Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Motor benzina supraalimentat CU vs FARA probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Motor benzina supraalimentat (20 member(s) have cast votes)

Cei care au sau au avut masina cu motor benzina supraalimentat, ati avut probleme cu el sau nu ?

  1. DA am avut probleme (3 votes [15.00%])

    Percentage of vote: 15.00%

  2. NU am avut probleme (17 votes [85.00%])

    Percentage of vote: 85.00%

Vote Guests cannot vote

#37
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Fratilor, sunt de acord cu tot ceea ce ziceti turatie vs sarcina.
Doar spun ca in acceptiunea romanului (asa cum zicea si ValiTudor) cuvantul "subturata" a fost folosit si inca mai este, strict pentru o masina care merge cu o turatie mica (sub 2000-2500 rot/min). Si eu tot asa am invatat si-l foloseam in aceeasi maniera. Numai ca de cand cu automatele am realizat ca daca sarcina e mica, masina merge subturata (in acceptiunea invatata) fara sa-i cauzeze.
Ca sa fiu mai clar, X zice ca la sarcina mica 1200 rot/min e turatia normala si e OK, iar Y zice ca e subturata dar este de asemenea OK.

Paultt, exact asa cum zici, cifric fiind foarte mica (turatia) o consider subturata, dar fara sa fie patologic.

f300, nu vad relevanta dar nu-i secret, Touareg V6 TDI.

Edited by mufasa, 07 April 2015 - 21:12.


#38
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Pai este relevant, ca acum o sa spuna ca motorul este destul de puternic pentru masina aia ca sa mearga in turatie mica ;).

#39
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postcurentelectric, on 07 aprilie 2015 - 21:21, said:

Pai este relevant, ca acum o sa spuna ca motorul este destul de puternic pentru masina aia ca sa mearga in turatie mica Posted Image.

M-am gandit ca d-asta intreaba si d-aia i-am spus capacitatea in primul post.
N-am inteles ce importanta are sigla de pe capota, dar i-am satisfacut curiozitatea. Acu' sunt curios sa ma lumineze si pe mine la acest aspect (daca mai revine....).

#40
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012
Masina mea merge subturat la relanti, are cam 750 rotatii pe minut. Ce as putea sa ii fac sa nu mai mearga subturat?

#41
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postjaxwins, on 09 aprilie 2015 - 21:53, said:

Masina mea merge subturat la relanti, are cam 750 rotatii pe minut. Ce as putea sa ii fac sa nu mai mearga subturat?

De unde sti ca e subturata ?

#42
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012
Incercam sa fac putina bascalie Posted Image . Subturat pentru mine inseamna sa se opreasca motorul in mers, intr-un deal, chiar am patit asta odata.

#43
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postjaxwins, on 09 aprilie 2015 - 22:12, said:

Incercam sa fac putina bascalie Posted Image . Subturat pentru mine inseamna sa se opreasca motorul in mers, intr-un deal, chiar am patit asta odata.

Am muscat-o Posted Image .

#44
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmufasa, on 08 aprilie 2015 - 20:43, said:

N-am inteles ce importanta are sigla de pe capota, dar i-am satisfacut curiozitatea. Acu' sunt curios sa ma lumineze si pe mine la acest aspect (daca mai revine....).

Este cea mai simpla metoda de a da toate caracteristicile fara sa stai sa ghicesti. Da, e posibil sa fie ok a sasea la 50km/h.

E mai simplu sa spui direct ca doar nu e unicat decit sa stam sa jucam noi "20 de intrebari". Hm, motorul e relativ ok dar depinde la ce masina. Cit de grea e? Coeficient de aerodinamicitate? Avem capacitatea si caii dar la turatii mici conteaza si alte detalii. Are turbo? Ce rapoarte are cutia? Si asa mai departe.

#45
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postf300, on 10 aprilie 2015 - 18:18, said:

Este cea mai simpla metoda de a da toate caracteristicile fara sa stai sa ghicesti. Da, e posibil sa fie ok a sasea la 50km/h.
Eu sunt sigur ca e OK !

E mai simplu sa spui direct ca doar nu e unicat decit sa stam sa jucam noi "20 de intrebari". Hm, motorul e relativ ok dar depinde la ce masina. Cit de grea e? Coeficient de aerodinamicitate? Avem capacitatea si caii dar la turatii mici conteaza si alte detalii. Are turbo? Ce rapoarte are cutia? Si asa mai departe.
Si motorul e OK, nu e nimic relativ.

Edited by mufasa, 10 April 2015 - 20:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate