Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Preturi mai mici sau salarii mai mari ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,262
  • Înscris: 05.06.2002
tu cam ce ai vrea sa faca statul sa dea drumu la tiparnita si salarul tau sa nu mai valoreze mare branza?

#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:17, said:


Nu ma intereseaza cresterea GDP daca acesta se face prin specula.
Vreau hrana, cazare si energie accesibila oricui, in timp ce turismul, industria auto sau alte chestii care nu sunt asa importante pentru traiul de zi cu zi oricat de scumpe s-ar putea

Si cum ai stimula munca daca ai avea asa ceva pe gratis?
Mie nu-mi convine. Poti si vrei? Munceste si o sa ai

#21
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 dgamma, on 02 septembrie 2015 - 15:16, said:

Cresti salariile si scazi preturile pana cand totul devine gratis si asa ajungem sa traiam ca in rai!
Nu am zis asta, am asumat riscul scaderii salariilor, salarii care sa acopere hrana, cazarea si energia, nu si concediile, mesele la restaurant, si alte "luxuri" dispensabile

 tsunnami, on 02 septembrie 2015 - 15:18, said:


Si cum ai stimula munca daca ai avea asa ceva pe gratis?
Mie nu-mi convine. Poti si vrei? Munceste si o sa ai

Teza asta nu tine atata timp cat somajul in Europa e cat casa, nu ai unde munci, dar esti obligat cea mai scumpa chirie, hrana si energie din lume, singura solutie fiind ca acestea sa fie asigurate de stat imprumutandu-se.
Multi europeni ar accepta o micsorare de venituri pentru stabilitate

#22
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Fane, on 02 septembrie 2015 - 15:17, said:

tu cam ce ai vrea sa faca statul
Sa faca sa fie bine ca sa nu fie rau, ceva sa placa la lume. Tu n-ai inteles inca esenta acestor subiecte eterne?

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 14:48, said:

De ce nu sunt locuri de munca in Europa ?
Pentru ca multi europeni au descoperit ca e mai rentabil sa fie puturosi, se gaseste cineva care sa le puna un ajutor social, un salariu la buget sau o pensie in sacosa.

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 14:48, said:

Sa investesti si sa produci in Europa e foarte foarte scump. Terenul e scump nu ma pronunt, energia e scumpa ieftina, dar e taxata foarte mult in numele eco-hipsterismului, forta de munca e scumpa normala, dar jumatate din salarii se duce pe impozite si contributii sociale.

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 14:48, said:

Europa cel mai scum loc de pe planeta.
Din moment ce noi suntem europeni, de ce nu l-am face un loc mai ieftin? Mai sus sunt niste cauze.

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 14:52, said:

Ba da, tot ce este esential pentru supravietuire precum energia, constructiile civile, agricultura, ar trebui sa fie monopol de stat, nu se poate face specula cu lucrurile esentiale vietii.
Tocmai ti-am aratat ca o cauza este amestecul arbitrariului pe piata. Tu vrei si mai mult amestec. Ajungi ca in ceausism sau la si mai scump.

#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Decat bolnav si sarac mai bine bogat si sanatos, nu?

#25
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Uite nu mi se pare normal ca electrica de exemplu sa faca profituri babane nu pentru ca sunt competitivi, ci pentru ca oamenii sunt dependenti de serviciile lor.
La fel si cu imobiliarele, populatia plateste orice pret pe o locuinta sau chirie, pentru ca nu are incotro, nu poate dormi in strada.
Iar specula cea mai mare tocmai iaici se face, la bunurile si serviciile indispensabile unui om.
La disperarea sistemului capitalsim nu m-ar mira sa se taxeze si consumul de oxigen din atmosfera, daca nu iti permiti sa platesti mori sufocat.

 vlad29marko, on 02 septembrie 2015 - 15:29, said:

Decat bolnav si sarac mai bine bogat si sanatos, nu?
Da dar daca principiul asta functioneaza doar pentru 30% din europeni nu functioneaza.

 bladhaund, on 02 septembrie 2015 - 15:29, said:

Pentru ca multi europeni au descoperit ca e mai rentabil sa fie puturosi, se gaseste cineva care sa le puna un ajutor social, un salariu la buget sau o pensie in sacosa.


Din moment ce noi suntem europeni, de ce nu l-am face un loc mai ieftin? Mai sus sunt niste cauze.

Tocmai ti-am aratat ca o cauza este amestecul arbitrariului pe piata. Tu vrei si mai mult amestec. Ajungi ca in ceausism sau la si mai scump.
Daca rata somajului ar fi fost 0 ti-as fi dat dreptate

Dupa parerea ta un somer care nu isi mai gaseste de lucru ar trebui aruncat in strada, fara hrana, fara nici un venit?
Ce vina are daca nu gaseste de munca?

Edited by galeo, 02 September 2015 - 15:36.


#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:30, said:

Uite nu mi se pare normal ca electrica de exemplu sa faca profituri babane nu pentru ca sunt competitivi, ci pentru ca oamenii sunt dependenti de serviciile lor.
Îi știi pe ăia cu Gigimobil din pitziponc-stan? Iti aduci aminte ce a fost inainte si cum am ajuns la gigi?
Era odata ca niciodata o firma numita Romtelefon, de stat, care avea grija sa nu se faca specula pe chestiile esentiale omului, precum telefonul. Si avea ce tarife dorea pipota sa, iar calitatea era execrabila. Pana cand pe piata a aparut concurenta, iar azi stai si te hlizesti la gigi si pe speedtest iti bati plua de noua zecimi de planeta.

La fel si cu electrica si cu gazele: mor cand nesimtitii astia vobesc de "liberalizarea" preturilor, dar nimic de liberalizarea accesului la piata si servicii. Normal ca daca e monopol, atunci e scump. Cand apare concurenta, prin magie se intampla lucruri bune. Dar concurenta este opusul controlului de stat in domeniile "strategice".

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:30, said:

La fel si cu imobiliarele, populatia plateste orice pret pe o locuinta sau chirie, pentru ca nu are incotro, nu poate dormi in strada. Iar specula cea mai mare tocmai iaici se face, la bunurile si serviciile indispensabile unui om.
Aceeasi chestie: intravilan-extravilan, in circuitul agricol, cadastru, notariat, avize peste avize, nu iti trage utilitati in camp ca e monopol, diriginte obligatoriu, certificat energetic obligatoriu, primaria fura banii de investitii in infrastructura. Toate au in comun ca e cineva care are grija de domeniile "strategice". Sa nu cumva sa fie simplu si sa vina multi, care sa se concureze.

Asa ca oamenii sunt siliti sa se bata pe niste cutii de chibrituri puse una peste alta, in loc sa fie facil sa te extinzi pe orizontala in jurul oraselor.

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:34, said:

Dupa parerea ta un somer care nu isi mai gaseste de lucru ar trebui aruncat in strada, fara hrana, fara nici un venit? Ce vina are daca nu gaseste de munca?
Un somer care nu isi gaseste de lucru, si-ar gasi exponential mai usor de lucru daca nu ar exista ceva numit salariu minim, cuplat cu altceva numit taxe 55-60% pe salariu.

#27
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Serviciile telefonice nu le consider esentiale pentru supravietuire.

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:40, said:

Serviciile telefonice nu le consider esentiale pentru supravietuire.
Ti-am dat un exemplu pe care l-ai experimentat in mod direct. Extrapoleaza tu la ce vrei, e la fel.

#29
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 bladhaund, on 02 septembrie 2015 - 15:38, said:

Îi știi pe ăia cu Gigimobil din pitziponc-stan? Iti aduci aminte ce a fost inainte si cum am ajuns la gigi?
Era odata ca niciodata o firma numita Romtelefon, de stat, care avea grija sa nu se faca specula pe chestiile esentiale omului, precum telefonul. Si avea ce tarife dorea pipota sa, iar calitatea era execrabila. Pana cand pe piata a aparut concurenta, iar azi stai si te hlizesti la gigi si pe speedtest iti bati plua de noua zecimi de planeta.

La fel si cu electrica si cu gazele: mor cand nesimtitii astia vobesc de "liberalizarea" preturilor, dar nimic de liberalizarea accesului la piata si servicii. Normal ca daca e monopol, atunci e scump. Cand apare concurenta, prin magie

Un somer care nu isi gaseste de lucru, si-ar gasi exponential mai usor de lucru daca nu ar exista ceva numit salariu minim, cuplat cu altceva numit taxe 55-60% pe salariu.

Salariul minim e ca si inexistent atata timp cat el nu acopera lucrurile esentiale vietii.

Sa zicem ca nu ar mai exista salariul minim, ce o sa-i spui viitorului angajat cand iti spune ca salariul nu ii acopera chiria si mancarea, stai in boscheti si mergi la cersit dupa programul de lucru, poate iti da si tie cineva o bucata de paine?

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:45, said:

Salariul minim e ca si inexistent atata timp cat el nu acopera lucrurile esentiale vietii.

Sa zicem ca nu ar mai exista salariul minim, ce o sa-i spui viitorului angajat cand iti spune ca salariul nu ii acopera chiria si mancarea, stai in boscheti si mergi la cersit dupa programul de lucru, poate iti da si tie cineva o bucata de paine?

De ce nu muncesti sa ai mai mult decat salariul minim pe economie?
Crezi ca nu se poate?
Ai langa tine mii de exemple ca se poate. De ce crezi ca tu nu poti?

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:45, said:

Salariul minim e ca si inexistent atata timp cat el nu acopera lucrurile esentiale vietii.
Sa zicem ca nu ar mai exista salariul minim, ce o sa-i spui viitorului angajat cand iti spune ca salariul nu ii acopera chiria si mancarea, stai in boscheti si mergi la cersit dupa programul de lucru, poate iti da si tie cineva o bucata de paine?
Deloc. Salariul minim imi interzice sa angajez oameni pe care nu pot sa-i platesc la salariul minim. Nu pot pentru ca munca e prea putina pentru salariul minim. De exemplu, 2-3 ore la 2-3 zile. Nu o sa imi bat capul cu birocratia pentru atat, ci o sa invat eu sa imi fac ce am nevoie si nu mai angajez pe nimeni.

Daca insa piata muncii ar fi libera, atunci bucuros as angaja 2-3 ore la fiecare 2-3 zile. La fel si altii ca mine. Din mai multe joburi mici, omul isi face program full-time cu bani bunicei.

Dar daca statul vrea sa aiba "grija" de el interzicandu-i sa munceasca ca prostul, pe orice suma, atunci de fapt ii interzice sa muceasca. Si de aia e somer.

#32
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 tsunnami, on 02 septembrie 2015 - 15:47, said:


De ce nu muncesti sa ai mai mult decat salariul minim pe economie?
Crezi ca nu se poate?
Ai langa tine mii de exemple ca se poate. De ce crezi ca tu nu poti?
Pentru ca nu toti pot fi IT-isti, daca nu il duce mintea, si munca lui valoreaza doar salariul minim, trebuie sa doarma in boscheti?

#33
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca cresti salariile, cresti puterea de cumparare, si implicit cresc preturile.

Daca lasi preturi mai mici, vei avea salarii mici, si implictit putere de cumparare mica.

Oricum o dai va fi la fel, de aceea prefer sa aleg salarii mari, iar pentru preturi mai mici vanam reducerile, ne folosim moneda in tranzactii pentru a o aprecia (cu alte cuvinte ne cerem drepturile, atat timp cat moneda Romaniei este leul, vindem si cumparam case, masini, contractam servicii, credite in lei, nu in euro, sa ne jucam baba oarba la conversie), cheltuim banii cu cap, facem investitii bune, nu luam televizoare pe cetelem sa platim dobanzi si comisioane 0% Posted Image . Multi din cauza asta au probleme financiare.

#34
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Yukoto, on 02 septembrie 2015 - 15:51, said:

Daca cresti salariile, cresti puterea de cumparare, si implicit cresc preturile.

Daca lasi preturi mai mici, vei avea salarii mici, si implictit putere de cumparare mica.

Oricum o dai va fi la fel, de aceea prefer sa aleg salarii mari, iar pentru preturi mai mici vanam reducerile, ne folosim moneda in tranzactii pentru a o aprecia (cu alte cuvinte ne cerem drepturile, atat timp cat moneda Romaniei este leul, vindem si cumparam case, masini, contractam servicii, credite in lei, nu in euro, sa ne jucam baba oarba la conversie), cheltuim banii cu cap, facem investitii bune, nu luam televizoare pe cetelem sa platim dobanzi si comisioane 0% Posted Image . Multi din cauza asta au probleme financiare.

Stiu ca vei scade puterea de cumparare, dar omul va avea ce pune pe masa, o locuinta si energie pw care si lw poate acoperi. Poate trai si fara vacanta, smarthphone sau televizor 3D.

#35
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Pai va fi aceelasi lucru, pentru ca va avea salariu mic, si preturi mici, va fi paritate ca sa zic asa.

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 galeo, on 02 septembrie 2015 - 15:50, said:

Pentru ca nu toti pot fi IT-isti, daca nu il duce mintea, si munca lui valoreaza doar salariul minim, trebuie sa doarma in boscheti?

Stii ca exista si alte slujbe..
Nu sunt de acord cu o societate care incurajeaza puturosenia

 Yukoto, on 02 septembrie 2015 - 15:51, said:

1. Daca cresti salariile, cresti puterea de cumparare, si implicit cresc preturile.

2. Daca lasi preturi mai mici, vei avea salarii mici, si implictit putere de cumparare mica.


1. nu neaparat
cresti puterea de cuparare, creste si oferta, nu e nici  un implicit ca vor creste preturile

2. preutri mai mici???
vreai sa spui ca Galeo daca are posibilitatea sa castige 2000 de lei, roaga patronul sa-l plateasca numai cu 1600?
Sau il vezi tu ca ia 2000 si da de la el 400 la saraci?
Fugi d-aici...

Edited by tsunnami, 02 September 2015 - 16:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate