Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Cum cresti acceleratia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#19
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010

View PostAbc2000ro, on 20 aprilie 2015 - 18:48, said:


Dar eu nu neg ca se misca. Ci intreb explicatia pentru miscare. Uite, daca tot ai dat exemplul cu petarda, de unde vine miscarea acolo ?

Simplu: in urma unei reactii chimice are loc o eliberare instantanee de energie care fctie de forma, mediu, grade de libertate va antrena si particulele din jur in aceasta miscare (impact coliziune etc) aceste particule vor antrena la randul lor altele si tot asa pana vor atinge obiectul tau care fctie de masa si stare initiala va capata o acceleratie "X"... acum se poate descoase poate la nivel de atom toata intamplarea asta, dar e nevoie de multe pagini si formule.

#20
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View PostEngineer_xxl, on 20 aprilie 2015 - 18:59, said:

acum se poate descoase poate la nivel de atom toata intamplarea asta, dar e nevoie de multe pagini si formule.

Descoase-o pana la nivel de atom. Dar nu cred ca problema miscarii are solutie.

#21
AlinCosmin

AlinCosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 28.04.2013
Felicitari celor care au avut rabdare sa-ti explice.
Nu stiu ce facultate faci, dar tot ce a fost postat pe topicul asta, is lucruri intelese deobicei pana prin clasa 9-10.

Eu cred ca tu te plictisesti cam tare..

#22
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostAbc2000ro, on 20 aprilie 2015 - 18:58, said:

Cum ii transferi energie ?



De unde apar maririle de volum ?

p*v / t = ct

#23
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View PostAlinCosmin, on 20 aprilie 2015 - 19:04, said:

Felicitari celor care au avut rabdare sa-ti explice.
Nu stiu ce facultate faci, dar tot ce a fost postat pe topicul asta, is lucruri intelese deobicei pana prin clasa 9-10.

Eu cred ca tu te plictisesti cam tare..

Pai raspunde la intrebari. Ti se pare tie ca intrebarile mele vin din neintelegeri ale fizicii, dar defapt faptul ca voi nu intelegeti intrebarile mele vine din propria voastra intelegere superficiala a fizicii. Raspunde la intrebari daca ai o asa buna intelegere a fizicii.

View Postsuperm, on 20 aprilie 2015 - 19:04, said:

p*v / t = ct

Ce-i asta ?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate ajuta asta sau asta.

#25
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostAbc2000ro, on 20 aprilie 2015 - 19:05, said:


Pai raspunde la intrebari. Ti se pare tie ca intrebarile mele vin din neintelegeri ale fizicii, dar defapt faptul ca voi nu intelegeti intrebarile mele vine din propria voastra intelegere superficiala a fizicii. Raspunde la intrebari daca ai o asa buna intelegere a fizicii.



Ce-i asta ?


Am priceput ... ai dat un subiect bobarnac si ca la gradinita intrebi "De ce ?" pana la limita sa vezi care rezista . O sa ai raspunsuri pe masura la un moment dat ... De ce ? De aia !

#26
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postsuperm, on 20 aprilie 2015 - 19:09, said:

Am priceput ... ai dat un subiect bobarnac si ca la gradinita intrebi "De ce ?" pana la limita sa vezi care rezista . O sa ai raspunsuri pe masura la un moment dat ... De ce ? De aia !

Pai pe mine ma intereseaza cauzele ultime. Nu niste formule din manualul de clasa a 9-a pe care doar le aplici si obtii rezultatul. Vreau sa stiu exact cum se intampla lucrurile astea.

Si uite, sa dau si versiunea mea. Miscarea vine de la o constiinta. Din ceea ce cunoastem in ziua de azi, constiinta e singura capabila sa cauzeze miscare. Asa ca singura concluzie care poate fi trasa e ca miscarea pe care o vedem in jurul nostru in univers, a fost cauzata tot de o constiinta la inceputul universului. In exemplul cu petarda, tot de la o constiinta a plecat respectiva miscare, ca o constiinta e cea care a dat foc petardei.

Uite si o imagine de pe wikipedia:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/Schematic_diagram_of_Jerk%2C_Acceleration%2C_and_Speed.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema cu imaginea asta e ca ai jerk infinit in primul moment. Dar cum viteza luminii e finita, acceleratia maxima e si ea finita, probabil si jerkul maxim e finit. Asa ca graficul asta nu merge. Deci cum faci rost de miscare daca nu poti avea a infinita derivata a pozitiei infinita ?

Uite aceeasi intrebare pusa de altcineva, daca modul in care am formulat-o eu nu e clar:
http://physics.stack...rting-from-rest

Edited by Abc2000ro, 20 April 2015 - 19:27.


#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Dac-o luam asa, mai nou fizicienii spun ca energia totala a universului e zero ... om fi de fapt intr-un univers de marimea (lungime, latime, inaltime) zero. :lol:

Edited by Handicarpati, 20 April 2015 - 19:37.


#28
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View PostHandicarpati, on 20 aprilie 2015 - 19:36, said:

Dac-o luam asa, mai nou fizicienii spun ca energia totala a universului e zero ... om fi de fapt intr-un univers de marimea (lungime, latime, inaltime) zero. Posted Image

Pai vezi ? Toate lucrurile astea tipa disperat spre faptul ca doar constiinta exista iar restul sunt diverse iluzii cauzate de modul de a fi al constiintei.

#29
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostHandicarpati, on 20 aprilie 2015 - 19:36, said:

Dac-o luam asa, mai nou fizicienii spun ca energia totala a universului e zero ... om fi de fapt intr-un univers de marimea (lungime, latime, inaltime) zero. Posted Image

Nimic nu se pierde , totul se transforma (cu principiile ref. la perpetuum mobile)
Dati-mi un punct de sprijin in Univers si rastorn Pamantul .
E=mc2


Cam de aici as incepe ... dar eu sunt mai "inginer" cu trairi si in zonele psihologie si marketing .

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,019
  • Înscris: 18.12.2007
De la principiul de functionare al oricarui dispozitiv exploziv...
Pe bune ca google are deja aceste raspunsuri.

#31
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Mi-ar placea ca pe topicuri dastea sa intre zei daia precum mdionis, macar sa ne spuna daca exista un raspuns sau sunt probleme inca nerezolvate. Dar ei niciodata nu raspund la astfel de intrebari, sa nu isi dea in vileag ignoranta. Ei sunt buni doar la rezolvat probleme dalea de clasa. Tristut. Posted Image Te-ai fi asteptat la mai mult de la cineva din domeniu. Macar acolo o tresarire de pasiune pentru cunoastere si nu doar pentru rezolvari mecanice de probleme plictisitoare.

Edited by Abc2000ro, 20 April 2015 - 22:55.


#32
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Viteza=Masa X Acceleratie, iar de aici pleaca toate.

#33
Arhiman

Arhiman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 12.01.2014

View PostMariusH21, on 20 aprilie 2015 - 23:45, said:

Viteza=Masa X Acceleratie, iar de aici pleaca toate.

Numai ca pe initiatorul topicului, care este absolvent de fizica, nu asta il intereseaza, daca n-ai inteles. El vrea sa-i explici din alea de pe vremea cand "fiinta nu era nici nefiinta, pe cand totul era lipsa de viata si vointa" and so on.

#34
Rebeldom

Rebeldom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2011
Imi permit si eu o intrebare, ca sa incerc sa inteleg.
Initiatorule al topicului, ce este viteza?

#35
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View PostRebeldom, on 21 aprilie 2015 - 11:49, said:

Imi permit si eu o intrebare, ca sa incerc sa inteleg.
Initiatorule al topicului, ce este viteza?

In fizica, viteza este prima derivata a pozitiei, v = dx/dt.

#36
Rebeldom

Rebeldom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2011
Bun. Perfect.
Distanta (sau fie, pozitia) ce este?
Cum o definesti tu?

Edited by Rebeldom, 21 April 2015 - 11:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate