Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Poate sa imi spuna cineva , ce rol are apa structurata in agricultura? Si daca se foloseste la noi in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Mai sunt unii care vind "apa vie", dar aia vorbesc de apa saracita in deuteriu... Ma rog, chimia am invatat-o fiindca era profesoara faina si eram topit dupa ea, asa ca nu continui cu detalii ca nu ma pricep. Am auzit de astia cand se prezenta la TV ca ceva inventie romaneasca a castigat medalii peste medalii, si eram curios sa vad despre ce e vorba...

#20
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View PostRixthinna, on 28 aprilie 2015 - 23:02, said:

Trebuie sa aflu mai multe sa ma pot pronunta. Vezi, erau povestile cu apa vie si cu apa moarta; dar cat de profunde sa fi fost acele basme incat sa fie un sambure de adevar?
Cu alte cuvinte, care a fost sursa de inspiratie a basmelor?? Mereu vom fi uimiti cand vom descoperi lucruri ascunse sau uitate in trecut...

Te inteleg ca nu crezi mai nimic din capitolul "apa vie sau apa moarta",dar totusi,la aceste "basme" probabil lucreaza niste cercetatori,savanti ...nu cred ca APA este un subiect care va fi lasat vreodata deoparte.
Dupa care,din cate pare...se lucreaza mult la inlocuirea chimiei murdare cu fizica curata..adica fizica cuantica...
Ce parere ai avea daca la robinetul tau ,ar curge o apa curata,energizata fara clor si alte tratamente de purificare?Nu crezi ca ti-ar accentua calitatea sanatatii?
astept si alte pareri..chiar si contradictorii
Te inteleg ca esti" pasionata de studiul resurselor de apa in special ale deserturilor"..dar hai sa ne uitam si in "batatura"noastra ce fel de apa bem
Mai are cineva idei fata de acest subiect?

#21
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Incerc sa fiu realista, nu sa te contrazic. La robinetul meu curg vise, la propriu si la figurat. (apa e uneori sub orice critica)
As vrea sa stiu concret ce costuri ar fi pentru apa astfel tratata si folosita in agricultura.

In ce priveste fizica cuantica si acest subiect, as putea scrie mult si chiar sa sustin prin asta anumite lucruri, prin legaturile informatie-materie-energie.
Din formula lui Einstein rezulta ca materia e energie, ramanand in ecuatie informatia si energia. Insa, la nivel cuantic, sunt lucruri de neinteles cum informatia ar putea fi atat de usor deteriorata.
Eu una nu accept asa ceva, sa distrugi informatia la nivel cuantic e foarte greu, trebuie conditii speciale.
Da, poti adauga informatie, insa nici acest lucru nu e simplu.

Intelegem ca, din momentul in care putem face acest lucru, ajungem la lucruri ce nu ni le imaginam.
Demult visam la computerul cuantic si cam are legatura cu asta...

A se vedea si cartea lui Paul Davies "Ultimele trei minute ale Universului"

#22
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View PostRixthinna, on 30 aprilie 2015 - 13:00, said:

Incerc sa fiu realista, nu sa te contrazic. La robinetul meu curg vise, la propriu si la figurat. (apa e uneori sub orice critica)
As vrea sa stiu concret ce costuri ar fi pentru apa astfel tratata si folosita in agricultura.

In ce priveste fizica cuantica si acest subiect, as putea scrie mult si chiar sa sustin prin asta anumite lucruri, prin legaturile informatie-materie-energie.
Din formula lui Einstein rezulta ca materia e energie, ramanand in ecuatie informatia si energia. Insa, la nivel cuantic, sunt lucruri de neinteles cum informatia ar putea fi atat de usor deteriorata.
Eu una nu accept asa ceva, sa distrugi informatia la nivel cuantic e foarte greu, trebuie conditii speciale.
Da, poti adauga informatie, insa nici acest lucru nu e simplu.

Intelegem ca, din momentul in care putem face acest lucru, ajungem la lucruri ce nu ni le imaginam.
Demult visam la computerul cuantic si cam are legatura cu asta...

A se vedea si cartea lui Paul Davies "Ultimele trei minute ale Universului"

View PostRixthinna, on 30 aprilie 2015 - 13:00, said:

Incerc sa fiu realista, nu sa te contrazic. La robinetul meu curg vise, la propriu si la figurat. (apa e uneori sub orice critica)
As vrea sa stiu concret ce costuri ar fi pentru apa astfel tratata si folosita in agricultura.

In ce priveste fizica cuantica si acest subiect, as putea scrie mult si chiar sa sustin prin asta anumite lucruri, prin legaturile informatie-materie-energie.
Din formula lui Einstein rezulta ca materia e energie, ramanand in ecuatie informatia si energia. Insa, la nivel cuantic, sunt lucruri de neinteles cum informatia ar putea fi atat de usor deteriorata.
Eu una nu accept asa ceva, sa distrugi informatia la nivel cuantic e foarte greu, trebuie conditii speciale.
Da, poti adauga informatie, insa nici acest lucru nu e simplu.

Intelegem ca, din momentul in care putem face acest lucru, ajungem la lucruri ce nu ni le imaginam.
Demult visam la computerul cuantic si cam are legatura cu asta...

A se vedea si cartea lui Paul Davies "Ultimele trei minute ale Universului"

Am auzit si eu prin cineva ca ar exista niste dipozitive ce lucreaza asupra apei,structurand-o la nivel energetic,si acest dispozitiv ajunge sa acopere in jur de 1 Ha(pentru agricultura)
Se zvoneste ca aceasta apa "produsa"prin intermediul dispozitivului,Energizeaza apa,si face ca fructele si legumele sa fie mai mari mai sanatoase si mai"fara chimicale"deoarece acea apa intareste sistemul imunitar al plantei.(Gen minutul 3 din filmul postat de mine mai sus).Cica ar fi si cam bun pentru producatorii Bio.
Ce parere ai avea pana in acest punct daca exista intr-adevar asa ceva? Dupa cunostintele tale..ar fi posibil?
Mai este si alta lume ce poate sa isi dea cu parerea?
Va multumesc

View PostSuby4ester, on 02 mai 2015 - 00:25, said:

Am auzit si eu prin cineva ca ar exista niste dipozitive ce lucreaza asupra apei,structurand-o la nivel energetic,si aest dispozitiv ajunge sa acopere in jur de 1 Ha(pentru agricultura)
Se zvoneste ca aceasta apa "produsa"prin intermediul dispozitivului,Energizeaza apa,si face ca fructele si legumele sa fie mai mari mai sanatoase si mai"fara chimicale"deoarece acea apa intareste sistemul imunitar al plantei.(Gen minutul 3 din filmul postat de mine mai sus).Cica ar fi si cam bun pentru producatorii Bio.
Ce parere ai avea pana in acest punct daca exista intr-adevar asa ceva? Dupa cunostintele tale..ar fi posibil?
Mai este si alta lume ce poate sa isi dea cu parerea?
Va multumesc



A..si inca ceva...Daca la robinetul tau "curg vise"..cum de nu te-ai orientat pana acum catre vreun fel de filtru gen care  face apa alcalina..sau orice fel de filtru care sa iti imbunatateasca calitatea apei..? (Ce parere ai despre apa alcalina in viata omului?)
Astept pareri de la mai multi colegi daca sunt prin zona
Va multumesc

Edited by Suby4ester, 02 May 2015 - 00:34.


#23
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Strict la aceasta problema nu ma pot pronunta. Daca exista un astfel de dispozitiv trebuie detaliat cu principiu de functionare atat teoretic cat si practic, de la brevet incolo.
Cunostintele mele sunt teoretice, bazate pe lucruri concrete, dar "se pierd" in cuantica.
In sensul ca am cunostinta de experimente ce dovedesc o anumita capacitate a cobailor de a putea cumva transmite informatia si nu e vorba de telepatie.
Dupa ani, la repetarea unui experiment, alti cobai s-au descurcat muuult mai bine, pareau a fi avut acces la informatia sau experienta predecesorilor...
Apoi, s-a emis ipoteza ca poate cercetatorii au transmis telepatic...
Dar, dupa un alt timp experimentul a fost reluat si facut de oameni fara pregatore ce doar au executat comenzi simple, cercetatorii nu au stiut exact cand urma sa aiba loc experimentul.
Totul a fost filmat si rezultatul acelasi...
Cobaii pareau sa stie ce aveau de facut.

Ei bine, cumva asta explica memoria pasarilor migratoare, dar nu numai atat.
Exista numeroase sisteme informatice, adevarate baze de date in natura.
Stim ca informatia e stocata cumva.

Luam ca si exemplu orice sistem aleatoriu.
Putem contabiliza ce se intampla, dar daca nu contabilizam?
Putem avea acces la informatie sau nu...
Dar informatia exista. A se vedea paralela cu paradoxul lui Schrodinger.

Cu alte cuvinte, daca energizarea apei sau cum se numeste procedeul are efect asupra aspectului cristalelor apei, consider ca nu poate fi ceva informational.
Ar fi ca si cum am admite ca putem stoca la infinit informatie pe un stic si am putea sa ne intrebam daca la un moment dat sticul ar putea sa se ingreuneze, sa poata fi transformata informatia in materie...
Atunci am descoperi ca informatia are masa....
Bine, putem filozofa....insa analizand profund, ne intrebam ce a vrut sa spuna Paul Davies?
Nu a fost un oarecine....

Deci, daca apa isi schimba cristalele, e ceva la nivel molecular, nu cuantic!
Poate si cristalele au memorie, nu neg ipoteza asta, e plauzibila.
E de citit cartea aceea, am recomandat-o in postarea anterioara.

Ideea ar fi sa intelegem daca apa ar fi manipulata informational sau energetic.
Mai degraba energetic, pana la manipularea informationala mai avem, oho....
Dar, cuantica nu respinge manipularea informationala a materiei.

Practic, ce este informatia, cuantic vorbind??

Edited by Rixthinna, 02 May 2015 - 01:13.


#24
Suby4ester

Suby4ester

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.09.2013

View PostRixthinna, on 02 mai 2015 - 01:06, said:

Strict la aceasta problema nu ma pot pronunta. Daca exista un astfel de dispozitiv trebuie detaliat cu principiu de functionare atat teoretic cat si practic, de la brevet incolo.
Cunostintele mele sunt teoretice, bazate pe lucruri concrete, dar "se pierd" in cuantica.
In sensul ca am cunostinta de experimente ce dovedesc o anumita capacitate a cobailor de a putea cumva transmite informatia si nu e vorba de telepatie.
Dupa ani, la repetarea unui experiment, alti cobai s-au descurcat muuult mai bine, pareau a fi avut acces la informatia sau experienta predecesorilor...
Apoi, s-a emis ipoteza ca poate cercetatorii au transmis telepatic...
Dar, dupa un alt timp experimentul a fost reluat si facut de oameni fara pregatore ce doar au executat comenzi simple, cercetatorii nu au stiut exact cand urma sa aiba loc experimentul.
Totul a fost filmat si rezultatul acelasi...
Cobaii pareau sa stie ce aveau de facut.

Ei bine, cumva asta explica memoria pasarilor migratoare, dar nu numai atat.
Exista numeroase sisteme informatice, adevarate baze de date in natura.
Stim ca informatia e stocata cumva.

Luam ca si exemplu orice sistem aleatoriu.
Putem contabiliza ce se intampla, dar daca nu contabilizam?
Putem avea acces la informatie sau nu...
Dar informatia exista. A se vedea paralela cu paradoxul lui Schrodinger.

Cu alte cuvinte, daca energizarea apei sau cum se numeste procedeul are efect asupra aspectului cristalelor apei, consider ca nu poate fi ceva informational.
Ar fi ca si cum am admite ca putem stoca la infinit informatie pe un stic si am putea sa ne intrebam daca la un moment dat sticul ar putea sa se ingreuneze, sa poata fi transformata informatia in materie...
Atunci am descoperi ca informatia are masa....
Bine, putem filozofa....insa analizand profund, ne intrebam ce a vrut sa spuna Paul Davies?
Nu a fost un oarecine....

Deci, daca apa isi schimba cristalele, e ceva la nivel molecular, nu cuantic!
Poate si cristalele au memorie, nu neg ipoteza asta, e plauzibila.
E de citit cartea aceea, am recomandat-o in postarea anterioara.

Ideea ar fi sa intelegem daca apa ar fi manipulata informational sau energetic.
Mai degraba energetic, pana la manipularea informationala mai avem, oho....
Dar, cuantica nu respinge manipularea informationala a materiei.

Practic, ce este informatia, cuantic vorbind??




Rix ...in primul rand as vrea sa te rog sa nu intram in detalii "nucleice" ..as vrea sa vorbim pe intelesul tuturor..
Cat despre acel dispozitiv ,stiu ca este brevetat certificat si garantat in Italia..unde sunt foarte stricti cu aceste lucruri..
Mai sus te citez"  Ei bine, cumva asta explica memoria pasarilor migratoare, dar nu numai atat.
Exista numeroase sisteme informatice, adevarate baze de date in natura.
Stim ca informatia e stocata cumva"  
Foarte adevarat ce spui.Acel dispozitiv exact asta face ...primeste informatii de la natura..ca este si complet Bio,valorifica sursele electromagnetice naturale(cum ar fi campul geomagnetic static,modul shumann de rezonanta ionosferica,radiatiile cosmice de fond si vantul solar pe timp de zi)..el practic organizeaza energia electromagnetica deja prezenta in mediu,la care structura fizico-chimica a apei este foarte sensibila..
In fine nu vreau sa mai intru in astfel de detalii aici..ca este posibil sa nu inteleaga nimeni despre ce este vorba.Hai sa vorbim mai pe scurt pe intelesul tuturor.
De exemplu referitor la "Ideea ar fi sa intelegem daca apa ar fi manipulata informational sau energetic.
Mai degraba energetic, pana la manipularea informationala mai avem, oho....
Dar, cuantica nu respinge manipularea informationala a materiei." ,am cumparat de la aceasta firma un card ce se spune ca alcalinizeaza lichidele.Am facut proba pe o lamaie,fiind acida era cea mai la indemana proba.Culmea ironiei este ca si functioneaza.Am taiat lamaia in 2 am stors-o rapid in 2 paharele..una am pus-o pe acest card la tratat,iar pe cealalta..am lasat-o mai departe de card pentru a nu avea influenta.dupa 3-4 minute le-am gustat cea tratata era o lamaie dulce,baubila,lejera la care nu te strambi...pe cand cea netratata a ramas clasica lamaie aspra ce iti lasa gura punga .Acum te intreb eu pe tine...In ce fel a fost facut acest "procedeu" Informational sau energetic ?


Attached File  11198409_938661212851454_1183652895_n.jpg   55.19K   7 downloads

Chiar daca vrem sau nu ...tehnologia avanseaza



#25
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Energetic.

Pentru a ajunge la ceva informational, e nevoie de ceva muuult mai complex.
Probabil mai complex decat calculatorul cuantic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate