Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#1711
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostVladBtz, on 21 martie 2017 - 19:04, said:

Dintre un back end si un front end developer cine castiga mai bine ?
Pai castig cel care termina inainte de dead-line. Posted Image
Sa stii ca cei care lucreaza pe backend stiu sa lucreze si pe frontend si viceversa.De obicei se cauta full-stack developeri.

Apoi sa stii ca in cadrul unei companii s-ar putea sa-ti schimbi platforma de full stack, sa lucrezi hibrid.Asta inseamna ca trebuie sa-ti dezvolti capacitatea de invata limbaje de scripting/programare noi si frameworkuri noi cat mai repede.
De exemplu; daca lucrezi pe front-end in spring mvc (java) s-ar putea in viitor sa te ruteze pe alt proiect in php laravel mvc framework. Sa treci de pe Oracle pe MySQL sau pe SQL Server.
S-ar putea ca dupa ce termini  un proiect de pe frontend sa fii mutat  pe alt proiect dar in backend sa lucrezi cu serviciile de integrare SQL Server .
Apoi s-ar putea sa treci pe proiect unde efectiv lucrezi doar in layerul de business logic ( EJB bean-urile  de exemplu ) si cu interfata spre baza de date pe entitati JPA implementate Hibernate sau poti sa lucrezi in business logic direct din spring (via spring beans  de exemplu ) si sa-ti accesezi acelasi modul JPA prin Spring Data JPA, sau
poti sa-ti creezi tu spring beanuri care sa interogheze baza de date via Spring JDBC, sau poti sa ai un proiect prin care sa face "rapid development" folosind Spring Roo
sau te poate sa asiguri securitatea aplicatiei via Spring Security la care se poate adauga un modul custom de securitate interfatandu-te cu Oauth (Spring Security OAuth).
Apoi pe alt proiect sa te mute pe php zend/Symphony/Laravel.
Apoi pe alt proiect s-ar putea sa te mute sa lucrezi pe front-end pe JQuery , CSS, Javascript, JSON pana iti vine boala , apoi pe alt proiect sa lucrezi pe Servicii Web si tot asa.
Desigur compania iti va oferi training insa trebuie sa fii asa cum zic ei in cerintele jobului   "fast learner"  si "team player".Adica sa inveti fara sa faci mutre daca te  muta.

View Postjegmihai, on 21 martie 2017 - 19:19, said:

Presupun ca back-end-ul, dar pot exista cazuri care se abat de la regula.
Nope.Atat backendul cat si frontendul sunt parti importante.In general nu exista o regula.

Edited by lightpoint, 21 March 2017 - 19:35.


#1712
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostVladBtz, on 21 martie 2017 - 19:04, said:

Dintre un back end si un front end developer cine castiga mai bine ?
Cel care aduce plus valoare mai mare.

Logic.

#1713
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View Postlightpoint, on 21 martie 2017 - 19:22, said:



Nope.Atat backendul cat si frontendul sunt parti importante.In general nu exista o regula.

Pai full-stack inseamna sa stii vreo 5-6 limbaje nu ? (php, js, css, mysql, .net etc ) Merita sa fii full-stack developer la noi ? sunt si joburi unde te axezi doar pe o parte ? In stainatate am vazut ca se cauta si axare pe un singur limbaj, gen js Developer sau .Net developer.

#1714
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostVladBtz, on 21 martie 2017 - 21:02, said:

Pai full-stack inseamna sa stii vreo 5-6 limbaje nu ? (php, js, css, mysql, .net etc )
Atentie .NET este un framework enterprise asemanator JAVA EE, insa pe tehnologiile Microsoft;
Developerii .NET cam rar schimba tot tehnology-stackul  si viceversa.
php/js/css/ aceste sunt limbaje de scripting nu de programare.
mysql este o platforma RDBMS open source de la  Oracle , pe care se ruleaza scripturile SQL.

FullStack inseamna sa fii capabil sa lucrezi pe un proiect atat in front-end cat si in backend , pe anumite seturi de tehnologii similare in urmatoarele
layere:
BACKEND: Server hosting/networking layer &&  Data Modelling layer &&  Business-Logic layer,
FRONTEND: Api Layer (MVC layer) /front controller layer &&  User Interface Layer && User Experience Layer(OOAD-Object Oriented  Analysis & Design)
+
Unit-Testing(basic QA level)

Quote

Merita sa fii full-stack developer la noi ?
Depinde unde te angajezi.

Quote

sunt si joburi unde te axezi doar pe o parte ?
Bineinteles.Sunt firme care lucreaza numai pe Front-End sau firme care lucreaza numai pe back-end

Quote

In stainatate am vazut ca se cauta si axare pe un singur limbaj, gen js Developer sau .Net developer.
Depinde de firme.Nu neaparat.Dar orice firma de obicei in contract stipuleaza faptul ca trebuie sa fii pregatit sa inveti si alte limbaje/frameworkuri in functie de clientii pe care ii are firma.
Este trecuta clauza in contractul de munca.SI firma este obligata sa asigure training.

Edited by lightpoint, 21 March 2017 - 22:13.


#1715
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postlightpoint, on 21 martie 2017 - 22:10, said:

Depinde de firme.Nu neaparat.Dar orice firma de obicei in contract stipuleaza faptul ca trebuie sa fii pregatit sa inveti si alte limbaje/frameworkuri in functie de clientii pe care ii are firma.
Este trecuta clauza in contractul de munca.SI firma este obligata sa asigure training.
Clauza aia este irelevanta si nu e generala. In primul rind, pentru ca e de la sine inteles si in al doilea rind, pentru ca daca cuiva i se spune sa faca ceva ce nu-i place, o sa plece pur si simplu.

#1716
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View PostVladBtz, on 21 martie 2017 - 21:02, said:

Pai full-stack inseamna sa stii vreo 5-6 limbaje nu ? (php, js, css, mysql, .net etc ) Merita sa fii full-stack developer la noi ? sunt si joburi unde te axezi doar pe o parte ? In stainatate am vazut ca se cauta si axare pe un singur limbaj, gen js Developer sau .Net developer.

Cand te angajezi sofer, treci in anunt ca esti sofer de Dacie sau BMW?

#1717
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postkorn, on 15 martie 2017 - 10:42, said:

Orice angajator cu ceva pretentii, va duce direct la cosul de gunoi un asa zis CV cu 3 joburi in 2 ani. Nu va apuca poate nici sa fie tiparit.


Poate in Romania...te asigur ca in afara nu asa sta treaba. Pur si simplu te intreaba motivele pentru care ai plecat si pot exista multe..

#1718
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008

View PostClau_UK, on 07 aprilie 2017 - 08:39, said:



Poate in Romania...te asigur ca in afara nu asa sta treaba. Pur si simplu te intreaba motivele pentru care ai plecat si pot exista multe..

Nici macar in Romania nu cred e asa, eu sunt hopper profesionist aka 5 jobs in 4 ani. Nu am avut niciodata problema cu asta la interviuri, mai sunt unii care se uita putin mai dubios si pun mai multe intrebari. Este intradevar un mic dezavantaj, dar nicidecum un blocker.

Plus ca nu sunt singur, stiu mai multe persoane in situatii similare cu a mea.

#1719
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postlightpoint, on 21 martie 2017 - 19:22, said:

Sa stii ca cei care lucreaza pe backend stiu sa lucreze si pe frontend si viceversa.De obicei se cauta full-stack developeri.
Eu am scris vreo 100 de linii de Javascript în viața mea, la două ore de laborator în facultate.

Dacă lucrezi pe proiecte mari, nu prea ai cum să știi bine și back-end și front-end.
Dacă lucrezi pe proiecte mici unde back-endul e un server care face CRUD pe o baza de date și expune o interfață REST, poți lucra full stack; poți de fapt folosi doar Javascript.

Vezi de exemplu la Google câți full-stack developeri caută.

#1720
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postm3th0dman, on 27 aprilie 2017 - 23:33, said:

Dacă lucrezi pe proiecte mari, nu prea ai cum să știi bine și back-end și front-end.
Ce vorbesti domne tu acolo ? Pa langa faptul ca poti sa stii foarte bine absolut si front-endul si back-end mai poti face training la cei noi veniti fie pe backend sau pe frontend si apoi
poti sa ai sedinte de cod review sau pair programming si pe front-end si pe back-end.

Quote

Dacă lucrezi pe proiecte mici unde back-endul e un server care face CRUD pe o baza de date și expune o interfață REST, poți lucra full stack; poți de fapt folosi doar Javascript.
Mey asta e tema de trimestru la liceu. Ce spui de un ecosistem de aplicatii cu conectori catre SAP/ERP/SSIS cu propriul DWH pe arhitectura proprie ETL  ?

Quote

Eu am scris vreo 100 de linii de Javascript în viața mea, la două ore de laborator în facultate.
Nu conteaza cate linii scrii.Conteaza calitatea codului si asta pt ca majoritatea incepatorilor scriu bloatware. :D

Edited by lightpoint, 28 April 2017 - 00:03.


#1721
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Aveam in plan sa scriu o poveste mare cu ce este acum pe front-end ca sa stii bine absolut, dar poza din link-ul asta face 1000 de cuvinte

Nu e posibil sa stii foarte bine back-end + front-end, d-aia se si zice ca cel mai bine e sa ai o specialitate pe una din ele si pe restul sa nu te implici in detaliu, dar sa ai putina xp cu toate.
Spunea cineva o comparatie foarte buna, de ex daca ai un proces de judecata cu cineva pe baza penala o sa angajezi un avocat generalist sau unul care e specializat in penal ? la fel si cu doctorii, nu cred ca vrei sa te duci la un medic generalist sa te opereze pe creier.

PS : nici daca esti doar pe una din ele nu poti tine pasul cu absolut tot ce se intampla, sunt prea multe schimbari, dar da mereu e bine sa stii cate putin din toate.

Edited by Tibus, 28 April 2017 - 00:30.


#1722
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postlightpoint, on 27 aprilie 2017 - 23:58, said:

Ce vorbesti domne tu acolo ? Pa langa faptul ca poti sa stii foarte bine absolut si front-endul si back-end mai poti face training la cei noi veniti fie pe backend sau pe frontend si apoi
poti sa ai sedinte de cod review sau pair programming si pe front-end si pe back-end.
Poți dacă e aplicația simplă (sau posibil dacă încă folosești tehnologii de pe vremuri).

Să le luăm pe rând; care-s tehnologiile care cred eu c-ar trebui să știe unul de front-end: Javascript, HTML, CSS, ceva framework-uri de JS (Ember, React, Angular), build tool precum grunt, JQuerry, Backbone, Foundation sau Bootstrap. Dacă e full-stack să știe și Node.JS, SQL și ceva NoSQL. Probabil sunt mai multe, dar nu am eu habar despre subiect să le enumăr pe toate.

Să vedem ce-ar trebui să știe cineva specializat pe back-end Java: Java (eventual Scala, Groovy), concurrency (threads, actors), messaging (JMS, Rabbit, Kafka etc), full frameworks precum JavaEE (JPA, JTA, JMX etc + server WildFly/JBoss, WebLogic/Sphere etc.) sau Spring (DI, Batch, Data, MVC, Test, Transaction etc.) , DB (SQL + ceva NoSQL), Build tool (Maven, Gradle, Ant), ORM (JPA/Hibernate/EclipseLink, (Spring)JDbC), Big Data (Hadoop, Spark), WS (REST JAX-RS/WS, Spring MVC), Websockets, sisteme distribuite (zookeeper), chestii legate de deploy/configuration management (puppet/chef, docker, vagrant, ansible), cloud (AWS, Azure etc), testare (JUnit, RESTAssured etc.), CI (Jenkins), Linux + Bash. Mai sunt altele despre care nu știu sau am uitat.

Sunt destul de convins că dacă știi bine Ember/React/Angular te-am pierdut la partea cu actorii; sau invers. Sau zi-mi că tu știi cu ce se mănâncă tot ce-am enumerat mai sus?

Și asta ignorând cea mai importantă parte - business-ul în sine. Inginerii foarte buni, sunt specializați pe o anumită arie de business.

View Postlightpoint, on 27 aprilie 2017 - 23:58, said:

Nu conteaza cate linii scrii.Conteaza calitatea codului si asta pt ca majoritatea incepatorilor scriu bloatware. Posted Image
Eu dădeam ca exemplu că am scris destul cod back-end dar n-am habar cu ce se mănâncă front-end; nu știu Javascript, HTML, CSS decât conceptual (și restul tehnologiilor).

#1723
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

Quote

front-end: Javascript, HTML, CSS, ceva framework-uri de JS (Ember, React, Angular),
Si Jquery Framework

Quote

Dacă e full-stack să știe și Node.JS, SQL și ceva NoSQL. Probabil sunt mai multe, dar nu am eu habar despre subiect să le enumăr pe toate.
Depinde de proiect.

Quote

Să vedem ce-ar trebui să știe cineva specializat pe back-end Java:

Quote

Java (eventual Scala, Groovy),
De fapt este JAVA SE , iar pt Scala doar daca ai pe  mana un proiect BigData-Hadoop-Spark Cluster

Quote

concurrency (threads, actors), messaging (JMS, Rabbit, Kafka etc),
YES

Quote

full frameworks precum JavaEE (JPA, JTA, JMX etc + server WildFly/JBoss, WebLogic/Sphere etc.)
YES, YES

Quote

Spring (DI, Batch, Data, MVC, Test, Transaction etc.) ,
Spring JDBC, Spring MVC si Spring security ajung.

Quote

DB (SQL + ceva NoSQL),
+ T-SQL si MSSQL si SSIS

Quote

Build tool (Maven, Gradle, Ant),
YES

Quote

ORM (JPA/Hibernate/EclipseLink, (Spring)JDbC),
YEEEEES

Quote

Big Data (Hadoop, Spark), WS (REST JAX-RS/WS, Spring MVC),
YEEEES , vezi mai sus

Quote

testare (JUnit, RESTAssured etc.), CI (Jenkins),
Valabil pt QA team

Quote

Linux + Bash.
YEEEEES

Quote

Mai sunt altele despre care nu știu sau am uitat.
Da, PHP framework: Laravel.

Quote

Sau zi-mi că tu știi cu ce se mănâncă tot ce-am enumerat mai sus?
YEP

Quote

Inginerii foarte buni, sunt specializați pe o anumită arie de business.
Inginerii foarte buni sunt specializati pe ceea ce li se da de catre Team Manager si sunt capabil la cerere( nevoie) sa invete rapid orice tehnologie si limbaj de programare

Toate cele enumerate de tin mai sus devin simplu de invatat daca iti dezvolti doua capacitati; capacitatea de a fi autoditact si capacitatea de invata rapid limbaje de programare la care se adauga faptul ca este un mare avantaj isa-ti fii modelat gandirea in limbajul C , disciplinele ASDN  + Teoria Sistemelor.

Edited by lightpoint, 28 April 2017 - 07:53.


#1724
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlightpoint, on 28 aprilie 2017 - 07:50, said:

Inginerii foarte buni sunt specializati pe ceea ce li se da de catre Team Manager si sunt capabil la cerere( nevoie) sa invete rapid orice tehnologie si limbaj de programare

Toate cele enumerate de tin mai sus devin simplu de invatat daca iti dezvolti doua capacitati; capacitatea de a fi autoditact si capacitatea de invata rapid limbaje de programare la care se adauga faptul ca este un mare avantaj isa-ti fii modelat gandirea in limbajul C , disciplinele ASDN  + Teoria Sistemelor.
Eu unul impart asa programatorii in nivele:

* incepator: stie 1-2 limbaje, si le iubeste
* mediu: stie 3+ limbaje si cateva tehnologii, si le iubeste
* avansat: a trecut printr-o duzina de limbaje si tehnologii, si stie care sunt punctele forte si punctele slabe ale fiecaruia, stie cand si ce sa foloseasca sau unde sa sape pentru mai multe informatii, si, asa cum ai zis si tu, sa invete orice alta tehnologie/limbaj din mers

#1725
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postlightpoint, on 28 aprilie 2017 - 07:50, said:

YES
De curiozitate ce librărie pentru concurență prin actori ai folosit? Și prin ce e superior și inferior față de alternativa clasică cu thread-uri?
Și în ce cazuri e mai bun Ember decât Angular?

View Postlightpoint, on 28 aprilie 2017 - 07:50, said:

De fapt este JAVA SE , iar pt Scala doar daca ai pe  mana un proiect BigData-Hadoop-Spark Cluster
De fapt proiectele Hadoop sau Spark au librărie de conectare foarte bune pentru Java; nu e nevoie de Scala pentru asta.

View Postlightpoint, on 28 aprilie 2017 - 07:50, said:

Spring JDBC, Spring MVC si Spring security ajung.
Este Spring Data cu multe module înspre baze de date NoSQL; sau Spring Data JPA. Este Spring Batch (din care s-a inspirat și Batch din Java EE). Este Spring JMS, Spring AMQP sau Spring Kafka, pentru conectare la message broker. Spring Transaction e esențial dacă lucrezi cu o bază de date relațională. Spring Test iar e de bază, dacă vrei să scrii teste.
Spring Boot duce experiența spring la un alt nivel prin convention over configuration, el însuși venind cu multe sub-module.

View Postlightpoint, on 28 aprilie 2017 - 07:50, said:

Inginerii foarte buni sunt specializati pe ceea ce li se da de catre Team Manager si sunt capabil la cerere( nevoie) sa invete rapid orice tehnologie si limbaj de programare
Inginerii foarte buni își aleg ei pe ce să lucreze.

View Postlightpoint, on 28 aprilie 2017 - 07:50, said:

Toate cele enumerate de tin mai sus devin simplu de invatat daca iti dezvolti doua capacitati; capacitatea de a fi autoditact si capacitatea de invata rapid limbaje de programare la care se adauga faptul ca este un mare avantaj isa-ti fii modelat gandirea in limbajul C , disciplinele ASDN  + Teoria Sistemelor.
C e limbaj super simplist; e un assembly mai fancy.
Iar ASDN (presupun că e ceva curs de electronică digitală elementară) și Teoria Sistemelor nu prea au nici o legătură cu software engineering sau cu programarea în general. Dacă tot te-ai legat de cursuri îți modelezi gândirea în matematică; sau cursuri esențiale sunt arhitectura calculatoarelor, tehnici de programare, sisteme de operare s.a. ce au legătură cu software engineering.

Edited by m3th0dman, 28 April 2017 - 13:39.


#1726
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postm3th0dman, on 28 aprilie 2017 - 13:38, said:

De curiozitate ce librărie pentru concurență prin actori ai folosit?
Scala.Actors

Quote

Și prin ce e superior și inferior față de alternativa clasică cu thread-uri?
Actorii (adica de fapt procesele) transmit informatia prin mesaje asincrone
izolate ,astfel incat se evita situatia atunci cand un thread incearca sa modifice datele din zona de memorie pe care un alt thread la randul sau o acceseaza.(concurenta threadurilor) evitandu-se astfel scenariul pentru a creea deadlock-uri.
In realitate nimeni  nu-ti garanteaza daca folosesti modelul de actor nu sa ai deadlock-uri.La nivel, de management al stivelor de mesaje , tot ai nevoie sa faci locking.
Ideea e ca poti construi un model de actor pe baza modelului de thread (thread-based).Practic modelul de actor te obliga cumva sa pui in aplicare cele mai bune practici pt a evita deadlock-urile.
Adica ne permite sa modelam si sa executam un  management eficient al threadurilor.
Deoarece  fiecare actor bazat pe threaduri isi rezerva o zona de memorie, daca folosim multi actori de acest tip putem sa ramanem fara memorie
imediat si sa supraincarcam la si schedulerul de actori.
Daca business-ul ne obliga sa folosim multi actori care se intampla s consume memorie foarte multa  pe server, atunci inlocuim actorii bazati pe threaduri
cu actori bazati pe eventuri.

Quote

Și în ce cazuri e mai bun Ember decât Angular?
Ember este foarte bun la crearea de  SPA-uri, in proiecte mari cu volum de date mare de procesat si de migrat si ofera un boot-time considerabil mai mic decat alte frameworkuri
In plus Ember are cel mai peformant rendering Engine: Glimmer

Quote

De fapt proiectele Hadoop sau Spark au librărie de conectare foarte bune pentru Java; nu e nevoie de Scala pentru asta.
Pentru arhitecturi  ETL se trag datele din clusterul Hadoop cu Scala ca sa-ti faci viata mai usoara.

Quote

Este Spring Data cu multe module înspre baze de date NoSQL; sau Spring Data JPA.
Este Spring Batch (din care s-a inspirat și Batch din Java EE). Este Spring JMS, Spring AMQP sau Spring Kafka, pentru conectare la message broker. Spring Transaction e esențial dacă lucrezi cu o bază de date relațională.
Dar tranzactiile EJB via EJB-Stateless bean-uri ce au minus? dar MDB beanurile ce au  minus? dar entitatile  JPA (POJO) ce au in minus ?

Quote

Spring Test iar e de bază, dacă vrei să scrii teste.
Spring Boot duce experiența spring la un alt nivel prin convention over configuration, el însuși venind cu multe sub-module.
Nu este indicat sa-ti legi tot proiectul de un ANUMIT VENDOR.

Quote

Inginerii foarte buni își aleg ei pe ce să lucreze.
Inginerii foarte buni nu i-au niciodata decizi cu impact mare cum vor muschii lor. Inginerii buni fac sedinte in metodologie AGILE pentru
a stabili ce este cel mai bun pentru PROIECT, nu PENTRU EI, ca  virgula corporatia nu este tarlaua lor personala.
Inginerii buni masoara de N ori si executa o singura data. Pana cand nu se lamuresc ABSOLUT toate problemele legate de proiect nu se trece la programare.
Inginerii buni intotdeauna masoara impactul tehnologiilor folosite  asupra proiectului si asupra viitorul acestuia(menentenanta, etc)

Spuneai undeva de tehnologii vechi.Dragul meu nu exista acest concept.Faptul ca daca tie ti se pare "vechi" asta este o parere subiectiva.
Limbajul C poate fi socotita dupa analiza ta, drept un limbaj "vechi" insa te asiguri ca desi a fost inventat in ani 70 inca este folosit
si este in crestere.

Quote

C e limbaj super simplist; e un assembly mai fancy.
iar java este un C mai fancy... iar Scala este un java may fancy....
C-ul te invata cu adevarat sa gandesti. Este un adevarat sport de performanta al gandirii. C este pentru gandirea unui ingner software ce
este culturimsul pentru un sportiv de peformanta.

Quote

Iar ASDN (presupun că e ceva curs de electronică digitală elementară)
ASDN-ul te invata sa gandesti si proiectezi UAL-uri si CPU-uri si orice alt device de electronica, pe care le controlezi prin C.

Quote

Teoria Sistemelor nu prea au nici o legătură cu software engineering sau cu programarea în general.
Software-ul este tot un sistem de alte subsisteme. Iar Teoria Sistemelor este materia care te invata managementul sistemelor.
Mai mult in ingineria software avem de-a face cu ECOSISTEME de sisteme( vezi frameworkurile).
Probabil ai auzit de entropia software, acest termen vin din analiza software-ului dpdv al unui sistem cu fluxuri de date, cu perturbati, cu stari finite definite
de un delta al functiilor de transfer pentru fiecare subsistem in parte, care alcatuieste sistemul software

Quote

îți modelezi gândirea în matematică; sau cursuri esențiale sunt arhitectura calculatoarelor, tehnici de programare, sisteme de operare s.a. ce au legătură cu software engineering.
Asa se vede la nivel de programator.
Insa de la etajele superioare lucrurile se vad altfel(adica cum sunt ele de fapt) Posted Image

PS: Atunci cand ai spus Inginerie ai spus Sistem.Ingineria inseamna studiul si comportamentul sistemelor (de oricare ar fi ele).Acum intelegi
cam pe unde te afli ? :D :D

Edited by lightpoint, 28 April 2017 - 16:03.


#1727
Tibus

Tibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 24.04.2008
Ember este ultima alegere pentru SPA-uri, de ex daca ne uitam acum pe stackoverflow sa comparam numarul discutiilor :
Angular - 215 asked Today
React - 108 asked Today
Ember - 6 asked Today

Ember nu are cel mai mic boot time, nici macar nu se compara cu react/redux, dar oricum nu ia nimeni asta in considerare pentru ca nu face o diferenta asa mare.
La un proiect mare peste tot se considera Angular peste Ember, React/Redux la fel este cu mult preferat peste Ember, Ember e aproape mort, nici macar nu este luat in considerare.
Ember nu are cel mai performant rendering engine, noua versiune de Angular este mai performant si la capitolu asta decat Ember.
jQuery nu este un framework, este o biblioteca pentru manipularea DOM-ului + cativa helpers.

PS: Ember este pe cale de disparitie, peste tot se discuta Angular vs React/Redux, la proiecte foarte mici se ia in considerare si Vue pentru ca este foarte mic si simplu.
PS2: La intrebarea "în ce cazuri e mai bun Ember decât Angular?" raspunsul este la nici unul.  (se putea discuta inainte fata de versiunea veche de AngularJS, dar nu mai este cazul)

#1728
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostTibus, on 28 aprilie 2017 - 16:04, said:

jQuery nu este un framework, este o biblioteca pentru manipularea DOM-ului + cativa helpers.
Cand am spus jquery framework m-am referit implicit la frameworkuri bazate pe JQuery:
http://www.jqwidgets.com/
http://www.fromdev.c...frameworks.html
Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate