Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

NTFS si FAT32

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Salut tuturor. Am o tableta la care nu pot conecta un memory stick sau un hard extern, deoarece imi spune ca nu accepta decat formatul FAT32, si atat stick-ul cat si hardul folosesc formatul NTFS ( stiu ca este mult mai folosit decat FAT32, chiar si in cazul computerelor). Ce pot face in aceasta situatie? Exista vreo modalitate de a formata tableta cu NTFS, sau vreo aplicatie care sa determine recunoasterea acestui format? N-as vrea sa formatez hardul extern, deoarece am sute de GB de informatie pe el si intregul proces ( copiere de fisiere pe computer, formatare, recopiere pe hard) ar dura mult.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cumpara un PC daca vrei sa conectezi diverse periferice.

NTFS nu e sistem de fisiere potrivit pentru stick-uri (flash drive-uri) USB. Daca nu te incomodeaza limita de 4GB per fisier, formateaza stick-urile FAT32.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca nu vrei sa formatezi hdd, formateaza un stick, apoi copiezi pe el ce vrei sa pui pe tableta. Oricum mi se pare aiurea sa umbli cu tableta si-un hdd atarnat de ea.

#4
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Depinde de ce tableta ai, daca ai avea experienta in Linux(si ceva programare) ai putea sa-ti compilezi kernel-ul cu suport NTFS.

Per total, la nivel de newbie, nu poti.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
Daca tableta e cu Android, se pare ca exista unele solutii, dar nu neaparat lipsite de probleme:
<https://play.google....paragon.mounter> (necesita root)
<https://play.google....ull.ntfsmounter> (necesita root)
<https://play.google....plugins_ntfs_ro> (add-on la Total Commander, beta test, in schimb nu are nevoie de root)

Edited by sags, 17 July 2015 - 18:23.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 rumegus, on 17 iulie 2015 - 18:02, said:

Daca nu vrei sa formatezi hdd, formateaza un stick, apoi copiezi pe el ce vrei sa pui pe tableta. Oricum mi se pare aiurea sa umbli cu tableta si-un hdd atarnat de ea.

da dar:

ai tableta, esti cocheta
si un hdd atasat de ea, numai ca sa moara lumea
iar cand pe strada iese nitel
lumea sa se uite dupa el.

Edited by Dany_Darke, 17 July 2015 - 18:29.


#7
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Pentru Seb:
Nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui ... spre exemplu, daca formatez un stick de 8 GB cu FAT32, 4 GB vor fi automat ocupati si doar restul de 4 GB vor fi disponibili pentru stocarea fisierelor?

Pentru rumegus:
Nu intentionez sa defilez cu hdd-ul extern atarnat de tableta; ma interesa daca exista o metoda de a copia direct fisiere de pe hdd pe tableta, fara sa le mai copiez in prealabil pe computer.

Pentru Demon000 si sags:
Am inteles ca nu exista o modalitate usoara de a formata tableta - nu vreau sa o rootez, ca sa nu pierd garantia si nici nu vreau sa incerc sa aplic solutii beta, care nu sunt verificate pe scara larga.

Pentru poetul de doi lei de la coltul strazii:
Daca ai de gand sa fii util pe acest forum, limiteaza-te sa dai replici in concordanta cu subiectul dezbatut.

Multumesc celor care mi-au raspuns serios si m-au ajutat cu informatii ;)

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Cu hdd legat la PC si tableta legata deasemenea la PC, copiezi ce vrei de pe hdd pe tableta.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,982
  • Înscris: 24.04.2013
@murilexix, despre cei 4GB versus FAT32: FAT32 impune 4GB ca maxim absolut pentru dimensiunea unui fisier. Nu e dimensiunea unei partitii, partitiile pot fi mult mai mari. Acesta limita deranjeaza de exemplu daca vrei filme full-hd, pot depasi usor 4GB/fisier si deci nu pot fi stocate pe o partitie FAT32, iti va trebui NTFS, un ext2/3/4 (Linux) sau exFAT. De notat ca exFAT este formatul implicit pentru microSDXC (cele peste 32GB), daca tableta le suporta atunci ar trebui sa stie si de exFAT (dar nu ai scapa de reformatare, deci nu te ajuta).

#10
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Am inteles, merci foarte mult pentru raspunsuri, sags. Bafta!!!

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 murilexix, on 17 iulie 2015 - 20:24, said:

Pentru Seb:
Nu sunt sigur ca am inteles ce vrei sa spui ... spre exemplu, daca formatez un stick de 8 GB cu FAT32, 4 GB vor fi automat ocupati si doar restul de 4 GB vor fi disponibili pentru stocarea fisierelor?
Daca e formatat FAT32 nu poti pune fisiere mai mari de 4GB.

#12
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Got it, multam fain, Seb ;)

#13
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Daca mai ai ceva spatiu pe HDD-ul ala poti sa faci o alta partitie FAT32 si-n felul asta ai un HDD cu 2 partitii (NTFS si FAT32) cu care te "joci" cum vrei.
Evident, asa cum ti-au spus colegii, pe FAT nu poti sa pui fisiere mai mari de 4GB.
Doar o alta idee...
Succes.

#14
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Merci pentru idee, poate o voi aplica :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate