Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

FOSA SEPTICA SAU CLASICA HAZNA?!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
Salutare. Construiesc o casuta intr-un sat aproape de Constanta si nu are canalizare(momentan).
Daca aveti bunavointa sa ma indrumati si pe mine in legatura cu fosa septica sau clasica hazna(groapa in pamant, turnare pereti-placa deasupra, drenaj in pamant) v-as fi foarte recunoscator. Oricare dintre situatii ar duce la saparea unei gropi la o adancime cam de 3m, casa fiind mai jos fata de unde as vrea sa pozitionez groapa.
Casa va fi locuita de 4 persoane..asta ca o viziune asupra incarcarii fosei/haznalei.
Aveti idee daca este cumva vre-o lege care spune ca daca se va trage canalizare, ma vor obliga sa ma racordez..in abele situatii in care as avea fosa septica sau simpla hazna?

Multumesc celor ce vor participa la discutie ;)

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Clar fosa septica  Posted Image

Si asa, panza freatica e vai de mama ei.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Adica faci haznaua-n deal si casa-n vale, in caz ca se umple (poate si de la o ploaie sanatoasa), sa-ti vina tot rahatu-n casa? Macar foloseste supape, se gasesc in comert, sa nu permita mizeriei s-o ia invers. In rest, greu de dat cu presupusul, vezi ce au vecinii, cum stai cu vidanjorii in zona, cum e solul, cat de bine poate absorbi apa din hazna etc.

#4
MidNightRacer

MidNightRacer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2015
Prietene, in urma cu ceva timp am vazut, si experimentat, o chestie pe cat de interensanta pe atat de ingenioasa într-o comunitate de grădinari in Canada.  Toaleta era construita dupa tipicul celor de la satele noastre, cu exceptia haznalei.  Constructia era prevazuta cu o ușura de acces in spate pentru a putea introduce si/sau scoate o lada de plastic, care lada era folosita pe post de hazna. In incinta WC-ului erau prezente doua cutii, una cu rumegus de lemn, cealalta cu var neatins. La terminarea “operatiunii” utilizatorul lua cu o cana din cele doua cutii si turna peste un strat de rumegus urmat de un strat de var neatins. Aceasta compozitie era folosita mai apoi la fertilizarea plantelor. Absoulut nici un miros, nici o musca, totul era impecabil.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
"Wc cu sertar" am vazut si la noi, prin satele unde apa freatica e aproape de suprafata, dar initiatorul nu vrea sa se usureze-n fundul curtii, plus ca mai are si apa menajera, ca se mai si spala, gateste.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 stancumarinel, on 07 mai 2015 - 17:47, said:


Aveti idee daca este cumva vre-o lege care spune ca daca se va trage canalizare, ma vor obliga sa ma racordez..in abele situatii in care as avea fosa septica sau simpla hazna?
De regula administratiile locale stabilesc asta , si asa se procedeaza , te obliga sa te racordezi .

#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 rumegus, on 07 mai 2015 - 18:13, said:

Adica faci haznaua-n deal si casa-n vale, in caz ca se umple (poate si de la o ploaie sanatoasa), sa-ti vina tot rahatu-n casa? Macar foloseste supape, se gasesc in comert, sa nu permita mizeriei s-o ia invers. In rest, greu de dat cu presupusul, vezi ce au vecinii, cum stai cu vidanjorii in zona, cum e solul, cat de bine poate absorbi apa din hazna etc.


Si cam cum, in opinia ta, poate rahatul sa curga la deal?


Poate haznaua ta in deal si casa vecinului in vale ca sa se intample ce ai zis tu. Nemaivorbind ca cacatul nu poate circula prin straturile geologice.

Edited by Groot, 07 May 2015 - 19:40.


#8
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

 maximg, on 07 mai 2015 - 19:35, said:

De regula administratiile locale stabilesc asta , si asa se procedeaza , te obliga sa te racordezi .

unii spun ca daca ai fosa septica nu ai mai fii obligat sa te racordezi la canalizare..

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu le-as interzice netul celor care nu vor canalizare.

#10
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 stancumarinel, on 07 mai 2015 - 17:47, said:

Salutare. Construiesc o casuta intr-un sat aproape de Constanta si nu are canalizare(momentan).
Daca aveti bunavointa sa ma indrumati si pe mine in legatura cu fosa septica sau clasica hazna(groapa in pamant, turnare pereti-placa deasupra, drenaj in pamant) v-as fi foarte recunoscator. Oricare dintre situatii ar duce la saparea unei gropi la o adancime cam de 3m, casa fiind mai jos fata de unde as vrea sa pozitionez groapa.
Casa va fi locuita de 4 persoane..asta ca o viziune asupra incarcarii fosei/haznalei.
Aveti idee daca este cumva vre-o lege care spune ca daca se va trage canalizare, ma vor obliga sa ma racordez..in abele situatii in care as avea fosa septica sau simpla hazna?

Multumesc celor ce vor participa la discutie Posted Image
Din ce stiu eu, nu te vor obliga sa te racodezi. Dar daca fac reteaua si nu ai fosa septica inca facuta, nu mai primesti acord de a o face.

#11
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015
Ok, am inteles..se opteaza in general pentru fosa septica..dupa ce ar trebui sa ma ghidez ca sa aleg o fosa septica corespunzatoare,ceva bun..ca vad tot felul..de 4000l u 3 camere, cu nu stiu ce separator..si devin confuz la cate oferte sunt si cate dintre ele ar fi doar o proasta calitate.

#12
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Fa fosa septica cu doua camere betonate si din camera 2 sa plece o tubulatura de scurgere(drenare) care sa fie cat mai lunga posibil,si cu iesire la suprafata in capat(pentru aerisire).Recomandabil ca tubulatura de drenare sa fie cit mai departe de sursa de apa(fantana).Acum nu te obliga nimeni sa te legi la canalizare,dar cu timpul nu se stie.
Eu folosesc o asemenea fosa de 5 ani(2-3 persoane)si nu a trebuit sa o vidanjez niciodata.Conformatia terenului mi-a permis sa bag tubulatura intr-o livada,la aprox. 30 m de fantana.Oricum,acum folosesc in casa apa potabila de la reteaua comunala,si apa de la fantana o folosesc pentru udat.Cand au bagat apa potabila s-a facut si canalizarea,dar nu m-au obligat sa ma racordez la canalizare.

Nu am inteles cum faci fosa mai sus decat casa.Ce diferenta de nivel vei avea intre iesirea scurgerii din casa si intrarea in fosa?
La tot ce am explicat mai sus trebuie sa mergi cu o cadere de 1-2% continuu.

#13
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

 corsa, on 08 mai 2015 - 08:45, said:

Fa fosa septica cu doua camere betonate si din camera 2 sa plece o tubulatura de scurgere(drenare) care sa fie cat mai lunga posibil,si cu iesire la suprafata in capat(pentru aerisire).Recomandabil ca tubulatura de drenare sa fie cit mai departe de sursa de apa(fantana).Acum nu te obliga nimeni sa te legi la canalizare,dar cu timpul nu se stie.
Eu folosesc o asemenea fosa de 5 ani(2-3 persoane)si nu a trebuit sa o vidanjez niciodata.Conformatia terenului mi-a permis sa bag tubulatura intr-o livada,la aprox. 30 m de fantana.Oricum,acum folosesc in casa apa potabila de la reteaua comunala,si apa de la fantana o folosesc pentru udat.Cand au bagat apa potabila s-a facut si canalizarea,dar nu m-au obligat sa ma racordez la canalizare.

Nu am inteles cum faci fosa mai sus decat casa.Ce diferenta de nivel vei avea intre iesirea scurgerii din casa si intrarea in fosa?
La tot ce am explicat mai sus trebuie sa mergi cu o cadere de 1-2% continuu.

Poate nu m-am facut bine inteles..acolo unde se va pozitiona fosa este nivelul mai inalt decat casa si va trebui sa sap groapa mai adanca pentru fosa..in ideea de a obtine o cadere buna pentru scurgere...diferenta de unde este casa si unde va fi fosa..ar fi cam 50cm

#14
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 30.03.2009
Foloseste o fosa din plastic. Nu te incurca cu betoane pe care trebuie sa le izolezi, cofrezi, armezi etc.
De la fosa, apa curata du-o prin tuburi pvc dincolo de casa si, abia apoi, in continuarea lor, pune drenul. In felul asta eviti sa aduci continuu apa sub fundatie.


#15
stancumarinel

stancumarinel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2015

 Alxdava, on 08 mai 2015 - 12:18, said:

Foloseste o fosa din plastic. Nu te incurca cu betoane pe care trebuie sa le izolezi, cofrezi, armezi etc.
De la fosa, apa curata du-o prin tuburi pvc dincolo de casa si, abia apoi, in continuarea lor, pune drenul. In felul asta eviti sa aduci continuu apa sub fundatie.

dupa alte cautari..pe net..se spune ca fosa septica ar cam trebui schimbata dupa maxim 15 ani..ce parere aveti despre asta?

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Dupa 3 ani, sper, te vei racorda dumneata la canalizare fara sa mai astepti cei 15 ani pina se va deteriora fosa. Parerea mea, fosa septica!

Edited by thalia, 08 May 2015 - 16:49.


#17
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 30.03.2009
Cele din fibra de sticla. Cele din polietilena sau pp duc vre-o 50.
Avantajul este ca peste 5 ani il poti folosi ca rezervor de apa pluviala.

#18
ergovlad

ergovlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2015
@alexdava cred ca vrei sa te referi la eficienta drenului pt ca cele de pp sau polietilena daca sunt instalate cum trebuie duc pana se descompune plasticul.. adica mai mult decat stim noi numara. Fibra de sticla clar nu. E ceea mai proasta investitie mai ales la ce fac astia in romania.. cu fibra de sticla se fac alte lucruri nu rezervoare ingropabile..sau cel putin nu cand coata sub 2000 euro.. pt ca atunci clar nici materia prima nu are proprietatile necesare nici modalitatea de formare a recipientului nu este adecvata si multe alte etape lipsa. Fibra de sticla la cum o produc ei jn romania din clipa in care paraseste camera de uscare isi incepe procesul de fisurare.. si in 2 3 ani se surpa sub propria greutate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate