Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

O vizita de neuitat

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postanarch, on 13 iulie 2015 - 17:05, said:


Mai bine nu mai spune nimic ca spulberi orice indoiala.
Batea vantu` din spate cred sau mergea la vale avand in vedere ca 144/ora era maxim din fabrica Posted Image

Cosntructiv 140km/h, maxim, nici una din cate am incercat n-a depasit 130
La 120 aveai in realitate 105
Piesele erau o calamitate. Pompa de frana construita la Satu mare, 3 din zece se putea monta
Instalatia de dezaburire nu a facut NICIODATA fata conditiilor
Am asistat la incarcarea unui camion care pleca la C-ta sa incarce pe vapor pentru Argentina.
Masinile NU REUSEAU sa urce rampa camionului.
Era dezastru

View PostBogdansv1, on 13 iulie 2015 - 17:05, said:

Ce nu se spune: multe constructii au fost fara rost, multe au fost construite doar pentru etalarea muschilor. S-au construit fabrici care nu aveau materii prime in Romania. O groaza de termocentrale care ar fi trebuit sa mearga pe antracit si huila dar nu s-au gasit zacainte pentru ele. Exploatarea de sulf din M-tii Calimani care a facut ca Negoiu Romanesc sa apara doar pe harta, in realitate fiind doar o imensa gropa acum. Si cate altele...

Canalul, Transfagaraseanul etc

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 17:08, said:

stii ce e aia libertate?
aia cam lipsea atunci, cu desavarsire
n-ai vazut roman mort de foame?
ai vazut copii morti de sida din cauza legii impotriva avorturilor?
sunt mai multi copii abandonati acum?
pe ce baza spui asta, ai statistici? Sau e ceea ce crezi tu?

Cum justifici ca intr-o dimineata am avut in camera de la bloc din bucuresti 6°C, fara electricitate si fara gaze (stateam la parter)?



+ salarii grase la romani
alea cui le uiti?


romanul nu era in stare sa faca decat lastunul cu 50,000lei si sa-l vanda cu 20,000, restul acoperea agricultura si resursele naturale
1000 de lei e salariu gras?
Tu ai o obsesie cu lastunu asa ca trebuie sa opresc discutia...nu pot sa stau la contraziceri cu un asemenea om.
Te salut si sper sa primesti toata viata ta numai salariu ala "gras" dat de straini romanului care lucreaza in fabricile lor facute in romania.

Edited by I2O, 13 July 2015 - 17:16.


#39
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 17:08, said:

Cum justifici ca intr-o dimineata am avut in camera de la bloc din bucuresti 6°C, fara electricitate si fara gaze (stateam la parter)?

View Postkingsky, on 13 iulie 2015 - 17:08, said:

o-ho si cite de astea stim...

Nu stiu cum era in Bucuresti dar stiu ca aveam caldura cateva ore pe zi si apa calda o ora dimineata si doua seara DAR ATUNCI SE INTRERUPEA CALDURA! Stiu cum stateam la cozi cu orele ca sa iau cota de zahar, ulei, faina. Restul erau la "liber" asa ca stateai cu zilele. Alergam cu butelia in spinare sa prind cate un rest ca sa putem sa mai rezistam cateva zile, la 10 ani credeam ca suruburile se infileteaza in sens trigonometric intrucat ma specializasem in cheia de 27 cu care racordam butelia la aragaz.

#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostBogdansv1, on 13 iulie 2015 - 17:09, said:

Mda... fabricile respective dau de munca la cateva sute de mii de romani. Si fara salariile si taxele platite de aceste companii, eram mai jos ca Albania. Cat de bune sunt marile companii romanesti detinute de stat s-a vazut si se vede, capusarea a intrat deja in limbajul economic.
Nu eram mai jos ca pana la urma trebuiau romanii sa miste ceva...dar au venit astia au dat spaga si au omorat toti intreprinzatorii romani inca din fasa.

Edited by I2O, 13 July 2015 - 17:18.


#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostI2O, on 13 iulie 2015 - 17:13, said:

1000 de lei e salariu gras?
Tu ai o obsesie cu lastunu asa ca trebuie sa opresc discutia...nu pot sa stau la contraziceri cu un asemenea om.
Te salut si sper sa primesti toata viata ta numai salariu ala "gras" dat de straini romanului care lucreaza in fabricile lor facute in romania.

nu e obsesie e cam cea putut realiza romanul, restul a fost furat, plagiat, zi-i cum vrei

salariul din romania nu-mi place, d-aia am si plecat,
dar si cand am trait in Romania aveam salariu foarte serios.
platit de afara
cu ceasca nu puteam avea posibilitatea asta.

desigur, prostul de pe strada, poate intreba, "la ce-ti trebuie?"

View PostI2O, on 13 iulie 2015 - 17:15, said:

Nu eram mai jos ca pana la urma trebuiau romanii sa miste ceva...dar au venit astia au dat spaga si au omorat toti interprinzatorii romani inca din fasa.

adica nu recunosti ca in 89 eram cel mai jos din istorie, la nivelul de trai?
6°C in camera, fara elecrticitate si gaz, 2 ore de tv pe zi, benzina rationalizata, mancare rationalizata... si cu o tara golita de ceausescu, ce sa mai miste romanul? cand s-o faca?

#42
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostI2O, on 13 iulie 2015 - 17:15, said:

Nu eram mai jos ca pana la urma trebuiau romanii sa miste ceva...dar au venit astia au dat spaga si au omorat toti intreprinzatorii romani inca din fasa.

Ai dreptate: Romgazul, Transgazul si Transelectrica sunt exemplul actual. Oare pe ce se sprijina "baietii destepti" si cati din ei NU sunt romani?

Edited by Bogdansv1, 13 July 2015 - 17:22.


#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
l-ai uitat pe Ceausescu care si-a batut joc cel mai tare de romanul muncitor

#44
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Aveam industrie puternica inainte! Aveam fabrici, uzine, centrale, platforme petroliere, produsele noastre erau exportate si apreciate in toata lumea. Acum ce mai avem?

[ http://oi59.tinypic.com/qnvb6c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://oi62.tinypic.com/2a68d8w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://oi59.tinypic.com/m7gn4j.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://oi60.tinypic.com/29y3vco.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://oi61.tinypic.com/2hq6wrd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://oi59.tinypic.com/fxb7gi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostEduardo-S, on 13 iulie 2015 - 17:41, said:

Aveam industrie puternica inainte! Aveam fabrici, uzine, centrale, platforme petroliere, produsele noastre erau exportate si apreciate in toata lumea. Acum ce mai avem?

o tara (mai) normala, in plina recuperare

Edited by tsunnami, 13 July 2015 - 17:48.


#46
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 16:51, said:

imi trimiti o poza cu tractorul, combina si dacia?
Revenind la topic, iti pot trimite o poza cu Portile de Fier, care INCA functioneaza. Spre surpriza multora.

#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 17:19, said:

6°C in camera, fara elecrticitate si gaz, 2 ore de tv pe zi, benzina rationalizata, mancare rationalizata... si cu o tara golita de ceausescu, ce sa mai miste romanul? cand s-o faca?

View Postlucifer76, on 13 iulie 2015 - 17:48, said:

Revenind la topic, iti pot trimite o poza cu Portile de Fier, care INCA functioneaza. Spre surpriza multora.

nu-mi trebuie, stiu ca functioneaza
si eu iti trimit o poza cu loganul care se fabrica pe tot globul
stiri cu it-isti romani, cu ingineri buni care au fugit de managementul pus pe butuci de ceausescu

#48
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 16:51, said:

criteriul politic si pupincurismul primeaza competentei.
Exact ca in prezent. Nimic nu e nou sub soare. Sincer, m-am saturat sa mi se explice ca comunismul a distrus. De parca a avut ce. Romania interbelica o fi fost o tara industrializata puternic, cu o economie infloritoare, politicieni care se preocupau de binele tarii, oamenii erau cinstiti, educati si muncitori. Bullshit!!! Comunismul a functionat cu materialun clientului. Din niste lepre nu putea scoate "omul nou".

Lasa ca vedem in prezent cum sunt inchise scolile din sate, cum dispensarele medicale sunt desfiintate. Alea facute de comunisti.

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 17:50, said:

nu-mi trebuie, stiu ca functioneaza
Aha, deci functioneaza. Cum functioneaza si centrala de la Cernavoda, cum functioneaza miile de scoli, spitale, biblioteci, etc, etc, etc. Cum ar fi putut functiona si miile de fabrici inchide dintr-un interes obscur. Dar se pare ca noi nu avem nevoie de tractoare, camioane, autobuze, trenuri, de fapt noi nu avem nevoie de nimic. Importam totul. Pana si fructe sau legume. Romania nici agricultura nu mai e in stare sa faca....

#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postlucifer76, on 13 iulie 2015 - 18:18, said:

Aha, deci functioneaza. Cum functioneaza si centrala de la Cernavoda, cum functioneaza miile de scoli, spitale, biblioteci, etc, etc, etc. Cum ar fi putut functiona si miile de fabrici inchide dintr-un interes obscur. Dar se pare ca noi nu avem nevoie de tractoare, camioane, autobuze, trenuri, de fapt noi nu avem nevoie de nimic. Importam totul. Pana si fructe sau legume. Romania nici agricultura nu mai e in stare sa faca....

corect, si niciodata n-a stiut.
pentru ca nu are manageri
pentru ca oamenii competenti nu erau acceptati de ceausescu, nu se alegeau pe principiul competentei profesionale leaders-ii
romania are si a avut resurse sa dea lectii norvegiei, elvetiei si cui vrei tu
din pacate ceausescu si comunismul a distrus individul, a creat omul nou, care nu mai e in stare sa faca NIMIC.
d-aia avem nevoie de Europa.

View Postlucifer76, on 13 iulie 2015 - 17:53, said:

Exact ca in prezent. Nimic nu e nou sub soare. Sincer, m-am saturat sa mi se explice ca comunismul a distrus. De parca a avut ce. Romania interbelica o fi fost o tara industrializata puternic, cu o economie infloritoare, politicieni care se preocupau de binele tarii, oamenii erau cinstiti, educati si muncitori. Bullshit!!! Comunismul a functionat cu materialun clientului. Din niste lepre nu putea scoate "omul nou".

Lasa ca vedem in prezent cum sunt inchise scolile din sate, cum dispensarele medicale sunt desfiintate. Alea facute de comunisti.

stii ce e nou sub soare?
romanul isi face concediile in europa, in csa ai iarna 30°C si vara 18°C, sunt terasele pline, ai masina decenta, mergi la gratare in fiecare weekend, ai bere la toate colturile, ai benzina nerationalizata si culmea, ti-o permiti, tinerii au ocazia burselor, celor carora nu le convine in tara pot pleca doar cu buletinul pana la marginea angliei, nu platesti vama la nici un produs din europa, ai ocazia sa-ti dezvolti o firma, sa muncesti cat iti convine
mai scriu?
sau ai uitat?
sau n-ai simtit niciodata atmosfera '89?

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posttsunnami, on 13 iulie 2015 - 19:09, said:

romanul isi face concediile in europa, in csa ai iarna 30°C si vara 18°C, sunt terasele pline, ai masina decenta, mergi la gratare in fiecare weekend, ai bere la toate colturile, ai benzina nerationalizata si culmea, ti-o permiti, tinerii au ocazia burselor, celor carora nu le convine in tara pot pleca doar cu buletinul pana la marginea angliei, nu platesti vama la nici un produs din europa, ai ocazia sa-ti dezvolti o firma, sa muncesti cat iti convine
Asa au crezut si grecii, ca astea vor merge la infinit. Big mistake. Nu produci, esti mort.

#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,568
  • Înscris: 30.10.2003
V-ati atacat de parca v-as darama hidorcentrala. Vorbeam de propaganda comunista, dar voi Batman, Batman. Sunt sigur ca nici acum n-ati priceput Posted Image

#53
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postlucifer76, on 13 iulie 2015 - 19:20, said:

Asa au crezut si grecii, ca astea vor merge la infinit. Big mistake. Nu produci, esti mort.

corect, asa e in toata lumea, numai comunistii v-au obisnuit sa stati sa va vina banu de la prostime
si important nu e sa produci, ci cineva sa aiba nevoie de ceea ce produci tu la pretul la care-ti convine tie sa produci

ce alta alternativa ai?
6°C in casa?
nu mersi

#54
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Traiasca Republica!

Da,am construit 34 de ani acelasi cacat cu alte haine "Dacia 1300-140" erau ele masini bune ca nu erau altele,pe urma vreo 40 de ani acelasi tractor,am fabricat sticla la Tarnaveni in 89 cu tehnologie japoneza din 62,am facut combine romanesti care intrau direct de noi la casare ca nu erau d nici o culoare,am vandut in pierdere fierul prelucrat la Resita,orice alcoolist trecea scoala cu cateva galeti de vin,primea apartament fara sa faca nimic in afara de jucatul cartilor la fabrica.

Mai oameni buni, mancati cum ati mancat acum 30 de ani?,conduceti masina mai buna?va imbracati mai bine?Aveti apa calda si caldura?....atunci ce se dezgroapa trecutul?

Monumentele de beton se faceau indiferent de regim ca ale trebuiau facute si gata,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate