Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Achizitie masina noua 14.000 euro maxim

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmihai901, on 01 septembrie 2015 - 18:26, said:

Buna, vreau sa cumpar o masina noua, bugetul e de maxim 14.000 de euro cu rabla...... nu vreau sa dau gres cu masina, sunt multi bani si cum planuiesc sa o tin mult timp, chiar nu vreau sa regret alegerea facuta..va multumesc

Bugetul este de 14k Euro + Tichetul RABLA sau din astia se scade valoarea tichetului ?

Daca este vorba despre 14k + Tichet Rabla si eu recomand Honda Civic Sedan
Este excelenta pentru ce vrei tu:
- aspect tineresc fara a face compromisuri la partea de functionalitate;
- motor bun, fiabil ( este un motor verificat si rasverificat), cu performante bune si consum rezonabil;
- vine binisor dotata in banii astia - clima automata, scaune incalzite, proiectoare ceata, senzori de lumina ( faruri automate) si de ploaie, Hill-Hold, comenzi audio pe volan, jante aliaj, vopsea metalizata, geamuri electrice fata-spate, etc);
- garantie 5 ani / 160.000 km.
O recomand pentru ca am achizitionat si eu una de vre-o doua luni, am cu ea aproape 8000 km si-mi place tot mai mult !

O alta oferta foarte buna este acel Auris recomandat de colegul t-balt - masina buna, fiiabila, spatioasa, decent dotata si mai ales, cu motorul de 1.6 este o combinatie reusita.

Pentru un tanar fara obligatii si acea Fiesta Red Editionar fi o alegere buna !

Mie unul, Fabia nu mi-a placut niciodata - dar asta tine strict de gusturi. Totusi, motorul de 1.2 TSI nu-i nici acum "vindecat" complet ( si in anul de gratie 2015 are parte de recall-uri pentru masini produse in 2015).

Din pacate, din cate stiu, la Mazda nu prea poti negocia mare lucru.
Mult mai multe sanse de a obtine reduceri semnificative ai la Ford, Opel si Hyundai.
Si da, si o masina de drive-test / show-room ar putea fi o afacere buna !
Singura recomandare pe care pot sa o fac este ca, avand in vedere cerintele tale, sa cauti fie o masina cu motor clasic, aspirat ( aici esti cam restrans la asiatice) fie un motor pe benzina turbo ce a trecut "proba" timpului ( gen 1.4 turbo de la Opel / eventual 1.0-  1.5 EcoBoost de la Ford).
Dar eu, ca sa evit orice batai de cap pe viitor, as merge pe un aspirat de cel putin 1600 cmc.

Edited by marr, 02 September 2015 - 07:24.


#20
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
:) Honda Civic Sedan si aspectul tineresc... Baba si mitraliera...

Personal, ca masina pentru 50% oras, la 25 de ani si tinut perioada indelungata mi-as lua in ordinea aceasta:

1) Suzuki Swift Sport
2) Ford Focus
3) Kia Cee'd
4) Ford Fiesta

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
honda civic sedan - te incadrezi in pret, lasa preturile de lista de pe site, du-te in showroom si negociaza
ford focus - aceeasi chestie ca la Honda, eu am primit oferta de 15.600 cu echipare titanium, pachet de iarna etc- redusa de pe la 21k

ideea e sa nu iei de bune preturile de lista, pe foametea asta se negociaza destul de mult.
e pacat sa dai 14k pe fieste, polo-uri, ibize si alte chichinetze

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihai901, on 01 septembrie 2015 - 18:26, said:

Buna, vreau sa cumpar o masina noua, bugetul e de maxim 14.000 de euro cu rabla.La ce modele m-as incadra?Am 25 de ani, masina va fi folosita 50% in oras, 50% in afara,

Toyota Corolla
https://www.toyota.r...CFQgUGwodgNUPmg

#23
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Confirm discounturile de la Ford...
O cunostinta a primit discount de la circa 14000 euro cate era pretul de lista, pana la 11000 euro. In discountul asta a intrat un voucher, si 1500 euro discount de la Ford.

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Focus il iei la pret super, e made in Germany
Toyota - cred ca prinzi chiar Corolla
Honda ok

#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View PostOctavian_SK, on 02 septembrie 2015 - 04:39, said:

mai mult de 7-8000 nu ei pe ea, depinde de marca

Sigur ca depinde si de marca. Eu am pus niste procente orientative, insa clar acestea pot diferi simtitor. Pentru ca una e sa te referi la Golf si alta e sa te referi la Ceed de exemplu.
Pe de alta parte, daca as da 14000 de euro pe o masina si dupa 3 ani as vinde-o cu 50-60000 de km maxim., carte service, reprezentanta... etc. sub 10000 de euro nu as lasa-o. Atata timp cat masina e buna, ar fi mare pacat si mare bataie de joc de banii mei. As pierde cam 50% dupa 3 ani. Dureros.

#26
mihai901

mihai901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.09.2015
Civic sedan nu prea imi place, prefer hatch-urile, iar civic 5d e peste bugetul meu din pacate.O sa trec si pe la Honda sa vad totusi.Cred insa ca ramane intre Auris si Focus, sambata ma duc pe la Ford sa vad cum sta treaba.Va multumesc mult pentru sfaturi, se poate inchide :D .

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,681
  • Înscris: 15.06.2007
Dar masina o iei cash? Ai suma de 14000 disponibila? Sau aia este suma maximala pe care ti-o da banca imprumut in rate?
Tine cont ca la masina noua in rate platesti un sfert din valoare  doar TVA. La care se mai adauga si casco obligatoriu.

#28
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostLauCalin, on 02 septembrie 2015 - 14:51, said:


Sigur ca depinde si de marca. Eu am pus niste procente orientative, insa clar acestea pot diferi simtitor. Pentru ca una e sa te referi la Golf si alta e sa te referi la Ceed de exemplu.
Pe de alta parte, daca as da 14000 de euro pe o masina si dupa 3 ani as vinde-o cu 50-60000 de km maxim., carte service, reprezentanta... etc. sub 10000 de euro nu as lasa-o. Atata timp cat masina e buna, ar fi mare pacat si mare bataie de joc de banii mei. As pierde cam 50% dupa 3 ani. Dureros.


Este pacat sa iei o maisna noua si sa o vinzi dupa 3 ani si 50-60k km,pretul obtinut va fi dureros, mai bine cumperi ceva mai scump,mai dotat, mai confortabil, mai placut la condus, cu motor mai potent etc , sa iti faca placere sa il conduci si dupa 5 ani.

#29
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View PostLauCalin, on 02 septembrie 2015 - 14:51, said:


Pe de alta parte, daca as da 14000 de euro pe o masina si dupa 3 ani as vinde-o cu 50-60000 de km maxim., carte service, reprezentanta... etc. sub 10000 de euro nu as lasa-o. Atata timp cat masina e buna, ar fi mare pacat si mare bataie de joc de banii mei. As pierde cam 50% dupa 3 ani. Dureros.
Doar ca in 3 ani e posibil sa o cumperi noua cu 10 000eurp, ma rog produsa cu 1,2 ani in urma, asa a fost la astra h transformata in clasic 3, cu 11 000 o cumparai cu dotari decente noua prin 2011, iar in 2008 costa 14 000 15 000, deci socoteala de acasa nu prea se potriveste cu ce va fi.

#30
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Alternative exista mereu si pentru orice. Si din fericire toti suntem diferiti si ne plac tot felul de masini. Eu nu as da 10000 de euro pe o Astra H. Masina asta fiind proiectata in urma cu vreo 10 ani, poti lua un sh de 2-3 ani, care nu se compara cu acea Astra. Nu ma intelege gresit. Nu visez la BMW Seria 3. Dar la 10000 de euro, in loc de Astra H as alege un Golf 6 sau Astra J. Asta daca s-ar fi pus problema acum 2-3 ani cand inca se mai oferea Astra H. Dar nu cer nimanui sa faca asa  cum as face eu.
Oricum cred ca suntem de acord toti ca o masina noua merita sa o cumperi daca o pastrezi cel putin 5-6 ani. Chiar si 10. Altfel sunt f multi bani pe care ii poti pierde la o revanzare dupa 3-4 ani si defapt afacerea cea mai buna o va face viitorul cumparator cand o va cumpara la un pret f bun. Eu cel putin asa vad lucrurile.

#31
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Era un exemplu, cel cu astra h, aproape la toate se intampla asta, dupa 3 4 ani apare un alt model si ce ai tu se vinde mult mai ieftin pana se termina stocu de masini produse.
O masina noua o tii atat timp cat este necesar sa refaci fondul destinat achizitiilor auto apoi iti cumperi noua masina dorita, asta pentru pasionati si persoane cu bani.

#32
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
mathematic vorbind 50 % din romani ar iesi mai bine cu taxiul sau inchiriere cand e nevoie...da na romanul s-a nascut proprietar :)

#33
mihai901

mihai901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 01.09.2015
@tfmercedez
Masina o iau cash, nu m-as baga la rate in banca pentru o masina ever, mi se pare cea mai mare prostie posibila (la case si alte chestii e altceva).Daca nu aveam banii astia imi luam un second la 3000, iar daca nici pe astia nu ii aveam, cum a zis cineva mai sus, taxi, inchiriat, transport in comun.Masina e consumatoare de bani, asta e o greseala pe care o fac multi cred eu, isi iau masina doar de dragul de a o avea...

#34
RAY-

RAY-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 30.08.2015
Daca nu vrei masina de fite, iti recomand Dacia Sandero Stepway Motorul de 0.9 Tce e destul de bun, daca iei versiunea diesel e si mai bine. Iti raman destui bani cat sa faci toate actele si sa mai bagi si combustibil vreo 2 ani :))

#35
xdream

xdream

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 27.08.2006
@mihai ..
Masina e consumatoare de bani, asta e o greseala pe care o fac multi cred eu, isi iau masina doar de dragul de a o avea...

Ai mare dreptate , aceeasi greseala am facut-o si eu ...

Ca sfat , eu as zice sa cauti sh cu dotari multe , km putini , probabil dupa 3-4-5 ani te vei plictisi de masina.
Iar alt sfat ar fi , daca stai in bucuresti , trebuie neaparat sa iti iei masina cu dsg sau cutie automata . Diferenta este prea mare . Doar cei care au si conduc zilnic apreciaza dsg-ul sau cutia automata .

Edited by xdream, 02 September 2015 - 22:46.


#36
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 26.11.2006

View Postxdream, on 02 septembrie 2015 - 22:45, said:

@mihai ..
Masina e consumatoare de bani, asta e o greseala pe care o fac multi cred eu, isi iau masina doar de dragul de a o avea...

Ai mare dreptate , aceeasi greseala am facut-o si eu ...

Ca sfat , eu as zice sa cauti sh cu dotari multe , km putini , probabil dupa 3-4-5 ani te vei plictisi de masina.
Iar alt sfat ar fi , daca stai in bucuresti , trebuie neaparat sa iti iei masina cu dsg sau cutie automata . Diferenta este prea mare . Doar cei care au si conduc zilnic apreciaza dsg-ul sau cutia automata .
Hmmm, asa am gandit si eu pana de curand apoi am stat si analizat la rece si am ajuns la concluzia ca e mai bine cu masina noua. Trecand peste faptul cu loteria sh m-am mai gandit ca nu-i nicio afacere sa iei un sh cu 200k km in care sa mai bagi poate vreo 2-5000 euro in 5 ani si apoi sa o vinzi la mai putin de jumatate din cat ai luat-o si sa incepi sa cauti alta si s-o iei de la capat. Initial am fost chitit pe un c5 III la vreo 9000 de euro si 5 ani vechime si am constatat ca dupa inca 5 ani la mine va avea 10 ani si e deja batrana iar la banii astia nu stii daca are km chiar reali sau daca-i in toate mintile. In final m-am orientat spre piata de masini noi si cea mai atragatoare oferta mi s-a parut Hyundai Elantra la 12000 cu rabla inclusa. Am facut si un test drive si mi-a placut mult cum arata si cum se misca plus ca beneficiaza de o garantie de 5 ani care ma scuteste de batai de cap o perioada buna. Problema e ca dupa acei 5 ani e cu belea, cineva pe aici zicea ca nu-i o masina care sa poate fi tinuta mai mult de 6-7 ani si n-am inteles de ce. Stie cineva ceva sau sunt idei preconcepute. Va fi a doua masina in familie , doar pentru plimbari si drumuri saptamanale , cu un rulaj de 12000/an si nu pot intelege de ce nu ar rezista 10 ani daca am grija exemplar de ea.

Edited by johnnydanut, 03 September 2015 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate