Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Crestinismul pe baza logicii ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
357 replies to this topic

#343
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostEdgaroropsitul, on 07 mai 2015 - 15:03, said:


In toti anii existentei a Israelului  nu sa luptat nici odata   un soldat strain pentru tara evreilor.   Mai mult ca sugur ca asa va fiisi in vitor. .
Unchiul Sam are nevoie de noi in OM mai mult decat avem noi nevoie de el. Da la unchiul Sam primim in fiecare an 3.6 miliarde de dolari  numai in armament si echipament militar. Avand in vedere ca bugetu annual a l Israelului  este de peste 200 miliarde   ajutorul American nu este preagrandios.   Am comandat de la unchiul Sam  cam 30 de avioane F-35  care fiecare avion costa 140 milioane de dolari.. Frumos din partea lor ca ni le-a vandut ca ei nu vand asa avioane la fiecare.  Apropo, aripile avioanelor F-35 se fac la IAI   (industrria  aeronautica Israeliana) Se fac cam 3600 de aripi.... Le facem mai bine si mai ieftin decat americanii le pot face.

Apmata e cel mai tare tanc din lume

#344
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEdgaroropsitul, on 07 mai 2015 - 15:03, said:

In toti anii existentei a Israelului  nu sa luptat nici odata   un soldat strain pentru tara evreilor.   Mai mult ca sugur ca asa va fiisi in vitor. .
Unchiul Sam are nevoie de noi in OM mai mult decat avem noi nevoie de el. Da la unchiul Sam primim in fiecare an 3.6 miliarde de dolari  numai in armament si echipament militar. Avand in vedere ca bugetu annual a l Israelului  este de peste 200 miliarde   ajutorul American nu este preagrandios.   Am comandat de la unchiul Sam  cam 30 de avioane F-35  care fiecare avion costa 140 milioane de dolari.. Frumos din partea lor ca ni le-a vandut ca ei nu vand asa avioane la fiecare.  Apropo, aripile avioanelor F-35 se fac la IAI   (industrria  aeronautica Israeliana) Se fac cam 3600 de aripi.... Le facem mai bine si mai ieftin decat americanii le pot face.

Nu vreau nici sa o dam in politica, insa stii bine ca ceea ce spun e adevarat. Ca sa ai in spate SUA, nu e nevoie neaparat sa vina americanul sa lupte cu pusca in mana pentru Israel. Sua e un mamut d.p.d.v. militar, este deocamdata cea mai mare putere militara de pe planeta, asa ca e de-ajuns si doar influenta SUA, cuvântul SUA, pentru a putea garanta faptul ca nici o putere militara semnificativa nu va ataca Israelul. Nu se va intampla asta, cat timp SUA nu isi da acordul, iar daca vreunul va incerca, SUA va interveni automat.

Ori poate nu stiu eu bine, si doar am pus botul la zvonuri, pot sa accept si asta daca se dovedeste adevarat.

Asa ca nu-i nevoie de toata bravura asta, caci cel putin pe mine nu ma impresioneaza. Am trecut de faza in care sa respect o tara doar pentru cat de bine se descurca din punct de vedere militar, din punctul meu de vedere asta nu inseamna decat ca este animalul cel mai bine adaptat din jungla, dar tot in "jungla" ramane, si tot  din "regnul animal" face parte.

Evident, unele posibile calitati ale unui popor, cum ar fi curaj, demnitate, onoare, etc, da, merita respect.
Nu stiu cat e cazul Israelului, caci nu cunosc tara, nici poporul, deci normal ca nu pot sa ma pronunt.

Edited by Phobos, 07 May 2015 - 19:25.


#345
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

View Postaltul2, on 07 mai 2015 - 15:19, said:

Apmata e cel mai tare tanc din lume
Ala defect de l-au remorcat azi de la repetitii ? :)

#346
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postaltul2, on 07 mai 2015 - 15:19, said:

Apmata e cel mai tare tanc din lume


Iar vorbesti in cimilituri ?

Ce-ai vrut sa spui, de fapt ?

#347
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postsalomee, on 07 mai 2015 - 21:51, said:



Iar vorbesti in cimilituri ?

Ce-ai vrut sa spui, de fapt ?

Ca lumea ortodoxa va fi cea mai tare, chiar daca se aliaza impotriva ei pagani, evrei, protestanti, catolici, arabi etc

View Postandreic, on 07 mai 2015 - 20:50, said:

Ala defect de l-au remorcat azi de la repetitii ? Posted Image

Pai asta e scopul repetitiilor ca sa se puna totul la punct

#348
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostPhobos, on 07 mai 2015 - 19:17, said:

Nu vreau nici sa o dam in politica, insa stii bine ca ceea ce spun e adevarat. Ca sa ai in spate SUA, nu e nevoie neaparat sa vina americanul sa lupte cu pusca in mana pentru Israel. Sua e un mamut d.p.d.v. militar, este deocamdata cea mai mare putere militara de pe planeta, asa ca e de-ajuns si doar influenta SUA, cuvântul SUA, pentru a putea garanta faptul ca nici o putere militara semnificativa nu va ataca Israelul. Nu se va intampla asta, cat timp SUA nu isi da acordul, iar daca vreunul va incerca, SUA va interveni automat.

Ori poate nu stiu eu bine, si doar am pus botul la zvonuri, pot sa accept si asta daca se dovedeste adevarat.

Asa ca nu-i nevoie de toata bravura asta, caci cel putin pe mine nu ma impresioneaza. Am trecut de faza in care sa respect o tara doar pentru cat de bine se descurca din punct de vedere militar, din punctul meu de vedere asta nu inseamna decat ca este animalul cel mai bine adaptat din jungla, dar tot in "jungla" ramane, si tot  din "regnul animal" face parte.

Evident, unele posibile calitati ale unui popor, cum ar fi curaj, demnitate, onoare, etc, da, merita respect.



Nu stiu cat e cazul Israelului, caci nu cunosc tara, nici poporul, deci normal ca nu pot sa ma pronunt.


Ti-as fii raspuns cu mare placer dar nu vreau sa fiu Off Topic. Aci este vorba daca religia  Crestina  este o religie care se bazeaza  pe fapte si gandire logica sau numai o adunare de legend,povesti si traditii  "inprumutate" de crestini de la popoarele pagane ?

#349
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEdgaroropsitul, on 17 mai 2015 - 13:11, said:

Ti-as fii raspuns cu mare placer dar nu vreau sa fiu Off Topic. Aci este vorba daca religia  Crestina  este o religie care se bazeaza  pe fapte si gandire logica sau numai o adunare de legend,povesti si traditii  "inprumutate" de crestini de la popoarele pagane ?

S-o fi bazând pe unele fapte, dar pe logica mai puțin.

Edited by Phobos, 17 May 2015 - 20:55.


#350
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostEdgaroropsitul, on 17 mai 2015 - 13:11, said:

Ti-as fii raspuns cu mare placer dar nu vreau sa fiu Off Topic. Aci este vorba daca religia  Crestina  este o religie care se bazeaza  pe fapte si gandire logica sau numai o adunare de legend,povesti si traditii  "inprumutate" de crestini de la popoarele pagane ?
problema pusa aici e interesanta si nu stiu, ori cresrinismul a pus la baza iudaismul peste care a suprapus elemente pagine ori peste credinta pagina europeana s-a suprapus iudaismul.

#351
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcirus6, on 17 mai 2015 - 21:09, said:

problema pusa aici e interesanta si nu stiu, ori cresrinismul a pus la baza iudaismul peste care a suprapus elemente pagine ori peste credinta pagina europeana s-a suprapus iudaismul.

Nu mai exista iudaism
Iudaismul a evoluat in crestinism
Evreii de azi se inchina lui Alah, si nu mai respecta nimic din legea iudaica lasata de Moise

#352
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Postcirus6, on 17 mai 2015 - 21:09, said:

problema pusa aici e interesanta si nu stiu, ori cresrinismul a pus la baza iudaismul peste care a suprapus elemente pagine ori peste credinta pagina europeana s-a suprapus iudaismul.

Din punct de vedere geografic evreii  nu au fost de origina europeana  asa ca teoria dumitale nu are baze serioase.    Adevarul este ca si in Judaism si-au gasit locul ceva traditii imprumutate de la pagani ca de exemplu "Judecata de apoi" si monoteismul de la egipteni  si  Cele 10 porunci  de la assirieni .  Restul este opera gandirii logice a evreilor.
Faptul ca Judaismul a precedat Crestinismul cu mai mult decat 1600 de ani este fapt istoric nediscutabil.

In Crestinism toate "faptele"  nu numai ca sunt logice ci sunt inventate ca sa explice cat pot situatii mai mult decat bizarre.

View PostPhobos, on 17 mai 2015 - 20:54, said:

S-o fi bazând pe unele fapte, dar pe logica mai puțin.


"Fapte"  =  realitate     "logica" =   explicatia realitatii    Minuni si farmece =  fantezii fara baze  reale

#353
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostEdgaroropsitul, on 18 mai 2015 - 10:40, said:

cred ca n-ai inteles ce am postat. crestinismul a aparut ca religie odata cu imparatul constantin sec4 en. atunci s-a facut doctrina in celebrele concilii de la niccea. intrebarea era ce sta la baza acestei doctrine, iudaismul sau paginismul?

#354
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostEdgaroropsitul, on 21 aprilie 2015 - 16:30, said:

S

De exemplu,daca  se poate intelege logic ca Dumnezeu a facut un Fiu cu o femeie maritata la altul?

Buei , din cate stiu eu , dar este loc de interpretare , Fecioara era nemaritata cand l-ar fi conceput pe Isus . Ca de aia era si fecioara . Daca ar fi fost casatorita , ar fi fost obligatoriu ( conform cutumelor ) ca respectiva casatorie sa fie consumata ...deci Fecioara virgina nu mai trebuia sa fie virgina . Logic ar fi sa consideram ca Iosif , sotul ulterior a fost doar de paparuda ...mangafa ....ciumafae ....cum vrei sa ii spui . ulterior o fi devenit inspiratie pentru tatal lui Pinochio , dar nu mai mult .   Cum ar zice Radu Banciu , cum dreaq sa mai prestezi dupa ce a ....aaaaa ...cum sa zic ...a insamantat-o pe virgina fecioara chiar Dumnezeu ? Este ca si cum un chinez cu scula mica s-ar casatori cu o blonda de 2 metri , larga ca o iapa , dupa ce aceasta a fost " insamantata " de un negru cu o scula de 28 cm . Adica ..... nu se poate , dom'le . Oricum ai pune problema , se facea de tot rahatul. In plus , ganditi-va la problemele de natura psihologica ale lui Iosif . Logic , cred ca Dumnezeu , in nemarginita lui putere , l-ar fi lasat impotent pe fraier ( ceva gen castrare chimica ) , tocmai ca sa nu aiba virgina ...fecioara ...termen de comparatie . Adica , un lache pansat de tamplar sa dea la buci dupa singurul Dumnezeu , alfa si omega , inceputul si sfarsitul , tusea si junghiu' ...( upts ... asta era din alte filme dar o las scrisa ca suna misto  ) .
Deci , daca vrei sa discutam pe logica , putem sa o facem , dar nu sunt sigur ca asta iti doresti . Posted Image

#355
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postcirus6, on 18 mai 2015 - 10:53, said:

cred ca n-ai inteles ce am postat. crestinismul a aparut ca religie odata cu imparatul constantin sec4 en. ...
bai ciruse, tu ai fost baiat fain bre, odata, ori mi-am facut eu o impresie gresita despre tine
te obliga cineva sa te faci de ras incontinuu sau o faci voluntar?
imparatul a fondat o religie, mai ai din astea?

pe langa ca ai devenit un suparacios, mai si torni perle la foc automat

Edited by Ayami, 27 May 2015 - 18:01.


#356
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostJurasikMan, on 27 mai 2015 - 12:52, said:

Buei , din cate stiu eu , dar este loc de interpretare , Fecioara era nemaritata cand l-ar fi conceput pe Isus . Ca de aia era si fecioara . .
Deci , daca vrei sa discutam pe logica , putem sa o facem , dar nu sunt sigur ca asta iti doresti . Posted Image


Crestinismul este singura religie cica  "monoteista" care este nevoita ca sa   indoaie logica si realitatea ca sa poate explica   cazuri descries in  NT.

Mai logic era de declarant ca:

1. daca Dumnezeu ar fii avut nevoie de un "Fiu"  L-ar fii facut cum a facut inainte pe Adam si Eva.
2. In NT nu scrie ca Maria era "numai logodita" cu Iosef si chiar daca asa ar fii fost cazul, Dumnezeu  ar fii ales sa se imperechieze cu o "logodita"?
3.  Ca Iosef sa-I creasca plodul Lui ?

   Ma scuzi ca nu continui deoarece din replica ta  observ  ca logic nu se poate discuta cu tine.

View Postcirus6, on 18 mai 2015 - 10:53, said:

cred ca n-ai inteles ce am postat. crestinismul a aparut ca religie odata cu imparatul constantin sec4 en. atunci s-a facut doctrina in celebrele concilii de la niccea. intrebarea era ce sta la baza acestei doctrine, iudaismul sau paginismul?

Judaismul serveste in Crestinism numai de foaie vita de vie care sa "dovedeasca " monoteismul crestinilor Insa  de fapt   aceasta religie este imbibata cu credinte di traditii pagane.  Pe cand Judaismul este o religie in care tot si toate se pot explica logic.Crestinismul  este de fapt o religie care se bazeaza numai pe legende ,povesti si  fantezii care nu se pot judeca logic.

#357
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostEdgaroropsitul, on 02 iunie 2015 - 13:59, said:

Pe cand Judaismul este o religie in care tot si toate se pot explica logic.
De ce crezi logic, ca iudeii nu mai au niciun templu, nicio jertfa si prin consecinta niciun Dumnezeu?

#358
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostEdgaroropsitul, on 02 iunie 2015 - 13:59, said:


bl-bla-bla

1. daca Dumnezeu ar fii avut nevoie de un "Fiu"  L-ar fii facut cum a facut inainte pe Adam si Eva.
bla-bla-bla

   Ma scuzi ca nu continui deoarece din replica ta  observ  ca logic nu se poate discuta cu tine.


Te scuz , te scuz ...vezi ca " ar fi " se scrie cu un singur "i" .
Si eu observ ca nu se poate comunica corect gramatical cu tine ...asa ca ma opresc sa nu patesc ca si cu " succesurile " lui Eba , ca de cand cu promovarea eronata , ma gandesc de doua ori inainte sa scot porumbelul , sa nu ma fac de cacao .   Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate