Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3367
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Nu, sunt prin garaj. Si nici nu e taiata ultima portiune de scara si montaye picioarele. Sunt multe chestii marunte nefinalizate la casa mea... :)

Nici lustre nu am, numai una ce am adus-o de la apartamanet :) Dar uite traim bine aici de aproape 3 ani :)

#3368
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postkolfleading, on 18 martie 2019 - 16:23, said:

Help!

Caut un Palan Manual pentru ridicare. Am de ridicat greutati mici, sub 50 Kg.
Azi am vazut la Lidl palan. Nu stiu detalii, eram pe fuga dar poate e ce-ti trebuie :)

#3369
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbobitzaaa, on 22 martie 2019 - 09:32, said:

..... Sunt multe chestii marunte nefinalizate la casa mea... Posted Image
...... Dar uite traim bine aici de aproape 3 ani Posted Image
Iti garantez ca cine termina " tac -pac " sigur are o gramada de buleli facute , indiferent de banii bagati , plus ca totul este facut din desene sau dupa desene , nu dupa cum te simti in casa , ce ai nevoie , cum te misti .

#3370
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
"Costuri 15 ML gard frontal: 2000 RON boltarii + 2000 RON manopera + 500 RON ciment, balast, nisip.
Pentru mine, criteriul cel mai important a fost ca a fost gata in aprox. 3 zile (1.5 zile turnat fundatie+elevatie si 1.5 zile zidit)."

Kolf, spune-mi te rog, ai facut elevatie armata sub boltari? Si cam ce adancime are, ca deasupra pamantului vad ca are cam 20cm

#3371
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Elevatia s-a turnat pana la inaltimea de 15 cm peste nivelul asfaltului.
Ca armatura are o singura bara orizontala de 12 in mijloc.

#3372
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Multumesc.
Intreb si eu ... nu trebuia sapat si in adancime vreo 50cm, ca sa nu se lase gardul de la procesele de inghet/dezghet viitoare? Rezista doar cu o elevatie doar pe pamant?

#3373
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai are si fundatie de aprox 50 cm adancime (mi-au spart teava de canalizare cand au sapat fundatia).

Fundatia este din beton turnat in sant, pana la cota naturala a terenului de atunci.
Armatura fundatiei este 4 bare x fi 12 cu etrieri 15 x 15 cm.

Dupa ce s-a intarit betonul acesta de fundatie, s-a cofrat deasupra cu scanduri, s-a dat nivelul asfalt+15 cm folosind un furtun de nivel si cuie batute in cofraj si s-a turnat beton pana la nivelul cuielor.

Edited by kolfleading, 26 March 2019 - 13:05.


#3374
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Intamplator am dat peste asta si stiam ca te intereseaza. Nu stiu daca ai gasit altceva intretimp.

#3375
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Care e chestia la garduri de se baga grinzi de armare si in fundatie? Pentru casa se toarna in fundatie beton mort, peste care se ridica elevatiile, cu stalpi cu tot, de data asta armate. Asa ca, de ce sunt gardurile mai pretentioase si au nevoie de grinda de armare si in fundatii? Fundatiile alea de gard vor avea deasupra in jur la 2m de BCA/caramida/beton/etc .. insumand ceva cu mult mai redus decat greutatea si dimeniunea unei case. Deci, de ce nu au si ele nevoie pentru fundatii doar de beton, nearmat?

Edited by duzu, 29 March 2019 - 00:00.


#3376
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Peste betonul mort vine talpa fundației, care e armata, apoi elevațiile. Betonul mort e turnat doar că sa nu pui fierul din fundație pe pământ. Poți folosi pietriș in locul lui daca vrei.

#3377
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postduzu, on 28 martie 2019 - 23:58, said:

Care e chestia la garduri de se baga grinzi de armare si in fundatie? Pentru casa se toarna in fundatie beton mort, peste care se ridica elevatiile, cu stalpi cu tot, de data asta armate. Asa ca, de ce sunt gardurile mai pretentioase si au nevoie de grinda de armare si in fundatii? Fundatiile alea de gard vor avea deasupra in jur la 2m de BCA/caramida/beton/etc .. insumand ceva cu mult mai redus decat greutatea si dimeniunea unei case. Deci, de ce nu au si ele nevoie pentru fundatii doar de beton, nearmat?

Pai chestia e ca ai o fundatie care e vizibila si peste CTA si in care lucreaza in caz de intemperii si zgaltaieli. Nu vrei un gard stramb sau "saltat" din pamant peste ceva ani..e complicat de darmanat betonul ala si facut altul. Asa cu cateva sute ron ai facut fierul ala si ai rezolvat.
ca sa nu zic ca daca ai niste rectrangulare pe post de stalpi (deci nu gard de beton) pe alea trebuie sa le prinzi de ceva in fundatie si fara fier beton in fundatie/elevatie soclu o sa iti crape mult mai repede betonul la imbinarea rectangulat beton. Pe testate, am langa mine 2 socluri facute acum 2 ani unul cu feer si altul fara.

#3378
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Pai inteleg ca e necesara armarea unui gard, dar ma intrebam de ce nu ar fi suficienta armarea lui doar pe partea de soclu. Adica, sa zicem ca se sapa in pamant, de la cota terenului natural, vreo 50 cm adancime si vreo 35-40 cm latime. Partea aceasta se umple cu beton, iar partea de soclu, sa zicem 30 sau 50 cm inaltime, cu 25 cm latime se cofreaza, armeaza cu bare si etrieri si apoi se toarna beton. Daca exista stalpi de beton armat, se pleaca cu barele lor de armare din fundatie. Daca sunt rectangulare, se pleaca cu ele tot din fundatie, se aliniaza, se sudeaza niste praznuri, care vor fi prnse apoi de grinda din soclu. E gresita o astfel de abordare? De ce?

Edited by duzu, 29 March 2019 - 09:35.


#3379
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cred ca sunt cel putin 2 spete aici (nitelus antagonicePosted Image ):
1. varianta fara soclu peste care asezi boltarii decorativi si in fundatia careia prinzi sina portii culisante. Aici fundatia se opreste la nivelul CTA, trebuie sa fie super armata pentru ca poarta aia are cateva sute de kg si mai important t de atat: uneori poate sa mai "agate" si se zdruncina desul de bine iar fundatia aia trebuie sa reziste fara prea mari crapaturi.


2. soclu de gard normal la 30-60 cm peste CTA cu fundatie in pamant pe la 80 cm (sub cota de inghet) SAU sapi adanc doar la stalpi (80-90 cm) si intre ei ai grinda asta care are doar 30-40 cm in pamant dar ii leaga foarte bine (pe stalpi).
peste soclul asta asezi boltari, sau rectangulare cu plasa bordurata, nu e atat d eimportant ce anume vrei sa faci deasupra lui.

Stiu ca la Kolf nu e cazul portii culisante (are batante) dar problemili meli e cele mai importante :))) si vreau sa verific cu ocazia asta daca am de gand sa "implementez" o solutie proasta preferabil intainte de a ma apuca de trebusoara asta cu gardurile.

#3380
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Ce rost ar avea o risipa atat de bani, cat si de materiale, daca ar fi in regula de pus in practica dupa cum am intrebat?
Adancime de fundare teoretic o faci pana acolo unde zice normativul ca e limita de inghet. In practica insa cati au facut asta nu doar la gard, dar la instalatii de exemplu? Apa, canalizare?

Mai aveam si noi structuristi pe forum, ce bine prinde ar prinde cateva lamuriri din partea lor..

#3381
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pana la structuristi ma gandesc ca cele mai mari forte de forfecare sunt la baza zoclului, undeva in zona CTA. Deci zona aia e bine sa fie armata putin, macar 20 cm sub CTA.

#3382
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postduzu, on 29 martie 2019 - 09:14, said:

Pai inteleg ca e necesara armarea unui gard, dar ma intrebam de ce nu ar fi suficienta armarea lui doar pe partea de soclu. Adica, sa zicem ca se sapa in pamant, de la cota terenului natural, vreo 50 cm adancime si vreo 35-40 cm latime...De ce?
Cei 50 cm adancime reprezinta strat de pamant vegetal. Uitati-va in studiul geotehnic propriu sau in altele gasite pe net. O constructie cu baza in acest strat vegetal nu va avea niciodata o durata lunga de viata. De aceea, cele mai multe garduri dupa cativa ani sunt strambe/inclinate sau fisurate. Pentru ca nu s-a respectat adancimea de fundare. In unele cazuri, economia a fost de 1-2 mc beton...
Eu zic ca daca solul nu este cu probleme, nu este nevoie de armare sub CTN, respectandu-se doar adancimea de inghet si o latime minima de 40 cm.

Edited by ionut27, 29 March 2019 - 12:41.


#3383
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007

View Postionut27, on 29 martie 2019 - 12:37, said:

Cei 50 cm adancime reprezinta strat de pamant vegetal. Uitati-va in studiul geotehnic propriu sau in altele gasite pe net. O constructie cu baza in acest strat vegetal nu va avea niciodata o durata lunga de viata. De aceea, cele mai multe garduri dupa cativa ani sunt strambe/inclinate sau fisurate. Pentru ca nu s-a respectat adancimea de fundare. In unele cazuri, economia a fost de 1-2 mc beton...
Eu zic ca daca solul nu este cu probleme, nu este nevoie de armare sub CTN, respectandu-se doar adancimea de inghet si o latime minima de 40 cm.

Ca fapt dives eu am un gard cu stalpi de beton, cu fundatie de 30-40 cm. sta drept. are vreo 60 de ani. vreau sa-l schimb anul asta, cu totul ca vreau sa-l inalt, scot si fundatia veche si torn una la 90 cm.

Edited by laffin, 29 March 2019 - 13:06.


#3384
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Corect, trebuie avut in vedere si ce scrie prin studiul geo, de aceea zic ca poate presiunea aia convetionala, declarata acolo, poate fi interpretata in vreun anume fel de structuristi. Nu stiu daca e cazul sa te duci cu fundatia la gard, la adancimea celei de la casa. Stratul vegetal in medie stiam ca e undeva pana la 20-30 cm. La mine de exemplu e pana la 20 cm max.
Pentru vre-o 90 m de gard, cu fundatie de 40 cm latime, ar intra undeva la 3.6 mc beton la fiecare 10 cm adancime. Nu mai stiu cat mai e un B200, dar la un 220 mc, numai in betonul aferent celor 10 cm se duc in jur la 800 lei. Deci de la 50, la 80 ar fi o diferenta de 2400 lei / beton. Plus cu ce se mai incarca costurile cu sapatul, in principal daca se face manual.

Edited by duzu, 29 March 2019 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate