Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Automatica si Calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

 flufflynn, on 05 octombrie 2015 - 17:24, said:

Ok, sa facem abstractie de DBA, am si spus ca e un vis, mai intai fac oricum ceva serios si apoi vad eu Posted Image Am inteles ca oricum informatica se ia de la 0 ("Introducere in Informatica" ._.), deci pot sa-mi umplu lacunele. La fel vad ca anul I cel putin la Calculatoare si Automatica e cam aceeasi mancare de peste. Pana atunci mai am totusi si ma apuc mai serios de mate si fizica, iar la info sa-mi dau mai mult silinta.
Sorry, vrand nevrand am parut probabil un copil care n-are idee ce vrea de fapt sa faca in viata. Si, in ciuda incercarilor mele de a parea altceva, e totusi adevarat. Apreciez ca m-ati trezit putin la realitate. Mai am ceva timp sa ma gandesc la toate astea Posted Image sa vad cum ma descurc cu adevarat la una, alta. Asa ca ne vedem din nou cand o sa fiu mai sigura pe ce vreau si ce pot sa fac Posted Image)
Da, facultatea te ia de la zero la informatica, dar ritmul e foarte alert, si nimeni nu sta dupa tine daca ramai in urma. In primul an de facultate la A&C se face cam toata materia de 4 ani din liceu.

#20
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Citește topicul "Politehnica București", s-a tot scris despre AC, sînt sute de pagini. Mai citește și despre Unibuc, nu repetăm acum tot pt fiecare posibil student care n-are răbdare să se documenteze. Nu de alta, dar dacă nu te documentezi acum, nu te văd bine la facultate, cu sute de pagini de citit pe cont propriu.

Pe scurt facultatea înseamnă continuarea studiilor la nivel superior, nu specializarea la nivel de nișă. Dacă alegi o facultate din domeniul IT vei acoperi cît mai mult din IT, în timp ce DB reprezintă cîteva procente din IT. Iar "administrarea" DB e muncă de negru, facultatea te va obliga să gîndești la nivel de programare, nu de administrare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate