Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Fabricile de tigari - s-ar putea redeschide?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006

 tom_1133, on 28 decembrie 2014 - 21:41, said:

Mai bine s-ar da legea aia cu interzisu' fumatului si s-ar incuraja lastul de fumat.

In nordul EU au rezolvat de zeci de ani problema, cu accize prin care pretul final ajunge cam de 20X mai mare, si prin specificarea si delimitarea clara si foarte stricta a zonelor de fumat.

In RO sunt accize mai mici, tocmai ca sa poata sa stoarca mai multi bani, pt. ca la 20X ar scadea vanzarile substantial.

Adevarul este ca au nevoie de bani la buget, (macar de furat....), insa ar putea sa stoarca mai mult din alte directii.
(dar nici n-au coaie sa mareasca pretul la combustibil - alta sursa de poluare.... Posted Image
Oricum trebuie sa trecem la electrice, si fortat daca altfel nu, si pana ajung accesibile electricele, carburant se cumpara si la pret mult mai mare decat acum...)

Edited by loock, 28 December 2014 - 22:37.


#20
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Fabrica de shaorma nu se deschide ? sau de ciocolata

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,402
  • Înscris: 01.12.2001

 JesusInDaHood, on 28 decembrie 2014 - 21:31, said:

Cati nu ar fuma un Carpati, Snagov sau Bran?
Am fumat 25 de ani, la final 2 pachete/zi. De 5 ani m-am lasat si NU, nu as mai fuma vreodata. Nici Carpati "fara", nici Pall Mall.

#22
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,498
  • Înscris: 13.10.2010

 nicu131, on 28 decembrie 2014 - 22:20, said:

O cunostiinta castiga 0 lei pe luna/an, dar fumeaza un pachet pe zi
Care-i secretul? Secretul ca are bani de tigari.

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 JesusInDaHood, on 28 decembrie 2014 - 21:31, said:

Sa se readuca la viata marcile romanesti de tigari care acum sunt atat de ravnite. Cati nu ar fuma un Carpati, Snagov sau Bran? Macar de dragul vremurilor apuse, cand dadeai banii de covrigi sau tramvai pe tigari.
Sunt aproape convins ca brandurile acestea vechi ar prinde daca ar fi puse pe picioare, chiar si la preturile de masa(15-16 lei) ale tigarilor decente.

Carpați a existat până prin 2009, cel cu filtru până prin 2010-2011. Era echivalent la preț cu Silverado, acum ar fi cam 11,5 lei. S-au dus în istorie din același motiv ca și Gauloises în România, a doua oară - lipsa suportului, a agenților și a promovării.

Și loock, știu că tu exagerezi, dar acuma chiar o sufli în dudă. În Norvegia prețurile sunt fix de 4 ori mai mari ca la noi, zilele astea numa m-am întâlnit cu un prieten care-i pe acolo și îmi povestea cum au trecut toți de acolo pe RYO. Nu de 20x, de 4x.

Edited by AlexIP, 28 December 2014 - 23:24.


#24
sneferu33

sneferu33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.12.2013

Quote

din moment ce o arzi asa superior

Chiar nu asta era intentia mea...Sau poate te simti  tu inferior, nu stiu..

Pai tu compari consumul de saorma cu fumatul ? Ai auzit de deces de la consum de saorma ?
Eu am neamuri decedate de cancer la plamani (fumatori inraiti) sunt atatea realitati medicale care dovedesc ce face fumatul.

Nu incerca sa faci din fumat un lucru pozitiv pentru ca nu este !
E un "drog" ce omoara mai multe persoane ( fie si in mod indirect) decat toate drogurile oficiale (coca, hero s.a.m.d) la un loc.

Fara sa te superi sau sa ma consider catusi de putin "superior" .

Edited by sneferu33, 29 December 2014 - 02:20.


#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Deşi sunt duşman declarat al fumatului (am fost şi eu fumător), dacă s-ar produce ţigări cu cât mai puţine chimicale, ar fi bine.

#26
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Fumatorii sunt dependenti de tigara si ar vrea redeschiderea fabricilor romanesti  iar  nefumatorii sunt dependentii de raspunsuri offtopic.Fumatorii or sa moara de cancer si nefumatorii calcati pe trecerea de pietoni ....de un fumator!

#27
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Inainte de a ma apuca de fumat (am inceput la 18 ani) nu reuseam sa ii inteleg pe cei care fumau. Nu intelegeam ce satisfactie poti obtine inhaland fum.
Dupa ce m-am apucat de fumat, ma enervau cei care se credeau superiori (nu, nu ma credeam inferior, pur si simplu se credeau unii plini de inteligenta). Intelegeam si inteleg (chiar daca m-am lasat intre timp) tot mecanismul complicat de gandire al unui fumator, asa cum doar un fumator sau un fost fumator il poate intelege.
Dupa aproape 15 ani de fumat inrait (in medie 1,5-2 pachete/zi) am reusit sa ma las. Nu conteaza cum, dar am reusit.
Acum stau si studiez comportamentul fumatorilor si imi dau seama in ce "capcana" am fost tinut, cu voia mea, timp de 15 ani. Acum vad avantajele care le am, dupa atatia ani, ca nefumator si inteleg ca "avantajele" ce mi se parea ca le am in perioada de fumator, erau false iluzii. Dar asta nu va intelege nici un fumator in perioada de activitate.

Revenind ontopic, la intrebarea initiatorului, daca as mai fi fumator, sunt convins ca nu as fuma tigari romanesti. Cat am fost fumator am fumat doar tigari "bune", chiar daca uneori am fost nevoit sa imprumut de la colegi ca sa imi pot permite "luxul" unei tigari "bune". Asa ca, cred ca tigarile romanesti, daca ar reveni, si implicit ar fi mai ieftine decat celelalte, ar fi fumate de catre cei care vor sa fie "altfel", sau nationalisti, si de catre cei care intotdeauna aleg solutia mai ieftina.

Edited by Venboteam, 29 December 2014 - 11:08.


#28
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 sneferu33, on 29 decembrie 2014 - 02:19, said:

Chiar nu asta era intentia mea...Sau poate te simti  tu inferior, nu stiu..

Pai tu compari consumul de saorma cu fumatul ? Ai auzit de deces de la consum de saorma ?
Eu am neamuri decedate de cancer la plamani (fumatori inraiti) sunt atatea realitati medicale care dovedesc ce face fumatul.

Nu incerca sa faci din fumat un lucru pozitiv pentru ca nu este !
E un "drog" ce omoara mai multe persoane ( fie si in mod indirect) decat toate drogurile oficiale (coca, hero s.a.m.d) la un loc.

Fara sa te superi sau sa ma consider catusi de putin "superior" .
Nu a murit nimeni de mancat de saorma sau mec, a murit de infarct sau alte boli cauzate de excesul de colesterol si compusi toxici care se formeaza prin "deep frying" si arderea aia continua pe care o sufera "carnea" pe rotisor sau ce dumnezeu e chestia aia.
Nu contesta nimeni ca fumatul este daunator, pentru ca chiar este. Numai cand te uiti la fum iti dai seama ca nu are cum sa fie de bine. Fumatul este daunator, dar nu atat de mult pe cat exagereaza media. Este 100% adevarat ca POATE cauza cancer si alte afectiuni, dar relativ putini fumatori sufera de asa ceva.
Si eu am rude care au murit de cancer la plamani(2, chiar), si niciuna nu a pus in viata ei gura pe tigara, gen like ever pe planeta.
Pe cand bunicul meu a fumat vreo 40-45 de ani, si inca merge prin curte la 84 de nu are nicio treaba, tatal meu a fumat vreo 30 de ani, si n-are o treaba, celalalt bunic a fumat... dracu stie o crapat la 80 de ani fumand. Iar piesa de rezistenta: un unchi a fumat 80 de ani. Exact! A murit la 96 de ani, si a fumat de la minim 16. Nu stiu daca in ultima saptamana cat a trait a fumat, dar cand era in putere fuma doua pachete de Chesterfield sau Asos pe zi.
Am si un unchi care a fumat vreo 45 de ani si acum tre sa se duca la bucuresti sa-i opereze ceva artere pe la picioare ca merge greu.
Eu nu am probleme decat cand sunt racit, respir semnificativ mai greu.

 Venboteam, on 29 decembrie 2014 - 11:06, said:

Revenind ontopic, la intrebarea initiatorului, daca as mai fi fumator, sunt convins ca nu as fuma tigari romanesti. Cat am fost fumator am fumat doar tigari "bune", chiar daca uneori am fost nevoit sa imprumut de la colegi ca sa imi pot permite "luxul" unei tigari "bune". Asa ca, cred ca tigarile romanesti, daca ar reveni, si implicit ar fi mai ieftine decat celelalte, ar fi fumate de catre cei care vor sa fie "altfel", sau nationalisti, si de catre cei care intotdeauna aleg solutia mai ieftina.
Noi producem si produceam tigari bune. Avem(sau, cel putin, aveam) plantatii de tutun bune prin zona dobrogei. Dovada era ca fabrica de tigarete care s-a inchis in 2011 exporta 80 de tone lunar catre Franta si alte tari. Nu cred ca daca s-ar produce tigarile romanesti ar fi de calitate proasta. Poate nu se compara cu Dunhill Reserve sau Parliament, dar cu siguranta nu vor fi Kent-uri.

#29
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu economisesc 1980 de euro (~89 de milioane de lei) pe an pentru ca nu mai fumez. Tigarile pe care le fumam eu costa 5,5 euro pachetul de 19 tigari.

Edited by izometric, 29 December 2014 - 12:13.


#30
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006
Nu prea s-ar putea deschide pentru ca ar fi prea putina lume care sa mai fumeze tigari romanesti. Poate doar daca ar produce tigari mai de calitate, nicidecum carpati fara filtru.

Aaa si cei care tot zic ca fumatul nu e bun si deastea, nu uitati ca o viata avem si de ce sa nu facem ce ne place, chiar daca asta inseamna sa fumam ? Apoi nu cred ca patit nimeni nimic de la un pic de fum! (nu fac referire la fumatorii inraiti, aia e clar ca ar trebui sa mai reduca)

#31
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 tom_1133, on 28 decembrie 2014 - 21:41, said:

Da, sigur !
Copii nici nu intra in gimnaziu si ei deja [ http://www.pic4ever.com/images/www_MyEmoticons_com__smokelots.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] mai rau ca turcii.
Mai bine s-ar da legea aia cu interzisu' fumatului si s-ar incuraja lastul de fumat.

 JesusInDaHood, on 28 decembrie 2014 - 21:58, said:

Sa se dea si legea interzicerii mancatului de saorme sau bautului de rom, daca tot tinem asa de mult la viata concetatenilor.
Nu-ti place mirosul fumului de tigara, misca-te doi metri sau spune-i politicos fumatorului sa fumeze in alta parte. Faptul ca tu inhalezi pasiv echivalentul a 3 tigari in 4 ore intr-un bar nu inseamna nimic pentru sanatatea ta. Si daca tot crezi ca e prea mult, vezi ca sunt si baruri unde nu se fumeaza.

Fumez pentru ca imi place si ma relaxeaza. Trebuie sa-mi aduca vreun beneficiu, sau cum? Este, la urma urmei, cheltuiala si decizia mea.

Cand cei 450 de lei pe luna dati pe tigari inseamna ceva pentru tine, inseamna ca nu trebuie sa fumezi. Mi se pare stupid sa fumezi cand castigi sub 2000 de lei. Iti dai 25% din salariu pe un viciu, esti prost la cap?
Si mai ales ca toate gunoaiele alea sunt vandute pe sub mana, ilegal. Cele mai ieftine tigari vandute in Romania sunt cele de la Lidl, Chesterfield si Benson&Hedges la 13 lei. Si chiar si astea is mizerii comparate cu tigarile mediocre, gen Kent sau Pall Mall.

Eu ma refeream la brandurile romanesti. Nu ducem lipsa de tigari bune, ducem lipsa de tigarile noastre.
De ce esti obraznic ? de ce esti obraznic ?! de ce esti obraznic ?!!
Daca tu esti fumator si fumezi pt. ca "iti place si te relaxeaza si o faci pe cheltuiala ta" asta nu iti da dreptul sa fi necioplit cu noi, astialalti, nefumatorii  Posted Image

Si la urma urmei, de ce p_la mea sa ma misc doi metrii mai incolo ori sa fiu obligat sa-i zic nesimtitului de fumator sa fumeze in alta parte ? nu eu ma droghez cu tutun !!! sa se duca el  -fumatorul-  in baruri unde se fumeaza, nu sa se duca in baruri unde nu se fumeaza sa ma deranjeze pe mine cu fumul de tigara !
Daca fumeaza, sa fumeze in p_la mea langa cei ca el, fumatori.

Eu nu inteleg un lucru, daca exista si restaurante, cafenele etc. exclusiviste pt. drogatii de fumatori  -ce p_la mea cauta ei in restaurantele, cafenelele etc. unde nu se fumeaza ?

Si te contrazici facandu-i pe fumatorii inraiti prosti la cap.
Pentru ca fumatul este un viciu de care nu prea poti scapa, si am vazut cu ochii mei nervozitatea drogatilor de tutun cum se manifesta si nu e deloc placut !
Aproape ca devin la fel de violenti ca cei care nu-si iau drogurile la timp.

Eu vad situatia asa:
esti fumator, frecventeaza locurile de fumatori;
nu fumezi, frecventeaza locurile unde nu se fumeaza  Posted Image

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pai exact asta se intampla... frecventam locurile pt fumatori.  Nu te obliga nimeni sa vii acolo, daca nu-ti place.  Nu cred c-ai vazut fumatori care sa-si aprinda tigara in locuri / localuri unde nu se fumeaza.  Nu in mod obisnuit, cel putin, ca poate o fi fost vreodata vreun coca beat.  Asa ca te dai aiurea cu 'urul de pamant.

#33
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 tom_1133, on 30 decembrie 2014 - 01:16, said:

Pentru ca fumatul este un viciu de care nu prea poti scapa, si am vazut cu ochii mei nervozitatea drogatilor de tutun cum se manifesta si nu e deloc placut !
Aproape ca devin la fel de violenti ca cei care nu-si iau drogurile la timp.

Eu vad situatia asa:
esti fumator, frecventeaza locurile de fumatori;

Dar de situatia drogatilor cu alcool ce zici , aia cum se manifesta ????
Eu vad situatia asa :
daca esti beat te duci si te culci ..../ betivii in societate sint cei mai periculosi !

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 maximg, on 28 decembrie 2014 - 21:43, said:

Care este timpit sa fumeze Carpati cu 15 lei pachetul ( pret de Kent ) cind gasesti Marble la 8 lei .... 7 lei diferenta , pt un muncitor , poate reprezenta o gustare intr-o zi la munca ...
Hai sa iti spun o treaba,in carpati era tutun vere,nu paie ce gasesti in kent si alte marci.
Hai sa iti zic ce mi-a spus taica-meu,acum multi ani prin 91-92 cand veneau primii nemti pe la noi in tara,se facea ca el sa fie cu masina la un service la care au oprit niste nemti pentru ceva probleme minore,au intrat in discutie asa mai pe bajbaite si l-au intrebat pe unu dintre mecanici ca ce tigari sunt alea care le fumeaza el,ala ii intinde pachetu sa se serveasca.
Reactia neamtului dupa ce a tras doua fumuri a fost doua tusituri urmate de cuvantul turbo,si uite asa sa ales mecanicu cu 2 cartuse de kent pe 3 pachete de carpati.

Edited by I2O, 30 December 2014 - 14:12.


#35
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 I2O, on 30 decembrie 2014 - 14:10, said:

Hai sa iti spun o treaba,in carpati era tutun vere,nu paie ce gasesti in kent si alte marci.
.............
Vere , stiu . Stiu ca si tigarile sint pline de amestecuri , mai ales de cind s-a introdus norma cu tigarea care se stinge singura . Norma asta , cu schimbarea calitatii si a amestecului , a dus la scaderea vinzarii si orientarea catre marfa de contrabanda . Acum s-au reorientat ! si incet , incet abandoneaza ideea , chiar daca este obligatie ....
Dar vere , hai sa-ti spun eu ca azi aflai  ... Stiai ca cea mai nociva bautura de piata este berea ? Azi am auzit de la cineva care se ocupa cu " calitatea produselor ...ceva de genul asta ....

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 maximg, on 30 decembrie 2014 - 14:27, said:

Vere , stiu . Stiu ca si tigarile sint pline de amestecuri , mai ales de cind s-a introdus norma cu tigarea care se stinge singura . Norma asta , cu schimbarea calitatii si a amestecului , a dus la scaderea vinzarii si orientarea catre marfa de contrabanda . Acum s-au reorientat ! si incet , incet abandoneaza ideea , chiar daca este obligatie ....
Dar vere , hai sa-ti spun eu ca azi aflai  ... Stiai ca cea mai nociva bautura de piata este berea ? Azi am auzit de la cineva care se ocupa cu " calitatea produselor ...ceva de genul asta ....
Nu neg asta.
Chestia e ca nu prea beau bere si nici sucuri.
O ard mai mult pe vinuri de casa,dar nu orice naspet facut din struguri nova sau soiuri asemanatoare.

Edited by I2O, 30 December 2014 - 14:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate