Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Crestinismul pe baza logicii ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
357 replies to this topic

#325
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcirus6, on 02 mai 2015 - 20:26, said:

e drept ce zici, dar credinta cu constientizare a adus lumea la nivelul stiintific si tehnologic de azi. in consecinta Isus are dreptate, credinta e totul.

Nivelul științific și tehnologic al lumii este doar rezultatul unei acumulări de informații, o adunătură de cunoștințe tehnice, o baza de date uriașă, nu are nimic de-a face cu credința. Dacă prin absurd presupunem ca s-ar șterge peste noapte toate textele scrise, toate hard discurile, toată baza de date, iar putinii oameni care au în memorie unele informații, ar refuza sa le mai împărtășească, ai vedea cum tot nivelul tehnologic și științific s-ar prăbuși ca un castel din cărți de joc, în mai puțin de o generație.

Edited by Phobos, 02 May 2015 - 20:43.


#326
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPhobos, on 02 mai 2015 - 20:14, said:

Și cu ce crezi ca au ajutat minunile alea omenirea,  dacă chiar au fost reale? Cu absolut nimic, credința fără conștientizare nu te duce nicăieri,  iar oamenii doar pentru simplul motiv ca "cred", nu sunt cu nimic mai câștigați decât cei care nu cred. Evident, eu când spun asta,  nu vorbesc din perspectiva creștină a ceea ce se întâmplă după moarte cu o ființă.
Unui grup de oameni i se poate povesti, de exemplu, cât de frumos și de măreț era un anumit dinozaur, sa zicem. Unii vor crede, alții nu. Dar nici unii, nici alții,  nu-i vor cunoaște vreodată frumusețea sau măreția,  dacă nu au avut vreodată ocazia sa-l vadă,  sa-l pipăie,  sa-i observe puterea, sa simtă cum strigatul lui puternic face sa le vibreze corpul, sa-i admire neînfricarea cu care pășește ca un rege uriaș printre celelalte specii.
Ei, oamenii, pot doar sa creadă sau sa nu creadă.  Nici unii, nici alții,  nu sunt mai informați, nici unii nu-l cunosc.   Dumnezeu este măreț.  Credeți? Bine. Nu credeți? Tot bine e. Nici unii, nici alții, nu-l cunoașteți. Din logica asta simplă,  reiese și stupiditatea ideii cum ca Dumnezeu te-ar pedepsi, pe veci, doar pentru ca "n-ai crezut", sau te-ar răsplăti pe veci, doar pentru ca "ai crezut". Nu ai nici un merit doar pentru ca ai crezut, chiar dacă ai acționat în consecință. Nu "cunoști" încă nimic, ca sa meriți ceva. Iar o singura viața e mult prea scurta pentru a cunoaște ceva semnificativ.
Minunile au ajutat pentru a dobândi credința. :yes:

#327
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 02 mai 2015 - 20:35, said:

Nivelul științific și tehnologic al lumii ........ nimic de-a face cu credința.
serios? tu ai impresia ca cei care au inventat sau au descoperit anumite lucruri, n-au crezut ca le pot face sau descoperi? sa luam un exemplu la intimplare, columb, a descoperit america pentru ca credea, ca daca merge in acea directie, va da de pamint.

View PostPhobos, on 02 mai 2015 - 20:14, said:

Și cu ce crezi ca au ajutat minunile alea omenirea,  dacă chiar au fost reale? Cu absolut nimic, credința fără conștientizare nu te duce nicăieri,
tocmai, a facut minunile ca oamenii sa constientizeze puterea credintei.

#328
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcirus6, on 02 mai 2015 - 20:42, said:

serios? tu ai impresia ca cei care au inventat sau au descoperit anumite lucruri, n-au crezut ca le pot face sau descoperi? sa luam un exemplu la intimplare, columb, a descoperit america pentru ca credea, ca daca merge in acea directie, va da de pamint.

Credință aia e mai degrabă o forma mai evoluata a "sperantei". Iar dacă o iei cu Columb, el credea de fapt ca va ajunge în India, nu avea nici cea mai mica idee ca în drum s-ar mai afla de fapt un alt continent. A fost mai degrabă un triumf al logicii, nu al credinței. Stia ca Pamantul e rotund, deci era normal ca dacă o iei într-o direcție, sa dai pana la urma de uscat. Iar dacă discutam despre acest tip de credință, "eu cred ca voi reuși,  eu cred ca mă iubeste", pai ești în eroare dacă crezi ca Isus a învățat omenirea sa creadă. Sau dacă oamenii nu știau înainte de Isus sau de Moise ca nu e bine sa furi, nu e bine sa omori, etcetera. Oamenii știau sa creadă și înainte de Isus, și după el, și dacă venea Isus, și dacă nu venea. Isus doar le-a indicat în ce direcție sa-si canalizeze credința.

Edited by Phobos, 02 May 2015 - 20:57.


#329
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPhobos, on 02 mai 2015 - 20:47, said:

Credință aia e mai degrabă o forma mai evoluata a "sperantei".
Iar dacă o iei cu Columb, el credea de fapt ca va ajunge în India, nu avea nici cea mai mica idee ca în drum s-ar mai afla de fapt un alt continent.
nu nu, asta e credinta si se bazeaza pe observatie!
da, dar poti sa spui ca descoperirea americii s-a datorat unui act de credinta?

#330
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPhobos, on 02 mai 2015 - 20:47, said:

Credință aia e mai degrabă o forma mai evoluata a "sperantei". Iar dacă o iei cu Columb, el credea de fapt ca va ajunge în India, nu avea nici cea mai mica idee ca în drum s-ar mai afla de fapt un alt continent. A fost mai degrabă un triumf al logicii, nu al credinței. Stia ca Pamantul e rotund, deci era normal ca dacă o iei într-o direcție, sa dai pana la urma de uscat. Iar dacă discutam despre acest tip de credință, "eu cred ca voi reuși,  eu cred ca mă iubeste", pai ești în eroare dacă crezi ca Isus a învățat omenirea sa creadă. Sau dacă oamenii nu știau înainte de Isus sau de Moise ca nu e bine sa furi, nu e bine sa omori, etcetera. Oamenii știau sa creadă și înainte de Isus, și după el, și dacă venea Isus, și dacă nu venea. Isus doar le-a indicat în ce direcție sa-si canalizeze credința.
Nu e bine să confunzi credința cu nădejdea, să știi. Ele sunt lucruri separate, totuși.

#331
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcirus6, on 02 mai 2015 - 20:44, said:

tocmai, a facut minunile ca oamenii sa constientizeze puterea credintei.
Puterea a ceva care de una singura, nu te duce nicăieri,  fără experimentare, fără conștientizare.  în schimb dacă ești conștient de ceva, credința e irelevanta, ea vine oricum la pachet cu conștientizarea. Credință goala, nu te poate face decât sa te învârti în jurul cozii, fără a experimenta ceva pe plan spiritual. E buna doar ca imbold, ca un impuls spre destinație. De asta a și pomenit Isus acelei societăți primitive despre credință,  pentru ca alte "lectii" mai avansate, n-aveau cum sa înțeleagă. El știa foarte bine ca reincarnarea este reala, părerea mea, dar tot ce a putut face la vremea respectiva a fost sa-i "pună pe directie".

View Postmario_bril, on 02 mai 2015 - 21:00, said:

Nu e bine să confunzi credința cu nădejdea, să știi. Ele sunt lucruri separate, totuși.

Pai dacă erai atent, vedeai ca am specificat "credința aia". Citește mai sus sa vezi despre ce tip de credință am spus așa.

Edited by Phobos, 02 May 2015 - 21:14.


#332
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Se pare ca la acest subiect daca se propunea un mod de a face muraturi din castraveti si patlagele verzi se scriau replici mult mai interesante si pline de logica decat cele care au fost  aci scrise  la "daca  Crestinismulare baze logice".  Asta din simplu motiv ca s-au inghesuitaci la "discutie" ceie mai ne-logice personae  cu care am avut ocazia sa ma intalnesc pe Internet..  Restul m-au inecat in like-uri la ce eu am scris..

Raspunsul la intrebarea care este titlul discutii se ascunde in dogma crestina care cere de la credinciosi crestini  "sa creada si sa nu cerceteze".   Asa ca nu-I de mirare cum au fost recrutate Icoanele si statuile  sa ia parte active la religia Crestina  ,cum dintr-Un Dumnezeu  s-au ivit trei si nici Cele 10 porunci nu au scapat de "renovari"  care au fost facute si adoptate din religile pagane dimn inaintea Crestinismului.    Iisus nu a facut nici o omitere sau adougare la religia Judaica ,in primul rand ca nu a fost inputernicit sa faca asa ceva care niciodata nu sa permis la altii.  Iisus nici nu a dorit asa ceva. Ca evreu evlavios care se ruga la Marele Templu  bineinteles ca nu este de crezut ca  tocmai El  si-ar fii batut joc de credinta stramosilor Lui. Logic, Iisus sa nascut evreu ,a trait ca evreu si a murit evreu fara sa stie ca altii vor infinta o religie noua   "pe socoteala Lui"  cu ajutorul legendelor si a povestilor care au trecut verbal prin cam 7 generatii parna a fost Crestinismul infintat.  Asa legend si povesti se cunosc si la alte religii insa   in istoria primilor lor pasi. La crestinism fenomenul a continuat si inca mai continuie

Minuni si farmece ca "Apa Sfanta " si puteria mistica a crucii sa pazeasca de pericol   acestea fac parte din traditia si obiceiurile crestine.  Nu se gasesc in alte religii monoteiste..  Rabinii evrei   sunt inzestrati cu raspunsuri logice nediscutabile  care se refera la Judaism si asta din cauza ca a fii rabin  omul invata mai multi ani decat un om sa fie  doctor chirurg..  la musulmani,ca la evrei, cartile Sfinte sunt exacte in fiecare cult diferit a religiei.   La Crestini, de vexemplu Cele zece porunci   ,fiecare  cult si-a ales textul lui si asa  si multe din traditii si obiceiuri.

#333
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEdgaroropsitul, on 03 mai 2015 - 14:12, said:

Se pare ca la acest subiect daca se propunea un mod de a face muraturi din castraveti si patlagele verzi se scriau replici mult mai interesante si pline de logica decat cele care au fost  aci scrise  la "daca  Crestinismulare baze logice".  Asta din simplu motiv ca s-au inghesuitaci la "discutie" ceie mai ne-logice personae  cu care am avut ocazia sa ma intalnesc pe Internet.. Restul m-au inecat in like-uri la ce eu am scris..

Raspunsul la intrebarea care este titlul discutii se ascunde in dogma crestina care cere de la credinciosi crestini  "sa creada si sa nu cerceteze".   Asa ca nu-I de mirare cum au fost recrutate Icoanele si statuile  sa ia parte active la religia Crestina  ,cum dintr-Un Dumnezeu  s-au ivit trei si nici Cele 10 porunci nu au scapat de "renovari"  care au fost facute si adoptate din religile pagane dimn inaintea Crestinismului. Iisus nu a facut nici o omitere sau adougare la religia Judaica ,in primul rand ca nu a fost inputernicit sa faca asa ceva care niciodata nu sa permis la altii.  Iisus nici nu a dorit asa ceva. Ca evreu evlavios care se ruga la Marele Templu  bineinteles ca nu este de crezut ca  tocmai El  si-ar fii batut joc de credinta stramosilor Lui. Logic, Iisus sa nascut evreu ,a trait ca evreu si a murit evreu fara sa stie ca altii vor infinta o religie noua   "pe socoteala Lui"  cu ajutorul legendelor si a povestilor care au trecut verbal prin cam 7 generatii parna a fost Crestinismul infintat.  Asa legend si povesti se cunosc si la alte religii insa   in istoria primilor lor pasi. La crestinism fenomenul a continuat si inca mai continuie

Minuni si farmece ca "Apa Sfanta " si puteria mistica a crucii sa pazeasca de pericol   acestea fac parte din traditia si obiceiurile crestine.  Nu se gasesc in alte religii monoteiste..  Rabinii evrei   sunt inzestrati cu raspunsuri logice nediscutabile  care se refera la Judaism si asta din cauza ca a fii rabin  omul invata mai multi ani decat un om sa fie  doctor chirurg..  la musulmani,ca la evrei, cartile Sfinte sunt exacte in fiecare cult diferit a religiei.   La Crestini, de vexemplu Cele zece porunci   ,fiecare  cult si-a ales textul lui si asa  si multe din traditii si obiceiuri.

Am remarcat și noi că dai din gură ca un înecat: haotic adică, pentru că pui o mie de probleme deodată și ai pretenția să ți se răspundă. Ia câte o idee, pe rând, și poate va catadicsi careva să-ți răspundă la nelămuriri. Cu condiția însă de a nu te mai crede infailibil. Ceea ce nu cred că-i posibil.

Edited by tudorel666, 03 May 2015 - 14:28.


#334
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Posttudorel666, on 03 mai 2015 - 14:27, said:

Am remarcat și noi că dai din gură ca un înecat: haotic adică, pentru că pui o mie de probleme deodată și ai pretenția să ți se răspundă. Ia câte o idee, pe rând, și poate va catadicsi careva să-ți răspundă la nelămuriri. Cu condiția însă de a nu te mai crede infailibil. Ceea ce nu cred că-i posibil.

Inca cineva care se crede reprezentantul cuiva   la acest forum.   "Am remarcat si noi ".   De fapt asta nu ma mira de la cineva care sa declarat " Sfant".   Se pare ca dumneata esti pe cale de a fii internat asa ca nimeni nu se sezizeaza de faptul ca   nu intelegi ce se scrie la forum. De fapt nici ce TU scrii probabil ca nu intelegi..

#335
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEdgaroropsitul, on 04 mai 2015 - 11:06, said:

Inca cineva care se crede reprezentantul cuiva   la acest forum.   "Am remarcat si noi ".   De fapt asta nu ma mira de la cineva care sa declarat " Sfant".   Se pare ca dumneata esti pe cale de a fii internat asa ca nimeni nu se sezizeaza de faptul ca   nu intelegi ce se scrie la forum. De fapt nici ce TU scrii probabil ca nu intelegi..

Eu știu că tu n-ai înțeles să ridici pe rând ”problemele” remarcate de tine și abia apoi ți se va răspunde la fiecare. Tu ai înțeles să te dai la mine. Dă-te, dacă pentru asta ai intrat în discuție!

Edited by tudorel666, 04 May 2015 - 13:16.


#336
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View Posttudorel666, on 04 mai 2015 - 13:16, said:



Eu știu că tu n-ai ĂŽnțeles să ridici pe rând ”problemele” remarcate de tine și abia apoi ți se va răspunde la fiecare. Tu ai ĂŽnțeles să te dai la mine. Dă-te, dacă pentru asta ai intrat ĂŽn discuție!

Eu  "ma dau la tine?"  Dumneata esti bolnav serios . Scuza, Sfant bolnav.

#337
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEdgaroropsitul, on 04 mai 2015 - 13:40, said:

Eu  "ma dau la tine?"  Dumneata esti bolnav serios . Scuza, Sfant bolnav.

Se acceptă scuzele.
Acum treci la problemele pe care vrei să le sesizezi.

#338
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Era de asteptat ca nici un crestin,cu toata credinta sa nu a gasit de cuvinta sa discute aci cat este religia lui logica  deoarece nu exista legatura serioasa intre Crestinism si Logica.

La alta religie, de exemplu Judaismul  se descrie istoria poporului. Se descrie reusitele dar si infrangerile lui. Se descrie  legatura intre acest popor la Unicul lui Dumnezeu cum si  supunerea complecta si fara rezerva a poporului la poruncile  Dumnezeiesti. Minuni se  fac numai  de Dumnezeu si asta cu multa zgarcenie. In ultimii 3000 de ani  nu au fost observate minuni Dumnezeiesti. Numai cele facute de simpli muritori cu calitati deosebite. De exemplu cum o mana de oameni s-au luptat si inca se lupta cu o droaie de sute de milioane de dusmani si in cursul vremii  ,mai exact 67 de ani nu au iesit din lupte si razboaie fara sa fiu victoriosi. Concomitent au favut ca tara lor sa fie una din cele mai inaintate din lume. Toate astea datorita faptului ca nu se asteapta la minuni si farmece dumnezeiesti si tot ce se face este in accord cu logica.

Evreii nu pirerd vremea cu  rugaciuni si sperante de la alceva si nu altcineva decat de la Dumnezeul evreilor care este nevazut si se afla peste tot in fiecare moment. Si asta este practice ca asa se economisesc icoane,statui si implinirea de traditii pagane..
Dumnezeul evreilor ajuta numai pe cine se ajuta si acest patent are mare success..

#339
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,131
  • Înscris: 23.09.2005

View PostEdgaroropsitul, on 06 mai 2015 - 11:05, said:

Evreii nu pirerd vremea cu  rugaciuni si sperante de la alceva si nu altcineva decat de la Dumnezeul evreilor care este nevazut si se afla peste tot in fiecare moment. Si asta este practice ca asa se economisesc icoane,statui si implinirea de traditii pagane..
Dumnezeul evreilor ajuta numai pe cine se ajuta si acest patent are mare success..
Cu alte cuvinte, sunteți la fel de departe de a-l cunoaste direct pe Dumnezeu ca și crestinii, ca și musulmanii, ca și budiștii,  ca și pigmeii sau ca și ateii. Faptul ca religia ta se bazează mai mult pe logica decât creștinismul, îți poate aduce doar unele avantaje in viata de zi cu zi, însă în ceea ce privește experimentarea directa a individului, a ceea ce ar putea fi "Dumnezeu", e tot atâta cât a celorlalte religii de pe planeta: zero. Nu știți mai mult decât ceilalți ce e Dumnezeu, care e natura lui, sau dacă el chiar exista, ori e totul doar în imaginația voastră. Aveți doar un alt sistem de credințe care e mai practic pentru viața de zi cu zi, atâta tot.
Iar cât despre "mâna" aia de oameni care înfrunta singură hoardele arabe, nu de fapt chiar așa singură,  ca au în spate pe ditamai unchiul Sam. Posted Image

Edited by Phobos, 06 May 2015 - 15:58.


#340
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPhobos, on 06 mai 2015 - 15:53, said:

Faptul ca religia ta se bazează mai mult pe logica decât creștinismul ...
Se bazează pe naiba, mai mult pe logică. Tu după el te iei? :D

#341
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostPhobos, on 06 mai 2015 - 15:53, said:

Cu alte cuvinte, sunteți la fel de departe de a-l cunoaste direct pe Dumnezeu ca și crestinii, ca și musulmanii, ca și budiștii,  ca și pigmeii sau ca și ateii. Faptul ca religia ta se bazează mai mult pe logica decât creștinismul, îți poate aduce doar unele avantaje in viata de zi cu zi, însă în ceea ce privește experimentarea directa a individului, a ceea ce ar putea fi "Dumnezeu", e tot atâta cât a celorlalte religii de pe planeta: zero. Nu știți mai mult decât ceilalți ce e Dumnezeu, care e natura lui, sau dacă el chiar exista, ori e totul doar în imaginația voastră. Aveți doar un alt sistem de credințe care e mai practic pentru viața de zi cu zi, atâta tot.
Iar cât despre "mâna" aia de oameni care înfrunta singură hoardele arabe, nu de fapt chiar așa singură,  ca au în spate pe ditamai unchiul Sam. Posted Image

In toti anii existentei a Israelului  nu sa luptat nici odata   un soldat strain pentru tara evreilor.   Mai mult ca sugur ca asa va fiisi in vitor. .
Unchiul Sam are nevoie de noi in OM mai mult decat avem noi nevoie de el. Da la unchiul Sam primim in fiecare an 3.6 miliarde de dolari  numai in armament si echipament militar. Avand in vedere ca bugetu annual a l Israelului  este de peste 200 miliarde   ajutorul American nu este preagrandios.   Am comandat de la unchiul Sam  cam 30 de avioane F-35  care fiecare avion costa 140 milioane de dolari..    Frumos din partea lor ca ni le-a vandut ca ei nu vand asa avioane la fiecare.  Apropo, aripile avioanelor F-35 se fac la IAI   (industrria  aeronautica Israeliana) Se fac cam 3600 de aripi.... Le facem mai bine si mai ieftin decat americanii le pot face.

#342
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEdgaroropsitul, on 03 mai 2015 - 14:12, said:

La Crestini, de vexemplu Cele zece porunci   ,fiecare  cult si-a ales textul lui si asa  si multe din traditii si obiceiuri.

In ce film ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate