Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3331
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Mda.. 6 circuite nu sunt asa de multe. Daca voi pune diferentiale pe fiecare circuit, va trebui sa grupez circuitele putin. Cate un circuit cu disjunctor separat pe camera, sau mai mult.. cate doua disjunctoare pe camera (prize + lumini) ar duce la costuri mult mai mari.

Dar din ce inteleg, aici a fost o greseala de executie a electricianului. Daca ar fi pus diferentiale si ar fi detectat ca a facut gresit legarea in doza, ar fi putut sa o corecteze, apoi ... ar mai fi ajutat la ceva diferentialul in situatia prietenului?

#3332
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 wizake, on 14 martie 2019 - 17:52, said:

Cate un circuit cu disjunctor separat pe camera,
Nu amesteca prizele si luminile pe acelasi disjunctor (indiferent ca e cu sau fara diferential)

Nu pune disjunctoare separate pe fiecare camera, nu cred ca ai nevoie.


 wizake, on 14 martie 2019 - 17:52, said:

ar mai fi ajutat la ceva diferentialul in situatia prietenului?
Momentan nu, dar, pe viitor, daca are un defect de scurgere la pamant, o sa aiba probleme:
1. Ramane cu toata casa in intuneric, fara curent la nici o priza, fara curent la nici o lumina.
2. Daca defectul este intermitent, va fi extrem de enervant.
3. Va fi dificil de localizat defectul.

#3333
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Acum mai nou e "la moda" sa se mearga cu circuit separat pe fiecare camera dar pe acel circuit se leaga atat iluminatul cat si prizele din doza de la intrerupator ... cel putin asta e varianta care mi-a fost propusa de doi electricieni "atestati". Bineinteles ca i-am trimis la plimbare cu ideile lor cu tot (le-am si explicat ca oamenii cu idei din astea se numesc idioti) si am facut instalatia asa cum trebuie (sper) fara a amesteca prizele cu luminile. Am o siguranta pe iluminat parter si una pe etaj (sa pui siguranta la iluminat pe fiecare camera mi se pare exagerat) si fiecare camera cu siguranta ei, bucataria are vreo 5-6 circuite nu mai stiu exact. Nu am pus diferential decat la bai si la o priza din bucatarie si un diferential general. Cam asta e setup-ul de la mine.

#3334
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
La mine nu e diferentiala decat pe prize. M-am curentat de doua ori la bec si o data la priza (la priza de bou, pentru ca in loc sa iau un mana cablul pe care voiam sa montez un stecher am luat priza la demontat. Nu stiu la ce ma gandeam.)

#3335
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
La bucatarie nu ai nevoie de 5-6 circuite pentru prize. E destul sa traji un cablu de 5x4 pina in bucatarie si de acolo, folosind doze de derivare, poti alimenta toata bucataria separind consumatorii in dependenta de consumul individual pe faze distincte. Singura restrictie ramine la plita - daca e cu inductie atunci are nevoie de circuit separat.

De-as fi avut si eu atitea sigurante cit are @kolfleading as fi pus si eu numai sigurante diferentiale dar daca fac converisa sigurantelor nediferentiale in diferentiale (am circute separat de lumina si prize pe fiecare camera indivdual) atunci umplerea panourilor electrice m-ar fi costa in jur de 4000 Ron doar pe sigurante fata de aproximativ 1500 Ron cit am dat pe toate sigurantele curente.
Totusi cred ca o sa schimb 3 sigurante trifazice in diferentiale - siguranta principala si 2 sigurante de la care se alimenteaza prizele/consumatorii externi (consumatorii in fata casei si in spatele casei).

#3336
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 kolfleading, on 14 martie 2019 - 16:17, said:

Mi-am amintit o intamplare recenta.

Si ala care a facut lucrarea zici ca era electrician? Vai mama lui! Si faza care mergea la bec nu trecea prin intrerupator?
Curios insa cu diferentialul ca n-a lucrat. Sau a lucrat ca putea fi mai rau si nu stim noi. Totusi diferentialele astea cvadrupolare cum functioneaza. Acolo sunt 3 faze care adunate in principiu dau 0. Nu cumva astea sunt de protectie sa nu te curentezei la 380, dar la 220 sa nu prea aiba efect? Intreb si eu...

#3337
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 M_ierdnA, on 15 martie 2019 - 08:44, said:

Si faza care mergea la bec nu trecea prin intrerupator?
Ba da, dar amicul a lasat pe aprins, ca sa aiba o confirmare ca a nimerit siguranta corecta.

 M_ierdnA, on 15 martie 2019 - 08:44, said:

Curios insa cu diferentialul ca n-a lucrat. Sau a lucrat ca putea fi mai rau si nu stim noi.
Nu stiu daca a sarit sau nu.

 M_ierdnA, on 15 martie 2019 - 08:44, said:

Totusi diferentialele astea cvadrupolare cum functioneaza. Acolo sunt 3 faze care adunate in principiu dau 0. Nu cumva astea sunt de protectie sa nu te curentezei la 380, dar la 220 sa nu prea aiba efect?
Au acelasi efect si "la 220" si "la 380".
Daca curentul care se duce printr-o faza nu se intoarce prin nul SAU prin alta faza, atunci intrerupe.

Practic el face suma curentilor Itotal = IL1 + IL2 + IL3 + IN.

Daca Itotal =/= 0, atunci declanseaza si intrerupe.

Daca avea diferential separat pe lumini si separat pe prize, atunci s-ar fi declansat unul din aceste diferentiale cand ar fi incercat sa aprinda becul pentru prima data.
Curentul prin becul provizoriu venea prin borna L a sigurantei de pe prize si se intorcea la sursa prin borna N a sigurantei de pe iluminat.
Diferentialul din amonte, comun pe prize si pe iluminat, nu vede nici o problema, el vede Itotal = 0.

#3338
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Eu zic ca trebuia sa declanseze deoarece "a plecat" curent din circuit.
Eu am diferential general de 100mA si intr-o situatie similara de electrocutare accidentala a mea, a sarit, eu nu am simtit nimic.

#3339
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Da, mersi de explicatii. La 380 probabil ca nu te protejaza ca 380este numai intre 2 faze, nu intre faze si pamant, deci daca atingi din gresala 2 faze odata esti ca un consumator Posted Image , la fel cum la diferentiala obisnuita daca atingi faza si nulul nu vede nimic anormal (bine presupunand ca persoana care face asa ceva e complet izolata de pamant si tot curentul circula strict intre faza si nul sau intre cele doua faze, ceea ce probabil ca nu e realist).

Faza cu amestecatul circuitlor am inteles-o. Era suficient daca avea diferential numai pe prize si tot nu putea folosi luminile. Sunt un mic test anti-dorel aceste diferentiale. Mie cei care mi-au facut instalatia la parter mi-au legat impamantarea in locul nulului la niste prize si nu puteam sa bag nimic in priza ca sarea siguranta.

#3340
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 M_ierdnA, on 15 martie 2019 - 09:46, said:

Mie cei care mi-au facut instalatia la parter mi-au legat impamantarea in locul nulului la niste prize si nu puteam sa bag nimic in priza ca sarea siguranta.

Pai si tu inainte sa le dai banii nu ai mers din priza in priza sa o testezi? Cu un incarcator de mobil conectat la mobil, sau un bec conectat la un stecher? Asa am patit si eu la doua prize, au vazut si au rezolvat a doua zi.

#3341
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 M_ierdnA, on 15 martie 2019 - 09:46, said:

La 380 probabil ca nu te protejaza ca 380este numai intre 2 faze, nu intre faze si pamant, deci daca atingi din gresala 2 faze odata esti ca un consumator
Eu m-am gandit la situatia ca o faza L1 vine printr-un diferential si o alta faza L2 vine pe alta cale, care ocoleste acest diferential.
Intre L1 si L2 avem 400 V.

#3342
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Pai daca amicul tau era suit pe ceva cand umbla la bec, se presupune ca era izolat de pamant si, banuiesc, ca s-a electrocutat pentru ca a atins si faza si nul-ul. Si atunci putea sa aibe mama diferentialului ca tot nu sarea.

#3343
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 d_dutca, on 14 martie 2019 - 21:59, said:

La bucatarie nu ai nevoie de 5-6 circuite pentru prize. E destul sa traji un cablu de 5x4 pina in bucatarie si de acolo, folosind doze de derivare, poti alimenta toata bucataria separind consumatorii in dependenta de consumul individual pe faze distincte. Singura restrictie ramine la plita - daca e cu inductie atunci are nevoie de circuit separat.
Hai sa le vedem atunci:
1. circuit separat pentru CT (Asa e la mine, centrala e in bucatarie)
2. circuit separat pentru plita (am tras cablu de 3x4, am monofazat)
3. circuit separat pentru MSV
4+5. circuit separat pentru prizele de la blat - vreo 6 la numar. Astea eu le-am pus pe doua sigurante, nu neaparat pentru consum ci pentru a fi oarecum pregatit daca moare un circuit il am pe celalalt.
Uite asa s-au adunat 5 sigurante pe bucatarie.

#3344
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 kolfleading, on 15 martie 2019 - 10:11, said:

Eu m-am gandit la situatia ca o faza L1 vine printr-un diferential si o alta faza L2 vine pe alta cale, care ocoleste acest diferential.
Intre L1 si L2 avem 400 V.

Da, cu diferentiale separate, ar trebui sa decupleze daca atingi simultan 2 faze, insa diferentiala tetrapolara probabil ca nu face diferenta fata de un consumator obisnuit.

 Mirel_85, on 15 martie 2019 - 09:58, said:

Pai si tu inainte sa le dai banii nu ai mers din priza in priza sa o testezi? Cu un incarcator de mobil conectat la mobil, sau un bec conectat la un stecher? Asa am patit si eu la doua prize, au vazut si au rezolvat a doua zi.

Nu, prizele le-am pus eu, dar mi-au spus ca firul subtire e de impamantare (alta prostie de care nu eram constient la vremea aia) si eu asa am legat. Numai ca in doza, ei au legat firul subtire de nul in loc sa il lege de impamantare. Asa ca pe prizele alea am un conductor de 1,5mmp in loc de 2,5. Greu tare cu culorile astea. De ce mama lo or fi facand firele de culori diferite daca asa zisii electricieni folosesc o singura culoare sau cel mult doua, dar fara sa ii intereseze care e faza, nulul sau impamantarea?

#3345
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Intrebare intrebatoare: cum se mai numeste inmormantarea unui electrician?

#3346
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Împământare?

#3347
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

Quote

Ca să țipe unii acum că nu fac autostrăzi. Și niște șmecheri să urle că au făcut un metru de autostradă, când astăzi încep lucrările la Autostrada Moldova. Ei fac circ, noi facem autostrăzi. Ei țipă, noi dezvoltăm România. Acel om de afaceri care am înțeles că a cheltuit 100.000 euro pentru acest circ. Dacă tot avea banii ăștia, putea să îi doneze. Legea aprobată în Parlament e Târgu Mureș-Iași. Ce căuta spre București? Totul este circ.
-- Liviu Dragnea.

Attached File  sieu.jpg   18.5K   4 downloads

#3348
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Help!

Caut un Palan Manual pentru ridicare. Am de ridicat greutati mici, sub 50 Kg.

Am vazut o gramada de palane manuale cu lant, dar toate sunt fooooooarte lente pentru ca au demultiplicare mare, sa poata ridica greutati mari, 1000 Kg si peste.

Mie imi trebuie unul rapid, dar care sa aiba mecanismul de blocare "pe pozitie" pe care il au aceste palane.
Voi lucra singur, si de aceea un scripete simplu este foarte incomod. Mecanismul de blocare pe pozitie mi-ar fi de mare ajutor, daca as gasi unul care sa fie mai rapid.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate