Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

transport cu trenul budapesta !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
as vrea o escapada in vara asta in budapesta(imi place la nebunie orasul)  ! un oras foarte frumos si cochet  in care ai ce sa vezi 4-5 zile . ce stiti despre orar,pret la tren dus- intors ?m-ar interesa la vagonul de dormit!multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Erau intr-un timp afisate preturile la cursele externe si pe cfr.ro, acum au stricat site-ul, ca nu le mai gasesc.

Edited by gumball3000, 26 February 2015 - 15:10.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009
Plecare de unde...?

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 ramiz, on 26 februarie 2015 - 15:03, said:

budapesta! un oras foarte frumos si cochet  in care ai ce sa vezi 4-5 zile .
Sunt singurul diliu care s-a plictisit în primele 3 ore!?

#5
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

 sfantu.dracu, on 26 februarie 2015 - 15:21, said:

Sunt singurul diliu care s-a plictisit în primele 3 ore!?

În Budapesta, am petrecut vreo 5 ore. Deși mai auzisem limba, ba chiar în ultimii ani am identificat oarecare muzicalitate, m-am trezit încă din gară cu ungurește peste tot: la difuzoarele gării, la vânzătorii ambulanți, la cerșetori, la una care făcea un sondaj de opinie... A început să-mi fie greață, scuza-m-ar minoritarii.
M-am plimbat un pic de la gară, la Parlament, apoi pe un pod peste Dunăre.
Era cam mizerie (e adevărat, era și un șantier la Parlament), totul gri, mai ales fețele oamenilor.
Încă nu pot spune că asta mi-e părerea, că am auzit și lucruri bune.

La obiect: cred că e o ofertă de tren București - Budapesta, la 19 euro un drum, durează vreo 15 ore.
Mai e una București - Viena, 35 de euro, cam 20 de ore.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,961
  • Înscris: 25.06.2007

 sfantu.dracu, on 26 februarie 2015 - 15:21, said:

Sunt singurul diliu care s-a plictisit în primele 3 ore!?
E super faina Budapesta, cred ca am fost de peste zece ori acolo si tot nu am bifat decat o parte din ce-i aici: http://visitbudapest...udapest-top-10/

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009

 Karhu, on 26 februarie 2015 - 16:11, said:

E super faina Budapesta, cred ca am fost de peste zece ori acolo si tot nu am bifat decat o parte din ce-i aici: http://visitbudapest...udapest-top-10/

Ai bifat Szimpla? :D

Eu m-as duce in martie :lol:

Norocul meu ca ajung in cateva ore la 1/2 din pret fata de cei din Bucuresti.

Cam 20€ stiam si eu la CFR dar parca era /dus.
In trecut exista si o oferta Wizz pe la vreo 60 RON, dar acum nu mai este.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,961
  • Înscris: 25.06.2007

 lex404, on 26 februarie 2015 - 16:21, said:

Ai bifat Szimpla? Posted Image
Nu :(
Si adevarul e ca nici nu stiu cand ajung prin zona, planurile de vacanta sunt facute deja pe vreo 2-3 ani inainte si tot prin alte parti

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In toamna era 360 lei dus-intors/persoana (biletul normal, nu cunosc exact ruta, prin Craiova sau prin Brasov). CFR are o oferta, in ultimii 2 ani, a lansat-o la sfarsit de octombrie, inceput de noiembrie: 260 lei dus-intors de persoana (39E x 2, dar biletele nu pot fi schimbate sau banii returnati, adica mergi la sigur!!!). Eu le-am folosit pe cele din urma (fortuna scrie pe ele) de Craciun anul trecut. Cele Fortuna (cele ieftine) sunt valabile pe oricare din rute (Bucuresti-Craiova-Severin-Timisoara-Budapesta, dar si pe Bucuresti-Brasov-Budapesta). La cazare, daca te intereseaza, recomand Hotelul Matyas. Pentru cel putin 3 nopti reduc tariful cu 20% (eu am platit 135 E, 4 nopti, 2 persoane fara mic dejun sau altceva).


PS: preturile la biletele la tren pe care ti le-am spus sunt FARA "dormire" (cuseta sau pat) si obligatoriu dus-intors, doar locul in tren. Daca iei trenul din Ardeal sau Banat va fi mai ieftin (parca 29E/bilet dus/pers din Cluj)


LE: biletele mai ieftine sunt limitate ca numar, nu stiu daca mai gasesti sau nu. Eu le-am luat in 15 nov pentru perioada 23 Dec (dus) si 27 Dec (intors)Drumul dureaza 15h.

Edited by Pololica, 26 February 2015 - 16:34.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009

 Karhu, on 26 februarie 2015 - 16:25, said:

Nu Posted Image
Si adevarul e ca nici nu stiu cand ajung prin zona, planurile de vacanta sunt facute deja pe vreo 2-3 ani inainte si tot prin alte parti

Eh...lasa ca beau eu si pentru tine :)

Couchsurfing rullz :))

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,050
  • Înscris: 07.11.2006

 ramiz, on 26 februarie 2015 - 15:03, said:

as vrea o escapada in vara asta in budapesta(imi place la nebunie orasul)  ! un oras foarte frumos si cochet  in care ai ce sa vezi 4-5 zile . ce stiti despre orar,pret la tren dus- intors ?m-ar interesa la vagonul de dormit!multumesc!

Nu ar fi mai rentabil avionul?

 petrutnet, on 26 februarie 2015 - 15:57, said:

În Budapesta, am petrecut vreo 5 ore. Deși mai auzisem limba, ba chiar în ultimii ani am identificat oarecare muzicalitate, m-am trezit încă din gară cu ungurește peste tot: la difuzoarele gării,



Fiind in capitala Ungariei,la ce limba te-ai fi asteptat sa vorbeasca peste tot?
Carcotasii zic ca a doua limba se pregateste a fi rusa.Da' io nu-i cred.Da-i in masa de carcotasi!!!

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
App: asteapta-te ca limba straina sa fie germana. Cu engleza vei avea ceva probleme. Nu toti o vorbesc.

 adisz, on 26 februarie 2015 - 16:55, said:


Nu ar fi mai rentabil avionul?


Fiind in capitala Ungariei,la ce limba te-ai fi asteptat sa vorbeasca peste tot?
Carcotasii zic ca a doua limba se pregateste a fi rusa.Da' io nu-i cred.Da-i in masa de carcotasi!!!


Mai anunta si in engleza, dar cred ca se rezuma la trenurile internationale.

#13
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

 adisz, on 26 februarie 2015 - 16:55, said:

Nu ar fi mai rentabil avionul?


Fiind in capitala Ungariei,la ce limba te-ai fi asteptat sa vorbeasca peste tot?
Carcotasii zic ca a doua limba se pregateste a fi rusa.Da' io nu-i cred.Da-i in masa de carcotasi!!!

Ba mă așteptam. Și chiar, cum spuneam, îi găsisem (limbii) și oarece muzicalitate. Dar, na, acolo m-a lovit un pic...
M-am mai plimbat și prin alte 8 țări, dar nu am pățit așa. E adevărat, acolo se vorbeau limbi romanice, slave sau germanice.
Data viitoare îmi iau pe tren niște mp3-uri cu ultimele hituri ungurești, să fiu pregătit Posted Image

Cât despre „a doua limbă rusa”... Ungaria și Franța mereu au cochetat cu rușii, chiar dacă pe față s-au declarat pro-Vest.

Edited by petrutnet, 26 February 2015 - 17:14.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009

 petrutnet, on 26 februarie 2015 - 17:14, said:



Ba mă așteptam. Și chiar, cum spuneam, îi găsisem (limbii) și oarece muzicalitate. Dar, na, acolo m-a lovit un pic...
M-am mai plimbat și prin alte 8 țări, dar nu am pățit așa. E adevărat, acolo se vorbeau limbi romanice, slave sau germanice.
Data viitoare îmi iau pe tren niște mp3-uri cu ultimele hituri ungurești, să fiu pregătit Posted Image

Cât despre „a doua limbă rusa”... Ungaria și Franța mereu au cochetat cu rușii, chiar dacă pe față s-au declarat pro-Vest.

Iti dau eu hituri maghiare.
Numa' cauta Kárpatia.





#15
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010

 lex404, on 26 februarie 2015 - 15:12, said:

Plecare de unde...?

bucuresti gara de nord!

 adisz, on 26 februarie 2015 - 16:55, said:


Nu ar fi mai rentabil avionul?


Fiind in capitala Ungariei,la ce limba te-ai fi asteptat sa vorbeasca peste tot?
Carcotasii zic ca a doua limba se pregateste a fi rusa.Da' io nu-i cred.Da-i in masa de carcotasi!!!

din bucuresti avionul este destul de scump(circula numai compania tarom)!

#16
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

 lex404, on 26 februarie 2015 - 17:28, said:

Iti dau eu hituri maghiare.
Numa' cauta Kárpatia.

Nu se scrie Kárpátia? Posted Image
Oricum, Carpații-s departe de Ungaria :)

Edited by petrutnet, 26 February 2015 - 17:55.


#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,497
  • Înscris: 19.04.2009

 petrutnet, on 26 februarie 2015 - 17:54, said:

Nu se scrie Kárpátia? Posted Image

ba da, dar am scris de pe telefon si am uitat sa pun al II-lea diacritic.


On: Cauta oferta la Tarom, s-ar putea sa gasesti ceva ieftin. Cu trenul e chinuitor si ajungi la un pret maricel la cuseta...

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi aici orarele trenurilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate