Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vanzare-cumparare; se mai poate face ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Bunica voia sa imi lase mie apartamentul. Cu siguranta, nu si-ar fi imaginat ca dupa moartea ei, bunicul va lua alta decizie.

#92
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
asta e intre ei doi, tu n-ai nici un drept sa hotarasti ce sa faca ei cu bunurile lor.
si eu, daca ma curat primul, chiar daca am de gand sa las casa adapostului de catei, ii voi lasa totul nevestii, si ea face exact ce considera ea cu ceea ce am strans impreuna.
o iubesc si o respect. ca ea va alege sa faca altceva cu casa, are toata libertatea. pentru mine numai ea conteaza, restul, vulturi ca tine

astea-s insa vraji de 2 lei, daca vroiau sa-ti lase tie, de ce nu ti-au facut acte cat au trait?
este ca le era frica de faptul ca-i aruncai afara din casa?
textura o ai, asa ca.. asta e, sunt munci si sunt case

#93
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Tu tot nu înțelegi că ăsta e un drept câștigat în momentul când te-ai născut , așa-i ? LEGAL !!!



View Posttsunnami, on 23 iulie 2015 - 01:23, said:

tu n-ai nici un drept sa hotarasti ce sa faca ei cu bunurile lor.
Cât timp sunt în viață , corect , nu ai .
Dup-aia , se schimbă treaba . LEGAL !!!


#94
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Posttsunnami, on 22 iulie 2015 - 23:01, said:

identica.

Eu nu am zis identica,eu am zis similara.

#95
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postgenius, on 23 iulie 2015 - 06:16, said:

Cât timp sunt în viață , corect , nu ai .

pai asta sustin si eu
cat a fost in viata a vandut, si-a insusit banii, acum ce a ramas se imparte
problema e ca el se leaga de perioada cand mosu era in viata, si asta pentru ca el crede ca i se cuvine, ori asta nu e moral si eu consider furt.

ii urez si lui sa aiba parte de asa ceva cand o fi la o varsta inaintata sa fie tavalit prin procese atacandu-i o ruda actul de proprietate de casa, sa vada ce misto e..

View PostdaniMMM, on 23 iulie 2015 - 06:25, said:

Eu nu am zis identica,eu am zis similara.

nici macar

eu respect pe fiecare care face ce vrea cu bunurile lui, caci si eu fac la fel
dupa ce-o muri batrana, daca ramane ceva de mostenit, se merge in spiritul legii, dar n-o sa atac actele de proprietate ale sora-mii, in primul rand pentru ca aia a fost dorinta mamei, in al doilea rand pentru ca bunurile alea n-au fost niciodata ale mele, n-am muncit pentru ele.
eu am alte tampenii in cap, calatorii, sa vad lumea, sa ma plimb cu motocicleta sa-mi vad de familia mea si, cel mai important, sa dorm bine noaptea
oops ca e 12 jumate,
ia la revedere, pe maine dimineata la cafea

#96
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Imposibil sa nu te fii gandit o clipa ,cat de moral ai fii,"de ce dracu i-a lasat asteia tot si mie nimic.O iubeste mai mult?Am gresit cu ceva?".De partea cealalta mie personal,mi se pare O MARE NEDREPTATE,sa faci diferenta intre copii.O MARE NEDREPTATE SI IMORALITATE.Chiar daca ii iubesti diferit,chiar daca unul si-a facut palat,iar celalalt se chinuie pe un salariu de 1000 de ron,ai obligatia morala(daca tot vrei sa vorbim de moralitate) de a imparti totul egal,Pentru ca aia doi nu au urlat de niciunde sa vina pe lumea asta.Tu i-ai vrut
Asa si in cazul baiatului asta, daca si mosul avea putina buca,vindea apartamentul si ii dadea si lui acolo o parte,si mosul are o mica obligatie morala fata de nepot

Ai zis mai devreme

View Posttsunnami, on 22 iulie 2015 - 22:06, said:

Daca erai in locul meu ai fi omorat-o pe maica-ta pentru ca i-a dat numai sora-tii.
Eu n-as fi omorat-o ,dar i-as fi aratat subtil buca,sincer.Si ei ca a dat si sora-mii ca a luat tot.Vezi ,de la a fi  foarte moral pana la a fi fraier e o liniuta foarte mica.Nu am treaba sa o judec pe maica-ta,dar si ea avea obligatia morala de a-ti da si tie ceva.Nu stiu de ce am impresia ca esti prin Michigan;eu,daca as fi fost in locul ei ti-as fi dat macar vreo cinci mii de dolari"uite,eu n-am ajuns prin Las Vegas,du-te in locul meu,baga o fisa in primul slot pe care-l vezi si bea o bere pe acolo"Asa as fi facut eu

Edited by daniMMM, 23 July 2015 - 07:26.


#97
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostdaniMMM, on 23 iulie 2015 - 07:05, said:

Imposibil sa nu te fii gandit o clipa ,cat de moral ai fii,"de ce dracu i-a lasat asteia tot si mie nimic.O iubeste mai mult?Am gresit cu ceva?".De partea cealalta mie personal,mi se pare O MARE NEDREPTATE,sa faci diferenta intre copii.O MARE NEDREPTATE SI IMORALITATE.Chiar daca ii iubesti diferit,chiar daca unul si-a facut palat,iar celalalt se chinuie pe un salariu de 1000 de ron,ai obligatia morala(daca tot vrei sa vorbim de moralitate) de a imparti totul egal,Pentru ca aia doi nu au urlat de niciunde sa vina pe lumea asta.Tu i-ai vrut
Asa si in cazul baiatului asta, daca si mosul avea putina buca,vindea apartamentul si ii dadea si lui acolo o parte,si mosul are o mica obligatie morala fata de nepot

Ai zis mai devreme
Eu n-as fi omorat-o ,dar i-as fi aratat subtil buca,sincer.Si ei ca a dat si sora-mii ca a luat tot.Vezi ,de la a fi  foarte moral pana la a fi fraier e o liniuta foarte mica.Nu am treaba sa o judec pe maica-ta,dar si ea avea obligatia morala de a-ti da si tie ceva.Nu stiu de ce am impresia ca esti prin Michigan;eu,daca as fi fost in locul ei ti-as fi dat macar vreo cinci mii de dolari"uite,eu n-am ajuns prin Las Vegas,du-te in locul meu,baga o fisa in primul slot pe care-l vezi si bea o bere pe acolo"Asa as fi facut eu

Stii, e o chestie ciudata, psihologica si para-psihologica
Nu te gandi ca e raul pe pamant. Am avut si eu parca €3,000 sau €5,000, nu mai tin minte, din vanzarea unui pamant.
Nu i-am vrut, i-am facut un cont in banca in care eu si ea putem umbla.
La final, i-am acceptat, ca a trebuit sa inchei situatia in Romania. Dar STIU cat traieste ea, ca aia nu sunt ai mei.

Acum, in situatia asta, da, soacra-mea, ca si tine, judeca, dar relatia cu mandra mea s-a intarit fantastic, pentru ca niciodata nu a comentat si e de aceeasi parere cu mine.
Asta a fost o surpriza placuta.
Apoi, ma pun in situatia ei
Ai 2 copii, unu tampit de nu se mai aseaza nicaieri, altul, care locuieste langa mine
Unu, care se descurca oriunde il plimba oasele, altul care mai trebuie ajutat... problema nu e simpla, dar eu am posibilitatea sa-i fac viata si deciziile simple.
Cand mi-a dat banii respctivi, mi-a zis ca "ei i-am dat destul", i-am spus, "nu-mi pasa, sunt banii tai si nu judec si am aceeasi pretentie de la tine!"
Si, cel putin saptamanal, cat stam intara, si mergeam pe la ea, avea un box de apa la 2L, sau pepene, ceva ce e greu de carat.
N-as putea trai fericit sa stiu ca ea sufera. Mi-a mai facut destule, mi-a hotarat viitorul cand aveam 18 ani, dar, on the other hand, a facut tot ceea ce a crezut ea ca e mai bine pentru mine (si pentru ea). Batranu' s-a dus cand ea avea 38 de ani, nu s-a mai casatorit de atunci, si nu era vreo uratenie.. Astea toate pewntru mine conteaza sa stiu ca deciziile nu le ia sa ma loveasca.
De restul, de bani, nu-mi pasa.
Ca mi-ar placea sa am mai multi, fara indoiala, dar nu la orice cost.

#98
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu trebuie sa-mi dai mie explicatii;in cea mai mare parte am vorbit la modul general.Acum zici ca totusi ti-a dat ceva...

#99
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostdaniMMM, on 23 iulie 2015 - 13:59, said:

Nu trebuie sa-mi dai mie explicatii;in cea mai mare parte am vorbit la modul general.Acum zici ca totusi ti-a dat ceva...

Nici tu n-o lua mot-a-mot, mi-a pus si masa cand am fost la ea...
Problemele sunt totusi mult mai complicate decat par cand ai mai multi copii.
Ce vreau insa sa subliniez este ca TU, ca si proprietar al averii tale ESTI SINGURUL care trebuie sa iei decizia si sa nu fii judecat pentru asta, iar decizia ta trebuie sa fie respectata.
Stiu ca majoritatea, iau in calcul deja mostenirea pe care o au de luat, nu putini isi arunca parintii in azile pentru bani.
Uite-te si in situatia de fata. Averea de la mostenire a fost luata in calcul si nici o parere, duferita nu e luata in calcul, chiar daca trebuie sa se lupte cu DUmnezeu.

Nu-mi pasa. Cand e vorba de ce am strans eu, da, sunt tigru, pe ce nu e al meu... nu am pus niciodata baza, pur si simplu nu este al meu

#100
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Nu stiu ce atatea discutii pentru o chestie mult mai simpla .Nu are legatura cu mostenirea sau succesiunea , urmasi si pretendenti la mostenire .

Un om a vandut prin contract anumite proprietati sau bunuri , s-a schimbat proprietarul si el a incasat ceva bani conform contract . Au trecut ceva ani ( vreo 3 )  si a murit . Banii luati prin contract , multi sau putini , au fost cheltuiti sau nu .Ce a ramas se imparte , bani , bunuri sau datorii . Ceea ce s-a vandut prin contract acum cativa ani nu mai face obiectul discutiei . Azi imi vand masina si peste un an ma duc la comparator ca imi vreau masina inapoi ???? Faza ca nu era in deplinatatea facultatilor mintale e doar pentru discutii , cum si altii pot spune ca atunci cand va facea cadouri sau va invita la petreceri din ce bani crezi ca cheltuia ?! Omu' a vandut , a cheltuit si a murit ... vorba unui mare om " end of story , case closed "

#101
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Problema este ceva mai complexa. In timpul vietii, bunicii mei au facut si un schimb de apartamente cu unchiul meu. I-au dat un apartament cu 3 camere pentru unul cu 2 (in aceeasi zona). Si nu s-a platit nicio diferenta. Noi acum vrem sa cerem ceea ce se cheama "raportul donatiilor".
Unchiul meu, javra aia de om, are vreo 5 apartamente in Constanta. E foarte bogat. Nu il lasam noi asa. Chiar daca nu am castiga, macar sa il taram prin tribunale.

#102
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
raportul donatiilor se refera (sa vezi surpriza) la donatii :)
deci schimburile de apartamente sau contractele de V/C nu sunt afectate (in masura in care nu se poate dovedi ca sunt fictive)

#103
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postno_comment, on 23 iulie 2015 - 22:54, said:

Problema este ceva mai complexa. In timpul vietii, bunicii mei au facut si un schimb de apartamente cu unchiul meu. I-au dat un apartament cu 3 camere pentru unul cu 2 (in aceeasi zona). Si nu s-a platit nicio diferenta. Noi acum vrem sa cerem ceea ce se cheama "raportul donatiilor".

Daca am apartament cu 3 camera cu cheltuieli de intretinere de 500lei/luna, la etaj superior ,cu fata spre soare si singur la o varsta inaintata si probleme de sanatate poate prefer sa fac schimb cu apartament cu 2 camere la etaj 1 si cu alte beneficii  ( intretinere mica ,imbunatatiri ,vecini , magazine aproape , etc..) .  Discutii pot exista deoarece fiecare isi stie cazul si familia dar la "rece" nu prea sunt mari sanse de success prin tribunale. Daca persoana mai este si "bogata" e clar ca are experienta in a produce , legal sau mai putin legal , si de a isi proteja bunurile ...

Edited by superm, 24 July 2015 - 11:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate