Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Comitetul National pentru Supravegherea Macroprudentiala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#127
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostCris007, on 06 august 2015 - 08:52, said:



Singurul lucru bun pentru Romania ar fi sa produca singura tot ce ii trebuie ca sa supravietuiasca.
Reducerea TVA inseamna cresterea importurilor, deci nu ajuta acest deziderat.


Exista deja. Se numeste Consiliul Fiscal.

Cu ce il ajuta asta pe omul de rand ?

#128
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,736
  • Înscris: 06.08.2004

View Postgaleo, on 06 august 2015 - 09:20, said:


Cu ce il ajuta asta pe omul de rand ?
Cand ai productie interna, nu ai somaj, cresc salariile din cauza resursei umane greu de gasit..
Plus ca daca in loc sa se incurajeze consumul, se incurajeaza munca prin scaderea taxelor asociate salariilor, exista mai multi bani disponibili pentru mariri de salarii.

Tu preferi oare ca poate comerciantii sa scada pretul (din tva redus, dar e alegerea lor) sau sa iti creasca salariul?
Eu as prefera salariul, ca cu banii aia ma pot duce si in afara Romaniei sa fac ce ma taie capul cu ei.

Edited by Cris007, 06 August 2015 - 10:42.


#129
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostCris007, on 06 august 2015 - 10:42, said:


Cand ai productie interna, nu ai somaj, cresc salariile din cauza resursei umane greu de gasit..
Plus ca daca in loc sa se incurajeze consumul, se incurajeaza munca prin scaderea taxelor asociate salariilor, exista mai multi bani disponibili pentru mariri de salarii.

Tu preferi oare ca poate comerciantii sa scada pretul (din tva redus, dar e alegerea lor) sau sa iti creasca salariul?
Eu as prefera salariul, ca cu banii aia ma pot duce si in afara Romaniei sa fac ce ma taie capul cu ei.

Realitatea arata ca cele mai bune salarii le dau corporatiile straine ce produc produse si servicii pentru consumul extern. Produse si servicii produse de firme romanesti pentru piata interna = valoare adaugata mica, salarii mici + patroni romani care se cred stapani de sclavi.



View PostTheUglyOne, on 05 august 2015 - 14:17, said:



Deci sabotajul nu este realist pentru ca, in primul rand, ar fi un autosabotaj sa te opui unor masuri populiste si nimeni nu e atat de prost incat sa se autosaboteze.. Si tot tu, 2 virgule mai incolo, dai exemple de persoane care fac acum fix lucrul asta - se autosaboteaza politic opunandu-se unor masuri populiste.

Deci da, nu e deloc realist :))

Tre' sa recunosc, esti foarte tare pe argumentatie, te mai asteptam cu noi mostre :)) sunt sigur ca nu o sa dezamagesti.

Din exterior se vede ca PNL-ul se opune acum codului fiscal doar cu scop electoral, nu ca le-ar pasa de economie, mai ales ca orice reducere de taxe ar trebui sustinuta de un partif de dreapta, mai ales ca la inceput au fost de acord si brusc s-au sucit

#130
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,736
  • Înscris: 06.08.2004

View Postgaleo, on 06 august 2015 - 11:14, said:


Realitatea arata ca cele mai bune salarii le dau corporatiile straine ce produc produse si servicii pentru consumul extern. Produse si servicii produse de firme romanesti pentru piata interna = valoare adaugata mica, salarii mici + patroni romani care se cred stapani de sclavi.



Din exterior se vede ca PNL-ul se opune acum codului fiscal doar cu scop electoral, nu ca le-ar pasa de economie, mai ales ca orice reducere de taxe ar trebui sustinuta de un partif de dreapta, mai ales ca la inceput au fost de acord si brusc s-au sucit
Nu pricep care ar fi scopul electoral sa te opui scaderii TVA. Scopul e exclusiv de evitare a unor probleme economice mai tarziu, nu e nimic de castigat electoral aici.

Cine exporta, aia din multinationale, nu sunt interesati deloc de scaderea tva-ului romanesc. Sunt interesati de scaderea costului muncii si a birocratiei, nu de tva. Cand exporti in UE, nu se foloseste tva-ul.

E o masura in mare masura electorala atata timp cat ea singura nu creste salariile ci eventual scade preturile la ce importam. Adica nu stimuleaza economia interna decat marginal.




#131
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Subit mi-am adus aminte de-un cantecel: "O chemare noua tara o strabate/Cincinalu-n patru ani si jumatate!". Spui ca o tara trebuie "sa produca singura tot ce ii trebuie ca sa supravietuiasca"; ar trebui sa clarifici la ce te referi. Caci tot, dupa mine, este prea inclusiv - si am incercat treaba asta pe vremea comunismului... nope, n-a mers prea bine.
Sigur, trebuie sa avem o balanta comerciala favorabila, lucru cam imposibil fara productie. Exista de asemenea arii strategice. Insa sunt multe domenii in care pur si simplu nu avem cum sa fim competitivi...

View Postgaleo, on 06 august 2015 - 11:14, said:

Din exterior se vede ca PNL-ul se opune acum codului fiscal doar cu scop electoral, nu ca le-ar pasa de economie, mai ales ca orice reducere de taxe ar trebui sustinuta de un partif de dreapta, mai ales ca la inceput au fost de acord si brusc s-au sucit
Din exterior = sediul de campanie PSD? Lucreaza la iarba verde? Caci din alta parte nu-mi imaginez cum "scop electoral" inseamna o posibila pierdere de capital electoral, si a oferi PSD munitie pentru marsavele lor campanii mincinos-populiste.

Hai sa vedem ce-i cu "brusc s-au sucit" asta. De fapt, sa-l ascultam pe viceguvernatorul BNR:
"Atunci când proiectul de Cod Fiscal s-a aflat, pentru prima dată, în dezbatere în Parlament a fost considerat de toată lumea un proiect bun pentru că aduce o legislație mai coerentă. Pe de altă parte, în cea mai mare măsură în proiect, așa cum a ajuns la Camera Deputaților, nu se regăseau toate aceste reduceri. Ele au fost operate în ultimele 48 de ore, înainte de adoptarea proiectului. Timpul de reacție a lipsit. Ceea ce noi, analiștii, opinia publică am avut în față, în momentul în care a fost trimis de la Senat la Camera Deputaților era cu mult mai puțin îndrăzneț, din punctul de vedere al reducerilor de taxe si impozite. Singura care se găsea acolo era reducerea TVA-ului de la 24 la 20 la sută."
http://www.realitate...ia_1762421.html

Deci, cine s-a sucit?

Edited by TS030, 06 August 2015 - 12:41.


#132
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Seful bancii centrale a punctat ca indicatorii pietei muncii arata bine in acest moment, insa a atentionat asupra trecerii rapide de la deficit la exces de cerere agregata si asupra cresterii de salarii anuntate de Guvern.
"Din experienta, stiu cand se da drumul la zagaz cat de greu se mai pot opri aceste cereri salariale. Avem o bucla mare de probleme careia Romania trebuie sa le faca fata in viitor. (..) Avem deja, in ciuda indicatorilor buni, din punct de vedere macroeconomic, o accentuare a decorelarii dintre evolutia salariilor si cea a productivitatii muncii, care se va accentua si se va duce undeva, nu poti s-o absorbi.

http://economie.hotn...itul-anului.htm

Ce-l mai doare pe Isarescu de soarta muritorilor de rand :)))))

#133
gigifenomen

gigifenomen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 02.07.2015
Pai e bine domnu' castor? Adica privatizam profiturile si socializam eventualele pierderi, asta e kapitalizm, reteta noastra secreta?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate