Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Strategii vanzare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#37
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Va multumesc tuturor celor care ati oferit sfaturi pertinente si intr-adevar, unele dintre ele sunt idei de luat in considerare, cum ar fi un contract de exclusivitate cu o agentie imobiliara, care sa se ocupe de tot, iar in momentul in care avem un client final cu o oferta pe care o pot accepta, ma intorc in tara si in 2-3 saptamani rezolv tot ce tine de acte, mutare, etc.

In alta ordine de idei, ca sa va raspund la unele intrebari adresate :
1. Casa are 250mp utili dispusa pe D+P+E - 6 camere, teren total 1500mp cu pomi fructiferi, garduri solide, garaj dublu, pivnita, camera hobby, pod, complet finisata, toate utilitatile - pretul cerut este 110.000 euro (nemobilata) - usor negociabil.
2. Asa cum am precizat deja, nu vand casa pt ca as fi nemultumita de ea, din contra. Vand pt a putea fi aproape de partenerul meu care este in SUA.
3. Solutia inchirierii din pacate nu este practica, intrucat nu cred ca as primi o suma decenta pe ea, tinand cont ca nu e in oras. In plus, mi-e teama de eventuale daune produse de chriasi care imi pot diminua sansele sa mai vand, o data ce proprietatea ajunge la un nivel de degradare.

Edited by mayte_22, 22 July 2015 - 12:54.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie personal, pretul mi se pare ok...mai ales ca e si putin negociabil...are si teren, nu foarte mult dar are ...mai ramane de vazut locul si la fata locului. ....cand ma gandesc ca am dat anul trecut, in CT, 95.000 euro pe un apartament de 79 mp utili +terasa 40 mp ....zona fiind foarte buna, in oras, pe malul lacului, totusi.

Edited by MembruAnonim, 22 July 2015 - 13:29.


#39
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Postmayte_22, on 21 iulie 2015 - 19:59, said:

Casa este situata la circa 10 km de centrul orasului Cluj-Napoca (raportat la km 0) si 4 km de iesirea din Cluj, intr-o zona metropolitana, in dezvoltare. Toate utilitatile sunt prezente.

In ce localitate e ?

#40
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postlyanna, on 22 iulie 2015 - 10:15, said:

Depinde si pretul vilei tale. Chiar daca ea face 700.000E si tu o scoti la vanzare cu 400.000E, nu prea cred ca o sa gasesti cumparator. Motivul: Chiar daca e sub pretul pietii, publicul tinta la care te adresezi este foarte restrans.


nu "face" €700k, "face" cat iti pa piata pe ea

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2015 - 08:36, said:

ca orice om care o fi investit o suma - sa zicem 250.000 euro intr-o casa considerata lux, nu poate accepta sa o vanda cu 140-150.000 pt ca piata a luat-o in jos.

care e salariul in Romania daca un tanar poate investi intr-o casa un sfert de milion de euro?

#41
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Las-o la 80k euro si vezi daca ai oferte. Daca n-ai, mai scazi...

#42
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

View Posttsunnami, on 22 iulie 2015 - 13:28, said:


care e salariul in Romania daca un tanar poate investi intr-o casa un sfert de milion de euro?
Salariul mediu net oficial lunar in Romania este de 400 Euro.  Casa respectiva reprezinta peste 600 de salarii medii nete oficiale lunare ( peste 50 de ani ).Posted Image

Chiar daca o casa "face" atat cat considera proprietarul, piata poate sa nu recunoasca acel pret. Nu conteaza cat "face", ci cat ofera un cumparator.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttsunnami, on 22 iulie 2015 - 13:28, said:

care e salariul in Romania daca un tanar poate investi intr-o casa un sfert de milion de euro?

un om care castiga in 2008 caam 2500 euro net accesa atunci aceasta suma. si acum o acceseaza si o va accesa si in viitor

o casa de 180-200 mp, cu teren decent pe langa bucuresti (5-600 mp pana in 1000 mp) cu finisaje medii (adica parchet natural, ceva marmura, centrala mai "calumea", etc etc -> adica nu parchet de 8 milimetri - plastic adica, gresie pe scari si baile facute cu promotii de la brico) te ducea la peste 250.000 in 2008 de-a gata

acum aceasi casa  te duce la ~200.000... exista si case de 75-80K da alea-s facute in localitati mai indepartate unde terenul se vinde cu 20-25 euro mp iar finisajele sunt ieftine (incepand de la baterii de 1 milion chinezesti etc etc)

#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Locul e primul care conteaza, dar vad ca e tinut la secret.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
evident ca localizarea conteaza, si poti sa iti faci o idee si despre finisaje: 110K la o casa tre sa te astepti ca e cum am zis eu... "parchet" laminat si grohe "de China"...

oricum in ro finisajele sunt cam comune, nu spun prost gust, spun "ieftine"... si putin platesc pentru ce tu ai cumparat cu pret "mai sus"; daca-s patru pereti, gresie si faianta, parchet si lampi de la lidl din catalog in ro se considera "lux"...

in schimb la chirie finisajele fac toti banii!

Edited by MembruAnonim, 22 July 2015 - 16:14.


#46
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2015 - 15:56, said:


un om iresponsabil care castiga in 2008 caam 2500 euro net accesa atunci aceasta suma. si acum o acceseaza si o va accesa si in viitor

O mica rectificare.

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2015 - 15:56, said:

... cu finisaje medii (adica parchet natural, ceva marmura, centrala mai "calumea", etc etc -> adica nu parchet de 8 milimetri - plastic adica, gresie pe scari si baile facute cu promotii de la brico) te ducea la peste 250.000 in 2008 de-a gata...

Spune-le asta si celor care au impresia ca o casa de 250.000EUR se mobileaza/amenajeaza la nivel calitativ cu aprox. 15.000EUR.

ON TOPIC: Putin probabil ca pretul unui imobil sa fie influentat prea mult (sa zicem 5%) de strategiile de vanzare.
Daca chiar vrei sa-l vinzi trebuie sa tot lasi din pret pana incep sa apara oameni interesati.

Din pacate, in Romania tinde sa se acorde mai mare incredere unui dezvoltator colorat (care e mai dispus sa faca niste compromisuri la calitate cu scopul de a-si maximiza profitul) decat unui proprietar care si-a facut o casa la nivelul de calitate pe care si l-a dorit dar acum este nevoit s-o vanda.

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmayte_22, on 22 iulie 2015 - 12:51, said:

In alta ordine de idei, ca sa va raspund la unele intrebari adresate :
1. Casa are 250mp utili dispusa pe D+P+E - 6 camere

6 camere e mult in conditiile actuale, cand copiii nu mai stau cu parintii, asta in cazul in care o familie are mai mult de 1 copil, ceea ce nu prea se intampla. Cine sa locuiasca toate cele 6 camere? Cine ar fi dispus sa plateasca incalzire pentru 6 camere dintre care 2 stau degeaba?
Sa dai 110.000 euro (gandeste-te cate excursii poti face cu banii astia, jeep, haine de firma, distractii etc.) pe un imobil in care dupa un timp destul de mic, vei ramane sa locuiesti doar cu sotul, fiindca juniorul s-a facut mare si a plecat in Germania...nu are niciun sens!

Si apoi, 1500 mp teren, cine sa-l munceasca? ideal este o suprafata mult mai mica, de 500 -600 mp.

Edited by dark, 22 July 2015 - 17:17.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e rau nici 6 cam nici 1500mp, ba din contra. Daca camarele sunt mari, baile incapatoare, un living mare si inalte... mie imi place

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View PostMembruAnonim, on 22 iulie 2015 - 18:59, said:

Nu e rau nici 6 cam nici 1500mp, ba din contra. Daca camarele sunt mari, baile incapatoare, un living mare si inalte... mie imi place
Eu am spus ca majoritatea nu au atatia copii incat sa ocupe asemenea spatiu si nici ideea de a sta cu soacra nu convine multora!

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
3 dormitoare e min la casa, daca ai 4 si un birou + living nu mi se pare mult. Eu am 3 si uneori era bine sa mai am unul...

#51
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Mie mi se pare ok pretul..

#52
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Si mie mie se pare, acum depinde unde e ca nu a rapsuns nici pe privat si nici aici la intrebari

View Posttsunnami, on 22 iulie 2015 - 03:01, said:

Poate e departe de canalizare, veceu in curte, poate e problema cu gazele, cu internetul cu cablul, cu curentul electric, poate iti trebuie Hummer sa ajungi iarna, autobuz departe, piata departe, poate e prea izolata
Da un link cu casa si eventual un punct coordonate GPS pe google, eu chiar am in cap Clujul daca vin in tara.

Probabil ca vrea numai sa se planga
Asta ar fi fost o publicitate buna, gratis, mai buna decat i-au spus agentii...

Edited by tsunnami, 22 July 2015 - 21:41.


#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
pare sa fie asta: http://www.weltimobi...u-id-15337.html

#54
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
N-arata rau
Eu n-as vinde-o acum. SI mai ales n-as juca totul pe State.
Preturile-s mici in Romania si cursul €/$ e prost
Daca as fi pe picior de Romania, i-as oferi un pret si i-as da banii aici in State. DIn pacate mai am de stat p-aici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate