Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

VoLTE

- - - - -
  • Please log in to reply
2377 replies to this topic

#1873
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Am descarcat intre timp un ROM de Nexus 5x care cica are WiFi calling activ, l-am dezarhivat, si in el are modificari pentru partitia "system" si atat, deci probabil oamenii doar au pus in build.prop la cateva setari care sa permita ca toggle-urile de WiFi calling si VoLTE sa apara in Setari. Nici urma de vreun fisier MBN, care probabil e pe o alta partitie, eventual doar in firmware-ul original. Problema e ca eu ROM-ul curent peste firmware-ul original l-am pus, deci ar fi trebuit sa am profilele acolo... O sa pun pana la urma soft-ul default sa ma lamuresc...

#1874
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Oarecum m-am lamurit, trebuie gasit un telefon cu acelasi chipset care sa aiba VoLTE cumva functional pe el (adica sa aiba un MBN care sa permita VoLTE), si apoi folosit acela pe 5x, ori cu PDC, ori modificand partitia radio cu o metoda asemanatoare cu ce e descris aici: https://v-e-o.blogsp...r-chinese.html. Beleaua cu modelul asta e ca, pe langa ca e vechi, are Snapdragon 808, un chipset nu foarte popular. Adica cele mai populare telefoane cu el cred ca erau Windows phone-urile, un Acer si Lumia 950, care nu cred ca ajuta foarte mult pe Android, dar despre care se stie ca le merge WiFi calling si VoLTE activat. Mersi de ajutor inca o data.

#1875
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010

View Postvali20, on 16 august 2018 - 17:32, said:

Salut, pentru LG Nexus 5x cum pot sa fac sa mearga VoLTE si VoWiFi? Telefonul e luat de la evoMAG, deci neverlocked daca pot spune, si am un SIM de la orange in el. Am root, am activat un modul Magisk (VoEnabler) care afiseaza setarile pentru VoLTE, WiFi calling si Enhanced 4G in setari, dar tot nu merge, chiar daca le dau enable. Daca verific la *#*#4636#*#* (*#*#INFO#*#*) la Phone Info - ... - IMS Service Status, imi scrie to Not registered. Vreo smecherie ca sa il fac sa mearga? Am sunat la orange si au spus ca toate setarile de la ei sunt activate ca sa am WiFi calling, desi ma rog, telefonul nu e luat de la ei asa cum zic ei pe site ca ar trebui, desi inteleg din ce am citit pe aici ca nu ar fi neparat nevoie.

Multumesc pentru orice sfat.

Cel mai simplu, mergi într-un Orange service și soliciți sa îți pună soft orange pe el și ai rezolvat problema.

#1876
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Se poate? Oricum, ma gandesc ca daca ar avea un soft particular, s-ar gasi undeva pe internet si as putea sa il pun si eu. Ciudat este ca nu merge nici pe iPhone folosind SIM-ul meu, si i-am sunat si au spus ca am toate setarile facute, deci ar trebui sa mearga in iPhone. Totusi, cand pun WiFi calling pe On, apare un mesaj gen "nu s-a putut activa, contactati Orange Romania"; ceea ce am facut si degeaba. Ii mai sun azi, poate raspunde altcineva mai priceput. Eu cred ca nu se mai fac soft-uri custom de catre operator la toate modelele, ci unii producatori pun ei direct in soft-ul de fabrica profilele modemului; cum e la OnePlus, care le are deja in firmware, trebuie doar comutat folosind PDC sau ceva similar.

#1877
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pentru telefonul lui nu exista Soft Orange.

#1878
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012

View PostSethNY, on 17 august 2018 - 10:53, said:

Pentru telefonul lui nu exista Soft Orange.
Asta ma gandeam si eu. Oricum, treaba asta ar fi mult mai usoara daca m-as lamuri cum sa desfac fisierele "mcfg_sw.mbn". Sunt fisiere executabile pentru ARMv8 (ELF), in care cica se afla un XML care configureaza ce poate practic sa faca modem-ul. Daca nu sunt semnate, atunci exista o sansa. Am incercat sa le deschid in IDA Pro 7, inca nu am reusit. Iar informatii pe net abia se gasesc, cu preponderenta in germana (mai e cum mai e), rusa, japoneza si chineza (vis). In vest, au totul pe tava probabil, oamenii nu au aproape niciun pic de research facut pe treaba asta. Pe reddit si xda niciun fel de raspuns, de asemenea...

Am citit articolele link-uite pe blog (ma rog, citit, Google Translate), dar nu gasesc de unde sa iau MCFG GUI Tool...

Edited by vali20, 17 August 2018 - 12:07.


#1879
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
L-am cerut chinezului dar nu mi l-a dat :)

#1880
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Trebuia cerut, respectuos, în chineză, cel mai probabil. ;)

#1881
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Mi se pare incredibil ca exista atat de putin interes pe plan global, adica cea mai activa comunitate e de departe Forumul Softpedia. Incredibil cati se agita sa leakuiasca un design de iPhone care e la fel ca cel de anul trecut, dar pt asa ceva care ar fi foarte util in multe cazuri pentru multi oameni, abia daca gasesti informatii. Sunt sigur ca sunt oameni din domeniu care stiu exact ce trebuie facut. I-am dat mesaj și lui "Orange helper" care incearca sa ma ajute, insa tot nu ii dau de cap. Tot imi apare pe iPhone un mesaj ca "pentru a activa pe cont apelarea WiFi, contactați Orange". Dupa ce il fac sa mearga pe iPhone, o sa vad ce mai reușesc si pentru Nexus 5x, pacat ca pentru un telefon de developeri, abia daca exista cateva informatii pe net. Scria un rus (in rusa, evident) ca trebuie decompilat mcfg_sw... Pai si, m-am uitat cu un hex editor, nu pare sa fie XML-ul asa, la vedere, dar poate trebuie sa ma uit mai cu atentie...

#1882
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da, am vazut si eu ceva informatie pe https://4pda.ru/forum/ dar nu am luat nimic util de acolo. Cat priveste Samsung, cred ca am fost cei mai avansati pe softpedia cu schimbarea setarilor dar a fost mai usor teoretic, am deschis .apk urile si am schimbat niste fisiere text din ele. Odata m-am uitat si eu intr-un mcfg_sw si am vazut ceva text cu referire la VoLTE. Cel mai frumos e sa ai acces la surse dar asa ceva nu se poate. Cred ca a mai ramas sa gasesti fisiere similare de pe acelasi chipset ... sau sa iti iei alt telefon :)

#1883
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Am gasit fisierele de pe LG G4, care are acelasi chipset, dar cand le dau "Load" in PDC, nu apar, imi apar doar daca sunt din software pt Nexus 5x... Deci nu stiu, or avea in ele vreun id care trebuie sa se potrivească cu telefonul conectat... Sau nu se extrag cum trebuie din arhiva, ca nu apar in foldere in 7zip, ci la gramada. O sa incerc sa montez pe Linux, nici nu prea stiu cum sa fac pe Windows, cmd e vai de capul lui...

Nu imi iau alt telefon, o sa vorbesc ca pana acum pe WhatsApp si aia e. Ma deranjeaza asa ca, stiu ca se poate, dar nu prea am eu ce sa ii fac, spre deosebire de average consumers care se multumesc cu ideea ca "nu merge" si ori o lasa balta pur si simplu, ori isi iau alt telefon cum zici. A, si nu imi iau pt ca asta e rootabil usor, are bootloader deblocat, Android 8 si se lucreaza la 9, ceea ce nu prea gasesti pe piata la 700 de lei...

Oricum, felicitari pentru topic si research in general, asta e spiritul care trebuie sa fie. Daca nu exista atat interes, ramanea in continuare exclusiv pe modelele mai scumpe, eventual se cereau si bani suplimentari. Ce e deranjant e ca inginerii se ocupa si proiecteaza imbunatatiri pentru servicii, dar retelele tot tin totul pe loc, orice mica imbunatatire o prezinta cu zeci de surle si trambite, de parca ar fi nu stiu ce... VoLTE sau WiFi calling sunt inventate de cativa ani buni, dar nici macar nu au toti operatorii (desi Vodafone se batea cu pumnul in piept ca fac si dreg...)



#1884
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 06.03.2004
Pentru Iphone resteaza configurarile de retea si lasa simul acolo cateva ore.O sa mearga vowifi dupa aia.

#1885
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Asta mi-a spus si Orange_helper, dar nu am cum sa le resetez pentru ca imi sterge parolele de la WiFi si nu am cum sa fac rost de ele. Sincer, nu e iPhone-ul meu si "proprietarul" e genul de user care si l-a luat acum 4 ani si de atunci aceeasi instalare o are, nu l-a resetat niciodată și nu știe sa faca restore etc. si nici nu vrea, fiindca ii trebuie telefonul. Nexus 5x-ul e al meu... Nu stiu, e o mizerie toata treaba asta, in loc sa fie deschis tuturor, e o mizerie deosebit de complicata. Daca nici pe iPhone nu merge plug and play, clar e ceva broken undeva...

#1886
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Acum 4 ani, adica iPhone 6? Update a facut? Ce iOS are si ce versiune de carrier bundle?

Pentru Orange au fost incluse setarile VoLTE in carrier bundle v24.1 (Mai 2016). Iar WiFi Calling in v27.1 (Ianuarie 2017).

Edited by deathnite, 18 August 2018 - 11:12.


#1887
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
automat la schimbarea cartelei tb sa-si ia ultimul carrier bundle. ce model de iphone e si ce versiune de ios ?

ca sa resetezi network settings fara sa pierzi parolele wifi : dai icloud keychain off -> reset netw sett -> keychain on.

Edited by dj_cristi, 18 August 2018 - 12:20.


#1888
vali20

vali20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2012
Are "Orange Romania 32.0", care cred ca e ultima. Am pus cartela intr-un J5 azi, care are soft Orange cred (e luat de la Orange) si s-a activat in cateva minute apelarea 4G si WiFi. Dupa l-am lasat putin asa, iar apoi iarasi in iPhone, si tot nu a mers sa activez, chiar cu trecere mod avion on/off, lasat o perioada etc. Cand il pun in J5, imediat merge, instant. Deci ii permite reteaua, lui iPhone ii lipseste ceva (e luat de la Vodafone). In fine, eu as vrea sa il fac sa mearga pe 5x-ul meu, ceea ce as avea sanse daca as gasi pe cineva care se pricepe putin sa imi explice una alta. Nu pe iPhone ma intereseaza, ca oricum nu e al meu. Si alt telefon nu imi iau pt atâta lucru, stau sa pompez bani in Orange pt ceva care ar trebui sa fie by default...

#1889
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 06.03.2004
Daca nu resetezi config rețea,nu o să meargă în veci.

Edited by clader, 18 August 2018 - 16:44.


#1890
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
normal nu trebuie resetate setarile , isi ai carrier automat, cine stie ce bug are iphone-ul lui, posibil soft vechi sau iphone foarte vechi care nu suporta aceste servicii. sau poate nu se uita el unde trebuie, la mobile data sunt.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate