Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Suntem un continent de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostPSC, on 24 noiembrie 2015 - 13:12, said:


Nu, eu vreau să fiu independent, de aceea mi-am pus pielea în saramura unei bănci şi mi-am luat o maşină,

....asta nu ar fi chiar definitia independentei . Posted Image

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostLaurX, on 24 noiembrie 2015 - 12:33, said:

E prima oara cand aud ca cineva e fan a locuitului in chirie

normal, daca ar fi fost altfel, probabil ca si romania era cot la cot cu germania la dezvoltare economica
chirii decente si legislatie pusa la punct inseamna o mobilitate mare a fortei de munca = dezvoltare economica
asa cum e in prezent, un serviciu la doar 15-20km de casa deja pune probleme foarte mari
ce sa mai spun de 300-500km distanta?

View Postmihaicozac, on 24 noiembrie 2015 - 13:13, said:

Era interesant să ştim şi câţi sunt proprietari REALI ai locuinţei (adică plătită şi întăbulată) şi câţi sunt coproprietari cu banca...
toti cei cu credite sunt proprietari reali, nu exista coproprietar cu banca, ipoteca e gresit inteleasa

Edited by aeon, 24 November 2015 - 13:26.


#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu sunt atatia proprietari in Romania. Foarte multi au casele luate prin credit, ceea ce nu ii face proprietari.

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005

View Postaeon, on 24 noiembrie 2015 - 13:26, said:


toti cei cu credite sunt proprietari reali, nu exista coproprietar cu banca, ipoteca e gresit inteleasa

Nu cred că sarcinile din CF sunt doar iluzii...

#23
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Daca chiria ar fi acum in 2015,in Romania ,maxim 50 lei/luna , multi nu ar mai dori sa devina proprietari.
La salariul minim din tara noastra,asta ar trebui sa fie pretul.
Ceea ce inseamna nivel ridicat de trai.

#24
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005
Adică o chirie mai mică dacât impozitul?

#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013
Romania este o piata foarte distorsionata, costurile generate de o proprietate personala (cum ar fi impozitul) sunt foarte mici astfel ca orice amarat cu apartament primit pomana de la Iliescu isi permite sa il tina fara sa faca nimic cu el practic (cel mult inchirierea la negru). In plus, si impotenta clasica a statului care nu este in stare sa reglementeze piata chiriilor (nici din punctul de vedere al contractelor nici din punctul de vedere la solutionarii problemelor chiriilor la negru). Chestii care in tarile dezvoltate sunt rezolvate clar.

Edited by jm2010, 24 November 2015 - 16:28.


#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005

View Postmishale, on 24 noiembrie 2015 - 14:57, said:

Daca chiria ar fi acum in 2015,in Romania ,maxim 50 lei/luna , multi nu ar mai dori sa devina proprietari.
La salariul minim din tara noastra,asta ar trebui sa fie pretul.
Ceea ce inseamna nivel ridicat de trai.

În cazul ăsta, de la cine să mai închiriezi?

#27
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postmihaicozac, on 24 noiembrie 2015 - 14:38, said:

Nu cred că sarcinile din CF sunt doar iluzii...

e o diferenta foarte mare intre o sarcina(ipoteca) si dreptul de proprietate
fiind proprietar poti sa vinzi cand ai chef (si daca ai cui la suma dorita Posted Image) respectivul imobil luat cu credit, doar ca trebuie sa dai bancii banii inapoi (mai precis ceea ce a ramas de dat din credit)
banii respectivi pot proveni chiar din vanzare sau poti sa vii cu ei de unde poti

ca exemplu, sa zicem ca ai luat un apartament cu suma de 50k eur credit in urma cu cativa ani si mai ai de dat vreo 45k in prezent
azi gasesti cumparator pentru 47k eur, mergi la notar si se va ocupa acesta de acte
contractul cv se va intocmi la final fara alte sarcini precizate in el, 45k eur fiind virati catre banca ca sa stinga creditul, iar tu vei pleca de la notar cu restul de 2k eur (vorba vine, sigur mai sunt si alte taxe de platit..)

daca banca ar fi coproprietar ar trebui sa poti vinde doar cand vrea si banca, ceea ce nu e cazul

Edited by aeon, 24 November 2015 - 17:32.


#28
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Romanii sunt proprietari de cloace si bordeie, case in Romania bune de locuit sunt putine.

#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,606
  • Înscris: 05.12.2005

View Postaeon, on 24 noiembrie 2015 - 17:31, said:

e o diferenta foarte mare intre o sarcina(ipoteca) si dreptul de proprietate
fiind proprietar poti sa vinzi cand ai chef (si daca ai cui la suma dorita Posted Image) respectivul imobil luat cu credit, doar ca trebuie sa dai bancii banii inapoi (mai precis ceea ce a ramas de dat din credit)
banii respectivi pot proveni chiar din vanzare sau poti sa vii cu ei de unde poti

ca exemplu, sa zicem ca ai luat un apartament cu suma de 50k eur credit in urma cu cativa ani si mai ai de dat vreo 45k in prezent
azi gasesti cumparator pentru 47k eur, mergi la notar si se va ocupa acesta de acte
contractul cv se va intocmi la final fara alte sarcini precizate in el, 45k eur fiind virati catre banca ca sa stinga creditul, iar tu vei pleca de la notar cu restul de 2k eur (vorba vine, sigur mai sunt si alte taxe de platit..)

daca banca ar fi coproprietar ar trebui sa poti vinde doar cand vrea si banca, ceea ce nu e cazul
Din câte ştiu eu un imobil cu sarcini pe el nu poate fi înstrăinat până nu se ridică sarcina, care acţionează ca un fel de sechestru asigurator. Iar în cazul rambursării anticipate banca s-ar putea să perceapă comisioane suplimentare, astfel rămâi cu şi mai puţin de cei 2k.

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si eu am zis acelasi lucru, pana la urma e absolut normal sa dai banii inapoi bancii (cand vinzi, la scadenta, in avans...)
sarcina se ridica in momentul vanzarii/achitarii datoriei, totul se petrece la notar (si in relatie cu banca), cand iesi de acolo esti curat (de tot, si fara casa si fara bani, dar libeeeer :))
rambursarea anticipata nu mai are demult comisioane suplimentare (poate o mai fi vreo banca ratacita care inca cere, habar nu am)
dar toate acestea nu te fac mai putin proprietar, cu toate drepturile si obligatiile care iti revin

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate