Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#1
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
daca aveti idee care mai sunt salariile in programare in general, va rog raspundeti.

banuiesc ca o buna impartire ar fi in juniori/seniori, sau Bucuresti/Provincie (pentru ca in Bucuresti, din cate stiu, salariile sunt ceva mai mari decat in rest), sau pe limbaje/tehnologii (Java, C++, C# etc).
ma intereseaza in special Java, in provincie (Cluj), pentru incepatori (:D).

(! nu va cere nimeni sa spuneti ce salariu aveti voi acuma, ci doar informatii generale din bransa!)

Edited by sapho, 23 January 2006 - 00:42.


#2
sapho

sapho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 22.09.2002
hai ma nu va sfiiti, ziceti ceva. ma gandesc ca este un topic util pentru toti programatorii, cand te duci la un interviu e bine sa stii cam cum merge piata si cat sa ceri.

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
izi zic asa, pe neoficial si pe cazuri generale. in cluj, in primavara anului trecut cand mi-am cautat eu servici, si in vara cand si-a cautat prietena, lucrurile stateau cam asa:
- firme care plateau cam 4-6 milioane pentru un incepator in java/c++ (da, c++, bataie de joc)
- altele dadeau pina la 9-13 milioane tot pentru java/c++/.net(vb/c#)
dupa cum vezi, plaja e destul de mare (cam 10 milioane) si depinde doar de firma cat o sa primesti.
in cluj sunt cateva firme (alea de dau putin) care cam exploateaza studentii (cel putin din punctul meu de vedere). astia par ca se bazeaza pe nestiinta acestora din urma, si pe linga faptul ca le dau putin, le si dau de lucru. in final, dupa cateva luni, studentul se satura si pleaca.
daca esti chiar bun si motivat, ai sanse la firme mari care in general platesc mai bine. daca nu...

PS - nu va obositi sa cereti, ca mai "detaliat" de atat nu am de gand sa vb cu nimeni, nici pe personala nici direct pe forum :)

#4
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
In Bucuresti salariile pentru programatori PHP incepatori incep de pe la $150.
Firmele un pic mai serioase dau $200-$250 tot pentru programatorii PHP incepatori.
Desigur, daca esti bun, sau pur si simplu stii sa te impui in fata sefului, poti fi platit foarte bine si pentru programare PHP. De exemplu, 20 de milioane nu este deloc iesit din comun. Si am auzit de cazuri mult mai fericite.

Java sta un pic mai bine si salariul am observat ca incepe de pe la $300-$400.
Seniorii Java sunt platiti foarte bine in Bucuresti ... gasesti lejer salarii de peste $1000, dar ca sa fii catalogat senior iti trebuie cel putin 3 ani experienta si multe cunostinte la curea.

Programatorii .NET iarasi sunt platiti binisor. Stiu de IP Devel de la un prieten de-al meu, care poate incadrat ca programator mediu ... cand a inceput sa lucreze acolo i s-au oferit 700 de euro, si sigur ca de atunci a mai evoluat.

#5
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
In Bucuresti un programator C/C++ incepe cu 10-14 mil (chiar daca e student, nu conteaza).
La o firma serioasa salariul creste pe masura ce devii important pentru firma deci cam in 2 ani poti ajunge la 20 de milioane.
Dupa aceea..limita este doar cerul :) Bineinteles vorbim de firmele serioase.

Edited by tau_xxx, 23 January 2006 - 14:46.


#6
nosmo

nosmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
Am si eu o nelamurire (chiar daca cineva mai sus a spus ca nu face detalieri...macar atata cred ca se poate) ce se intelege prin incepator/mediu. Adica mar interesa sa ma angajez ca programator C/C++ dar de multe ori am avut retinere in merge la un interviu pt ca credeam ca inca nu stiu destul.

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ma refeream la detalii genu "care firme", "cat mai exact" samd.

in mare:
incepator se considera ca nu ai nici o experienta intr-o firma pe acel domaniu.
mediu ca ai avea pina intr-un an doi experienta pe acel domaniu intr-o firma (sau mai multe), sau ca ai experienta dovedita (proiecte, etc)

#8
nosmo

nosmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.08.2005
Stiam ca ce intreb eu nu se incadreaza in ceea ce nu vroiai tu sa detaliezi :P...de aceea am si intrebat. Multumesc pt info!
Insa.... ma gandeam mai degraba la cunostintele pe care trebue sa le ai ca sa te numesti incepator. Asta am intrebat eu !!

Edited by nosmo, 25 January 2006 - 11:45.


#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
parerea mea:
ce se invata la faculta cel putin. stiu persoane care au terminat faculta si is pasta. dar "lucreaza" in domeniu :death: evident ca ei nu stiu mai nimic din ce s-a predat la faculta, deci nu e de mirare.
apoi ar fi bine sa fi facut 2-3 proiecte mici-medii (lab-urile totusi is nimicuri :) )si esti numa bun ca si incepator.

#10
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Firmele cam confundă în general programarea C++ cu winapi și cu MFC. În general când vezi un anunț "căutăm programatori C++", de fapt caută programatori winapi și MFC.
De fapt poți fi un excelent programator C++ fără să ai habar de winapi, dar joburile sunt ceva mai rare.

#11
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005
Problema cu WinAPI si MFC este ca programatorii incepatori nu prea se mai inghesuie sa le invete ... si de ce le-ar invata in conditiile in care Microsoft doreste sa le scoata din uz.

Si, intr-un fel este logic sa se ceara MFC si WinAPI atata timp cat se specifica sistemul de operare (Windows), deoarece C++ are librarii standard cam saracacioase si se bazeaza prea mult pe ceea ce ofera sistemul de operare.
Daca nu vrei MFC si WinAPI te orientezi spre programare Linux, dar si aici se cer GTK+ si QT si alte cele, plus ca am vazut si cerinte pentru tehnologii Microsoft server-side (ActiveDirectory si Exchange).

Invatarea unui limbaj presupune si invatarea intregului ecosistem din jurul limbajului, nu doar a sintaxei ... dupa parerea mea.

#12
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
ma intreb ce salariu ai aici daca in bucuresti iei 1000 "lejer" :)!

#13
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

View Postaolex, on Jan 26 2006, 20:12, said:

ma intreb ce salariu ai aici daca in bucuresti iei 1000 "lejer" :)!
Nu am inteles ce ai vrut sa zici.

Ca sa fii incadrat ca programator Java `senior` trebuie sa ai intre 3 si 5 ani de experienta, plus experienta de lucru cu foarte multe framework-uri din J2EE, cum ar fi JSP, JSF, Struts, EJB, Spring, Hibernate ... serivicii web prin SOAP si Corba ... experienta cu serverele de aplicatii majore: JBoss, Websphere, Weblogic si/sau cu servlets containers: Tomcat / Resin, experienta de lucru cu un RDBMS major gen IBM DB2, Oracle sau SQL Server (Mysql/PostgreSql reprezinta un avantaj :) )
Cunostintele de C++ iarasi sunt apreciate, deoarece se fac multe integrari cu librarii C++ in aplicatii mari.
Si culmea culmilor, de multe ori se cere si experienta de lucru cu IDE-ul preferat al companiei ... Eclipse / JDeveloper / IntelliJ IDEEA / NetBeans

Un astfel de programator ar primi in SUA lejer $80.000 / an, si da, poate primi lejer in Bucuresti peste $1000.
Mai putin de atat ar fi bataie de joc, si companiile care dau mai putin de atat nu sunt serioase.

#14
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
ma refer la europa, olanda mai precis. daca in bucuresti slujbele astea sunt platite bine (banuiesc ca nu orice ai face iei 1000 lejer) atunci inseamna ca aici e la fel, si un salar normal fiind > 1500 E, un programator ar putea avea * E pe luna. dar cat? :)

PS: nu stiu cum e in alte tari dar 80.000 E/an, nu inseamna ca ai 80:numarul de luni pe care le-ai lucrat! la noi "belasting-ul" (impozitul) e ~50%, deci 80.000 e defapt 40.000 :).

Edited by aolex, 26 January 2006 - 21:53.


#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postalex_ndc, on Jan 26 2006, 21:35, said:

Nu am inteles ce ai vrut sa zici.

Ca sa fii incadrat ca programator Java `senior` trebuie sa ai intre 3 si 5 ani de experienta, plus experienta de lucru cu foarte multe framework-uri din J2EE, cum ar fi JSP, JSF, Struts, EJB, Spring, Hibernate ... serivicii web prin SOAP si Corba ... experienta cu serverele de aplicatii majore: JBoss, Websphere, Weblogic si/sau cu servlets containers: Tomcat / Resin, experienta de lucru cu un RDBMS major gen IBM DB2, Oracle sau SQL Server (Mysql/PostgreSql reprezinta un avantaj :) )
Cunostintele de C++ iarasi sunt apreciate, deoarece se fac multe integrari cu librarii C++ in aplicatii mari.
Si culmea culmilor, de multe ori se cere si experienta de lucru cu IDE-ul preferat al companiei ... Eclipse / JDeveloper / IntelliJ IDEEA / NetBeans

Un astfel de programator ar primi in SUA lejer $80.000 / an, si da, poate primi lejer in Bucuresti peste $1000.
Mai putin de atat ar fi bataie de joc, si companiile care dau mai putin de atat nu sunt serioase.

astea-s din categoria "am deschis photoshopu deci am experienta in photoshop"

#16
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMosotti, on Jan 26 2006, 21:57, said:

astea-s din categoria "am deschis photoshopu deci am experienta in photoshop"
Cumva sarcasmul tau ma depaseste.

Sunt mai degraba din categoria BestJobs.ro.
(search by Java senior + Bucuresti)

Foarte multe firme din Bucuresti sunt filiale ale unor firme franceze/america/whatever cu sefi burtosi care nu prea au idee despre ce inseamna programarea. Si de fapt este o realitate in general valabila, nu numai in Romania.

Si lasa-ma sa citez din Revenge of the Nerds (Paul Graham):
"The pointy-haired boss miraculously combines two qualities that are common by themselves, but rarely seen together: (a) he knows nothing whatsoever about technology, and (B) he has very strong opinions about it."

si un alt citat interesant:
"the pointy-haired boss doesn't mind if his company gets their ass kicked, so long as no one can prove it's his fault ... Within large organizations, the phrase used to describe this approach is "industry best practice." Its purpose is to shield the pointy-haired boss from responsibility: if he chooses something that is "industry best practice,""

Cu totii stim (sau ar trebui) ca insirarea unor framework-uri pe un CV este stupida si nu te face un programator bun, dar din pacate nu programatorii decid.

Acuma, incerci sa sugerezi ca nu stiu despre ce vorbesc ?
Daca da, da-mi motivele tale, si nu mai lasa omul in suspans :)
Si mai spune-mi si cu ce te ocupi, nu de alta, dar nu prea esti activ pe la programare.

aolex said:

PS: nu stiu cum e in alte tari dar 80.000 E/an, nu inseamna ca ai 80:numarul de luni pe care le-ai lucrat! la noi "belasting-ul" (impozitul) e ~50%, deci 80.000 e defapt 40.000.
Mai, nu stiu ce sa spun.
Am o cunostinta care a plecat pentru o in SUA, si mi-a spus ca ia 80K in mana.
Si de parca nu fac si ei diverse smecherii ca sa scape de impozite. De exemplu, directorii de la Google au salariul lunar de $1 (am citit pe Slashdot :) ).

Edited by alex_ndc, 27 January 2006 - 22:56.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
auzi, man, una este sa ceara toate cacaturile si alta este sa si gaseasca ;) cine stie toate alea, daca o fi vreunul, fii absolut sigur ca nu sta in romania pentru 1000 de dolari ;) (poate doar daca are mama paralizata la pat, tata orb in scaunul cu rotile, nevasta gravida si 2 copii bolnavi de sida pe care nu poate sa-i paraseasca)

nu sint prea activ pe programare pentru ca imi ajunge cit fac la lucru, ma chinui sa traiesc din programare, nu sa traiesc pentru programare. in plus, is satul de poante geek cu pointeri & shit

cit despre cunostinta cu salariul, e o treaba tipic romaneasca sa iti bati gura in toate directiile cit ai salariu si sa stii neaparat cit au ceilalti

#18
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMosotti, on Jan 27 2006, 23:34, said:

nu sint prea activ pe programare pentru ca imi ajunge cit fac la lucru, ma chinui sa traiesc din programare, nu sa traiesc pentru programare. in plus, is satul de poante geek cu pointeri & shit
Da, dar este fun cand o faci in timpul serviciului :)
(acum sunt in timpul serviciului)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate