Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Totul despre pistoale cu spuma / intretinere / manual utilizare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut. Aici as dori sa deschid discutia despre pistoalele cu spuma, intretinerea lor, etc.

Pentru inceput am copiat aceste scurte caracteristici generale, sper sa ajute:

-----------------------
Spuma poliuretanica monocomponenta pentru montaj si izolatii termice si fonice in constructii si industrie: montarea usilor si ferestrelor in pereti, umplerea golurilor in constructii: la trecerea tubulaturilor prin pereti, goluri la acoperisuri, etc. Aplicare manuala cu ajutorul pistolul de spuma. Excelenta aderenta pe majoritatea materialelor de constructie: beton, caramida, lemn, metal, aluminiu, PVC dur, polistiren. Nu adera pe silicon, Teflon si polietilena.
Speciala pentru aplicare la temperaturi foarte scazute: pana -15C.
Aplicare cu ajutorul pistolului.
Temperatura de utilizare:-5C....+35 C.
Timp intarire: 24 ore.
Timp taiere: 40-80 min.
Expandare: 20-35 litri
Densitate: 15-25 grame/litru
-----------------------

Se recomanda ca înainte de utilizarea utilajului sa fie citite instrucţiunile si pâstrate pentru viitor.
ATENTIE! Pentru a menţine funcţionarea corectâ a pistolului se recomandâ ca recipientul sâ nu fie detaşat de la pistol dacâ mai conţine spumâ.
Recipientul poate fi detaşat numai dacâ este golit total.
1. UTILIZAREA
Pistolul pentru spumâ este destinat de a întrebuinţa spumâ monocomponentâ din comerţ ambalatâ în recipient sub presiune. Pistolul înlesneşte:
etanşarea şi izolarea pereţilor şi acoperişelor, montarea tocurilor de uşi şi ferestre, umplerea fi surilor la izolaţii.
Pistolul a fost conceput de afi utilizat în gospodârii casnice deci nu poate fi întrebuinţat la lucrâri în ateliere sau la lucrâri cu platâ.
2. SECURITATEA – RECOMANDARI
Instrucţiuni detailate referitor la securitatea utilizârii spumei sunt specifi cate pe ambalajele producâtorului spumei şi neapârat ele trebuie
respectate.
Niciodatâ nu îndreptaţi duza de scurgere spre persoane – spuma sau eventual lichidul de curâţarea pistolului pot cauza leziuni grave.
La locul unde se lucreazâ trebuie asiguratâ ventilaţie efectivâ.
Utilizarea pistolului trebuie sâ aibâ loc departe de surse de câldurâ şi de foc, deoarece pot cauza defectarea sau înrâutâţirea funcţinârii lui.
In timpul lucrului trebuie respectate regulele de protejare personalâ întrebuinţând mijloacele corespunzâtoare de securitate ca oghelari, mâşti
şi mânuşi.
Nu lâsaţi sistemul montat fârâ supravegherea persoanei cu drept de deservire. Evitaţi aproprierea copiilor de sistemul montat.
Nici odatâ nu îndreptaţi duza de scurgerea spumei sau eventual a lichidul de curâţarea pistolului spre surse de câldurâ sau foc, este pericol de
încendiu.
3. INSTRUCTIUNI DE DESERVIRE
3.1. Inceperea lucrului
Recipientul cu spumâ trebuie scuturat energic, câteva secunde (circa 15).
Surbul de reglare care se afl â în spatele pistolului, trebuie strâns pânâ la maxim cu scopul blocârii pârghiei de acţionare.
Se scoate capacul recipientului cu spumâ dupâ care, recipientul se înşurubeazâ în
piuliţa pistolului pânâ se va simţi rezistenţâ. Surubul de reglare, din spatele pistolului, trebuie întors spre stânga (deşurubat) pânâ se va vedea
fi letul acestui şurub – fi letul şurubului de reglare trebuie sâ râmânâ înşurubat în corpul pistolului.
Se apasâ pârghia de acţionare, întorcând treptat spre dreapta recipientul cu spumâ umplând în acest mod pistolul cu spumâ. Pistolul va fi umplut
cu spumâ atunci când spuma va apare la duza de scurgere a pistolului.
Apâsând pârghia de acţionare se umple pistolul cu spumâ.
Pistolul este gata pentru utilizare. Jetul de spumâ iese dupâ apâsarea pârghiei de
acţionare. Eliberarea strângerii pârghiei întrerupe ieşirea spumei.
Volumul jetului de spumâ se ajusteazâ cu şurubul de reglare.
3.2. Acţiuni dupâ terminarea lucrului
Se înşurubeazâ total şurubul de reglare, pentru a bloca pârghia de acţionare.
Se recomandâ de a nu deşuruba dela pistol recipientul cu spumâ. Trebuie avut grijâ ca la pistol sâ fi e totdeauna înşurubat recipientul cu spumâ,
chiar dacâ este parţial umplut pentru a menţine în pistol spuma sub presiune. In acest mod se evitâ uscarea spumei în interiorul pistolului.
Dacâ eventual, întreruperea utilizârii pistolului va dura mai mult de o lunâ, pistolul trebuie curâţat cu agent pentru curâţarea spumei de montaj.
Nu este permisâ solidificarea spumei în interiorul pistoluli. Spuma solodificatâ poate fi înlâturatâ doar mecanic.
3.3. Utilizarea repetatâ a pistolului
Recipientul cu spumâ trebuie scuturat energic, câteva secunde (circa 15).
Cu un cuţit bine ascuţit trebuie tâiat capâtul spumei solidificate.
Se deşurubeazâ şurubul de reglare dând drumul la spumâ pânâ ce jetul ei va fi
uniform. Dupâ efectuaea acestor acţiuni, pistolul este gata pentru utilizare.
3.4. Schimbarea recipientului
Când din recipient nu mai iese spumâ, recipientul trebuie înlocuit cu altul plin.
Indreptând duza de scurgere a recipientului spre coşul cu murdârii se apasâ pârghia de acţionare, atâta timp pânâ ce din duzâ va ieşi uniform
spuma.
Imediat trebuie montat recipientul cu spumâ, fârâ a curâţa pistolul, procedând aşa cum este descris la punctul 3.1.
3.5. Curâţirea pistolului
Recipientul se deşurubeazâ dela pistol.
Pe recipientul cu agent de curâţire se aplicâ o piesâ de pulverizare curâţind resturile de spumâ proaspâtâ de pe pistol.
Piesa de pulverizare trebuie înlâturatâ iar recipientul cu agent curâţitor se înşurubeazâ la pistol. Se procedeazâ la fel ca şi cu recipientul cu
spumâ.
(punctul 3.1)
Se umple pistolul cu agent curâţitor lâsând-ul circa 10 minute în pistol.
Se apasâ din nou pârghia de acţionare, curâţând în acest mod interiorul pistolului cu agent curâţitor.
Se deşurubeazâ recipientul cu agent curâţitor. Cu o cârpâ se şterg resturile de agent de pe locurile îmbinârii recipientului cu pistolul şi apoi se
ung cu un strat subţire de vazelinâ.
A nu se curâţa pistolul cu agenţi care provoacâ coroziune.
Utilizând pistolul în mod permanent, el trebuie curâţat aşa cum este descris la punctul de mai sus, la fi ecare 2-3 luni.

Edited by me_suzy, 07 October 2012 - 16:36.


#2
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
N-am urmat toti pasii de mai sus si am tocat 3 pistoale de 18-20 lei intr-un an....
La urmatorul o sa am grija!

Multumesc pt info!

#3
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu bag agent curatitor in el, chiar daca nu-l folosesc o saptamana. Desurubez recipientul, ii pulverizez cateva jeturi ca sa se curete si apoi curat pistolul. Pana acum nu am avut probleme,

#4
fullspeed_momo

fullspeed_momo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 23.04.2007
niste modele si preturi asa modeste, maxim 50 ron sa zic?
meister cum adica ai tocat 3 pistoale, eu stiu ca-s din metal, corodeaza spuma asta metalul?  adica nu se mai pot repara curata etc, mii greu sa cred da nu se pot debloca repara, sau ceva de genu.

Edited by fullspeed_momo, 23 February 2014 - 21:01.


#5
ioncretu47

ioncretu47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2009
Buna ziua! Am cumparat un tub cu spuma poliretanica nou din magazin. Nu elibereaza spuma in pistol. Nu se declanseaza supapa tubului. Ce e de facut? Mentionez ca pistolul este corect intretinut si are toate partile componente in buna stare.

#6
liviu_maier

liviu_maier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.02.2008
Bun, deci am cumparat un pistol  cu spuma acum ceva timp. L-am folisit o singura data timp in care tubul nu a fost inlaturat de la pistol. Azi cand am avut nevoie sa il folosesc am observat ca nu merge. Mentionez ca am folosit agent special de curatare a spumei. Pur si simplu nu iese spuma din pistol. Ce poate avea?

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,555
  • Înscris: 16.03.2007
infundat... altu'...

#8
liviu_maier

liviu_maier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.02.2008
Cum e posibil din moment ce nu
Am scos tubul?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate