Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Previziuni 2015...

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparadigmatic, on 04 ianuarie 2015 - 19:10, said:

Bucureștiul dar și alte orașe este împânzit de șantiere începute, majoritatea abandonate sau la care se lucrează puțin, rar cu intermitențe, perioade îndelungate.
Aceste șantiere sunt vizibile, deranjează, sunt multe, dar asta nu înseamnă că se și construiește.
Se freacă menta, se lâncezește.

parerea mea este ca nu esti conectat la realitatea din jurul tau.


1. Decembrie 2014: Coldwell: Peste 7.000 locuinţe finalizate în acest an în Capitală, mai multe faţă de perioada de boom

Quote

Dezvoltatorii vor finaliza în acest an peste 7.000 de locuinţe în proiecte rezidenţiale în Bucureşti şi împrejurimi, circa 30% în dezvoltări de mici dimensiuni, potrivit Coldwell Banker Affiliates of Romania, care a vândut în 2014 peste 1.000 de apartamente noi, cu 30% mai multe decât în 2013.

Quote

Potrivit unei analize Coldwell Banker, peste 7.000 de locuinţe urmează a fi finalizate în acest an în proiecte rezidenţiale din Bucureşti şi împrejurimi, număr care surclasează rezultatele înregistrate în anii de vârf ai pieţei imobiliare. Aproximativ 30% din unităţile finalizate în acest an în Bucureşti fac parte din proiecte de mici dimensiuni, cu o medie de 30 de unităţi pe proiect.

2. Decembrie 2014: ANALIZĂ: Dezvoltatorii de locuinţe văd 2014 ca un an al ieşirii din criză a pieţei rezidenţiale

Quote

"Deşi numărul de tranzacţii încheiate în acest an depăşeşte numărul celor din 2013, faptul că în 2014 s-au livrat mai multe locuinţe noi decât media anilor 2007-2008, altfel spus, volumul locuinţelor disponibile a crescut, preţurile s-au menţinut constante. Preţurile variază în funcţie de caracteristicile fiecărui complex rezidenţial în parte, în ceea ce priveşte calitatea construcţiei şi locaţia sa", a declarat Andreea Comşa, managing director la Premier Estate, cu un portofoliu de aproape 1.600 de apartamente şi vile.

3. Decembrie 2014: Cele mai importante evenimente imobiliare în 2014

Quote

Datele Institutului Naţional de Statistică arată pentru primele nouă luni ale anului numărul de case şi apartamente finalizate în regiunea Bu­cu­­reşti - Ilfov a crescut cu 64%, până la 5.657 de unităţi, în timp ce la nivel naţional avansul a fost de doar 7%, până la 28.555 de locuinţe. Pentru întreg anul este aş­tep­tată fina­lizarea a peste 8.000 de case şi apar­ta­mente în Bucureşti - Ilfov şi circa 45.000 de locuinţe în întreaga ţară. .

In concluzie, in BUCURESTI si ILFOV se construieste, se fac investitii in sector imobiliar rezidential si se livreaza din ce in ce mai multe locuinte noi (si de birouri dar asta nu face obiectul dezbaterii).

Previziune personala: in 2015 in Bucuresti si Ilfov se vor livra cu 40-50% mai multe locuinte noi decat in 2014.

Edited by MembruAnonim, 04 January 2015 - 19:44.


#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcrisstonne, on 03 ianuarie 2015 - 10:16, said:

Cum am spus și pe subiectul cu,, prăbușirea ",  Putinică o să încurce economia planetară și anul ăsta.

Cum noi nu trăim pe altă planetă vom fi influențați de toate mișcările strategice fie că ne convine ori nu.

Repet, în linii mari o să fie ca 2014.

De cand n-am mai dat pe aici, te-ai facut moderator. Trebuie sa aduci bani de acasa, sa iei, sa zici ca preturile cresc, scad, sau ce altceva?
Fa-ti pomana, am si eu curiozitatea asta, nimeni nu imi spune, toti ma bate, toti ma-njura, toti ...
Altfel, daca ma tine al de sus sanatos, eu m-apuc de a doua casa. Construit, nu dezbatut!
Sanatate tuturor!

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2015 - 19:23, said:



parerea mea este ca nu esti conectat la realitatea din jurul tau.


1. Decembrie 2014: Coldwell: Peste 7.000 locuinţe finalizate în acest an în Capitală, mai multe faţă de perioada de boom




2. Decembrie 2014: ANALIZĂ: Dezvoltatorii de locuinţe văd 2014 ca un an al ieşirii din criză a pieţei rezidenţiale



3. Decembrie 2014: Cele mai importante evenimente imobiliare în 2014



In concluzie, in BUCURESTI si ILFOV se construieste, se fac investitii in sector imobiliar rezidential si se livreaza din ce in ce mai multe locuinte noi (si de birouri dar asta nu face obiectul dezbaterii).

Previziune personala: in 2015 in Bucuresti si Ilfov se vor livra cu 40-50% mai multe locuinte noi decat in 2014.

Stai linistit, mai sunt zone in tara unde se construieste binisor. N-are lumea bani, caca de maca...

#39
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Daca se opreste prima casa preturile se vor prabusi.

Daca nu, doar o scadere de 3-4% (mai mare deci ca in 2014).

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,320
  • Înscris: 13.01.2011
denky

Nu înțeleg nimic din ce dorești de la mine!!!

Și la mine s-au legat niște chestii, dar problema este mai globală, privește și peste gardul gospodăriei tale.

Nu te supăra, nu toată lumea este bună de analiză, uite, tu ești bun la construcții.   :)

#41
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008
Se construieste, intr-o anumita masura. Ramane de vazut cu cat/ cand se vor vinde.
Daca ramane tot asa Prima Casa, in 2015 probabil ca vor fi scaderi- la locuinte- similare cu 2014, adica -3/-4%.
In Programul de guvernare al PSD era trecuta Noua Casa. Daca se va aplica, vor scadea probabil mai mult locuintele vechi si mai putin cele noi.Posted Image

LA MULTI ( si fericiti ) ANI !Posted Image

#42
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcrisstonne, on 05 ianuarie 2015 - 05:39, said:

denky

Nu înțeleg nimic din ce dorești de la mine!!!

Și la mine s-au legat niște chestii, dar problema este mai globală, privește și peste gardul gospodăriei tale.

Nu te supăra, nu toată lumea este bună de analiză, uite, tu ești bun la construcții.   :)

Stiam ca esti tip rezonabil, ai postari echilibrate intre tabere, faceam un apel la tine sa imi spui macar tu ce presupune sa fii moderator. Aveam si eu o pura curiozitate, am mai intrebat pe aici, dar parca-i omerta, frate, secretul absolut. Din ce imi spui, ajungi moderator doar dupa ce ai o "vedere de ansamblu". Dar nu pricep cum de aveti timp, asta daca presupune resursa asta. In fine, pot sa traiesc si cu curiozitati nesatisfacute.
Is bun la constructii pe naiba, nici la medicina nu sunt bun, folosesc facultatea doar ca experienta de viata...

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postvacantamijlocie, on 05 ianuarie 2015 - 06:43, said:

Se construieste, intr-o anumita masura. Ramane de vazut cu cat/ cand se vor vinde.
Daca ramane tot asa Prima Casa, in 2015 probabil ca vor fi scaderi- la locuinte- similare cu 2014, adica -3/-4%.
In Programul de guvernare al PSD era trecuta Noua Casa. Daca se va aplica, vor scadea probabil mai mult locuintele vechi si mai putin cele noi.Posted Image

LA MULTI ( si fericiti ) ANI !Posted Image

Vacanta, unele case se fac de catre proprietari, altele de catre intreprinzatorii cunoscuti. Din cei care au mai construit la mine in zona, ii vad pe aceeasi, semn ca cine a prins cheag, vinde in continuare. Vad aceleasi masini babane la ei, nu par mai firavi la trup, sau mai albi la fata. Asa ca, e criza doar pt cei care erau flamanzi si s-au indatorat ... ca flamanzii.


#44
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

View PostNazmi, on 03 ianuarie 2015 - 12:18, said:

Creste dolarul, scade Euro.  Sigur, sigur.

Quote

Euro a coborât la cel mai scăzut nivel din ultimii nouă ani faţă de dolar
http://www.mediafax....-dolar-13747728

Eh, ce frumos este cand ai dreptatePosted Image

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La scadere se astepta toata lumea.

Daca vrei, fa o previziune la cat se opreste.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2015 - 12:37.


#46
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Lua-ti in calcul si ziua de astazi.Intra tot la previziuni.

Edited by m_maru, 05 January 2015 - 19:27.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Denky anul asta mai pun și eu gheara pe o gars! Tu de ce mai construiești? Ce faci cu casa actuala?

#48
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2015 - 21:49, said:

Denky anul asta mai pun și eu gheara pe o gars! Tu de ce mai construiești? Ce faci cu casa actuala?
Pt sormea si cumnatumiu. 2 artisti... Daca iese misto, ma mut eu.

Edited by denky, 06 January 2015 - 01:29.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aaa ești milostiv :-)

A doua casa iese mereu mai misto

#50
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
A treia e cea mai misto. Pe aia, daca da Dumnezeu, mi-o fac in Germania.

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai tu ai cu nemtzalaii :-)

N-ai văzut ca nemții sunt mai apreciați în romanica și ajung președinți :-)?

A 3a la mine o sa fie intr-un ținut f cald

#52
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Gata, cu ocazia anului nou am revenit si eu dupa o pauza de cateva luni, si cu user nou Posted Image
O sa mai cumpar si eu ceva anul asta, momentan ma uit dupa un apartament de doua camere pe care sa il cumpar pentru a il inchiria.
Deocamdata nu prea vad nimic decent nou construit care sa coste sub 65-70k ( decent inseamna macar un 60 mp utili, decomandat, fara bucataria lipita pe un colt de sufragerie, aproape de un metrou), cele de pe la Unirii la fantani se invart pe la 100k iar pe restul nu prea imi vine sau dau bani.

Deocamdata am renuntat la apartament printr-o vila prin Cotroceni, o sa ma uit daca ma mai mut vreodata inapoi in Bucuresti, poate pana atunci vine si cutremurul mult asteptat si mai curata din ele...

Edited by Alteran, 06 January 2015 - 19:11.


#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
informatie importanta: in 2014 s-au dat mai putin cu 500 de credite prima casa 2013. Avem un punct de inflexiune.

http://www.digi24.ro... cumpara o casa

#54
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Se trece deja la dorinte personale.
Ma inscriu si eu cu o mica ferma de ingrasare a taurasilor.
Inceputul a fost facut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate