Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3295
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Manopera pentru pavaj e la acelasi nivel cu una pentru montat piatra naturala. Dar astea sunt vremurile..lucrurile au luat-o razna..Altfel da, suprafata pavata e mare (155mp), doar cei 16 mc beton ar costa 1000 eur. Ai mai facut si partea de pluviale probabil alta mie de eur acolo  (materiale si manopera), locuiesti intr-o zona unde nu poti intra cu orice masina si de aici rezulta alte costuri pentru transport materiale si "gunoi", se aduna..

Postul tau este inca un aviz pentru amatorii de case: nu uitati de amenajari exterioare (garduri/pavaje/gradini, etc) ca si astea costa. Ca sa nu zic de cele interioare gen mobila, electrocasnice, alte acareturi. Lumea calculeaza de obicei "la cheie" fara astea de parca astea ar fi gratis si te poti descurca si fara ele..

Edited by catalijns, 13 March 2019 - 08:08.


#3296
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu stiu ce preturi aveti voi pe acolo, dar tot mi se pare mult...

Sambata trecuta am pus pietris pe strada (100m lungime x ±6m latime): 2 masini din alea mari (18mc fiecare) plus excavatorul  = 2900 de lei.

E adevarat ca la noi s-a lucrat cu masini mari, dar si cu masini de 3.5 tot ajungea nici macar la 1000 de euro. Si vorbim de 600mp, nu 150..

 catalijns, on 13 martie 2019 - 08:07, said:

cei 16 mc beton ar costa 1000 eur.

Daca puneai B350, poate. Dar nici atunci. Aici a fost o sapa semiumeda, facuta la mana.

Apropo, daca tot vorbim de pavaje... Eu nu prea as vrea sa umplu curtea de beton (fie el si sub forma de pavaj). Pentru o parcare de 2 locuri, cu usi batante, am nevoie de cel putin 10m lungime pe 3.5 latime. Adica 35-40mp de "beton"....

A folosit cineva grile din alea verzi, de creste iarba prin ele?

[ https://www.parcuri.ro/pics/mediu/2657_1773_Geogrila.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by oMariusRO, 13 March 2019 - 08:21.


#3297
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 21.01.2013
eu am pus pavele pe zona auto, pavele de 6cm, modelul in T, autoblocante. s-au montat pe un strat de piatra concasata de ~20cm tasata cu placa vibranta. si nisip bineinteles. rezista pe pozitie de aprox. 5 ani. cel mai greu utilaj care a intrat pe ele a fost vidanja. s-au lasat usor pe directia unui sant facut pentru teava de gaz, dar nu este ceva deranjant, se simte putin la picior, cu masina nu-ti dai seama. cred ca tasarea se putea face mai cu simt de raspundere (nu am fost de fata tot timpul la operatiuni). eu ma declar multumit si recomand aceasta metoda , cu mentiunea atentiei la tasare. pret sa nu ma intrebati ca nu mai tin minte.

#3298
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 oMariusRO, on 13 martie 2019 - 08:13, said:

A folosit cineva grile din alea verzi, de creste iarba prin ele?

[ https://www.parcuri.ro/pics/mediu/2657_1773_Geogrila.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vazut numai recenzii negative pe oriunde.

Mai bine dale ecologice din beton. Eu din alea vreau sa pun incepand de la podet din drum pana la casa.Pana atunci am pamantul tasat cu pietris si fiind in panta si nu balteste apa ,acum ploua acum e uscat.

Edited by Benderbut, 13 March 2019 - 08:45.


#3299
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
si eu ma gandeam daca merita sa pun de alea in spatele casei..pt o alee spre fundu curtii..Pana la urma..cred ca o sa optez pt niste pietre aruncate alandala..sa semene cu o alee..sau poate de astea..aruncate din juma in juma de metru..

Cat priveste manopera/materialele la Kolf..daca oamenii au facut treaba buna..si tine vreo 10 ani fara interventii..si mai ales daca el e multumit..restul is povesti. Is mai costisitoare interventiile ulterioare de corectie a unor buleli facute de unii dorei mai ieftini.

Attached Files


Edited by manghels, 13 March 2019 - 08:53.


#3300
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 oMariusRO, on 13 martie 2019 - 08:13, said:

Nu stiu ce preturi aveti voi pe acolo, dar tot mi se pare mult...

Sambata trecuta am pus pietris pe strada (100m lungime x ±6m latime): 2 masini din alea mari (18mc fiecare) plus excavatorul  = 2900 de lei.
E adevarat ca la noi s-a lucrat cu masini mari, dar si cu masini de 3.5 tot ajungea nici macar la 1000 de euro. Si vorbim de 600mp, nu 150..
Daca puneai B350, poate. Dar nici atunci. Aici a fost o sapa semiumeda, facuta la mana.
Apropo, daca tot vorbim de pavaje... Eu nu prea as vrea sa umplu curtea de beton (fie el si sub forma de pavaj). Pentru o parcare de 2 locuri, cu usi batante, am nevoie de cel putin 10m lungime pe 3.5 latime. Adica 35-40mp de "beton"....
A folosit cineva grile din alea verzi, de creste iarba prin ele?

Marius, o masina de piatra concasata de 18 mc e cam 1200-1500 ron, buldo e intre 100 si 150 pe ora - pretul tau e unul obisnuit, cam pe acolo am platit si noi cu mentiunea ca masinile "mari" au 25 mc nu 18mc. Iar 25mc concasata e pe la 1700-1800 ron. Btw - ar ajuta mult sa compactati, mai platiti cate sute de ron dar o sa tina dublu acel drum  plus ca o sa te bucuri de o planeitate mai buna. Asa o sa facem noi ceva mai in toamna.
Altfel mc de beton pe la statie bate catre 300 ron (tva inclus, C20/25)... tu ai prins vremuri mai bune Posted Image

In ceea ce priveste pavelele as merge pe ce zice bender, cele din plastic ies usor din pamant si au marginile ceva mai colturoase - o sa facem si noi cu din alea pe zona de 50 mp rezervata cateilor. In rest o sa punem o piatra ceva pe care sa poti merge omeneste de la inceput, nu folosim prea mult tocuri dar orisicat.. Posted Image

 manghels, on 13 martie 2019 - 08:50, said:

si eu ma gandeam daca merita sa pun de alea in spatele casei..pt o alee spre fundu curtii..Pana la urma..cred ca o sa optez pt niste pietre aruncate alandala..sa semene cu o alee..sau poate de astea..aruncate din juma in juma de metru..
Man, pentru alee nu merg mai bine niste "pietre" mai mari ca suprafata si neregulate ca forma a.i. sa arate ca o alee japoneza? Mergi la din astia cu piatra ca au rebuturi si iti alegi ce iti place ca dimensiune si culoare. Noi o sa facem o astfel de alee circulara prin gradina, niste pietre din astea prin iarba arata cu totul altfel dpdv design iar costurile nu sunt asa de mari..

Edited by catalijns, 13 March 2019 - 08:55.


#3301
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Benderbut, on 13 martie 2019 - 08:42, said:

Am vazut numai recenzii negative pe oriunde.

Unde si ce ziceau?

Cine are ceva de polemizat pe subiect, am facut un post la mine ca sa nu ii umplu jurnalul lui kold de chestii irelevante pentru el.

#3302
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Preturile aici in vest au sarit rau de tot, deci nu va mirati. Regula cu manopera este cat materialele nu se mai poate aplica in multe cazuri. Cei care cer putin nu stiu sa lucreze, cei care cer pret "corect" nu le pasa, fac in graba, cei care cer pret ridicat poate ca reușesc sa faca ceva calitativ dar nu prea sunt, meseriasi care stiu sa faca si sa le si pese de cea ce fac ajung incet si sigur un mit.

#3303
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am luat mobila pentru bucatarie si pentru sufragerie de la Romhel.
Per total, a fost o experienta pozitiva.
Mobila este de o calitate decenta pentru cat a costat. Oricum mult mai buna decat tot ce am avut pana acum.
Sertarele si toate balamalele care se deschid la 90 de grade au inchidere lenta.
Doar balamalele la corpurile pe colt, care se deschid la 180 de grade, nu au.

Mobila este prefabricata, facuta in Polonia parca, ne-am ales din catalog corpuri de forme si dimensiuni fixe, dar s-au potrivit foarte bine.

Mobila de la Romhel, cam 10.000 RON + 500 RON montaj:
  • 5 corpuri jos in bucatarie
  • 10 corpuri suspendate in bucatarie
  • o canapea de 3 locuri
  • o canapea de 2 locuri
  • biblioteca

Mobila de la Dedeman, aprox. 1000 RON
  • pat 90 x 200
  • noptiera
  • cuier mic
  • cuier cu bancuta

Mobila de la Jysk, aprox. 3500 RON
  • 1 dulap cu 4 usi
  • 2 dulapuri cu 3 usi
  • 3 corpuri cu rafturi pentru carti

Toate sunt de o calitate decenta (chiar si cele de la Jysk, surprinzator).
Singurele cu mici probleme sunt cele 2 cuiere de la Dedeman: cantul este lipit destul de prost in unele locuri.

Am gresit la masuratori si mi-a ramas un spatiu de 25 cm in care ar fi trebuit sa intre un corp de 30 cm in bucatarie.
O sa-l returnez si o sa iau un corp de 20 cm cu polite.


PS: Desi sunt cam la acelasi nivel de preturi si tehnologii, electrocasnicele BOSCH sunt mult mai bine si mai ingrijit lucrate la interior decat electrocasnicele Electrolux.

Attached Files

  • Attached File  032.jpg   270.91K   178 downloads
  • Attached File  034.jpg   303.98K   168 downloads
  • Attached File  035.jpg   335.04K   186 downloads
  • Attached File  038.jpg   279.81K   179 downloads
  • Attached File  042.jpg   318.68K   153 downloads
  • Attached File  043.jpg   240.36K   157 downloads
  • Attached File  044.jpg   263.64K   153 downloads
  • Attached File  045.jpg   227.32K   144 downloads
  • Attached File  046.jpg   274.14K   124 downloads
  • Attached File  047.jpg   285.18K   121 downloads


#3304
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu ma lupt cu cereri / oferte de mobila de bucatarie..MDF frezat si vopsit..dar momentan pretul ii cam sus pt bugetul pe care voiam sa-l bag in bucatarie.Cred ca mai astept cateva luni..

#3305
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 manghels, on 13 martie 2019 - 10:57, said:

Cred ca mai astept cateva luni..

ca sa ce? ca doar nu scad preturile :D

#3306
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,470
  • Înscris: 29.04.2008

 kolfleading, on 13 martie 2019 - 10:50, said:

PS: Desi sunt cam la acelasi nivel de preturi si tehnologii, electrocasnicele BOSCH sunt mult mai bine si mai ingrijit lucrate la interior decat electrocasnicele Electrolux.

Cand zici interior, zici de matzaraie? Sau de interiorul propriu-zis? Impresia mea a fost taman pe dos. Daca la apartament am avut totul Bosch, acum am tot Electrolux. Momentan nu regret rocada.

PS e tare poaza nr. 44 :D

Edited by iladi, 13 March 2019 - 11:20.


#3307
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008

 wizake, on 13 martie 2019 - 11:12, said:


ca sa ce? ca doar nu scad preturile Posted Image
Sa-si mai revina bugetul ..E la reanimare acu.Posted Image

#3308
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 iladi, on 13 martie 2019 - 11:19, said:

Cand zici interior, zici de matzaraie?
Zic de matzaraie.
La MSV BOSCH, cablurile si furtunele sunt frumos asezate, fixate din loc in loc cu clipsuri, conectori zdraveni cu clipsuri de blocare pe electrice, etc. Tabla este mai groasa si mai rigida.
La cuptorul electric cu plita cu inductie Electrolux, instalatia electrica este aruncata acolo sa fie, conectorii sunt slabi, tabla este semnificativ mai subtire si mai moale.

 iladi, on 13 martie 2019 - 11:19, said:

PS e tare poaza nr. 44 Posted Image
E intentionata. :D

#3309
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

 kolfleading, on 13 martie 2019 - 10:50, said:

...
PS: Desi sunt cam la acelasi nivel de preturi si tehnologii, electrocasnicele BOSCH sunt mult mai bine si mai ingrijit lucrate la interior decat electrocasnicele Electrolux.

Nu sunt de acord.

 iladi, on 13 martie 2019 - 11:19, said:

.... Daca la apartament am avut totul Bosch, acum am tot Electrolux. Momentan nu regret rocada.
...
Sunt de acord. Si noi am zis sa mai schimbam putin si ne-am orientat catre Electrolux.

#3310
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Incercati si Hotpoint, daca nu e prea tarziu.. Posted Image

Edited by casadivino, 13 March 2019 - 15:23.


#3311
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,383
  • Înscris: 27.10.2005
@kolfleading, cum au facut cu pavajul de jur imprejurul casei ca sa ai panta dinspre casa spre lateral? Adica sa faca un "trunchi de piramida" care are si muchii unde poate pavajul nu iese la fel de bine ca atunci cand il asezi in acelasi plan?

Eu am gasit oferta de 60 mp pentru pavaj pus pe margaritar + nisip si tasat bine. Fara materiale. Si nu mi se pare ca e cel mai cel mai. Tu cu Pavaje Mosnita ai pus?

Despre electrocasnice nu stiu ce sa zic. Avem o plita Bosch, pe gaz, care zapaceste o hota tot Bosch, destul de smechera (DWB098J50). Aprinderea piezo a plitei, chiar schimbata cu una noua, genereaza niste tensiuni mari (desi curenti foarte mici) intre nul si impamantare si hota ramane cu comanda agatata din cauza asta. Solutia a fost sa mut plita pe alta priza. Microundele si cuptorul electric, tot Bosch, nu au nici o treaba cu asta.

La MSV insa, cum am pus Ikea in toata bucataria, nu s-a potrivit decat un Electrolux (sau ale lor, de la Ikea). Ala ne-a cam rupt, desi are sertarul de jos cu un sistem de ridicare si nu te apleci de sa te rupi de spate. Mie calitatea mi se pare similara, insa Electrolux e scumpa ca naiba.

Cat despre piatra concasata, ca sa va faceti o idee, am platit 2000 RON pentru 20 x 4 metri la strada (tot frontul stradal, avand pamant pe strada) si o alee auto, sa pot intra pe jos in garaj fara sa ma umplu de noroi. Cam 2h de lucru. Piatra mai mare mai multa, marunta mai putina, camioane, buldo si ridicat niste pamant de la nivelare. Scurt si la obiect.

#3312
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 xml, on 13 martie 2019 - 15:32, said:

cum au facut cu pavajul de jur imprejurul casei ca sa ai panta dinspre casa spre lateral?
Nu stiu sa-ti raspund.
S-a dat nivelul in foarte multe puncte si s-a considerat panta 1% (1 cm la metru), deci efectul de "trunchi de piramida" nu este vizibil cu ochiul liber.

 xml, on 13 martie 2019 - 15:32, said:

Eu am gasit oferta de 60 mp pentru pavaj pus pe margaritar + nisip si tasat bine. Fara materiale.
Presupun ca e 60 RON / mp = 12.63 EUR / mp...

 xml, on 13 martie 2019 - 15:32, said:

Tu cu Pavaje Mosnita ai pus?
Nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate