Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Topicul discutiilor diverse despre maghiari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1122 replies to this topic

#1117
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 sabazios, on 08 mai 2015 - 19:54, said:





adica romanii sa fie obligati sa invete maghiara ... dar ungurii sa nu fie obligati sa invete limba romana

si totul in Romania Posted Image


ce logica aveti mai frate... nu va dati ca ceea ce sustineti este absurd?

de fapt cred ca chiar nu mai realizati  Posted Image
Nu m-ai inteles. Eu am zis doar ca aia de la UDMR vor sa-i oblige pe romanii de acolo sa invete maghiara pentru ca si ei se considera obligati sa invete romana. Din punctul meu de  vedere, fiecare ar trebui sa invete ce limbi vrea el dar sa nu se astepte sa primeasca asistenta decat in limbile oficiale. Nu vad de ce maghiara nu ar putea sa fie limba oficiala unde sunt majoritari ungurii, evident alaturi de romana.

Asta nu inseamna ca romanii de acolo trebuie sa stie maghiara.

#1118
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 magic-gabi, on 08 mai 2015 - 14:28, said:

Tu asa crezi ca functioneaza in Elvetia? Crezi ca toti stiu cele 4 limbi nationale din care 3 sunt oficiale?
Cand incerci sa impui cuiva ceva, sa nu te astepti sa nu se opuna. Cred ca unii unguri vad in obligativitatea asta ca pe o romanizare fortata. Exista zone unde se vorbesc 2 limbi in tara asta si nu la un nivel nesemnificativ. Nu putem sa impunem o limba peste alta.
Da' dumneata de cand ti-ai schimbat opiniile, cu 180 de grade ?

Quote

De asta vor ungurii ca romanii de acolo sa invete maghiara obligatoriu.
Ungurii nu vor asa ceva. Ungurii vor ca maghiara sa fie limba oficiala regionala in Tinutul Secuiesc, alaturi de limba romana, si toate documentele sa fie bilingve, romano-maghiare.

#1119
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

 Airbag, on 08 mai 2015 - 13:20, said:

Eram in 78 in armata la periferia bucurestiului.Era a 2a zi de armata.Aveam niste moldoveni de ciclu2 care ne spuneau ca suplimentul de mancare de la ora 5 va fi sunca.Ma si frecam in palma ca sa vezi ce bine e tratata armata domle.Pe cand ce sa vezi la ora 5,niste bucati de slanina din ale subtiri fierte nu afumate si din porc din ala alb nu mangalita cum eram obisnuiti in ardeal.De atunci am fost lamurit cu moldovenii desi in armata imi facusem cativa prieteni buni printre ei.


mi se pare o analiza foarte profunda ... "ai fost lamurit" asupra unui neam intreg ... vazand ca slanina era "fiarta nu afumata" si "din porc din ala alb nu din mangalita cum erai obisnuit in Ardeal"

analiza ta profunda ne impresioneaza

dar stai ... moldovenii iti erau superiori ... mancau porc occidental (Marele Alb, Landrace) ... in timp ce tu mancai porc balcanic (Mangalita)


tocmai ai demonstrat fara putinta de tagada superioritatea culturii moldovene fata de cea ardeleana Posted Image

#1120
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013

 horia66, on 08 mai 2015 - 18:48, said:

Vino si cu textul de lege.

Legea nr. 51 din 1991
privind siguranta nationala a Romaniei
(publicata in Monitorul Oficial nr. 163 din 7 august 1991)

Art. 3.
Constituie amenintari la adresa sigurantei nationale a Romaniei urmatoarele:
...
h) initierea, organizarea, savirsirea sau sprijinirea in orice mod a actiunilor .... revizioniste, separatiste care pot pune in pericol sub orice forma unitatea si integritatea teritoriala a Romaniei, precum si incitarea la fapte ce pot periclita ordinea statului de drept;
...
Art. 13.
Situatiile prevazute la art. 3 constituie temei legal pentru a se solicita procurorului, in cazuri justificate, cu respectarea prevederilor Codului de procedura penala, autorizarea efectuarii unor acte, in scopul culegerii de informatii ..."


cand zici ca autoritatile romana de astazi sunt "administratie de ocupatie"  ... cand  contesti rezultatele tratatului de la Trianon privind Romania...

ce zici ... te incadrezi la art. 3? Posted Image

#1121
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Daca topicu' asta a avut/are drept scop iritarea si celui mai molcom roman, atunci scopul a fost atins. Ultima perla a lu' horica a fost bomboana de pe coliva.. administratia romana de ocupatie. Deci e ceva de speriat..

#1122
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 sabazios, on 08 mai 2015 - 20:35, said:

Art. 3.
Constituie amenintari la adresa sigurantei nationale a Romaniei urmatoarele:
...
h) initierea, organizarea, savirsirea sau sprijinirea in orice mod a actiunilor .... revizioniste, separatiste care pot pune in pericol sub orice forma unitatea si integritatea teritoriala a Romaniei, precum si incitarea la fapte ce pot periclita ordinea statului de drept;
...
[...]
cand zici ca autoritatile romana de astazi sunt "administratie de ocupatie"  ... cand  contesti rezultatele tratatului de la Trianon privind Romania...

ce zici ... te incadrezi la art. 3? Posted Image
Nu ma incadrez, fiindca nu initiez, nu organizez, nu savarsesc si nu sprijin nici o actiune.
Doar dau din gura.
Iar la asta imi da dreptul constitutia.
Posted Image

 Alecsandru010, on 08 mai 2015 - 20:38, said:

... Ultima perla a lu' horica a fost bomboana de pe coliva..
A cui coliva ?Posted Image

#1123
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,662
  • Înscris: 02.10.2009
Asa deci, doar dai din gura.
Ce ar fi daca ai incerca si la alta masa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate