Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 

Dilema intre Politehnica in Timisoara vs UBB CLuj

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 05 august 2015 - 11:51, said:

De unde ai mai scos-o ?! Asa si unde vrei tu tot la fel gasesti. Facultatea iti pune bazele iar acestea nu-s descoperite ieri. Dupa ce te-a introdus in domeniu poti tu extrascolar sa inveti din literatura de specialitate ce exista in sec. 21 fiindca poti intelege avand formarea facuta.
ma crezi daca iti zic ca inca nu stiu ce facultate sa aleg ?Posted Image
am mai citit ceva articole cum ca cei de la ubb sunt intr-un mic avantaj fata de absolventi de la poli . uite aici articolul : http://citynews.ro/e...tehnistii-88318

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,619
  • Înscris: 30.07.2003
Eu sunt din filmul asta dar nu vreau sa dau verdicte pentru altii, cand a fost timpul sa aleg am facut-o si nu-mi pare rau. Tu pune fata in fata materiile de la cele doua si alege unde te trage inima si lasa ce povesti auzi de la mine ori altii.

#21
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu m-as duce la Cluj numai ca e departe de casa. Si mai bine, la Bucuresti. Nu e informatica cu un an in minus? ingineria e incarcata cu materii inutile, bune la cultura generala dar cam atit. Daca ai talent pentru ele poate iti folosesc dar daca e vorba sa treci ca gisca prin apa e pierdere de timp.
Argumentele academice sint neimportante, amindoua universitatile sint bune la nivelul Romaniei, limba e neimportanta.

#22
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
în primul rînd, uită de chestii cu angajatul din anul 2, asta e valabil dacă vrei să faci facultatea de formă şi să treci compiind, altfel, nici o facultate serioasă nu-ţi permite, ca timp, să te angajezi în timpul facultăţii !

în al doilea rînd, dacă eşti hotărît că vrei software NU da la politehnică ! politehnica este, prin excelenţă, pt cei care vor să fie ingineri !

#23
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Si cu toate astea in toate tarile din vest studentii muncesc.
Eu am avut un coleg care muncea pe un salariu care pe vremea aia era foarte mare chiar si pentru un adult si era si intre cei mai buni (nu la toate subiectele dar cele de specialitate).
In realitate facultatea, asa cum am facut-o eu a fost 5 ani de zile, 2 luni pe an invatat greu, 10 luni de baut, bairame, cluburi, baruri nonstop, mare, munte. A fost foarte frumos dar in realitate am invatat numai 10 luni din cei 5 ani.

#24
shadowtheone

shadowtheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 08.09.2008
La politehnica din Cluj, la Automatica si Calculatoare, majoritatea se angajeaza din anul 2. La UBB Informatica in anul 2 este obligatoriu sa faci cel putin 3 saptamani facuti sub forma de internship/practica la o firma in domeniu. Chestia asta cu 'nicio facultate serioasa nu iti permite sa te angajezi decat daca vrei sa treci copiind' este o tampenie, parerea mea. Dar fiecare munceste dupa un anumit ritm, deci poate unii sunt mai inceti...

Edited by shadowtheone, 05 August 2015 - 22:50.


#25
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 shadowtheone, on 05 august 2015 - 22:49, said:

La politehnica din Cluj, la Automatica si Calculatoare, majoritatea se angajeaza din anul 2. La UBB Informatica in anul 2 este obligatoriu sa faci cel putin 3 saptamani facuti sub forma de internship/practica la o firma in domeniu. Chestia asta cu 'nicio facultate serioasa nu iti permite sa te angajezi decat daca vrei sa treci copiind' este o tampenie, parerea mea. Dar fiecare munceste dupa un anumit ritm, deci poate unii sunt mai inceti...

Nici acum nu imi e inca atat de clar, si nu m-am hotarat incotro sa o iau

#26
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Una este un internship de cîteva săptămîni pe timpul verii şi alta este să ai servici permanent care să îti consume cîteva ore pe zi în mod constant

OK, DACĂ, repet DACĂ poţi găsi un servici cu program extrem de flexibil, să zicem că merge, deşi timpul este timp, şi tot ţi-l mănîncă
Dar altfel, dacă din cauza serviciului ajungi să nu prea mai dai pe la şcoală... ce mai învăţămînt este ăsta ? nu vii la ore, nu asişti la explicaţii, te iei după nişte notiţe incomplete şi alte materiale aproximative... avînd în vedere că oricum la noi în multe cazuri se merge pe tocit/copiat, atunci da, nu mai contează. Dar uite aşa ies absolvenţi care nu ştiu mai nimic din ce se învaţă la facultate.

Eu sînt absolvent de ETTI- UPB; din seria mea, peste 50% din foştii colegi lucrează în cu totul şi cu totul alte domenii decît electronica. Cred chiar că peste 2/3 dintre ei. Şi evident, a vinde aparate electronice nu consider că se cheamă electronică. Mulţi dintre ei, chiar la absolvirea facultăţii (deci nu după mulţi ani ci chiar atunci) nu erau în stare să rezolve cea mai simplă problemă cu un tranzistor, cum ar veni echivalentul la chimie să nu ştii reacţia dintre un acid şi o bază. Dar evident, pentru că nu urma să lucreze în domeniu, şi nu aveau nici o pretenţie în acest sens, evident nu conta. La fel şi acum, că nu s-a schimbat nimic în bine, ci doar în mai rău.

Din ce am văzut eu în vest e chiar mai multă stricteţe ca la noi, nu te acceptă să chiuleşti ca la noi.
Şi la facultăţile serioase sînt teme serioase, proiecte serioase, care îţi consumă mult timp... nu ca la facultăţile din Ro unde se învaţă majoritar în sesiune. A se citi se toceşte, nu se învaţă, vina fiind a profilor dinozauri care pun accentul pe toceală şi nu pe înţeles materia. Şi uite aşa ducem discuţia în altă parte şi anume, la lacunele de fond ale învăţămîntului românesc.

#27
shadowtheone

shadowtheone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 08.09.2008
Nu pot sa vorbesc din proprie experienta decat despre facultatea de chimie si inginerie chimica din Cluj. Aici puteai sa lipsesti de la cursuri lejer, in schimb la laboratoare si la seminarii nu puteai sa lipsesti. Eu recunosc ca nu am prea mai mers la cursuri decat daca chiar era un curs bine tinut, nu sala de cinema cu vorbitor, si de aia am terminat printre primii - deoarece alocam foarte mult timp studiului individual.

La informatica UBB Cluj din cate am inteles este la fel de lejer. Din ce am auzit nici laboratoarele nu sunt 100% obligatorii, din moment ce poti sa faci acasa assignment-urile si lucrarile de laborator si sa le trimiti prin mail. Aici nu pot sa vorbesc din proprie experienta inca, deci vorbesc din auzite. Citisem un articol acum recent in care un olimpic roman, student la UBB informatica, spunea ca la cursuri nu trebuie mers si ca majoritatea lucrurilor se pot invata acasa usor. Tind sa cred acest lucru, deoarece pana la urma exista si programatori care sunt autodidacti, nu au facultate sau au facultate facuta in alt domeniu, dar de aia tot lucreaza si nu au nicio problema.

Oricum, un job part time de 4 ore/zi nu ar trebui sa fie o problema. Oricum la job si in momentul in care studiezi tu individual vei invata mult mai mult decat la facultate.

Edited by shadowtheone, 05 August 2015 - 23:51.


#28
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

OK, DACĂ, repet DACĂ poţi găsi un servici cu program extrem de flexibil, să zicem că merge, deşi timpul este timp, şi tot ţi-l mănîncă
Dar altfel, dacă din cauza serviciului ajungi să nu prea mai dai pe la şcoală... ce mai învăţămînt este ăsta ? nu vii la ore, nu asişti la explicaţii, te iei după nişte notiţe incomplete şi alte materiale aproximative...

In teorie ai avea dreptate dar in practica in generatia mea NIMENI (cu citeva exceptii care luau cursurile) nu se ducea la cusruri. Eu am fost la foarte putine cursuri toata facultatea, la laboratoare si seminarii am fost ca era obligatoriu, si da tot acolo ca si tine am absolvit si fac electronica in Silicon Valley. Prietenii mei de baut sint imprastiati prin lume la firme de electronica. Multi din cei care se duceau la curs dupa curs si luau contiinciosi notite nu fac electronica deloc (nu toti, unii fac). Nu mi se pare a fi o corelatie clara.

La putinele cursuri la care am fost (sa zicem 20% din total) oricum nu erau decit foarte putini atenti. Pricipalul scop al mersului la curs nu era sa fii atent si sa intelegi, ci sa scrii cit mai mult. Profesorii predau de asa natura, prea putini aveau talent pedagogic si mai putini implicau studentii, cei mai mult faceau parca se straduiau sa faca cursurile cit mai plicticoase posibil.
La urma urmei mai ramine si la aprecierea omului daca poate sau nu sa duca un job in paralel. Unii oameni nu au bani deloc si atunci nu au de ales. Dar e bine sa ai optiunea.

#29
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Am stat si m-am gandit si am analizat si voi merge la cluj pt ca vreau sa fac programare si voi avea diploma de absolvire de " software engineering " , pe langa asta eu vad facultatea ca pe o initiere in viata , unde tu esti pe cont propriu si te descurci.Pe langa astea , nu am nevoie de fizica si electrotehnica si toate materiile alea inutile la care nu ma ajuta cu nimic :)) si UBB e mult mai cunoscuta si pe plan international , fata de Politehnica din Timisoara de care nu stie nimeni de ea , numa ca se face treaba la sectii dinastea cum ar fii telecomunicatii bla bla

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,619
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 06 august 2015 - 15:33, said:

mult mai cunoscuta si pe plan international
Ia imagineaza-ti ca esti angajator. Si vin eu diploma trecuta in CV obtinuta undeva. Asta te intereseaza pe tine, o hartie, pentru asta ma platesti ?! Nu ma pui la test sa vezi daca stiu ceva meserie ? Dosarul sa aiba si el o diploma in domeniu dar in rest nu acesta decide vreodata.
Ai prins recent pe ministrul de finante cu master la Harvard. Te-a incantat cu ceva cand nu stia sa scoata un cuvant in plan profesional ?
Realitatea e mult mai bine infipta in concret decat ce visezi tu.

 onismus, on 06 august 2015 - 15:33, said:

eu vad facultatea ca pe o initiere in viata , unde tu esti pe cont propriu si te descurci
Asta poti sa o faci si de acasa si din Honolulu.

 onismus, on 06 august 2015 - 15:33, said:

numa ca se face treaba la sectii dinastea cum ar fii telecomunicatii bla bla
N-am inteles ce speculezi tu ! Ce are acest domeniu cu software-ul dorit de tine ?

Edited by neagu_laurentiu, 06 August 2015 - 17:38.


#31
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 06 august 2015 - 17:28, said:

Ia imagineaza-ti ca esti angajator. Si vin eu diploma trecuta in CV obtinuta undeva. Asta te intereseaza pe tine, o hartie, pentru asta ma platesti ?! Nu ma pui la test sa vezi daca stiu ceva meserie ? Dosarul sa aiba si el o diploma in domeniu dar in rest nu acesta decide vreodata.
Ai prins recent pe ministrul de finante cu master la Harvard. Te-a incantat cu ceva cand nu stia sa scoata un cuvant in plan profesional ?
Realitatea e mult mai bine infipta in concret decat ce visezi tu.


Asta poti sa o faci si de acasa si din Honolulu.


N-am inteles ce speculezi tu ! Ce are acest domeniu cu software-ul dorit de tine ?
eu m-am referit ca nu imi plac materiile alea gen electrotehnica , asta o fost motivul principal pt care am ales UBB.Si daca e sa o luam asa dupa modelul de la Harvard , nici nu ma mai duc la facultate si stau acasa si fac singur.Dupa cand imi depun un CV undeva , nu ma ia nimeni sau si daca ma ia imi da un salariu minim pe economie

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,619
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 06 august 2015 - 17:41, said:

eu m-am referit ca nu imi plac materiile alea gen electrotehnica , asta o fost motivul principal pt care am ales UBB.
N-am comentat asta, e o motivatie buna pentru ce spui.

Insa nu am inteles de ce UVT nu ar fi buna ori sectia de info de la poli din TM ! Tot aceeasi diploma obtii si poate cu o cheltuiala mai mica.

#33
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 06 august 2015 - 17:45, said:

N-am comentat asta, e o motivatie buna pentru ce spui.

Insa nu am inteles de ce UVT nu ar fi buna ori sectia de info de la poli din TM ! Tot aceeasi diploma obtii si poate cu o cheltuiala mai mica.
pt ca am mai zis , vad faculta ca pe o initiere in viata si e sectia pe germana la info. De ex matusamea o terminat tot la UBB pe engleza si are un salariu cat 5 salarii medii pe economie.Asa simt in inima mea , ca trebuie sa plec :))

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,619
  • Înscris: 30.07.2003
Initierea nu se face doar la Cluj ! Nu spun ca nu-i ok acolo dar nu pe motivele tale ! La fel cu matusa, nu-i un motiv, gasesc alte 101 exemple cu salarii si mai mari avand diploma in locuri mult mai obscure.
Limba poate fi dar daca zici ca o vorbesti nu mai conteaza asa mult. Si oricum engleza faca jocurile in IT.

Edited by neagu_laurentiu, 06 August 2015 - 18:18.


#35
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 neagu_laurentiu, on 06 august 2015 - 18:15, said:

Initierea nu se face doar la Cluj ! Nu spun ca nu-i ok acolo dar nu pe motivele tale ! La fel cu matusa, nu-i un motiv, gasesc alte 101 exemple cu salarii si mai mari avand diploma in locuri mult mai obscure.
Limba poate fi dar daca zici ca o vorbesti nu mai conteaza asa mult. Si oricum engleza faca jocurile in IT.
pai imi dau cambrige-ul si daca termin si UBB info pe germana , imagineaza-ti ce bine da la CV , pe langa ca o sa dau in iarna asta atestatul de limba germanaPosted Image Posted Image

#36
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Nu intelegi ca nu intereseaza pe nimeni de limbile tale? Daca nu esti secretara, traducator ceva limbile la CV in inginerie/programare conteaza fix zero!
Iar daca vrei "initiere" fa pasul decsiiv si du-te pina la Bucuresti, nu la UBB care e practic in cartierul vecin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate