Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#1747
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 lorelei20, on 04 mai 2017 - 14:09, said:

ce ti-am zis is ce stiu 100%. ce nu stiu 100% pot zice si aia dar am ales anume sa nu pt ca tocmai, se mai minte.  Posted Image
Sa inteleg ca lucrezi la HR sau ai vazut fluturashi? Altfel nu poti spune "100%" :w00t:

#1748
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
În România, cam pe ce fel de proiecte se lucrează în C++?

#1749
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 IonutYo, on 06 mai 2017 - 12:59, said:

ĂŽn România, cam pe ce fel de proiecte se lucrează ĂŽn C++?
Direcția întrebării e greșită.

Mai bine pleci de la domeniile care te interesează, și în funcție de asta afli ce limbaje se practică.

Jocuri și antiviruși se fac în C++, și ASM Mai mult la antiviruși, și matematică mai multă la jocuri.

Deci, mai bine pleci de la ce te interesează. Doar un limbaj nu e suficient.

#1750
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

 OriginalCopy, on 06 mai 2017 - 16:25, said:

Direcția întrebării e greșită.

Mai bine pleci de la domeniile care te interesează, și în funcție de asta afli ce limbaje se practică.

Jocuri și antiviruși se fac în C++, și ASM Mai mult la antiviruși, și matematică mai multă la jocuri.

Deci, mai bine pleci de la ce te interesează. Doar un limbaj nu e suficient.
Da, probabil ca am formulat gresit. Eram doar curios ce fel de job descriptions contin C++.

Edited by IonutYo, 06 May 2017 - 17:48.


#1751
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca tragi un ochi prin site-urile cu joburi, iti faci o parere.

#1752
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014
Salut. Are cineva idee cat primesti la un intership platit in IT Software? Au aparut recent la Deutsche Bank, Stefanini, BRD, BCR.
Sau sa ma angajez direct junior (dupa vreo 20 de interviuri cred...), desi nu am experienta, nici proiecte prea multe, cu facultate terminata.

#1753
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 3user, on 28 iunie 2017 - 11:06, said:

Salut. Are cineva idee cat primesti la un intership platit in IT Software? Au aparut recent la Deutsche Bank, Stefanini, BRD, BCR.
Sau sa ma angajez direct junior (dupa vreo 20 de interviuri cred...), desi nu am experienta, nici proiecte prea multe, cu facultate terminata.
Treci pe internship ca altfel nu se uita nimeni la tine.
In momentul in care nu ai experienta tu mai pretentii si de salariu in IT ? In IT fara experienta ? Tu, care n-ai experienta pui conditii de salariu in IT , pentru internship(care nici macar nu reprezinta taskurile unui job, ci doar
semitaskuri din care sa inveti cum decurge un proiect si sa-ti faci o ideee ce inseamna munca in echipa) ?!

Edited by lightpoint, 28 June 2017 - 15:56.


#1754
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014
Stiu ca nu e 3000 salariu in intership, nu sunt total cu capul in nori. Dar mi se pare ca exagerezi putin cand zici "IT fara experienta" de parca ar fi calculator fara curent electric. Ii posibil sa ma insel (pentru ca nu am experienta in domeniu), dar daca ma prezint la interviu decent, nu cred ca ma dau in suturi afara.
Si totusi, salariu in intership? :)

#1755
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Daca poti direct junior as zice ca e de preferat. Dar daca nu reusesti ti-as recomanda sa incerci si un internship.

#1756
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 3user, on 28 iunie 2017 - 19:39, said:

Stiu ca nu e 3000 salariu in intership, nu sunt total cu capul in nori. Dar mi se pare ca exagerezi putin cand zici "IT fara experienta" de parca ar fi calculator fara curent electric. Ii posibil sa ma insel (pentru ca nu am experienta in domeniu), dar daca ma prezint la interviu decent, nu cred ca ma dau in suturi afara.
Si totusi, salariu in intership? Posted Image
Depinde , insa de obicei pentru internshipuri nu firma de plateste ci statul roman si este problema statului roman cu cat te plateste.
Daca statul roman n-ar plati aceste internshipuri , atunci efectiv n-ai lua nici un ban.
Gandeste-te putin : Dupa ce ca angajatorul iti ofera privilegiul de a te baga in seama, iti pune la dispozitie toate cele necesare pentru a invata, tinand cont ca esti fara experienta(adica lemn) , tot angajatorul sa te plateasca ?
De ce eu ca angajator sa te  platesc pe tine ca tu sa inveti pe banii mei ? Nu are logica. Ca eu nu sunt nici mama si nici tatal tau. nici familie.
Vrei sa inveti ? O faci pe timpul tau si cheltuiala ta.
Daca ai in schimb experienta(adica cunostiinte) atunci poti sa-ti vinzi forta de munca si cunostiintele tale.Si in momentul ala discutam altfel.Adica apare conceptul de salariu.

Pana atunci, plata pe internship o face statul roman.El iti da banii, nu eu angajator.Eu angajator, nu-mi permit sa-ti  platesc nestiinta si lipsa de cunostiinte pentru ca nu vreau acest lucru.Eu platesc doar oameni care imi pot fi utili.

 romio79, on 28 iunie 2017 - 22:20, said:

Daca poti direct junior as zice ca e de preferat. Dar daca nu reusesti ti-as recomanda sa incerci si un internship.
Junior poate dupa minim 2 ani de acumulare de experienta, si nu doi ani de taiat frunza la caini pe la serviciu.

Edited by lightpoint, 29 June 2017 - 07:53.


#1757
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014
Presupun ca depinde si de politica firmei, am auzit cazuri in care nu e chiar asa cum a descris lightpoint.
Daca stiu ca as invata lucuri ce se cer pe piata intr-un internship, pentru inceput nu m-ar deranja "salariul". Am avut colegi care se duceau si jucau conquiztador si citeau ziarul, dar tot ii treceau pe foaie.

#1758
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 3user, on 29 iunie 2017 - 10:20, said:

Presupun ca depinde si de politica firmei, am auzit cazuri in care nu e chiar asa cum a descris lightpoint.
Daca stiu ca as invata lucuri ce se cer pe piata intr-un internship, pentru inceput nu m-ar deranja "salariul". Am avut colegi care se duceau si jucau conquiztador si citeau ziarul, dar tot ii treceau pe foaie.
Intr-un mediu concurential privat este total diferit fata de firmele care au afaceri cu statul.Adica timpul trece nimeni nu face nimic si cetateanul plateste :D

#1759
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Poti incerca 2-3 interviuri, dar sa fii constient ca pure junior roles(absolut 0 xp) sunt cel mai greu de obtinut din cauza ca sunt putine si concurenta este destul de mare.

De la junior-middle(xp cu proiecte, sau xp mica) / middle dev in sus se schimba lucrurile la 180° si concurenta este mai mult pentru angajatori decat pentru devs.

#1760
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 3user, on 28 iunie 2017 - 11:06, said:

nici proiecte prea multe
Si cine te tine in loc sa nu-ti faci proiecte? Daca vrei sanse la un interviu atunci trece acolo (si nu doar de florile marului) asa ceva. Tintesti niste joburi pe un anumit specific, ia si lucreaza aplicati (nu trei surcele) pe specificul angajatorului care sa indice potentialul tau si te primeste cu bratele deschise.
E printre putinele domenii unde experienta ti-o poti construi singur, acasa.

Edited by neagu_laurentiu, 29 June 2017 - 12:18.


#1761
3user

3user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.02.2014

 neagu_laurentiu, on 29 iunie 2017 - 12:14, said:

Si cine te tine in loc sa nu-ti faci proiecte? Daca vrei sanse la un interviu atunci trece acolo (si nu doar de florile marului) asa ceva. Tintesti niste joburi pe un anumit specific, ia si lucreaza aplicati (nu trei surcele) pe specificul angajatorului care sa indice potentialul tau si te primeste cu bratele deschise.
E printre putinele domenii unde experienta ti-o poti construi singur, acasa.

Vreau sa stiu ce inseamna trei surcele. De exemplu, pentru o pozitie java junior, cam ce aplicatii ar atrage putin ochiul recrutorului? O interfata grafica stufoasa la o simpla problema sau ceva mai original? Sau nici asta
O sa incep in curand pe GitHub, defapt sa descopar...

#1762
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Anajatorul, de regula, publica diverse tehnologii in anunt. Cu respectivele trebuie sa arati ca ai un habar cum functioneaza si asta o faci cu o aplicatie, cu demo-uri la asa ceva etc. Nu exista o reteta unica dar totul e sa preziniti cat mai multe detalii din care sa priceapa angajatorul ca are in tine un om de valoare.

Temele din facultate cam intra la "trei surcele" pentru ca de cele mai multe ori sunt destul de simple, abia acopera notiuni elementare. Ele au rolul lor dar trebuie ceva peste.

Edited by neagu_laurentiu, 29 June 2017 - 12:39.


#1763
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
E bun si cu "trei surcele" . Important e sa fie o aplicatie functionala, lucrezi si cu git apoi o pui pe github cum ai zis si esti ready to go ! :)

#1764
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 Tibus, on 29 iunie 2017 - 10:36, said:

Poti incerca 2-3 interviuri, dar sa fii constient ca pure junior roles(absolut 0 xp) sunt cel mai greu de obtinut din cauza ca sunt putine si concurenta este destul de mare.
Pentru corporatiile serioase, care se respecta,  junior inseamna:
- cel putin 2 ani cu experienta serioasa.Adica sa fii expert in cele expuse de tine in CV si nu doar sa ai idee,
- sa fii capabil pe loc-instant sa creezi pseudocod  sau cod   in limbajul pe care angajatorul il alege din CV-ul tau si programul sa-l faci pe hartie.
- sa stii cel putin 3 limbaje de programare din care unul(cel principal) sa-l stii foarte bine.
- sa ai cunostiinte de baza solide ale limbajului SQL
- sa stii sa modelezi o schema in UML pe baza unor criterii de business si apoi din schema UML sa creezi un model de RDBMS.
- sa poti invata imediat si repede orice alt limbaj de programare/scripting ti se impune.

si dupa ce le stii pe aceasta foarte bine de abia atunci se poate vorbi de o posibila angajare.

Quote

De la junior-middle(xp cu proiecte, sau xp mica) / middle dev in sus se schimba lucrurile la 180° si concurenta este mai mult pentru angajatori decat pentru devs.
Ete flosc,  s-o crezi tu.Avem toata piata asiatica , indiana , rusa  si chineza la dispozitie. Nu se gaseste in RO ce vrem , dam la outsourcing si facem echipe mixte. Ca si pana acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate