Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Accident

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011
Forumisti, treaba e simpla!
La un accident, cand cei implicati nu cad de acord asupra declaratiei, gen ai facut stanga de pe banda 1, celalalt sustine ca a facut stanga de pe banda 2... domnii pulitisti interpreteaza doar masinile lovite, si in capul lor fac o schita de 2 bani. Esti lovit pe partea stanga si nu in spate, clar esti vinovat. Esti lovit direct in spate si nu in partea stanga (chiar daca tu ai franat ca un cacat pt ca ai vrut sa ii dai o lectie celui din spate) clar esti nevinovat.
Pe langa conducatorii auto, de vina mai este si legislatia de cacat si oamenii cap-de-creta care o aplica cu ochii inchisi!
Camera video pe masina sau de afara si martori din orice directie te pot salva doar la tribunal...pentru pulitisti si legal(din pacate) esti vinovat.

#56
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Atata tehnologie si electronica pe masinile astea moderne si nu sunt in stare sa se dea lege ca tote masinile sa fie echipate din constructie cu camere video de trafic performante si un soi de cutie neagra(ca la avioane) in care sa fie stocate datele de la camere,precum si cele de la ECU(in care sa se stie toti parametrii masinii atat in momentul accidentului cat si premergator acestuia).Acolo pe langa imagini ar trebui sa apara clar,cand s-a semnalizat,viteza in orice moment,cand s-a franat si cu ce intensitate,informatii de la senzorii Hall si tot ce e necesar pentru o reconstituire ca la carte a celor intamplate.
Astfel prin simpla interogare a datelor din  cutia neagra a masinilor implicate se poate stabili cu precizie cine se face vinovat si ce a determinat producerea accidentului sau nerespectarea legii.
Chiar nu inteleg de ce nu se baga sistemul asta pe masini.

#57
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ajungi si tu la vorba mea...nu?

Trebuie sa vina de la UE, probabil pe acolo, se cerceteaza mai atent accidentele...zic si eu!

iti dai seama ce s-ar mai filma prin trafic tot si de toate...chiar si manevrele oamenilor legii!

Big-brother peste tot!

Edited by arab, 30 July 2015 - 11:09.


#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
geo123, şi tot în acea lege să fie obligaţi producătorii să ofere maşinile astfel dotate gratis tuturor ce au o maşină neconformă şi care susţin că nu au bani de alta nouă.
Ştii cumva că încă sunt în circulaţie autoturisme care nu au centuri de siguranţă pentru locurile din spate? Sau ştii care e procentul autoturismelor care nu sunt dotate cu abs?

#59
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

 arab, on 30 iulie 2015 - 11:03, said:

Trebuie sa vina de la UE, probabil pe acolo, se cerceteaza mai atent accidentele...zic si eu!
Ce sa vina de la UE ?
Parca in Germania nu ai voie sa folosesti camera care filmeaza traficul ...

#60
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sistemul asta nu trebuie folosit abuziv gen o data pe luna sa trebuieasaca sa te prezinti la sectie cu, cutia neagra si sa te traga la raspundere pentru toate incalcarile care sunt gasite acolo.
Acele date trebuie facut uz de ele doar in cazul accidentelor in care nu s-a putut rezolva prin amiabila sau in cazul in care nu esti deacord cu cele scrise in procesul verbal de agentul constatator ca proba perfect legitima in instanta.Asa s-ar cam termina cu luatul permisului abuziv pe galben,Trecerile de pietoni si multe alte chestii care sunt la mila agentului.

#61
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 aghy, on 30 iulie 2015 - 10:19, said:

Forumisti, treaba e simpla!
La un accident, cand cei implicati nu cad de acord asupra declaratiei, gen ai facut stanga de pe banda 1, celalalt sustine ca a facut stanga de pe banda 2... domnii pulitisti interpreteaza doar masinile lovite, si in capul lor fac o schita de 2 bani. Esti lovit pe partea stanga si nu in spate, clar esti vinovat. Esti lovit direct in spate si nu in partea stanga (chiar daca tu ai franat ca un cacat pt ca ai vrut sa ii dai o lectie celui din spate) clar esti nevinovat.
Pe langa conducatorii auto, de vina mai este si legislatia de cacat si oamenii cap-de-creta care o aplica cu ochii inchisi!
Camera video pe masina sau de afara si martori din orice directie te pot salva doar la tribunal...pentru pulitisti si legal(din pacate) esti vinovat.

:lol:
N-ai nici o logica in ceea ce debitezi aici

#62
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Va salut,
Am o speta personala in care sper sa ma ajutati cu un sfat, multumindu-va anticipat.
Mai exact, pe data de 17.07.2015, fetita mea in timp ce traversa ( a apucat sa faca doar un pas ) regulamentar pe trecerea de pietoni, impreuna cu mama ei, a fost lovita-n plin de un biciclist ce venea cu viteza pe contrasens.
Fetita mea a cazut , s-a lovit la cap, pierzandu-si cunostinta.
La fata locului s-au prezentat pe rand, un agent de la sectia de politie din apropiere, Smurdul si cei de la Brigada rutiera ( Udriste ), acestia din urma luand probe, masurand, fotografiind locul accidentului, suflat in fiola etc.
La momentul actual, nu ne-a chemat nimeni sa depunem declaratii sau altceva ..., chiar daca am facut sesizare la Brigada Rutiera si Sectia de politie.
Am depus cerere la IML pt. certificat m.l. si la cele doua spitale de urgenta unde a fost " plimbata " pt. a mi se elibera documente constatatoare in vederea unei viitoare plangeri penale.
Am fost la Brigada sa ma interesez in ce stadiu se afla cercetarea si mi s'a spus, mai pe sest asa ... " indicat ar fi sa va-telegeti pe cale amiabila " ..., fapt pe care eu unul n-am sa-l fac niciodata, macar pt. simplul fapt ca nici la aproape o luna, acest individ care culmea, sta la cateva strazi ... nu a venit / sunat macar, sa se intereseze de starea copilului pe care era sa-l nenoroceasca.
In continuare astept actele de la IML si spitale, apoi am de gand sa depun plangere penala la Parchetul de pe langa Tribunalul in care s-a petrecut fapta si-n functie de rezultat, am sa-l dau in judecata pe civil (chiar daca nu stiu la ora asta) ce am de facut.
Drept urmare spuneti-mi va rog, ce am de facut, sa-l fac sa sufere macar atat cat a suferit copilul acesta nevinovat.
Multumesc cu respect

#63
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Parerea mea este ca politistul analizeaza cazul si il impinge mai departe procuraturii.
Fa-ti cont si intreaba si aici:
http://www.politisti...ba-un-politist/

Cat timp a avut fetita nevoie de ingrijiri medicale? Sa scrii asta si pe forumul politistilor

#64
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Mi-am facut cont si'ti multumesc. Din fericire am luat-o acasa in aceeasi zi.
Singura problema este ca trebuie tinuta sub observatie, deoarece si-a pierdut cunostinta, in rest hematom la tampla, exfolieri, vanatai etc. , dar nimic grav din fericire


#65
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 linc73, on 13 august 2015 - 15:42, said:

Mi-am facut cont si'ti multumesc. Din fericire am luat-o acasa in aceeasi zi.
Singura problema este ca trebuie tinuta sub observatie, deoarece si-a pierdut cunostinta, in rest hematom la tampla, exfolieri, vanatai etc. , dar nimic grav din fericire

Am scris si asta:

 tsunnami, on 13 august 2015 - 15:03, said:

Cat timp a avut fetita nevoie de ingrijiri medicale? Sa scrii asta si pe forumul politistilor

Intrebare pe care ti-a pus-o si politistul.


Iar asta nu pot spune ca-mi place:

 linc73, on 13 august 2015 - 14:47, said:

sa-l fac sa sufere macar atat cat a suferit copilul acesta nevinovat.

diferenta este ca el n-a plecat de acasa cu ideea de a lovi pe cineva, pe cand tu o faci constient.
A fost un accident, dar, asa cum am zis, e in functie de fiecare.


Daca nu se intruneste conditia legala sa treaca in penal, parca este 60 sau 90 de zile de ingrijiri medicale, politia o scoti din discutie
Ramane sa-l actionezi in justitie pe cale civila si depinde de tine si avocat, cat ii vei cere si cat va va aproba judecatorul, sa-l faci sa sufere

Uite, un caz similar, citeste raspunsul politistului:
http://www.politisti...#comment-150315

#66
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Din pacate ca parinte NU regret " exprimarea " avand in vedere faptul ca nu a pus nici macar o intrebare politistului cand a dat declaratia la Udriste, daca este ok copilul .
Nu mai zic sa ma/ne contacteze sa-si ceara scuze, clementa etc. .... cum pot sa-l iert pe acest om ?!!
Multumesc oricum pt. sfaturi/informatii .

#67
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Nu-ti face grijanii din partea mea. Imi spun si eu fara sa fiu intrebat parerea
In cazul tau, nici eu nu stiu cum as reactiona.
Daca pot sa ajut, o fac

Succes

#68
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009

 tsunnami, on 13 august 2015 - 17:17, said:


Succes

Sa fie, ms !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate