Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

distanta fata de gard

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Vecinului ii s-a montat o teava de gaz la ~ 5 cm de gardul dintre proprietatile noastre, avand o Lungime totala a tevii > 10m.

Intra aceasta instalatie sub "Distanta minima in constructii" din art. 612 Cod Civil unde se specifica distanta legala de 60 cm?

Vreau sa depun o sesizare la Biroul de Urbanism din cadrul Primariei si pentru acest lucru. Mentionez ca are si o anexa (din caramida) a casei construita la cativa cm de gard, iar toata zapada de pe acoperis aterizeaza in curte la mine, fapt pentru care am depus deja o sesizare la Primarie.

As face doua sesizari pentru cele doua aspecte, este ok sau raman doar la cea initiala?

#2
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
http://www.libertate...tri-527178.html

Poate mai gasesti si alte motive ca se poate...apeleaza la toate caile de atac, avocati, procese, cere despagubiri

#3
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
nu prea are legatura subiectul din tabloid cu ce am intrebat eu aici.
nu vreau nicio despagubire, ma pis pe banii lor ...eu vreau doar ca sa respecte legea si sa-si mute acareturile proptite pe gard, teava de gaz, cocioaba de langa gard, etc.

#4
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,970
  • Înscris: 24.01.2012
Suflet mare...

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 veman, on 07 martie 2015 - 20:54, said:

[...] ma pis pe banii lor [...] cocioaba de langa gard, etc.

iar noi unde trebuie sa facem sesizare pt limbajul tau? noi de ce ar trebui sa iti suportam frustrarile?

faptul ca omul are o magazie modesta pe langa gardul tau impunator, nu inseamna ca este o cocioaba, fiecare cu ce are si cu ce poate.


cat despre sesizare, teava de gaz o monteaza cei abilitati, aici nu au treaba constructiile civile, teava de gaz nu este o constructie civila.

#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 veman, on 07 martie 2015 - 20:38, said:

Vecinului ii s-a montat o teava de gaz la ~ 5 cm de gardul dintre proprietatile noastre, avand o Lungime totala a tevii > 10m.

Intra aceasta instalatie sub "Distanta minima in constructii" din art. 612 Cod Civil unde se specifica distanta legala de 60 cm?

Vreau sa depun o sesizare la Biroul de Urbanism din cadrul Primariei si pentru acest lucru. Mentionez ca are si o anexa (din caramida) a casei construita la cativa cm de gard, iar toata zapada de pe acoperis aterizeaza in curte la mine, fapt pentru care am depus deja o sesizare la Primarie.

As face doua sesizari pentru cele doua aspecte, este ok sau raman doar la cea initiala?
Daca teava e pe proprietatea vecinului nu ai ce face. Poate sa fie si lipita de gard.

#7
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Profit de acest topic sa pun si eu o intrebare:
Distanta de 60cm( in aceasta situatie sunt si eu cu un vecin ce-si face casa langa gardul meu , gard care nu este construit pe razor ci integral pe proprietatea mea) implica doar fundatia casei lui si  caramida zidita sau distanta cu  termosistemul aplicat??

#8
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 Dany_Darke, on 07 martie 2015 - 21:08, said:

iar noi unde trebuie sa facem sesizare pt limbajul tau? noi de ce ar trebui sa iti suportam frustrarile?

faptul ca omul are o magazie modesta pe langa gardul tau impunator, nu inseamna ca este o cocioaba, fiecare cu ce are si cu ce poate.


cat despre sesizare, teava de gaz o monteaza cei abilitati, aici nu au treaba constructiile civile, teava de gaz nu este o constructie civila.

ce limbaj stimate domn? a pisa = a face pipi, expresie ce nu contine cuvinte jignitoare ori ofensatorii la adresa unei persoane.

ce gard impunator? m-ai intrebat despre acest aspect sau este doar o presupunere ce nu se bazeaza pe date concrete?

faptul ca de pe cocioaba aia cade zapada la mine in curte este vorba (acoperisul se termina la linia gardului), nu despre cum denumesc eu acea pseudo constructie.

si da, este o cocioaba, placata partial cu polistiren la vedere, restul caramida, cu goluri intre ultima caramida si acoperis, cu fel de fel de gunoaie aruncate langa cocioaba si langa gard.

si nu, nu sunt amarati... au dit'a'mai casa mai in spate. Sunt doar niste inapoiati, primitivi care nu se adapteaza legilor din 2015 si care nu tin cont de nimic si nimeni.

nu sunt frustrari prietene, dar cu siguranta intentia mea nu a fost ca sa postez inca un subiect ce poate fi cules, de pe fundalul ala albastru de sus, de toti care se plictisesc la ora asta.

Edited by veman, 07 March 2015 - 21:39.


#9
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 veman, on 07 martie 2015 - 20:38, said:

Vecinului ii s-a montat o teava de gaz la ~ 5 cm de gardul dintre proprietatile noastre, avand o Lungime totala a tevii > 10m.

Intra aceasta instalatie sub "Distanta minima in constructii" din art. 612 Cod Civil unde se specifica distanta legala de 60 cm?

Vreau sa depun o sesizare la Biroul de Urbanism din cadrul Primariei si pentru acest lucru. Mentionez ca are si o anexa (din caramida) a casei construita la cativa cm de gard, iar toata zapada de pe acoperis aterizeaza in curte la mine, fapt pentru care am depus deja o sesizare la Primarie.

As face doua sesizari pentru cele doua aspecte, este ok sau raman doar la cea initiala?
daca gardul este construit /achitat de dv iar firma de instalatii s-a folosit de el pentru montarea / instalarea de suporti pt fixarea mecanica a tevii , puteti formula o cerere de despagubire datorata deteriorarii integritatii /rezistentei gardului .cred ca un raspuns mai la obiect il gasiti pe avocat.net . din pdv tehnic puteti consulta normativul de gaz in vigoare .

Edited by octavianlaz, 07 March 2015 - 21:29.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
cladirea cu totul, ca daca face fundatia la 60cm de gard, dar urca pe urma si isi face un balcon peste gardul tau, ce faci, accepti asa pt ca legal are fundatia la 60cm fata de gard?

nu, cand spui constructie, este totul la gata, iar aceea nu are voie sa fie la mai putin de 60cm

 veman, on 07 martie 2015 - 21:29, said:




inca ma straduiesc sa-ti raspund frumos, ca o doamna ce sunt.

revenind, daca acea "cocioaba" pe care o consideri, era la mai mult de 60cm, mai faceai sesizare ca nu este pe placul tau? da, faptul ca nu au pastrat distanta, este vina lor, faptul ca nu-ti place tie aspectul si ca arunca gunoaie la baza gardului, deja nu te mai priveste

#11
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
nu, nu mai faceam sesizare stimata doamna.
scopul sesizarii a fost altul si l-am descris mai sus.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
dupa cum am spus, a 2-a sesizare nu o consider intemeiata si nici necesara. dar studiaza mai bine legea despre instalatiile de gaz.

dar tine cont de faptul ca si la blocuri ai teava de gaz pe casa scarii, imagineaza-ti ce ar insemna sa stea la distanta de perete. asadar, gazul intra in alte categorii decat constructiile civile

#13
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
nu sunt paranoic, dar teava de gaze la cativa cm de gard nu este o idee prea ok. Banuiesc ca nu s-au tinut cont de niste reglementari / reguli si de aceea vreau sa ma documentez. Am tot citit pe net, mai sunt cazuri, dar inca nu am gasit solutii ori texte de lege.

teava este doar "cireasa de pe tort", iar fiecare felie inseamna : geam baie ~ 30 cm, geam bucatarie ~ 50 cm, burlan hota ~ 10 cm, evacuare gaze centrala ~ 10 cm, acoperis casa fara burlan (la linia gardului cum am mai zis)... iar din toate acareturile proptite pe gard rezulta si o paguba materiala... pe langa faptul ca sunt gunoaie.

ideea este ca pentru sesizarea facuta : persoana de la urbanism cu care am discutat a incercat o "maradona" cu mine : "ca daca geamul de la baie ar fi si la 2 m distanta... de simtit, tot se simtea" ... ceea ce ma face sa cred ca am de mers mai departe in cazul in care ii s-a dat aprobare ca sa construiasca asa ceva (pe o buca de porc sau ce-o fi dat spaga).

Edited by veman, 07 March 2015 - 22:04.


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
poate pur si simplu nu vor sa se complice

#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu cred ca vei rezolva cu sesizari facute la primarie. Asta este treaba de instanta intre tine si vecinul pentru ca primaria nu isi face treaba.
Am si eu un vecin care are o casa facuta la 1 m de gardul construit de mine. Cand incepe sa alunece zapada de pe acoperis si se izbeste in gard zici ca a explodat ceva, dar n-ai ce face cu  cat te consideri  mai gospodar cu atat cei de la primarie profita de tine sa te enerveze.

Edited by Benderbut, 07 March 2015 - 23:09.


#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 veman, on 07 martie 2015 - 20:38, said:

Vecinului ii s-a montat o teava de gaz la ~ 5 cm de gardul dintre proprietatile noastre, avand o Lungime totala a tevii > 10m.
As face doua sesizari pentru cele doua aspecte, este ok sau raman doar la cea initiala?
Asa se monteaza tevile de gaz , pe gard .
Poti sa faci ci trei sesizari , eventual sa treci in ele si ca nu-ti place culoarea ....

 veman, on 07 martie 2015 - 20:54, said:

nu prea are legatura subiectul din tabloid cu ce am intrebat eu aici.
nu vreau nicio despagubire, ma pis pe banii lor ...eu vreau doar ca sa respecte legea si sa-si mute acareturile proptite pe gard, teava de gaz, cocioaba de langa gard, etc.
Poate si el face acelasi lucru , poate chiar cu bolta ...( sa fiu in intelegerea ta )

 veman, on 07 martie 2015 - 21:57, said:

nu sunt paranoic, dar teava de gaze la cativa cm de gard nu este o idee prea ok. Banuiesc ca nu s-au tinut cont de niste reglementari / reguli si de aceea vreau sa ma documentez. Am tot citit pe net, mai sunt cazuri, dar inca nu am gasit solutii ori texte de lege.
Parerea ta . Mai studiaza si vei vedea ca gardul este ideal si ales mereu ca traseu al tevii de gaze aparente .Perfect legal si corect tehnic .
In functie de bani poate exista si varianta " ingropata " dar asta ramine la latitudinea clientului .
........................
In privinta tevii de gaz , poti reclama si la ANRE sau la patriarh ... este aberant si nu te va lua nimeni in  seama .
Teava aia este montata acolo cu un proiect , este corect , legal ...
Ar fi interesant sa aflam adresa . Sigur la atitudinea ta , se va gasi cineva sa acorde asistenta juridica pro bono vecinului , sa-ti faca si tie niste reclamatii ...poate chiar si pt tulburare de posesie ....

#17
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Cumva asculti Guta si Salam ? Vecine, tu esti ma?

#18
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 veman, on 08 martie 2015 - 08:49, said:

Cumva asculti Guta si Salam ? Vecine, tu esti ma?
Cine sint astia , mentorii tai ?
Nu stimabile , eu cu instalatii de gaze ma ocup , si stiu ce este legal .
Ce nu stiu , este ce treaba ai TU cu ce face vecinul in curtea lui !?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate