Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Topicul discutiilor diverse despre maghiari

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1122 răspunsuri în acest subiect

#1099
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.630
  • Înscris: 10.05.2005

Vizualizare mesajmardraaxi, pe 08 mai 2015 - 16:30, a scris:

Pai si cum vrei sa faci tu asta mai frate ungur?
Plecand din tinutul tau si butonand pe forum?

Deocamdata din tastatura ca altfel nu merge,dar dupa pensionare sper intr-o implicare activa spre binele comunitatii.

#1100
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 16:36, a scris:

dar dupa pensionare sper intr-o implicare activa spre binele comunitatii.
O să începi să-i înveți limba română?

Editat de neur0, 08 mai 2015 - 16:37.


#1101
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 22.11.2009

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 16:29, a scris:

Ca sa vezi



Da da pita e paine si-n ardeal si-n moldova si-n oltenia,pe cand daca-ai manca sunca moldoveneasca pe la 30-40 de ani ai da ortul popii.
Ce sa vezi?
Sa mai discutat ca foarte multi unguri nu pleaca urechea la prostiile separatistilor si pe ei ca pe restul personelor normale ii intereseaza ce pune la copii pe masa sa mance,iar o pita alba vine mai degraba de la miticul care isi face vacantele prin zona decat de la ungurul care va considera spalaturi,
Multa lume a inteles treaba asta si se comporta ca atare,sa te comporti ostil cu romanul oricat de pasnic ar fi el tu ungure din Romania nu vei avea absolut nimic de castigat,absolut nimic.

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 16:36, a scris:


Deocamdata din tastatura ca altfel nu merge,dar dupa pensionare sper intr-o implicare activa spre binele comunitatii.
Lasa pe aia mai tineri ca tu esti compromis,ai mustata rasucitaPosted image

Editat de mardraaxi, 08 mai 2015 - 16:40.


#1102
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.630
  • Înscris: 10.05.2005

Vizualizare mesajmardraaxi, pe 08 mai 2015 - 16:42, a scris:

Ce sa vezi?
Sa mai discutat ca foarte multi unguri nu pleaca urechea la prostiile separatistilor si pe ei ca pe restul personelor normale ii intereseaza ce pune la copii pe masa sa mance,iar o pita alba vine mai degraba de la miticul care isi face vacantele prin zona decat de la ungurul care va considera spalaturi,
,

Lasa pe aia mai tineri ca tu esti compromis,ai mustata rasucitaPosted image

Numai la mitici sant compromis,la ai mei gasesc intelegere chiar si cu mustata rasucita.

Vizualizare mesajmagic-gabi, pe 08 mai 2015 - 14:38, a scris:

,,. In Finlanda, suedeza e limba oficiala desi doar 5,34% o au ca limba materna.,

mai uitat-te o data pe wiki ca o dai in balarii.

#1103
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.898
  • Înscris: 22.11.2009

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 16:55, a scris:

Numai la mitici sant compromis,la ai mei gasesc intelegere chiar si cu mustata rasucita.



mai uitat-te o data pe wiki ca o dai in balarii.
Dece vrei tu sa-i strici,nu este de ajuns cate generatii de morti de icter ati avut?
Vezi-ti de batranetile tale si lasa tineretul in pace,nu le injecta venin in sange,la fel voi proceda si eu cu miticii mei,chiar si eu sunt dispus sa ma schimb daca as vedea o farama bunavointa din partea voastra(cei drept nu toti ungurii sunt la fel,cel putin asa cred eu).
Aveti prea mult venin in voi,nu il transmiteti copiilor vostri caci va fi o povara pentru ei,vor traii si ei aceleasi vieti triste si pline de frustrari la fel ca si voi.
Ce are pamantul ala in el si limba ai incat sa merite sa iti sacrifici copii pentru el,cat de habotnici sa fiti?

#1104
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.630
  • Înscris: 10.05.2005
Ar trebuie să luăm și noi exemplu? Viktor Orban, în Parlamentul European: “NU voi accepta să îmi transformaţi ţara într-o COLONIE”

May 8, 2015,
Nesupunerea premierului ungar, Viktor Orban, continuă să dea mari bătăi de cap Uniunii Europene. Tentativele repetate ale Guvernului Orban de a modifica Constituţia sunt urmărite cu mare atenţie şi îngrijorare de liderii europeni.
[ http://onlinereport.ro/wp-content/uploads/2015/05/orban.jpg?f33068 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar Viktor Orban a calificat raportul eurodeputatului portughez Rui Tavares, adoptat în iunie de comisia pentru Libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne, din Parlamentul European, ca fiind nedrept. Raportul Tavares cerea autorităţilor ungare, cu precădere, restaurarea deplină a statului de drept, respectarea independenţei justiţiei şi garantarea libertăţii de expresie, a libertăţii presei, a libertăţii cultelor religioase, a dreptului la proprietate, ca şi respectarea drepturilor minorităţilor. “Nu îmi fac iluzii. Ştiu că socialiştii, liberalii şi verzii vor vota împotriva Ungariei, iar prietenii noştri ne vor fi alături. Am venit în faţa dumneavoastră să vă transmit respectul meu. Am depus sub forma unui memorandum răspunsul Guvernului ungar la jignirile grave care s-au adus ţării noastre. Sunteţi profund incorecţi faţă de Ungaria şi poporul maghiar. Folosiţi în mod public dubla măsură, nu recunoaşteţi, ne subestimaţi şi luaţi în derâdere munca maghiarilor de a-şi reînnoi patria, deşi am depus eforturi consistente şi am muncit din greu ca să depăşim falimentul din startul crizei economice. Am început de foarte de jos, economia Ungariei prăbuşindu-se încă dinainte de cea a Greciei”, le-a spus Orban europarlamentarilor.
“Ungaria se autofinanţează”
“Doar două ţări au reuşit să îşi plătească datoriile, Ungaria este una dintre acestea. Ţara noastră se autofinanţează deja din pieţele financiare, în timp ce datoria de stat şi şomajul sunt în continuă scădere. Noi nu vrem să trăim din banii altor contribuabili europeni, ci vrem să stăm pe picioarele noastre, prin propria noastră economie. Ungaria a lucrat mereu în contravântul Parlamentului European. Uniunea Europeană vrea să impună un sistem de monitorizare care ar aduce un stat membru sub tutela ei. Este o direcţie periculoasă. Eu am trăit soarta Europei Centrale. Ştiu ce înseamnă să nu fim propriii noştri stăpâni, fiindcă departe, într-o altă ţară, alţii decid soarta noastră. Ştiu ce înseamnă să trăim drept cetăţeni de rang inferior. Timp de decenii am suportat ca cei puternici să abuzeze de puterea lor. Noi ştim ce înseamnă ca independenţa şi libertatea ţării noastre să nu fie respectate. M-am aliat cu cei care luptau împotriva comunismului pentru a pune capăt unui astfel de regim şi niciodată să nu mai fim nevoiţi să retrăim astfel de lucruri”, a declarat Orban în cadrul discursului său, citat de Hirtv.
Doleanţe
“În consecinţă, am venit să vă transmit că noi maghiarii nu vrem o Europă în care ţările de succes sunt pedepsite în loc sa fie premiate, nu vrem o Europă în care majoritatea de două-treimi este condamnată, în loc să fie respectată. Nu vrem o Europă în care suntem ţinuţi sub tutelă, iar libertatea ne este îngrădită, în loc să fie asigurată. Nu vrem o Europă în care cel puternic abuzează de puterea sa. Nu vrem o Europă în care se foloseşte dubla măsură, unde doar cel mic trebuie să îl respecte pe cel mare. Astfel, noi ne vom lupta cu toţi cei care aplică dubla măsură, abuzează de puterea lor şi care vor să ne transforme în cetăţeni de rang inferior. Ne vom lupta şi cu cei care vor să transforme Uniunea Europeană într-un imperiu. Noi facem parte din acea categorie de milioane de oameni din Europa care nu susţin o supunere a Europei, ci pe cea a naţiunilor libere din Europa. Trăiască Uniunea Europeană a naţiunilor libere”, a mai spus Orban în cadrul discursului său.

Editat de Airbag, 08 mai 2015 - 17:32.


#1105
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

Vizualizare mesajneur0, pe 08 mai 2015 - 13:44, a scris:

Cum facem să determinăm secuii din Ardeal să învețe limba română?
Utilizand niste manuale corespunzatoare, pentru non-nativi de limba romana. Multi vor sa invete, dar manualele sunt varza, si programa la fel. marea majoritate invata mecanic, ca o poezie, doar cat sa treaca clasa.

Uite aici un comentariu facut de o profesoara de limba romana din Secuime:

Citat

"-Cum te cheamă?
-Tizenharom! (treisprezece, numărul biletului -n.m.)
-Dă-mi, te rog, buletinul!
-Nem tudom!"

Discuţie reală profesor examinator – elev într-un centru de bacalaureat din Harghita, cu câţiva ani în urmă. Chiar dacă situaţia poate părea hilară, nu este deloc aşa, mai ales dacă te afli în pielea celui examinat.
Am fost profesor de limba şi literatura română în zonă timp de zece ani, ani în care am asistat la examene de Capacitate sau Testare Naţională, Bacalaureat, Titularizare, am organizat şi coordonat cercuri metodice si am făcut parte din comisii de inspecţie pentru Titularizare şi Definitivat. Am predat şi la secţia română, şi la secţia maghiară, am predat cursuri de conversaţie în limba română pentru copii şi adulţi timp de un deceniu, colaborând cu cei care le organizau prin fundaţii sau şcoli private. Şi am plecat de acolo cu sentimente foarte bune şi cu un respect profund pentru oamenii pe care i-am cunoscut, de la cadre didactice, la părinţi şi elevi.
S-au tocit creioane şi s-au consumat zeci de litri de cerneală scriindu-se despre situaţia limbii române în zona secuiască. Nu azi şi ieri, ci de mai bine de 15 ani.
Pentru a înţelege cu adevărat, ar trebui să avem atâta empatie încât să ne punem în pielea unui copil de clasa I /a II-a care frecventează cursurile unei şcoli cu predare în limba maghiară, limba sa maternă: limba pe care a auzit-o de la naştere, în care a fost mângâiat şi mustrat de părinţi, limba pe care o vorbeşte pe stradă, la cumpărături, la joacă... Deoarece - contrar opiniei unei majorităţi care scrie şi care vorbeşte despre acest lucru - NU există un mediu bilingv în această zonă, chiar dacă există şi români. Entuziasmat, copilul merge să înveţe să scrie şi să citească. Iar Planul-cadru (despre care el nu ştie, că e prea mic) prevede şapte-opt ore de limbă maternă şi patru ore de limba română pe săptămână.
Începe să înveţe, paralel, alfabetul şi toată logica lui sunt date peste cap: “c” este ţ, dar si c; “sz” este s, dar în cealaltă limbă nu există, aşa că “s”, care în limba lui e ş, este s în cealaltă; “j” în limba lui e i, dar în română se pronunţă j . Care în limba lui e “zs” (aţi ameţit? Ei, el are doar şapte ani şi trebuie să le cunoască!). Va şti să citească bine la sfârşitul clasei I? Cu siguranţă nu. Mai ales că, în afara celor patru ore, el nu mai are contact cu limba română nicăieri.
Cum explici “prichiciul vetrei cel humuit” unui ungur?
Dar ajunge în clasa a V-a... Şi dacă până acum s-a descurcat, începe nebunia. Sunt curioasă câţi copii de clasa a V-a de la secţia română, din afara Moldovei, înţeleg textul lui Creangă:

"Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu, când mă gândesc la locul naşterii mele, la casa părintească din Humuleşti, la stâlpul hornului unde lega mama o şfară cu motocei la capăt, de crăpau mâţele jucându-se cu ei, la prichiciul vetrei cel humuit, de care mă ţineam când începusem a merge copăcel, la cuptorul pe care mă ascundeam, când ne jucam noi, băieţii, de-a mijoarca, şi la alte jocuri şi jucării pline de hazul şi farmecul copilăresc, parcă-mi saltă şi acum inima de bucurie!"

El trebuie să citească, să înţeleagă, să analizeze, să identifice persoana la care se realizează naraţiunea etc. Dacă textul nu este înţeles, cum să faci toate astea? Profesorul? Profesorul nu poate traduce textul la oră, deoarece în cadrul acesteia se foloseste doar limba română, la fel cum la orice altă disciplină din Aria curriculară limbă şi comunicare se foloseşte limba corespunzătoare, inclusiv pentru a da explicaţiile. De gramatică nici nu mai vorbesc. Dacă nu se înţelege sensul propoziţiei, cum se poate înţelege funcţia sintactică sau valoarea morfologică? Iar cele patru – cinci ore pe săptămână abia reuşesc parcurgerea programei la clasele cu limba de predare română.
Există manuale alternative care se pot adapta, veţi gândi. Da. Există din 1995 manuale de limba şi literatura română pentru şcolile cu predare în limbile minorităţilor (la clasele I - VIII). Mai nou, prin Legea Educaţiei din 2011, se fac precizări concrete şi complexe privind statutul limbii române în şcolile cu predare în limbile minorităţilor naţionale, precum şi la drepturile celor care nu au acces la o şcoală de acest gen şi care pot solicita să studieze limba maternă chiar şi într-o şcoală cu predare în limba română. Unii spun că e segregaţionism. Eu spun că e dreptul la cultură şi identitate etnică, aşa cum deja există şi afara, pentru românii din comunităţi mari din diasporă (a se vedea programul ICR prin care sunt detaşaţi profesori de limba română pentru a preda cursuri de limbă şi civilizaţie românească în afara ţării).
Revenind la manuale, programa este aceeaşi, deci şi conţinutul teoretic este acelaşi, diferenţa constând doar în alegerea textelor şi accentuarea cerinţelor pe latura de înţelegere a textului. Examenele sunt aceleaşi, având exact aceleaşi cerinţe (ceea ce nu este un punct negativ, dacă luăm în calcul egalitatea de şanse). Unui absolvent de clasa a VIII-a trebuie sa i se dea ocazia de a alege liceul, profilul şi limba de studiu, fără ca aceasta din urmă să-i limiteze posibilităţile de formare.
În căutarea ţapului ispăşitor
De liceu nici nu mai vorbesc fiindcă nu mi-ar ajunge spaţiul.
...............................................................................................
Rezultatul ? Limbaj academic fabricat şi memorizat. Cât se poate. Restul : tăcere sau pagini albe… Şi drept dovadă sunt rezultatele de la ultimele examene care, din păcate, depăşesc graniţele zonei despre care vorbim şi care ar trebui să ridice nişte semne de întrebare şi să permită o analiză mai profundă a fenomenului. A cui e vina ? Bineînţeles că trebuie să existe un ţap ispăşitor şi răspunsul principal e: a profesorilor. O să-mi permit un NU răspicat. Nu e a profesorilor, nici a elevilor, nici a părinţilor. O fi, poate, a istoriei care a făcut ca o parte din ţară să fie locuită în majoritate de oameni a căror limbă maternă nu este româna. E o vină?
Se aduc atâtea acuzaţii, atâtea injurii, se fac atâtea speculaţii privind exprimarea lor în limba română, încât o să aduc argumentele celui care a trăit acolo un deceniu: nu au cum să o înveţe. Nu le dăm nicio şansă. Nici dacă vor să o facă.
Şi interes există, dovada cea mai bună fiind şcolile private în care se predau cursuri de conversaţie în limba română şi la care se înscriu de la copii de grădiniţă la adulţi salariaţi. Dar cum e contra cost, nu oricine îşi poate permite. Dacă în 6 luni un copil de cinci ani poate purta o conversaţie adecvată vârstei în limba română, dacă după un an un grup de clasa a III-a scrie corect şi foloseşte o română nuanţată în exprimarea orală, dacă absolvenţi de liceu susţin examene de admitere la universitaţi din Iaşi sau Bucureşti la limba română şi iau note mari, înseamnă că se poate.
Nu e nevoie de schimbarea manualelor, ci...
Soluţiile sunt simple, nici măcar nu necesită schimbarea manualelor şcolare sau a programei. Sunt necesare doar puţină bunăvoinţă şi toleranţă, înţelegerea situaţiei reale şi multă muncă. De exemplu, dacă în fiecare an de studiu prima lună din semestru sau o oră din săptămână ar fi alocată comunicării (conversaţiei), multe dintre probleme s-ar rezolva şi în primul rând ar dispărea acea spaimă de vorbit, de text literar, de limba română în general, atât de caracteristică. Mulţi o interpretează, superficial, drept rea-voinţă, dar sunt numai teama şi neînţelegerea, nimic altceva.
Dar cum profesorii sunt supuşi unei planificări calendaristice riguroase a materiei şi orice abatere se sancţionează, puţini sunt cei care au curajul să rupă tiparele şi să facă acest lucru (e demonstrat deja că cine a făcut-o a avut rezultate uimitoare şi a reuşit să parcurgă programa fără probleme).
De asemenea, o altă modalitate este apropierea şi încurajarea colaborării dintre copiii de la şcolile cu predare în limba maghiară cu cei de la şcolile cu predare în limba română. Este un aspect verificat şi care a adus multe beneficii ambelor părţi, pentru că în astfel de programe şi proiecte copiii erau cei care relaţionau şi cei care, de fapt, realizau activităţile.
Indiferent dacă e vorba despre banale schimburi de experienţă, despre excursii sau despre proiecte culturale care se întind pe durata unor ani buni şi care aduc în prim-plan aspecte importante ale comunităţii, cum ar fi cultura şi civilizaţia fiecăreia în parte. Cunoaşterea şi acceptarea, respectul reciproc şi conştientizarea valorilor spirituale sunt un punct de o importanţă deosebită în dezvoltarea sentimentului de respect faţă de oameni şi de limbă.
Eu cred că e mult mai important ca un absolvent de liceu să ştie să vorbească, să se descurce în situaţii de viaţă, să poată spune ce îl doare sau îl deranjează, decât să dea definiţia ermetismului sau a balzacianismului. Este mai importantă toleranţa şi acceptarea reciprocă a culturii şi limbii, viaţa într-o comunitate armonioasă, decât separarea totală a şcolilor şi delimitarea pe criterii lingvistice. Din fericire, chiar dacă încet, lucrurile se mişcă în direcţia bună prin efortul câtorva oameni cu suflet mare de acolo...
Însă mai e mult până când rezultatele vor fi cele dorite. Nu este doar rolul şcolii, ci şi al familiei şi comunităţii, însă bazele acolo se pun şi acolo e nevoie de susţinere, de înţelegere şi de deschidere.
Când şcoala românească se va centra pe oameni, când personalitatea în formare va fi prioritară informaţiei haotice, când la catedră vor fi oameni motivaţi şi dispuşi să lupte pentru interesele celor pe care îi educă, întreaga societate se va schimba, nu doar statutul şi modalitatea de (ne)învăţare a limbii române în secuime...

Florina Vaipan, născută în judeţul Botoşani, a fost profesor de limba şi literatura română în Harghita, între 1997 şi 2007. A predat în Odorheiu Secuiesc şi localităţi din împrejurimi, a  fost responsabilă de cercuri pedagogice şi a participat la inspecţii. A lucrat, împreună cu colegii săi, nu doar la predarea limbii, ci şi pentru educarea copiilor în spiritul lucrurilor pe care le avem în comun, români şi maghiari. După un deceniu petrecut în zonă, a părăsit atât judeţul Harghita, cât şi ţara, dar spune că, de-ar fi să se întoarcă în România, s-ar duce iar în Secuime.


#1106
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.925
  • Înscris: 04.07.2006

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 16:55, a scris:

mai uitat-te o data pe wiki ca o dai in balarii.
Official languages
    Finnish (89.33%)
    Swedish (5.34%)

http://en.wikipedia.org/wiki/Finland

#1107
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

Vizualizare mesajIochanan, pe 08 mai 2015 - 14:01, a scris:

Ce "şmecherie", amigo? După proiectul de autonomie, românii ar fi obligaţi să înveţe limba ungară.

Nu este adevarat. Fiecare elev invata in limba etniei sale si este obligat sa invete una din cele 2 limbi regionale oficiale: romana sau maghiara, iar toate actele se redacteaza bilingv. Ma refer la proiectul de autonomie.

Vizualizare mesajun huligan, pe 08 mai 2015 - 14:06, a scris:

Daca postezi un articol mincinos si apoi il sustii, nu inseamna decat ca esti la randu-ti mincinos.
Agerpres (Agentia Romana de Presa) publica articole mincinoase ? Vrei sa spui ca minte si primaria care a amenintat cu aplicarea amenzilor ? Deci Agrepres minte, PPMT minte, primaria minte, eu mint, numai matale esti detinatorul adevarului.

#1108
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fMHPxEjSDUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.

#1109
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006

Vizualizare mesajmardraaxi, pe 08 mai 2015 - 14:12, a scris:

Prefer sa imi spui "bai penis"prieteneste decat "domnia voastra"de la unul ca tine care tine suriul palmat la spate.
Abtine-te si pastreaza o distanta politicoasa. Observ ca nu intelegi termenul "jignire". Si nu, nu suntem deloc prieteni, nu stiu de unde ti-a venit ideea asta.

Vizualizare mesajneur0, pe 08 mai 2015 - 14:18, a scris:

...nu-mi pot da seama cum poate lua cineva 6 la limba română la BAC neștiind să spună nici măcar o propoziție simplă în română.
BAC-ul se da scris. Invata mecanic 2-3 pagini in romaneste si trece BAC-ul. Asta prevede si pretinde programa. Nu pretinde sa stii sa vorbesti romaneste, ci sa reproduci niste chestii ciudate si fara inteles, gen regionalismele lui Creanga, Miorita, etc., ca papagalu'.

Vizualizare mesajun huligan, pe 08 mai 2015 - 14:21, a scris:

Poate ne povestesti si de ce a ocupat Germania Ungaria in martie '44. Tradare sau ce?
Nemtii au luptat umar la umar cu ungurii impotriva armatei sovietice si a armatei romane aliata cu sovieticii, care au invadat Ungaria. Despre ce ocupatie vorbesti ?

#1110
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.630
  • Înscris: 10.05.2005

Vizualizare mesajmagic-gabi, pe 08 mai 2015 - 17:56, a scris:

Official languages
Finnish (89.33%)
Swedish (5.34%)

http://en.wikipedia.org/wiki/Finland


mai uita-te o data la ce-am dat quote,mare-i gradina.Specifica bre ca ailalti folosesc finlandeza ca asa crede lumea ca desi numai 5% o vorbesc e limba oficiala in toata finlanda.

Editat de Airbag, 08 mai 2015 - 18:26.


#1111
Boshaft_Sylvester

Boshaft_Sylvester

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 01.10.2013

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 17:29, a scris:

Ar trebuie să luăm și noi exemplu? Viktor Orban, în Parlamentul European: “NU voi accepta să îmi transformaţi ţara într-o COLONIE”

Mi-era dor de propaganda ta ungurolatra, pezevenghiule!

Raspunsul este unul singur: NU

#1112
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.630
  • Înscris: 10.05.2005

Vizualizare mesajBoshaft_Sylvester, pe 08 mai 2015 - 18:19, a scris:

Mi-era dor de propaganda ta ungurolatra, pezevenghiule!

Raspunsul este unul singur: NU

Imi dau seama voi santeti smekeri.Va urez multe succese cu pinochio.

#1113
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.497
  • Înscris: 27.08.2013

Vizualizare mesajhoria66, pe 08 mai 2015 - 12:43, a scris:

La modul acesta discuti dumneata cu taticul dumitale, sau cu mamica dumitale, daca-ti permit.


Lipsa unor table denota rea-vointa a administratiei romanesti de ocupatie. Care refuza sa respecte regulamentele UE.

Cand am "furat" Ardealul ? Cand am recuperat o parte maghiarofona dupa invadarea consfintita de Dictatul de la Trianon ?

chiar  nu se sesizeaza niciun moderator?

sa numesti autoritatile romane din 2015 .... administratie de ocupatie ....  in Romania ...

mi se pare inadmisibil

#1114
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Vino si cu textul de lege.

#1115
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.925
  • Înscris: 04.07.2006

Vizualizare mesajAirbag, pe 08 mai 2015 - 18:18, a scris:

mai uita-te o data la ce-am dat quote,mare-i gradina.Specifica bre ca ailalti folosesc finlandeza ca asa crede lumea ca desi numai 5% o vorbesc e limba oficiala in toata finlanda.
Ce tot nu intelegi?
Uite ce scrie pe Wikipedia.

Citat

Finnish and Swedish are the official languages of Finland.
Swedish is the native language of 5% of the population.
Ce vrei sa spui cu "mare-i gradina"? Continuarea e destul de ofensiva, mai ales ca eu nu te-am jignit si habar n-am ce vrei sa spui. Probabil vrei doar sa ma contrazici aiurea.

#1116
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.497
  • Înscris: 27.08.2013

Vizualizare mesajmagic-gabi, pe 08 mai 2015 - 14:28, a scris:

...
Cand incerci sa impui cuiva ceva, sa nu te astepti sa nu se opuna. .... De asta vor ungurii ca romanii de acolo sa invete maghiara obligatoriu.

Vizualizare mesajmagic-gabi, pe 08 mai 2015 - 13:47, a scris:

De ce trebuie sa fie obligati secuii sa invete romana? In Elvetia sunt aia din Ticino obligati sa invete germana?

adica romanii sa fie obligati sa invete maghiara ... dar ungurii sa nu fie obligati sa invete limba romana

si totul in Romania Posted image


ce logica aveti mai frate... nu va dati ca ceea ce sustineti este absurd?

de fapt cred ca chiar nu mai realizati  Posted image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate