300 gb Sata cu abit Nv8 probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vasyyyy

vasyyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2006
Sunt nou pe aci si sper ca, daca o sa gresesc undeva o sa ma corectati
Deci se da configuratia:
Proc 754 Core venice la 3ghz
placa de baza abit nv8
http://www2.abit.com.....PE=Socket 754
Hdd maxtor 300 gb sata1 16 mb
video x800 gto
ram 512 kingmax
sursa enermax liberty 400w conectori sata si pcx nativi
Restul nu cred ca conteaza...

problema e ca am o viteza de transfer intre partitii de aproximativ 5 mb/secunda - extraordinar de mica as zice eu
Am instalat xp pe 32 biti si driverele de chipset de la placa de baza sunt luate direct de pe site-ul lui abit
Hdd-ul se aude cum caraie si se chinuie la fiecare operatiune care o fac.
unde e problema?!
Merci anticipat

#2
mnemos

mnemos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 03.03.2004
Pai e si normal sa ai viteza mica de transfer intre partitii. Gandeste-te ca se foloseste acelasi cap de screre citire pentru toate partitiile de pe disc. Pe de alta parte, nici maxtor-ul tau nu este printre cele mai rapide sau mai tacute din acest punct de vedere. La marimea asta de hdd, capul are mult de alergat de colo colo, mai ales daca datele nu sunt defragmentate.

#3
vasyyyy

vasyyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2006
da, cred ca ai dreptate, dar totusi hdd-ul e nou si sunt copiate vreo 5 filme pe el +So-ul, totusi mi se pare putin..., la servici un Wd de 80 are rata constanta de 8 mb si e full saracu, in fine nu stiti vreun program care sa testeze viteza de citire, scriere a hdd-ului inafara de sis sost sandra ca ala il stiu si eu
merci

#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
HD Tach e un program bun.
http://www.softpedia...s/HD-Tach.shtml

Edited by petman, 25 January 2006 - 09:05.


#5
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
problema e compatibilitatea intre chipset,ul nforce4 si hdd,urile maxtor (si seagate poate). sint mai multi care au avut problema asta. cauta pe alte forumuri poate gasesti ceva

#6
vasyyyy

vasyyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2006

 Danny1, on Jan 25 2006, 10:03, said:

problema e compatibilitatea intre chipset,ul nforce4 si hdd,urile maxtor (si seagate poate). sint mai multi care au avut problema asta. cauta pe alte forumuri poate gasesti ceva


M-am uitat si pe alte forumuri si este problema asta de compatibiliate, adica merge greu, buteaza nasol win si un user de acolo a dat un link catre un update de firmware la hdd, o sa il fac si pe asta sa vad cum se comporta  dupa

#7
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
am patit ceva asemanator....si am rezolvat punand 2 hdd in raid.

#8
vasyyyy

vasyyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2006
Merci baieti pentru interesul care vi-l dati sa ma ajutati dar cred ca am rezolvat intr-o mare masura problema, adica m-am dat pe o serie de forumuri de la NVIDIA de dincolo si baietii aia tot cam problema asta o aveau (la chipset nf4 si hdd maxtor seagate hitachi), si unul dintre raspunsurile lor m-a ajutat - ala a scris la Asus, iar raspunsul lu ala a fost  sa intre in control pannel si sa dezinstaleze driverele la ide controlers si la bus, asta am facut si eu si acum pot sa zic ca merge avion fata de cum a mers cu driverele generice din windows. atasez o poza cu Hd tach

Attached Files



#9
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005

 vasyyyy, on Jan 25 2006, 16:45, said:

Merci baieti pentru interesul care vi-l dati sa ma ajutati dar cred ca am rezolvat intr-o mare masura problema, adica m-am dat pe o serie de forumuri de la NVIDIA de dincolo si baietii aia tot cam problema asta o aveau (la chipset nf4 si hdd maxtor seagate hitachi), si unul dintre raspunsurile lor m-a ajutat - ala a scris la Asus, iar raspunsul lu ala a fost  sa intre in control pannel si sa dezinstaleze driverele la ide controlers si la bus, asta am facut si eu si acum pot sa zic ca merge avion fata de cum a mers cu driverele generice din windows. atasez o poza cu Hd tach
ma bucur si io k ti,ai rezolvat problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate