Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 

Sfat achizitionare Procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ia APU-ul.Daca nu ai grafica dedicata zdrobeste orice procesor sandy bridge in jocuri fiindca cea mai buna integrata pe sandy bridge era hd3000 care n-are habar de gaming.

#20
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,737
  • Înscris: 28.12.2008

View PostMooF2010, on 26 ianuarie 2015 - 13:22, said:

Mie mi se pare inutila orice achizitie peste i3 haswel daca nu am nevoie de rendere si alte proiectii de genul.... Pentru jocuri exista Play Station, Xbox, Nitendo

Nintendo?

[ http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20120229012012/fantendo/images/2/2d/Are-you-fucking-kidding-me.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ON:
@porcusoru

Vorbim şi de o placă video dedicată pe undeva sau doar de procesor + grafică integrată? Pentru jocuri sau altceva? Dacă e vorba de jocuri, varianta AMD A8-6600K este mai bună + că este mai ieftină.

Edited by driftking91, 26 January 2015 - 15:44.


#21
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Postdriftking91, on 26 ianuarie 2015 - 15:43, said:

Nintendo?

[ http://img1.wikia.nocookie.net/__cb20120229012012/fantendo/images/2/2d/Are-you-fucking-kidding-me.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ON:
@porcusoru

Vorbim şi de o placă video dedicată pe undeva sau doar de procesor + grafică integrată? Pentru jocuri sau altceva? Dacă e vorba de jocuri, varianta AMD A8-6600K este mai bună + că este mai ieftină.

Am si placa video separata de la vechiul sistem , Gigabyte nVidia GeForce 9800GT mai exact aceasta

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ramai cu integrata,e mai buna.

#23
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Deci finalul pc-ului ar fi asa: AMD A8-6600K +(placa baza) Gigabyte GA-F2A85X-UP4 + 12GB Ram ( o placuta 8GB si o placuta 4GB DDR3) un HDD 1 TB SATA 3 ( pe viitor ma gandesc si la un SSD pentru sistemul de operare) , o sursa de 500 .
Pareri ?

P.S Eventual si placa video Gigabyte nVidia GeForce 9800GT

Edited by porcusoru, 27 January 2015 - 10:42.


#24
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Daca ai de gand sa folosesti placa video dedicata ia i5ul.

#25
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mai bine iei i5-ul si pe parcurs strangi niste bani (vinzi vechea placa video) si-ti iei alta placa video atasabila/dedicata mai buna astfel incat sa faca echipa cu i5-ul  Posted Image

#26
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostMooF2010, on 26 ianuarie 2015 - 13:22, said:

Mie mi se pare inutila orice achizitie peste i3 haswel daca nu am nevoie de rendere si alte proiectii de genul.... Pentru jocuri exista Play Station, Xbox, Nitendo

PS si Xbox iei daca nu ai bani de un pc de gaming, nu cum sugerezi tu, ca ar fi mai bune...

#27
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

View Posttom_1133, on 27 ianuarie 2015 - 22:44, said:

Mai bine iei i5-ul si pe parcurs strangi niste bani (vinzi vechea placa video) si-ti iei alta placa video atasabila/dedicata mai buna astfel incat sa faca echipa cu i5-ul  Posted Image

Am ramas pe Amd si sincer chiar imi place, acum pot zice ca sunt si eu in randul lumii. :D :D

P.S Multumesc tuturor pentru sfaturi/ajutor.

#28
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
@porcusoru
Cum se comporta APU AMD in activitatea de zi cu zi si mai ales in jocuri? Vizez si eu un AMD A8 pt un sistem de "gaming pe bani putini" si caut opinii si pareri...

#29
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Iti spune un fost detinator de AMD !

Cand deschizi un task, se deschide mult mai repede cu procesorul AMD.
Insa de la al treilea, al patrulea task deschis  -procesorul incepe sa gafaie !

Oricine spune contrariul ori minte, ori e amd fanboy  Posted Image
Argumentez

Quote

sun un fost detinator de AMD !


#30
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Ce inseamna 3-4 task-uri? Sa zicem un browser cu 4-5 taburi + un player muzica+ un joc (gen Fifa 15/ Bf4/Crysis3) + inca ceva (nu editare video) ar duce? Ca intentie sistemul ar fi folosit aproape numai pt jocuri (si nu cu setari la high) si un tv/filme online, conectat doar la un tv HD de 32".

Eu ma uit la un AMD A8 7600 cu 4 gb de RAM la 1600. Si undeva un viitor poate pun si o placa video dedicata un sistem. Deocamdata nu-mi ajung banii decat de CPU+MOBO++RAM noi. Sau un sistem SH . Vreau quad-core cu CPU de la 2.7 gh in sus (pt FIFA 15,16....19, The Crew...) - cerintele juniorului. Eu joc tot BF2 online pe sistemul dual-core pe care-l am acum....

#31
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Toate APU-rile sunt Athlon-uri care nu au memorie de nivel 3 ( cache L3 ), mai bine orienteaza-te catre un FX 6300 sau i3.

@tom
Am un Phenom II X4 910e (65w) si nu gafaie nici de-al dracu', nici la al 15lea task.

#32
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
@Tatomir
Si cu ce ma ajuta in utilizarea de zi cu zi cache L3? Nu fac misto, chiar nu stiu! Asta e procesorul care-mi satisface nevoile de gaming (sper eu) la momentul asta si la banii pe care-i am. Si e nou, cu garantie! Am vazut review-uri pe net care lauda APU-rile AMD ca avand si o placa video decenta (R7) cu care se joaca un BF4, FIFA15, Crysis 3, FarCry3 la FPS decent (> 30 ) cu setari medii-high! Nu cred ca o sa fac encodare video sau proiectare (CAD & etc).
Am tot cautat site-urile de profil dupa quad-uri si, incepand de la Q6600 si pana la Phenom 2 X4 toate sunt ori prea slabe (dpdv MHz necesari) ori mult prea scumpe. Si sunt SH, fara garantie, forjate (sau nu) 3-4 ani...
Acum am un AMD 2 x2 220 de care sunt multumit. Pentru office, browsing, jocuri nu prea pretentioase e foarte bun.  DAR mi se cere un quad pt anumite jocuri...

Si inca ceva: nu sunt tipul de utilizator care face atac de furie daca al 3-lea sau al 4-lea task (sa zicem) se deschide in 3 sec in loc de 1 ! Nu sunt un maniac al vitezei. Sunt constient ca exista o corelatie intre performanta si pret si incerc sa le balansez.

#33
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostTatomir, on 16 noiembrie 2015 - 20:29, said:

@tom
Am un Phenom II X4 910e (65w) si nu gafaie nici de-al dracu', nici la al 15lea task.

View Posttom_1133, on 15 noiembrie 2015 - 23:54, said:

sunt un fost detinator de AMD !
Procesorul tau este quad core;
al meu era dual core (Athlon II X2 250 [3 Ghz])  Posted Image

Si numai asa de curiozitate, deschide numai un singur browser pe youtube si vizioneaza un clip 4k si vezi la cat sta procesorul in Task Manager (caci eu presupun ca ai windows) si pune o poza aici.
Apoi am sa pun si eu o poza sa vezi la cat sta procesorul meu actual Intel quad core cand vizionez un clip 4k pe youtube !


l.e.:
singurul task sa fie doar un singur browser pe youtube cu un clip 4k.

Edited by tom_1133, 16 November 2015 - 22:22.


#34
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Nu mi se pare deloc relevant testul cu 4k pe youtube care are o porcarie de player. 4k am mai incercat o singura data, pentru ca am monitor fhd si nu mi se pare nici-o jmecherie.

@fisman
Memoria L3 ajuta la multitasking si este exact chestia care-l face pe APU sa fie mult mai slab decat i3.

#35
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostTatomir, on 16 noiembrie 2015 - 23:08, said:

Nu mi se pare deloc relevant testul cu 4k pe youtube care are o porcarie de player. 4k am mai incercat o singura data, pentru ca am monitor fhd si nu mi se pare nici-o jmecherie.
Pacat, mie imi sta procesorul in 20-25%, maxim  Posted Image


View Postfisman, on 15 noiembrie 2015 - 21:52, said:

@porcusoru
Cum se comporta APU AMD in activitatea de zi cu zi si mai ales in jocuri? Vizez si eu un AMD A8 pt un sistem de "gaming pe bani putini" si caut opinii si pareri...
Un AMD APU quad core e foarte bun in jocuri cat si in task-urile de zi cu zi ale unui user casnic.
Daca esti un user casnic, intr-adevar nu merita sa dai peste 50-70% $ pt. un Intel quad core de aceeasi generatie !

View Postfisman, on 16 noiembrie 2015 - 22:05, said:

@Tatomir
Si cu ce ma ajuta in utilizarea de zi cu zi cache L3? Nu fac misto, chiar nu stiu!
Faptul ca la 6-lea sau al 9-lea task (sa zicem) se deschide mai repede daca ai  cache L3.
Insa corelatia intre performanta si pret trebuie luata in seama de userii casnici care nu folosesc programe profesionale ce necesita un procesor cu putere mare de calcul.
Atat AMD cat si Intel fac acelasi lucru atunci cand rulezi jocuri, surfezi pe internet, asculti muzica, vorbesti pe chat, vizionezi filme !
Singura diferenta e o viteza mica greu de observat, asta intr-o comparatie a procesoarelor din aceeasi categorie (acelasi an de lansare, acelasi numar de core) folosite intr-un mediu casnic (surfat pe internet, ascultat muzica, vorbit pe chat, vizionat filme) Posted Image

#36
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Merci @tom_1133. Cam asta era si concluzia mea.
Acum astept sa vad daca mai coboara vreun pic preturile la sf asta de saptamana sa ma "dotez"...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate