Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Westworld (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#289
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
De ce sa o urasti pe Dolores? Eu o sustin in tot ce face. Kill them all!

#290
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,580
  • Înscris: 05.11.2009

 Kroghy, on 01 aprilie 2020 - 21:03, said:

De ce sa o urasti pe Dolores? Eu o sustin in tot ce face. Kill them all!

pentru ca cate odata nu stii daca e impotriva omenirii (si vrea sa ii omoare pe toti) sau e impotriva kktului ala de sistem,.. si sincer, o inceput sa imi placa serialele astea unde sentimentele afta de personaje variaza.

Edited by vanitty, 01 April 2020 - 21:12.


#291
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Am descoperit de curand acest serial. La vizionarea primelor episoade chiar ma gandeam ce bun ar fi serialul daca unii androizi ar reusi sa iasa din camp. Si apoi BOOM. Foarte tare, un serial de nota 10. Dolores, foarte tare fata. Este exact tipul de femeie care a fos abuzata in copilarie si apoi se razbuna impotriva barbatilor. Daca pentru oameni este acceptat comportamentul, de ce n-ar fi la fel si pentru androizi? Momentan vad ca are treaba doar cu aceia care au abuzat-o in camp. La cat mai multe sezoane...

Edited by 2Unlimited, 05 April 2020 - 09:42.


#292
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 12.03.2010

 2Unlimited, on 05 aprilie 2020 - 09:41, said:

La cat mai multe sezoane...
Duude, serialul asta trebuia sa se opreasca dupa primul sezon, in al doilea deja au luat-o razna cu celelalte lumi (scenarii) care nu mai aveau legatura cu Vestul Salbatic. In sezonul asta vad ca transforma LUMEA REALA într-un soi de Matrix, cu Dolores asta pe post de Neo.

SF-ul e bine sa bata cimpii in limite rezonabile, altfel se transforma in povesti de adormit copiii. Un robot (android, replicant, whatever) N-ARE CUM sa fie mai destept decit creatorii lor, forta fizica si puterea de calcul nu e egal inteligenta. D-aia Blade Runner e peste scenariile astea de doi bani, acolo replicantii VOR SA FIE OAMENI,  nu PESTE oameni (si aici putem discuta ce inseamna sa fii om).

#293
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
AM renuntat dupa primul sezon.
Practic, pentru mine acolo s-a incheiat. M-a convins trailerul sa renunt. Tras de par este putin spus. Trebuia mentinut firul western, misterios, pe alocuri SF, dar ce a urmat este prea de tot.

#294
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 04.04.2003
Sezonul acesta este aiurea rau, nu mai are nimic din "farmecul" de la inceput.

#295
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Pai de ca va faceti sange rau, cei carora nu le place serialul ??

Uitati-va la ,, Better call Saul '' de exemplu ca poate v-o place ala........mie de exemplu , asta din urma mi se pare de-a dreptul stupid.

#296
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,365
  • Înscris: 23.05.2003
Io ce mă fac că-mi place și Westworld și Saul? :)

#297
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 hellmarvel, on 06 aprilie 2020 - 16:18, said:

Un robot (android, replicant, whatever) N-ARE CUM sa fie mai destept decit creatorii lor,
Numai putin ,sa nu ne pripim. Vad ca filmul e plasat intr-un viitor destul de departat dupa tehnologia folosita. Acuma . o sa ma intorc in studentia mea unde faceam programare (vai mie) la info gaurind cartele ...Unii de pe aici nici nu au auzit de asa ceva. Deci in timpul unei jumatati (sper) de viata tehnologia a avansat cum nici na visam in copilaria cand a bate mingea cu pretenarii era suprema distractie. Cred ca nu putem sa ne imaginam macar ce va urma sa zicem in 200,2000, sau 20.000 de ani cu inventiile mintii omenesti...... vezi de exemplu calculatorul bazat pe ciudatenia numita fizica cuantica.Viteza cu care tehnologia se innoieste urca exponential... Deci ,zic sa nu ne pripim

Edited by sailor62, 06 April 2020 - 20:47.


#298
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 12.03.2010

 sailor62, on 06 aprilie 2020 - 20:45, said:

Cred ca nu putem sa ne imaginam macar ce va urma sa zicem in 200,2000, sau 20.000 de ani cu inventiile mintii omenesti...... vezi de exemplu calculatorul bazat pe ciudatenia numita fizica cuantica.Viteza cu care tehnologia se innoieste urca exponential... Deci ,zic sa nu ne pripim
Am zis deja in postul ala ca puterea de calcul ≠ inteligenta. Un cîine care daca vrea iti aduce inapoi batul si daca nu,  nu, e mai inteligent decit calculatorul ala care l-a batut pe Kasparov la sah. Heck, orice animal care supravietuieste schimbarilor din mediul lui de viata e mai inteligent decit orice poate crea omul, pentru ca daca omul uita sau nu-l duce mintea sa prevadă o anume imprejurare in programul creaturii lui, creatura nu mai stie ce sa faca.

Premiza serialului astuia (si a filmului dupa care a fost facut) a fost valabila cita vreme a fost o metafora/paralela cu opresiunea celor care nu pot (nu au posibilitatea) sa aleaga. OK, nu e bine sa abuzezi de oameni si de lucruri, pentru ca si ciocanul se poate razbuna pe tine daca nu-l folosesti cum trebuie (iti da peste deste, iti sare intre ochi daca dai cu el de pamint), dar de aici pina sa faci ciocanul sa construiasca o cabala intreaga ca sa-ti dea tie peste degete suna a Chucky,  poveste de adormit sau de speriat copiii.

Nu mi-e frica sa prevad ca nici într-un milion de ani, tot AI-ul, Google si chinezii la un loc n-o sa construiasca o chestie care sa n-aiba nevoie de input uman ca sa functioneze sau ca sa nu crape daca-i pica o caramida (sau un asteroid) in cap.

Edited by hellmarvel, 06 April 2020 - 22:47.


#299
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Sezonul 2...l au stricat, sincer. Deja sunt la episodul 3 si nu prea ma mai atrage, fata de primul sezon care mi s a parut genial.

Acu, doar cand scoate Dolores pistoul, cad androizii ca mustele, fara drept de apel. Nu mi se pare echilibrata actiunea si deja a devenit plictisitoare, cum deschide tipa gura sau cum scoate pistolul, deja o amata de droizi sunt pe jos. Boring.

Edited by cuculea, 07 April 2020 - 09:46.


#300
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
sezonul 3 e mai bun decat 2, insa daca sari peste 2 nu intelegi mare lucru din 3.


S.F. ul nu e pentru oricine dar daca compar westworld cu carbon copy, picard si alte balarii.........................................

#301
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 hellmarvel, on 06 aprilie 2020 - 22:45, said:


Nu mi-e frica sa prevad ca nici într-un milion de ani, tot AI-ul, Google si chinezii la un loc n-o sa construiasca o chestie care sa n-aiba nevoie de input uman ca sa functioneze sau ca sa nu crape daca-i pica o caramida (sau un asteroid) in cap.
... cam deviem de la subiect , nu incerc sa te conving de ceva ,si doar de dragul conversatiei intreb ce ar crede cineva de vremea lui Mihai Viteazu deci de acum doar 400 de ani daca ar fi cumva teleportat in zilele noastre pentru o zi. Mintea umana e incredibila si dorinta omului de a-l egala pe Creator in putinta de a crea/copia viata nu o sa-l opreasca pana ce nu va reusi . Incercam sa copiem natura inca din vremuri stravechi, si nu ne vom opri cred eu prea curand. Can o sa ne oprim inseamna ca specia noastra e condamnata

#302
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016

 hellmarvel, on 06 aprilie 2020 - 16:18, said:

Duude, serialul asta trebuia sa se opreasca dupa primul sezon, in al doilea deja au luat-o razna cu celelalte lumi (scenarii) care nu mai aveau legatura cu Vestul Salbatic. In sezonul asta vad ca transforma LUMEA REALA într-un soi de Matrix, cu Dolores asta pe post de Neo.

Imi aduc aminte ca am mai incercat sa ma uit la el, insa am renuntat. Ideea unui serial western cu viata alora in anii 1800 nu m-a atras si am renuntat. Apoi am vazut pe undeva o reclama cu faptul ca de fapt povestile se petreceau intr-un parc artificial si m-am uitat din nou. Exista destule seriale de tip western, se pot viziona acelea. Pe mine m-a atras exact chestia cu Adroizii. Daca nu mai este Daenerys, exista Dolores Posted Image

Edited by 2Unlimited, 09 April 2020 - 10:45.


#303
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nu stiu ce sa zic despre sezonul 3, pare un alt serial, lacomie coorporatista, capitalism, parca te uiti la un alt serial.

Pusai pauza de cateva ori sa pot sa vad un episod si la seria 1 imi parea rau ca se termina episodul.

#304
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Am terminat primul sezon si nu m-am mai intors niciodata.

#305
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020
O varză schizofrenică de serial...

#306
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,415
  • Înscris: 06.11.2014

 2Unlimited, on 09 aprilie 2020 - 10:44, said:

Imi aduc aminte ca am mai incercat sa ma uit la el, insa am renuntat. Ideea unui serial western cu viata alora in anii 1800 nu m-a atras si am renuntat. Apoi am vazut pe undeva o reclama cu faptul ca de fapt povestile se petreceau intr-un parc artificial si m-am uitat din nou. Exista destule seriale de tip western, se pot viziona acelea. Pe mine m-a atras exact chestia cu Adroizii. Daca nu mai este Daenerys, exista Dolores Posted Image

Sa vezi si filmele Westworld si Futureworld, de unde e inspirat serialul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate