Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Prometheus (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#91
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Daca iti pui putin thinkin' cap-ul nu e nevoie de explicatii la filmul asta.
De dibuit l-am dibuit pe parcurs, lejer...l-am luat asa cum e nu a trebuit sa-l scormonesc mai mult decat vroia el sa-mi arate.

#92
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Probabil cei care au facut filmul asta au suferit de un episod de nebunie temporara.

#93
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ideea e buna si noua. Succesiunea evenimentelor si prestatia actorilor nu au fost, insa, asa stralucite.

#94
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostSirius_B, on 22 septembrie 2012 - 19:36, said:

Probabil cei care au facut filmul asta au suferit de un episod de nebunie temporara.
Eu zic ca problema-i la tine.

#95
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Evident, e o capodopera neinteleasa.Posted Image

Edited by Sirius_B, 23 September 2012 - 00:47.


#96
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012

View PostSirius_B, on 23 septembrie 2012 - 00:47, said:

Evident, e o capodopera neinteleasa.Posted Image
Trecem pe lista cu: Avatar.

#97
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostGenjurooo, on 22 septembrie 2012 - 21:15, said:

Ideea e buna si noua. Succesiunea evenimentelor si prestatia actorilor nu au fost, insa, asa stralucite.

Ce e npu la acest film? Eu n-am vazut decat clisee.

#98
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostArkouda, on 28 iunie 2012 - 21:19, said:

Mie imi pare bine ca a iesit atat de prost Prometheus.

Sa mai zica cineva ca Avatar e prost. In comparatie cu Prometheus este o opera de arta.

Astept cu maxima nerabdare Avatar 2 - 2014. Eu cred ca o sa fie ceva revolutionar. Cam cum a fost filmul The Matrix(1999) care a redefinit filmul SF.
Dupa mine, Prometheus e cam vreo 3-4 centimetri peste Avatar :)
Si dupa logica asta, daca Matrix si Avatar au redefinit genul, iar Matrix 2 a fost cam varza, ce o sa fie Avatar 2? :P

#99
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdiogene_din_butoi, on 29 septembrie 2012 - 16:41, said:

Ce e npu la acest film? Eu n-am vazut decat clisee.
Modul in care a fost creata viata pe pamant de exemplu.

#100
Automatism

Automatism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.08.2012

View Postkratima, on 29 septembrie 2012 - 19:31, said:

Dupa mine, Prometheus e cam vreo 3-4 centimetri peste Avatar Posted Image
Si dupa logica asta, daca Matrix si Avatar au redefinit genul, iar Matrix 2 a fost cam varza, ce o sa fie Avatar 2? Posted Image
Depinde ce asteptare aveai de la el... Eu de la avatar nu asteptam nimica ca nici nu stiam scenariul: Am înteles ca are efecte speciale bestiale (si chiar a meritat sa astept o varianta HD): Am avut surpriza sa revad pe Sigourney Weaver (dupa avatar a mai scos câteva filme simpatice si îmi era dor de actrita asta, deci urmaream Avatar si am zâmbit când am vazut ca joaca si ea).

Diferenta:
La Prometheus stiam ca este un fel de continuare Alien... - Sau ÎNCEPUTURILE cum se zice.
Am vazut trailer.
Am vazut o prezentare a filmului pe HBO la Cinema Cinema Cinema.
Avatar: Stiam doar ca are efecte speciale de ultima generatie si ca luat oscar (sau ce premiu a luat) pentru grafica - Coincidenta face ca în perioada aia am luat monitor LCD HD si calitatea era bestiala...

Normal ca la partea de poveste a fost vax: Americanul se îndragosteste de muiere si lupta cu Firma care vrea sa distruga padurea... suna a 1001 filme facut de Steven Seagal.

Avatar 2 nu prea sunt curios (adica daca o sa fie tot cu nene asta verde...).

Prometheus 2 astept sa vad ce nivel de tehnologie au aia pe planeta lor, de ce aveau gând sa distruga pamântul.

Cum era aia: Parerea mea.

Edited by Automatism, 30 September 2012 - 18:26.


#101
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
Avatar am revazut de curand, eram curios sa vad efecte @ LED din perete .. il vazusem CAM d-ala la vremea lui cu FFW dat cam intr-o ora.
Nota 10 la efecte. 5 la storyline, cu brand Philips 200 hertzi nici nu sesizeaza ochiul ca te uiti pe o folie, se misca fluent ca pe CRT. Marfa zici ca esti acolo:O

Iar asta WTF ?? Clona dupa seria Alien, de fapt cum zice asta e facut inainte de actiunea pr zisa din seria veche(Weyland apare in toate filmele Alien, AVP si jocurile), pot sa jur ca puteam sa ghicesc ce se va intampla pe parcursul filmului, si cum se va termina.
Foarte slab

#102
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

View Postbfg2008, on 30 septembrie 2012 - 21:56, said:


Iar asta WTF ?? Clona dupa seria Alien, de fapt cum zice asta e facut inainte de actiunea pr zisa din seria veche(Weyland apare in toate filmele Alien, AVP si jocurile), pot sa jur ca puteam sa ghicesc ce se va intampla pe parcursul filmului, si cum se va termina.
Foarte slab

eu pot sa jur ca tu ori n-ai vazut filmul, ori ai fumat aseara ori ai probleme de concentrare. yet again, why so serious?

#103
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postbfg2008, on 30 septembrie 2012 - 21:56, said:

Iar asta WTF ?? Clona dupa seria Alien, de fapt cum zice asta e facut inainte de actiunea pr zisa din seria veche(Weyland apare in toate filmele Alien, AVP si jocurile), pot sa jur ca puteam sa ghicesc ce se va intampla pe parcursul filmului, si cum se va termina.
Foarte slab

Wayland nu apare in nici un film din seria Alien, poate compania fondata de el.
Iar daca te gandesti putin mai bine (sper ca nu e greu) compania a fuzionat si se numea Weyland -Yutani.

View Postborreddog, on 01 octombrie 2012 - 09:38, said:

eu pot sa jur ca tu ori n-ai vazut filmul, ori ai fumat aseara ori ai probleme de concentrare. yet again, why so serious?

Ahahahahaha, cata rautate  :)
Un film sci-fi ce va deveni cult cu siguranta in timp, nu poate sa fie pe placul tuturor.
Mai ales pe placul celor care nu inteleg un scenariu "mai complicat" si au impresia ca s-au nascut cu enciclopedia "Alien" in mana, dar habar nu au cum se numeste planeta din filmul original.

#104
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Wayland nu apare in nici un film din seria Alien, poate compania fondata de el.

Nu apare in Alien 3?
Si arata exact ca "robotul" din Alien 2?

#105
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
Weyland apare sigur in AVP...iar corporatia e mentionata peste tot.

dar eu nu am inteles ce spanac a vrut sa zica cu asta si cu "clona Alien". cat despre ghicitul finalului...puiii mei, pesemne sunt eu mai inapoiat, ca eu n-am reusit.

am avut nevoie sa ma uit si la ceva deleted scenes sa mai inteleg ceva.

nu am comentat daca i-a placut sau nu.

#106
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008

View Postborreddog, on 01 octombrie 2012 - 16:03, said:

CUm e oare posibil sa o bagi pe aia cu so srs cand tu prea O IEI, doar nu o sa-mi dea sangele pe nas pt un film, vroiam sa spun ca nu este deloc original.
Si da trag, fumez beau: problem?
Mai bine du-te si troleaza-ti cainele din avatar, da din maini prefate ca-i arunci mingea si hai DND

#107
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View PostLordRaptor, on 01 octombrie 2012 - 12:09, said:

Nu apare in Alien 3?
Si arata exact ca "robotul" din Alien 2?

View Postborreddog, on 01 octombrie 2012 - 16:03, said:

Weyland apare sigur in AVP...iar corporatia e mentionata peste tot.
dar eu nu am inteles ce spanac a vrut sa zica cu asta si cu "clona Alien". cat despre ghicitul finalului...puiii mei, pesemne sunt eu mai inapoiat, ca eu n-am reusit.
am avut nevoie sa ma uit si la ceva deleted scenes sa mai inteleg ceva.
nu am comentat daca i-a placut sau nu.

Din pacate NU! nu apare.
Confundati personajele.
Cel din Alien 3 si AVP este Charles Bishop Wayland, co-fondator al companiei Weyland-Yutani si cel mai important, creatorul dupa a cui infatisare s-a construit androidul Bishop!
Potrivit romanului Alien vs Predator scris de Marc Cerasini, candva dupa proiectul Prometheus, Weyland Industries ar fi achizitionat Corporatia Yutani, formand astfel Corporatia Weyland-Yutani.
Totusi ... nu este inca clar daca Weyland Industries este acelasi lucru cu Weyland Corporation, sau in cazul de fata , daca Charles Bishop Weyland si Peter Weyland sunt cumva rude.
Clar e un singur lucru, Peter Wayland este multimilionarul fondator al Companiei originale.
Stiu ca multa lume este inca nelamurita cu privire la partea asta a francizei, dar e vina scenaristilor, care au crezut ca asemenea detalii mici, se vor pierde in timp.

Mai simplu: daca Peter Wayland ar aparea in Alien 3 (sau oricare AVP), ar fi un paradox, devreme ce actiunea din Prometheus, predateaza actiunea din Alien sau AVP, cu mult timp.

Edited by djswoop, 02 October 2012 - 07:26.


#108
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Filmul nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor, cel putin in cazul meu.
Atmosfera e oarecum ieftina si aduce a telenovela pe alocuri,  avem toata suita de personaje imbecile (nu-i de mirare ca stramosii supradimensionati au vrut sa ne distruga, dar, cum nici ei nu gestionau tocmai bine experimentele pe care le faceau pe diverse planete, s-a vazut ce s-a intamplat).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate