Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Contract vanzare cumparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ati ramas cu niste idei preconcepute de pe vremea comunistilor.

View PostSoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 12:37, said:

Contractul de vanzare cumparare putem sa il facem si noi daca mai aduc un martor sau trebuie neaparat sa merg la un notar?
Nu-ti trebuie niciun martor. Contractul se semneaza intre voi si gata. Contractul poate sa aiba orice forma care identifica bunul vandut, dar ca sa nu ai probleme si intrebari fara rost de la impozite si serviciul circulatie, vezi ca pe site-ul fiecarei prefecturi de judet se gaseste la rubrica inmatriculari auto un model de contract. Il completezi citet de mana si aia e tot. Si mai completezi si fisa de inmatriculare. Sau te duci la un birou de acte si completeaza ei il locul tau, rapid, ca ei au mai completat si stiu ce sa scrie la rubricile respective. Dar nu e obligatoriu.

View PostMihai_3, on 02 iulie 2015 - 12:43, said:

Statul nu stie nimic de voi doi ca instrainati bunuri intre voi.
Asdar pana nu se fac inregistrari la institutiile statului masina va fi a actualului proprietar.....
Hai sa nu mai credem ca statul e un fel de dumnezeu si noi nu avem voie sa miscam nimic fara o aprobare scrisa. Pe stat il doare la basca ca instrainam noi bunuri. Pe el il intereseaza impozitul si sa aiba numar de inmatriculare valabil cand circuli. Asa ca transferul de proprietate are loc cand semnezi contractul. Actele care le faci cu "statul" sunt doar ca sa poti circula in mod legal pe drumul public, nu ca sa iti aprobe "statul" vanzarea.

#20
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
L-am sunat dinnou pe propietar si mi-a spus ca "Se pastreaza la nume se vinde cu contract sau procura si nu mai este nevoie de alte cheltuieli de reinmatriculare."

Nu ma pricep cu chestiile astea ce inseamna daca nu va suparati?

#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Fugi...tare!Asta inseamna!Ai grija de bani...cand fugi!

#22
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
uite, mai bine buburuza asta http://olx.ro/oferta...html#03dd676634

#23
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View Postxkos, on 02 iulie 2015 - 14:07, said:

uite, mai bine buburuza asta http://olx.ro/oferta...html#03dd676634

Am vazut`o m-am gandit mult la ea.

Edited by SoLiDFcD, 02 July 2015 - 14:33.


#24
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Fordul fiesta are telefonul inchis.


O intrebare daca are numere rosii valabile masina si vreau sa o iau tot aceleasi acte trebuie sa le fac daca nu vreau sa o inscriu acum ci doar dupa ce folosesc toate cele 3 luni de numere rosii

#25
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu, iti trebuie actele de la neamt, ai de alergat cu inmatriculatul, e mai complicat.

mai insista si diseara la corina cu fiesta

#26
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostSoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 14:01, said:

Nu ma pricep cu chestiile astea ce inseamna daca nu va suparati?
Inseamna ca nu ti-o vinde, ci ti-o imprumuta.

#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View PostSoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 14:01, said:

L-am sunat dinnou pe propietar si mi-a spus ca "Se pastreaza la nume se vinde cu contract sau procura si nu mai este nevoie de alte cheltuieli de reinmatriculare."

Nu ma pricep cu chestiile astea ce inseamna daca nu va suparati?
Inseamna ca masina ramane pe numele lui, tie-ti face o procura ca ai dreptul s-o conduci, sa iesi cu ea din tara. Probabil n-a platit, sau a recuperat taxa de mediu, e constient ca daca ar trebui transcrisa masina, timbrul de mediu costa cat masina si nu i-ar cumpara-o nimeni.

#28
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postbladhaund, on 02 iulie 2015 - 15:27, said:

Inseamna ca nu ti-o vinde, ci ti-o imprumuta.
deci.... bladhaund ca sa fi masina lui cu adevart trebuie sa fie informat statul......nu ??!?!
Si ajungi in inapoi la acte legale, nu la o firmulita din coltu' blocului.

#29
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
O sa incerc fordul ala fiesta chiar daca nu prea imi place astpectul, macar mananca putin si are km putini..

Mai am o intrebare.  Daca vreau sa iau masina asta http://www.bestauto....d=1&pictureid=1

Acolo scrie ca taxa e recuperata, asta inseamna ca trebuie sa platesc eu taxa? Daca da la masina asa veche euro2 cat vine?

#30
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Daca are taxa recuperata, trebuie sa o platesti. La 1000 euro nici daca avea taxa platita nu merita. Motorul de 1.4 de pe golf 3 parca are 60 cp

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostSoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 16:30, said:

O sa incerc fordul ala fiesta chiar daca nu prea imi place astpectul, macar mananca putin si are km putini..

Mai am o intrebare.  Daca vreau sa iau masina asta http://www.bestauto....d=1&pictureid=1

Acolo scrie ca taxa e recuperata, asta inseamna ca trebuie sa platesc eu taxa? Daca da la masina asa veche euro2 cat vine?
In jur de 500 de euro. Nu merita.
Nu merita nici GTI-ul ala, e scump de intretinut si nu cred nici in ruptul capului ca a intretinut-o mosul cum trebuie.
Daca ai bani de o masina ok atunci ia-ti din start o masina ok, lasa vechiturile. Masinile mai bune sunt mai sigure pentru un incepator, masina mergand bine incepatorul se poate concentra mai bine la drum, in plus te conditioneaza sa mergi cu grija si sa ai grija de masina, cu o rabla din asta vei merge neglijent pe principiul "da-o in ma-sa, oricum e o rabla".
De la 1.700-2.000 de euro deja gasesti masini mult mai masini decat toroapele alea, euro 4 deci cu taxa ff mica. Mai bine iei fara taxa platita, recent aduse, macar stii o treaba ca sunt nenumarate cazuri cu taxe platite si apoi la inmatriculare sau la revanzare noul proprietar si-a dat seama ca si-a luat teapa ca taxa fusese recuperata intre timp si trebuia sa o plateasca din nou.

Edited by Friskey, 02 July 2015 - 19:15.


#32
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

View Postbladhaund, on 02 iulie 2015 - 15:27, said:

Inseamna ca nu ti-o vinde, ci ti-o imprumuta.

La 700E mai are lumea si pretentii Posted Image
Eu la 20 de ani as fi fost fericit sa am (chiar si sa imi imprumute careva) o masina de 150CP, la banii astia. Oricum in 2-3ani e buna de dus la fier vechi asa ca nu prea mai conteaza. Asta e masina de mers de colo pana colo daca ai bani de benzina. O iei, o tii o vreme apoi nu iti mai pasa de ea. Probabil ca si asigurarea e mica. Bani de benzina sa ai.

#33
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
M-am hotarat la un golf 3 din 96 1.4 benzina , l-am vazut arata si merge foarte bine. Nu are timbrul de mediu stiu ca ala e 490 de euro la euro2. Eu vreau luni sa o iau si in perioada de 30 de zile sa mi-o trec pe nume nu luni. Ce acte imi trebuie sa fac luni ? Si vreau sa o trec pe numele mamei ca sa platesc mai putin asigurare.

#34
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Ma poate lamuri cineva daca va rog?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate