Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#1729
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
pai ideea este sa nu ai frigider ce are vecinul ci sa ai ce - ți trebuie tie

#1730
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Ca tot se vorbeste pe aici de full-stack, ma uitam peste anuntul asta: https://careers.goog...ich-2259150017

As vrea sa cunosc si eu pe cineva cu rezultate bune in cercetare pe algoritmi sau AI, care sa scrie si cod curat de multi ani (se cam stie ce cod "curat" scriu cei care nu-s focusati pe asa ceva) si care e dornic sa dezvolte aplicatii Android sau toolbars pentru Chrome Posted Image

#1731
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Ăștia caută un PhD în informatică, om care a lucrat la construcția compilatoarelor, asta pe când Microsoft din USA nu găsește 6 oameni seniori nici nu contează limbajul. (Somebody close recruits for MS. Căuta oameni din septembrie anul trecut. Vin cu zeci de ani experiență și nu știu să explice cum se trasează o linie între 2 puncte)

Ah, m-am prins. Exact ca MS. Poți să știi fie C++, fie Java, fie Android, fie Web Development, nu contează limbajul. Contează să-ți meargă mintea.

Edited by RedDev, 03 May 2017 - 10:05.


#1732
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postdani.user, on 29 aprilie 2017 - 10:34, said:

As vrea sa cunosc si eu pe cineva cu rezultate bune in cercetare pe algoritmi sau AI, care sa scrie si cod curat de multi ani (se cam stie ce cod "curat" scriu cei care nu-s focusati pe asa ceva)
Daca ai terminat un doctorat inveti sa scrii cod "curat" destul de repede cand ai echipa buna, nu e asta o problema. Important e sa-ti mearga mintea in general, is unii programatori de meserie care nici dupa 10 ani nu scriu cod curat.

#1733
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Daca lucrezi intr-o echipa unde sunt anumite standarde + code review obligatoriu, nu vad cum ai putea sa nu inveti sa scrii cod curat...

#1734
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTibus, on 03 mai 2017 - 14:00, said:

Daca lucrezi intr-o echipa unde sunt anumite standarde + code review obligatoriu, nu vad cum ai putea sa nu inveti sa scrii cod curat...
Dacă cel care face code review trăiește într-o bulă și nu știe că nu e bun, dar crede că e bun, e posibil să ai o astfel de situație.

Sau dacă managementul nu știe asta, și îl ține pe post.

#1735
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Johnny bun la toate e un mit. Nu exista. :w00t:

La fel cum nu poti sa fii un doctor bun la toate si sa operezi pe creier, in timp ce faci un transplant de ficat si a doua zi implantezi un picior, dupa care faci un transplant de piele unuia de la colectiv, nu poti fi nici programatoru minune care le face pe toate. Aia care se pretind asa ceva sint niste mutzunache penibili. Aia care pretind ca stiu jde limbaje si framework-uri, la fel. As vrea sa vad unu care pretinde ca stie 10 limbaje de programare si-mi arata si 10 certificari brainbench, de exemplu, cu nota peste 4. Cacat pe batz :lol:

Domeniul e atit de dinamic incit este absolut irelevant ca ai lucrat in 10 limbaje de-a lungul a 15 ani. Ce-ai lucrat intr-un limbaj acum 5-10 ani este in prezent fix pix vax albina si nu te ajuta absolut de loc. Cind mergi la dentist vrei o plomba din-aia alba si frumoasa nu o negritura din anii 90...

#1736
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
no deci, cat ati stabilit ca is salariile? :lol:

cluju are piata ft vasta la IT. chiar si pt junior care am citit pe aici ca il intrerpretati ca blegut saracu. ba pardon, junior e sub 4 ani aprox. ala blegutu e new entry. si salariile is.... cum nimeresti firma, cum te duce capul.
stiu persoane care au mers la interviuri multicele si multe firme refuzau ca nu au experienta si dadeau maxim trainiguri inainte si salarii de kk. in cazul unuia a rasarit o firma la interviu care a zis ca se simte pe om ca are ce ii trebe si o sa fie bun chiar daca nu lucrase programare niciodata doar testare, a intrat cu salar mult mai mare decat cerea sau se astepta si dupa 1 an jumate a egalat deja salariile unora senior din cluj de la firme mai zgarcite. si e in continua dezvoltare. da omu stiu ca isi da silinta frate si in timpul liber sa invete ceva nou pe ramura lui da si pe ramuri paralele.  
stiu si cazuri de hopperi dinastia de la job la job pana a ajuns recent la 10.000 de ron pe luna. da hoppuri super frecvente. si nu zice nimeni ca tipul e un prost dar e super instabil si are doar 4 ani vechime. tanar, 24 de ani.
stiu si cazuri de salarii de 500 de euro pe promisiuni ca o sa facem si reinventam roata impreuna pana ala s-o saturat si o schimbat locul de munca nu pe enorm mai mult ci pe un domeniu flexibil cu multa calatorie in lume.
stiu si care lucreaza pe juma de an plecat in mama dracu si juma de an e acasa si e platit salar de baza lunar plus in alea 6 luni plata la locatia unde rezolva bug-urile.
si mai is aia care au negociat un salar si firma e renumita ca nu o sa le mareasca de acolo ever da is multumiti si raman deocamdata acolo desi au in jur numa hopperi pe care ei ii dreseaza.
mai auzi si de angajati buni de numa care nu parasesc firmele de start desi nu au salarii fabuloase pt ca sunt loiali si le ofera o anumita libertate si familiaritate.

si am insirat aici absolventi de calculatoare, info, automatica, electronica din orase ft diferite din Transilvania.

salarii sunt si sunt bunicele. problema vine din ce stii tu sa faci, cat esti dispus sa inveti, cata pricepere si sensibilitate are angajatorul sa citeasca unu care poate inca nu stie dar are ce ii trebe si desigur conteaza cum stii sa iti prezinti cazul.

#1737
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
lucrez in domeniu; opinia mea e ca e o bula imensa in IT, mai mare decat .com. Cand va exploda? Soon, very soon, cgiar anul asta..Si problema este ca nu e bula doar in IT, e ceva generalizat..Criza urmatoare va fi a boondurilor corporate + suverane

#1738
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View PostStef_Stef, on 04 mai 2017 - 13:05, said:

lucrez in domeniu; opinia mea e ca e o bula imensa in IT, mai mare decat .com. Cand va exploda? Soon, very soon, cgiar anul asta..Si problema este ca nu e bula doar in IT, e ceva generalizat..Criza urmatoare va fi a boondurilor corporate + suverane

ne place sa zicem ca urmeaza catastrofe. ba nu urmeaza in IT. ii singurul domeniu care tine economia functionala si e stabil. functionam zilnic tot mai dependenti de tehnologie. chestia asta nu va inceta ci doar se va dezvolta. ca e asta bine sau nu pt umanitate e partea a doua. iti zic cu siguranta ca firmele au ajuns sa recruteze la liceu. la liceu frate! ii o cerere imensa de angajati in IT fiind in dezvoltare. si piatta de salarizare va ajunge ca o balta imensa. cu minimul si sub minim la part time pana la salarii gigante pt cei putini buni si experimentati. dar cerere va fi. mai nou se opereaza cu roboti, se cultiva cu roboti, se vinde cu roboti. nu vom avea nevoie de oameni in alte domenii cat vom avea nevoie de oameni sa ajusteze robotii si ale lor bug-uri.

#1739
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
In alta ordine de idei, daca acesti "roboti" vor scrie si soft? Ceea ce nu e departe...

#1740
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View PostStef_Stef, on 04 mai 2017 - 13:14, said:

In alta ordine de idei, daca acesti "roboti" vor scrie si soft? Ceea ce nu e departe...

no stai maica. esti putin cam catastrofic in gandire sincer. prea mult matrix?

#1741
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
Un film bun:)
19 mld $ pe ce? whatsapp
Dar deviem de la subiect, sorry

#1742
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
pana se va ajunge ca robotii sa scrie soft serios noi vom fi demult uitati de nepoti.

#1743
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostStef_Stef, on 04 mai 2017 - 13:05, said:

lucrez in domeniu
Si te temi ca nu vei avea de munca? Inseamna ca nu esti in domeniu.

#1744
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
S-au mai facut o gramada de analize si programatorii sunt cam ultimii inlocuiti de catre AI.

#1745
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlorelei20, on 04 mai 2017 - 12:56, said:

no deci, cat ati stabilit ca is salariile? :lol:
stiu persoane care
stiu si cazuri de
stiu si cazuri de
stiu si care
si mai is aia care
Salariile sint confidentiale, nu se pot determina pe forum. Indiferent ce crezi ca "stii", de fapt nu stii, pina nu vezi. La salarii se minte mai mult decit la marimea belengherului :w00t:

View PostStef_Stef, on 04 mai 2017 - 13:14, said:

In alta ordine de idei, daca acesti "roboti" vor scrie si soft? Ceea ce nu e departe...
Nu e departe, e fenomenal de departe, undeva catre marginea universului cunoscut :first:

#1746
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View PostMosotti, on 04 mai 2017 - 14:05, said:

Salariile sint confidentiale, nu se pot determina pe forum. Indiferent ce crezi ca "stii", de fapt nu stii, pina nu vezi. La salarii se minte mai mult decit la marimea belengherului Posted Image


Nu e departe, e fenomenal de departe, undeva catre marginea universului cunoscut Posted Image

ce ti-am zis is ce stiu 100%. ce nu stiu 100% pot zice si aia dar am ales anume sa nu pt ca tocmai, se mai minte.  :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate