Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

sfat locuinta (dupa ce ai un ap si o casa)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015

 denky, on 24 februarie 2015 - 00:19, said:

Sper ca iei in calcul si 2 palme dupa cap dupa ce pui parintilor intrebarea de la punctul 1... Asta ca sa iti treaca cheful pt punctul 2!

Nu inteleg de ce, poate doar in conditia in care nu ai o legatura foarte stransa sau nu iti permiti sa-ti pui parintii in postura de a alege.

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 nickyro, on 25 februarie 2015 - 15:30, said:



Nu inteleg de ce, poate doar in conditia in care nu ai o legatura foarte stransa sau nu iti permiti sa-ti pui parintii in postura de a alege.

Eu prin relatie f stransa inteleg exact contrariul, sa-i las sa-si traiasca viata, fara sa ma dau peste ei prea tare.
Desi se ofera constant, si parintii, si socrii, ramanem pe pozitii: nu apelam la ei in cresterea copiilor, ca asta banuiesc ca e miza. Nu e comod absolut deloc, presupune renuntari la multe, cine e in situatia sa creasca juniorii fara ajutor stie ce vorbesc, dar macar daca e de reprosat ceva mai tarziu vav cresterea lor, imi reprosez eu si nevastamea.
In plus, satisfactiile sunt pe masura!


#21
cristicristea79

cristicristea79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.08.2008
In primul rand va multumesc tuturor pt pareri!

Cateva detalii care sa completeze anumite mesaje pe care le-am citit:
- casa este bine facuta, amenajata cu bun simt , curtea si gradina amenajata (gard,..) si sunt utilitati (doar gaz nu este insa am  investit intr-o centrala pe peleti si sunt foarte multumit de confort si pretul la incalzire - mai ieftin ca si cu gaz si o incarc o data pe saptamana)
- in sat sunt magazine, deci nu trebuie pt un 'mustar' sa ma duc pina la Timisoara
- probabil parintii mei vor dori sa vina mai des la noi cand vom avea copil insa momentan nu vreau sa fortez sa ii mut. Daca ei vor dori asta am sa ii sprijin, insa nu cred ca vreau sa isi vanda locul unde au stat o viata. Nu as vrea ca la pensie sa simta ca sunt luati de linga prietenii lor, cunoscutii lor, casa lor. Cred ca am sa ii sprijin sa vina cat de des considera ei la noi insa nu vreau sa ii fac dependenti, este decizia lor ce vor sa faca cu viata lor

Despre situatia noastra cu siguranta nu ma voi grabi sa iau o decizie rapida. Asadar eu ma gandesc sa:
- mai incercam in acest an pe perioada sa stam la casa (minim 4-5 luni), s-ar putea sa simtim placerea de a sta la casa, insa iti trebuie un timp sa acomodezi
- daca si dupa a 2 incercare raspunsul va fii tot negativ, atunci va trebui sa ne gandim ce facem:
   - o perioada putem sta in ap cu 2 camere (nu ne putem plange, bine ca avem unde sta,...)
   - apoi:
  - fie vom vinde/schimba ap (cu 2 camere) si vom mai da o diferenta pt un ap mai mare (3 camere)
  - fie vom inchiria ap (cu 2 camere) si vom inchiria/cumpara(cu credit) un ap mai mare
   - casa nu as vrea sa o vindem deoarece:
  - exista posibilitatea ca parintii nostri sa doreasca sa vina/mute mai aproape de noi sau poate ca va fi nevoie
  - mergem in weekend-uri si cand dorim sa stam la aer curat.
  - sincer sa fiu nu cred ca este o idee buna ca sa stai cu parintii permanent, cel putin atat timp cat sunt sanatosi si se pot ingriji singuri

Ce as fi facut eu (best practises, lesson learned, ..):
- as fi mers si stat in locul unde imi doresc sa contruiesc casa la ceva cunoscuti. Trebuie sa stai in locul respectiv ca sa iti dai seama ce iti place cu adevarat.
- as fi vandut terenul pe care il aveam (la 15 km de oras) si as fi cumparat un teren (asa cum a fost scris intr-un post) in oras (chair daca avea doar 300mp, insa sa fie mai aproape de mijloacele de transport si cu grija mare la vecini), chiar daca m-ar fi costat mai mult, sau as fi cumparat o casa veche (doar pt locatie) pe care in timp puteam sa o renovez complet
- as fi construit/renovat casa (~120mp - va este suficient, credeti-ma)
- valoarea unei case in oras vs una la 15km este complet diferita chiar daca costurile de constructie sunt identice.

Motivele pe care eu le-am depistat la mine ca nu imi place la casa sunt:
- dependenta de masina (vrei un taxi, vrei o pizza, vrei sa bei o bere, se strica masina, e polei,..)
- timpul petrecut in trafic pina la/ de la servici (~40 min) - mentionez ca in prezent folosesc foarte mult mijloacele de transport in comun si bicicleta (chiar daca am masina)

Intentia mea a fost de a impartasi o experienta si de a fi sincer cu ceea ce eu simt in momentul de fata (sunt sigur ca in cativa ani lucrurile se schimba fie intr-o directie fie in alta). Important este ca voi (cei care cititi) sa va ganditi bine si sa va puneti in postura respectiva si sa nu credeti ca ce fac si e bine pt altii e bine si pt voi!

Edited by cristicristea79, 28 February 2015 - 20:07.


#22
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Cristi, stii cand ne-am dat noi seama cel mai bine cat de mult ne place la casa? cand a venit luna mai, am inceput sa plantam flori, ne-am luat balansoar, am inceput sa petrecem foarte mult timp afara, in aer curat - nu se compara cu aerul inchis si incins de la apartament; seara stam in balansoar, citim o carte, se simte in aer mirosul de flori de tei, se aud greierii - nu-mi doresc nimic mai mult atunci cand vin obosita de la munca - ma deconectez total cand intru pe poarta.

Dependenta de masina e rea, stiu - e primul lucru de care am tinut cont - ne-am dorit sa nu fim niciodata dependenti de masina. Totusi cele 40 min petrecute pana la munca nu sunt chiar tragice, din punctul meu de vedere... de exemplu eu fac 12 min pe jos pana la statia de autobuz si inca 10 min cu autobuzul pana la munca... si vorba ceea, stau in oras.

#23
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015

 Clarra, on 28 februarie 2015 - 20:01, said:

Cristi, stii cand ne-am dat noi seama cel mai bine cat de mult ne place la casa? cand a venit luna mai, am inceput sa plantam flori, ne-am luat balansoar, am inceput sa petrecem foarte mult timp afara, in aer curat - nu se compara cu aerul inchis si incins de la apartament; seara stam in balansoar, citim o carte, se simte in aer mirosul de flori de tei, se aud greierii - nu-mi doresc nimic mai mult atunci cand vin obosita de la munca - ma deconectez total cand intru pe poarta.

Exact, incearca sa incerci mai mult. Poate te razgandesti.

Mi-am cumparat si eu la tara, desi pana acum toata viata am stat la oras. Pana sa iau la tara eram reticent, vroiam zgomot, galagie, animatie multa, nu-mi placea gandul sa am liniste. Norocul meu este ca unde mi-am luat este statie de tren, trec microbuze pasageri zilnic in fata portii. In cazul meu chiar am optiuni in caz ca nu vreau masina.

#24
cristicristea79

cristicristea79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.08.2008
Revin dupa aproape un an la acest topic pt a expune evolutia in timp a situatiei:
- Stam la casa de mai bine de 6 luni
- Suntem parinti si este greu si frumos in acelasi timp, cine stie cunoaste :)
- Am inchiriat apratamentul cu 2 camere-semidecomandat
- Am concluzionat impreuna(cu sotia) ca in momentul de fata pentru noi este mai bine sa locuim in oras. Motivele noastre: lipsa diversitatilor pt cumparaturi(magazine), dependenta de masina, timpul petrecut in trafic si cel mai important este lipsa de activitate la casa cel putin pe perioada de iarna (nu iti vine sa iesi tot timpul din casa pentru a merge la un concert sau pentru a iesi sa te plimbi in parc) si atunci te convingi tu pe tine ca e mai bine sa stai acasa.
- Cel mai probabil vom cauta sa achizitionam un apartament cu 3 camere inntr-o locatie buna in Timisoara. Asteptam oferte !
- Este probabil ca peste cativa ani sa simtim ca a sta la casa ne prieste, pina atunci ramane pt parinti si pt noi ocazional.

Am vrut asadar sa fac cunoscut cazul nostru si sa arat ca un vis frumos pt unii nu inseamna ca se si potriveste altora!
E important sa ai optiuni deschise si sa te bucuri zi de zi de viata.

#25
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 cristicristea79, on 24 decembrie 2015 - 13:38, said:

Revin dupa aproape un an la acest topic pt a expune evolutia in timp a situatiei:
- Stam la casa de mai bine de 6 luni
- Suntem parinti si este greu si frumos in acelasi timp, cine stie cunoaste Posted Image
- Am inchiriat apratamentul cu 2 camere-semidecomandat
- Am concluzionat impreuna(cu sotia) ca in momentul de fata pentru noi este mai bine sa locuim in oras. Motivele noastre: lipsa diversitatilor pt cumparaturi(magazine), dependenta de masina, timpul petrecut in trafic si cel mai important este lipsa de activitate la casa cel putin pe perioada de iarna (nu iti vine sa iesi tot timpul din casa pentru a merge la un concert sau pentru a iesi sa te plimbi in parc) si atunci te convingi tu pe tine ca e mai bine sa stai acasa.
- Cel mai probabil vom cauta sa achizitionam un apartament cu 3 camere inntr-o locatie buna in Timisoara. Asteptam oferte !
- Este probabil ca peste cativa ani sa simtim ca a sta la casa ne prieste, pina atunci ramane pt parinti si pt noi ocazional.

Am vrut asadar sa fac cunoscut cazul nostru si sa arat ca un vis frumos pt unii nu inseamna ca se si potriveste altora!
E important sa ai optiuni deschise si sa te bucuri zi de zi de viata.
mad... deci ai concluzionat......nu....:)
bravo voua ca ate ales asta. sau mai dégrada sotie , ca vad ca tu nu esti in asentimentul ei...
dar fiecare doarme cum isi asterne!
motiveless expuse de tine sunt cel putin puerile...
cum sa vrei sa stai intr-un appartamento cand poti sta la casa???aaa, am intese, ai stabilità impregna cu SOTIA... :)
ok, est optiunea ta(pardon, a sotie...)

#26
sigma1234

sigma1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2007

 cristicristea79, on 28 februarie 2015 - 20:01, said:

- daca si dupa a 2 incercare raspunsul va fii tot negativ, atunci va trebui sa ne gandim ce facem:
  
Ce as fi facut eu (best practises, lesson learned, ..):
- as fi mers si stat in locul unde imi doresc sa contruiesc casa la ceva cunoscuti. Trebuie sa stai in locul respectiv ca sa iti dai seama ce iti place cu adevarat.
- as fi vandut terenul pe care il aveam (la 15 km de oras) si as fi cumparat un teren (asa cum a fost scris intr-un post) in oras (chair daca avea doar 300mp, insa sa fie mai aproape de mijloacele de transport si cu grija mare la vecini), chiar daca m-ar fi costat mai mult, sau as fi cumparat o casa veche (doar pt locatie) pe care in timp puteam sa o renovez complet
- as fi construit/renovat casa (~120mp - va este suficient, credeti-ma)
- valoarea unei case in oras vs una la 15km este complet diferita chiar daca costurile de constructie sunt identice.

Ma scuzati ca intervin dar n-am putut sa ma abtin sa nu comentez la aceste 2 afirmatii.Nu vreau sa te judec,vreau doar sa incerci sa privesti obiectiv la modul in care scrii. Daca raspunsul va fii negativ dat de cine?de primarie?de consoarta?de bunici?de consateni? Sper ca realizezi ca doar tu esti in masura sa iei decizii,da si cu acordul consoartei dar tu esti capul familiei si ar trebui sa te porti ca atare.Tii cont de parerea femeii,invarti problema sa vezi si partea ei,dar nu te comporta ca un copil si lasi decizia pe mana ei,femeile gandesc cu inima,barbatii gandesc cu creierul.E bine sa ai si ceva sentimente in creier cum si femeii ii e bine cu niste logica la inima.
A doua parte a citatului zice "cum as fi facut io".Vezi?daia nu`i bine sa lasi femeia sa ia toate deciziile,gandeste cu inima si porma faci naveta 40 de minute si nu-ti place.Dar tu ai zis ca e terenul la 15 km de oras,pai 15 km e o nimica toata,faci in 10 minute cu viteza legala de localitate deci mare bai nu e.15 km e cam 20-25 de lei taxiul...poti sa bei o bere in oras,daca aveti pizzeri de dimensiuni mai mari in tm,fac si livrare la domiciliu cu comanda minima mai mare.In constanta e vreo 45 de lei comanda minima pentru localitatile din imprejurimi.

 cristicristea79, on 24 decembrie 2015 - 13:38, said:

- Suntem parinti si este greu si frumos in acelasi timp, cine stie cunoaste Posted Image
- Am concluzionat impreuna(cu sotia) ca in momentul de fata pentru noi este mai bine sa locuim in oras. Motivele noastre: lipsa diversitatilor pt cumparaturi(magazine), dependenta de masina, timpul petrecut in trafic si cel mai important este lipsa de activitate la casa cel putin pe perioada de iarna (nu iti vine sa iesi tot timpul din casa pentru a merge la un concert sau pentru a iesi sa te plimbi in parc) si atunci te convingi tu pe tine ca e mai bine sa stai acasa.

Felicitari pentru bebe.Copilul ala o sa creasca frumos si sanatos la casa,unde are o curte sa se joace,nu sa stea si sa se plimbe printre masinile din parcare,unde sa stai tu ca parinte cu frica ca da de toti drogatii in scara blocului,sau ca trebuie sa stai mereu cu ochii pe el ca toti ciutanii au acuma masini si conduc si fara permis de jmecheri de sunt.Sa nu mai zic de noxe si campuri electromagnetice care ne afecteaza pe toti.Sa nu mai zic de praf si de zgomot.De faptul ca scoala de la sat prieste mai bine copiilor decat cea de la oras.

Faza cu "am concluzionat impreuna" e un pic fortata.Lipsa unei diversitati la magazine?Eu cred ca la tara ai cea mai mare diversitate de produse,mult mai ieftina,sanatoase si ecologice decat ce gasesti in hypermarket.Ai lapte proaspat,oua,rosii,ardei etc. toate proaspete cu radacini cultivate in sol nu in tot felul de spume si vate si nuci de cocos sau ce s-o mai fi inventat sa inlocuiasca pamantul in serele astea ultramoderne.Ca n-ai sampoane si sapunuri de firma si alte chestii,astea oricum nu se termina ca painea.Acuma ca a-ti devenit parinti,de la sine trebuie sa vina o chestie...renunti la comoditatile tale pentru copil,ca tu,tu nu mai esti in primul plan,copilul este.Mutate la bloc,lasa copilu sa traiasca in blocurile alea comuniste pline de mucegaiuri si igrasie cu tevi vechi de 30 de ani de nici apa nu e recomandat sa bei de la robinet.Concerte...frate nu mergi zilnic la concert...mergi odata la saptamana,la doua saptamani si atunci iei masina si te duci.Si ce rost are sa iesi in parc cand tu ai toata natura in curte?sau o poti avea daca n-ai amenajat nimic inca. Cu toate ca ma injuri,cu toate ca poate o sa ma injure multa lume aici, si cu toate ca exista o posibilitate sa ma insel,iti zic sa nu fii un papa lapte de te manipuleaza femeia.Si tot spre binele tau ti`o zic,ca daca face ce vrea din tine,la un moment dat o sa se sature de tine si o sa gaseasca pe altu care reprezinta pentru ea o provocare.
Singurul dezavantaj care il vad eu e bona/babysitter dar daca parinti sunt in drumul vostru spre munca,se rezolva lejer,daca nu sunt,o sa maresti durata navetei ca sa il lasi la bunici dar asta o sa fie o problema de 1 an maxim.La 3 ani poti sa`l dai la gradinita,si gasesti sigur o gradinita pe langa locurile voastre de munca,preferabil si cu program prelungit

O ultima chestie...daca va agatati de prieteni credeti-ma ca nu e deloc un motiv bun de a ramane la bloc.Oamenii de la o anumita varsta,si mai ales cand apar membri noi in familie,se maturizeaza si nu o zic cu rautate,e o chestie naturala.Incepi sa racesti relatiile cu prietenii,mai ales daca ei n-au copii sau nu sunt casatoriti.Uneori mai baga o pastila si iti creaza scandal in familie si din cauza asta zic ca e natural sa se raceasca.Io nu cunosc oameni in varsta,si aici ma refer la cei pe la 50-60 de ani, care inca au prieteni de cand erau copii mici.Doar daca sunt vecini sau colegi se mentin,in rest o sa mai primesti un salut pe strada,un ce mai faci,poate un telefon de sarbatori...dupa o sa vezi ca nici de sarbatori n-ai mai primit vreo veste,incepi sa uiti,pur si simplu nu mai dai 2 bani...dispare tot si ramane ce e important in viata: familia

Succes in viata si numai bine iti doresc

Edited by sigma1234, 08 January 2016 - 11:49.


#27
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 cristicristea79, on 24 decembrie 2015 - 13:38, said:


- Cel mai probabil vom cauta sa achizitionam un apartament cu 3 camere inntr-o locatie buna in Timisoara. Asteptam oferte !

Daca vrei confort 1 ( minim 70 m utili ), renovat, la parter sau ultimul etaj ai sanse sa gasesti cu circa 70K Euro ( nemobilat, neutilat ). In general sunt in blocuri vechi. Blocuri noi sunt putine si e cam 100K Euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate