Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prometheus (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
Ideea filmului e ca fiecare după ce umblă aia va căpăta în final. Inainte sa moară, Weyland zice ca "there is nothing!" Weyland îl căuta de fapt pe Dumnezeu, pe creatorul lui, (să-l facă nemuritor, să-l mântuiască) si cand colo, a dat de dracu. Ca in fiecare film SF, extraterestrii voiau pamantul si resursele lui (ale oamenilor), care la drept vorbind noi le vom consuma pana in 2100. Filmul este o metafora care sugerează ca extraterestii "buni" nu exista. Adica fiinte de pe alte planete care sa doreasca binele omenirii. Orice creatura din acest univers este depedenta de resursele universului si OBLIGATORIU se va afla in competitie cu oricare altă creatură, inclusiv cu omul si implicit, va căuta să-și distrugă orice competitor.

Edited by Oneiros, 03 August 2013 - 22:47.


#128
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Prometheus e un film cu multe legaturi (hints) catre seria Alien.

Problema este ca scenariul a fost atat de mult ciobit, incat nu prea mai intelegicauzalitatea...

De ex, nu am inteles:
- care e faza din prima scena?
Extraterestrul s-a sinucis -> s-a "topit" si din ADN-ul sau am aparut noi/viata pe pamant.
De ce s-a sinucis?

- pana la urma, ce s-a intamplat pa planeta aia?

#129
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Mie mi-a placut filmu'.

N-am inteles prea bine care e smenul, nici nu m-am straduit.

Pe planeta aia cresteau gigantii aia niste arme-alieni, care au ajuns sa le manance capu'.

#130
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

View PostKabul01, on 03 august 2013 - 23:15, said:

Mie mi-a placut filmu'.

N-am inteles prea bine care e smenul, nici nu m-am straduit.

Pe planeta aia cresteau gigantii aia niste arme-alieni, care au ajuns sa le manance capu'.

Aha, si la inceput ăla de a baut acea cupă cu otrava probabil a baut-o ca se stia infectat cu obsesia lui Ridley Scott, acei aliensi. Ridley Scott e ca si Clive Barker cu cubul din Hellraiser. Au avut o idee si cu aia fac mereu ciorba.

View PostAdm, on 03 august 2013 - 22:50, said:

Problema este ca scenariul a fost atat de mult ciobit, incat nu prea mai intelegicauzalitatea...
De ex, nu am inteles:
- care e faza din prima scena?
Extraterestrul s-a sinucis -> s-a "topit" si din ADN-ul sau am aparut noi/viata pe pamant.
De ce s-a sinucis?

- pana la urma, ce s-a intamplat pa planeta aia?

Probabil ca a facut o cura de chimioterapie for good.

Individul avea ADN de ucigas. Cred ca era strabunicul lui Cain.

#131
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
În căutarea tatălui bun (țeapă) - într-adevăr se pare că rămânem pentru totdeauna niște copii în căutarea Tatălui, unii îl vor găsi, puțini la număr, restul vor sfârși ca și Peter Weyland și David din film

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XlLMATazfa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Oneiros, 11 August 2013 - 05:02.


#132
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostGenjurooo, on 30 septembrie 2012 - 15:22, said:

Modul in care a fost creata viata pe pamant de exemplu.
Da, eu d'aia m-am dus la film, ca asta am crezut ca voi afla din el, da' a fost atat de ambiguu tratata tema, incat n-am prea aflat. Habar n-aveam  ca ma duc sa vad inca un Alien, care desi mi-a placut, n-aveam chef sa-l mai vad inca o data.

#133
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View PostAdm, on 03 august 2013 - 22:50, said:

- care e faza din prima scena?
Extraterestrul s-a sinucis -> s-a "topit" si din ADN-ul sau am aparut noi/viata pe pamant.
De ce s-a sinucis?
Simbolizează sacrificiul creaţiei.

#134
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Postjazzu, on 21 august 2013 - 00:08, said:

Simbolizează sacrificiul creaţiei.

pe langa asta ar mai putea fi doua ipoteze

individul era contaminat de un alien care crestea in el

sau era singur pe planeta, fara posibilitatea de a o mai parasi si si-a facut harakiri chimic ca sa nu mai sufere de singuratate

raspunsul real il vom afla cand ni-l va spune Ridley Scott sau scenaristii filmului

Edited by the_engineer, 22 August 2013 - 18:36.


#135
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
[ http://deludies.ro/wp-content/uploads/2012/06/tumblr_m5h80uNo5J1qh460io1_500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostOneiros, on 11 august 2013 - 04:50, said:

În căutarea tatălui bun
Sau pur şi simplu căutarea adevărului despre originea vieţii? :)

#136
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Mitul lui Prometeu spune ca un semizeu a dat oamenilor focul si a fost pedepsit de zei ca vulturii sa-i manance ficatul pe vecie.

Surprinzator, în Evanghelie (Cartea Împărăției Cerurilor), Isus spunea același lucru: "Unde este stârvul (Adevărul sau focul adevărului), acolo se vor aduna și vulturii"

Filmul Prometheus 2012 are multe înțelesuri....

Prometheus (2012) "Oare nu toți copiii doresc moartea părinților lor...tirani?" (nu, nu toți, unii îi....iubesc sincer pentru că au devenit ca și ei)

Scena "indigestiei" (să fie vorba de sacrificiul creației?...când în final cele două rase de fapt sunt antagonice?) cu care începe filmul nu-și are nici un sens. Extraterestrul e părăsit pe pământul timpuriu, de confrații lui, ca să bea o otravă care-l dezintegrează total, inclusiv spiralele propriului ADN. Apoi se arată cum cele două brațe ale ADN-ului lui se recombină (cu ADN de brotăcei? cine știe...) în apă, și filmul sare la picturi rupestre cu extarereștii găsite într-o cavernă. Picturi care constituie toată intriga filmului. Sau poate că primul extraterestru era un "prometeu" care a comis o ilegalitate acasă la el, ori pe pământ, lucru pentru care i s-a cerut să se autopedepsească ca un samurai. La sfârșitul filmului, concluzia va fi că "zeii" sunt răi. Dar ceea ce urmează pe parcurs, are multe sensuri...

Încă un film pe tema tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte. Însă cine caută viața, o va pierde! Așa s-a întâmplat în basmul nostru, la fel în film și la fel a confirmat și Mântuitorul că vor păți egoiștii. Ridley Scott a dorit să ecranizeze o poveste care să confirme această consecință a egoismului. Ideea filmului e ca fiecare după ce umblă aia va căpăta în final. Inainte sa moară, Weyland zice ca "there is nothing!" Weyland îl căuta de fapt pe Dumnezeu, pe creatorul lui, (să-l facă nemuritor, să-l mântuiască) si cand colo, a dat de dracu. Ca in fiecare film SF, extraterestrii voiau pamantul si resursele lui (ale oamenilor), care la drept vorbind noi le vom consuma pana in 2100. Filmul este o metafora care sugerează ca extraterestrii "buni" nu exista. Adica fiinte de pe alte planete care sa doreasca binele omenirii. Orice creatura din acest univers este depedenta de resursele universului si OBLIGATORIU se va afla in competitie cu oricare altă creatură, inclusiv cu omul si implicit, va căuta să-și distrugă orice competitor.

Filmul se termină cu două proverbe clasice: fiecare naș își are nașul iar pisica curioasă nu se va opri până nu va fi ucisă de curiozitatea ei, dar asta rămâne de văzut în Prometheus 2 (daca se va mai face).

Fiecare personaj din film are un caracter bine conturat, pozitiv, negativ sau duplicitar, și un destin tragic (toți mor, în afară de....femeia - savant care i-a amăgit pe toți și care ea însăși era duplicitară, purta o cruce la gât, dar nu credea sincer în ea).

În afara de ideea conflictuală vis-a-vis de resurse, filmul mai are și alte teme conflictuale:

Tema conflictului părinte - copil. În film, ei căutau un părinte bun, dar părinții reali din film sunt tiranici: Peter Weyland, bogătanul ajuns neputincios, rămas potent doar prin banii săi și...."the maker", "făcătorul", "the engineer", "dumnezeul cu față de copil-demonic", care real era o bestie criogenizată, setată pe supraviețuirea cu orice preț, la fel ca orice ateu sau fariseu.
Androidul David, cât era el de android, era perfect conștient că făcătorul lui, Peter Weyland, era un ticălos care merita să moară, altfel nici măcar el, un android, nu ar fi devenit liber. Întrebat ce speră după moartea lui Weyland, el răspunde enigmatic, "Să devin liber...cred! Oare nu toți copiii vor moartea părinților lor?"
Fiica lui Weyland, îi spune tatălui ei, cu ură: Orice rege își are vremea lui, apoi moare, ....tată!" Dar, și fiica era ca și părintele ei, căuta viața cu orice preț, era egoistă, și în final moare "fără socoată", fără sens!

Tema sacrificiului. Cei care inițial păreau niște golănași, aleg să-și dea viața ca "the maker", demonul spațial, să nu ajungă pe pământ. Pentru că, rațional, altfel n-ar mai fi fost nici o casă unde să se întoarcă!

Tema credinței versus îndoielii. Femeia savant (pisica cea curioasă), alege să plece în necunosut, cu cruciulița creștină la gât, ca să clarifice misterul, cine este de fapt făcătorul omului? Pentru că dumnezeul părinților ei, nu-i lăsase nici o informație că ar mai fi creat om sau viață pe alte planete. Așa că ea își continuă marea căutare a adevăratului dumnezeu!
În căutarea unui părinte bun este tema centrală a filmului, pentru că omul rămâne mereu un copil. Androidul David, este extaziat de fericire, când extraterestrul demonic îl mângâie pe cap (o scenă pe care Weyland o privește cu o gelozie și o îngrijorare de copil mic - cum? eu venisem încoace ca eu să fiu iubit...nu tu?), dar așa cum copiii sunt sadici când sunt mici, la fel și extraterestrul cu față de copil, devine brusc sadic și smulge capul androidului apoi încearcă să-i ucidă pe toți ceilalți! În final, filmul se vrea o uriașă justificare a faptului că părinții și implicit imginea lor proiectată în potențiali "zei", sunt răi și trebuie uciși.

Concluzia mea
Noi nu doar că avem profesori de literatură slabi, ba încă avem "diavoli" în Ministerul Educației care au falsificat toate înțelesurile operelor literare (culte sau din popor) românești (Miorița, Ion, Meșterul Manole, Moara cu Noroc, Moara lui Călifar), astfel încât copiii / adolescenții să nu priceapă nimic și să fie de două ori mai draci decât au fost părinții lor. De aceea n-a fost nimeni în stare să vadă înțelesurile filmului, și ele chiar dacă ar fi arătate, tot nu le vor vedea decât aceea care au avut profesori sau părinți buni. (Eu n-am avut profesori români, de aceea și pot vedea, așa că nu am nici un merit)

Și acum vor veni vulturii....(prea târziu, porcumbelul adevărului a zburat)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dxgRZGyI9O4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by the_engineer, 04 October 2013 - 13:37.


#137
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
stii cum e, fiecare incearca sa inteleaga ceva din poveste. unii chiar spun ca nu e nimic de inteles, etc. OK, parerea lor.

eu merg totusi pe ideea ca filmul abordeaza niste teme care mie imi plac. sandwich-ul final e ok, pe bune.

ce vreau sa vad in partea a 2-a...este unde duc astia povestea.

adica ei au plecat la finalul fimului spre locul de unde veneau Inginerii. acel loc descris David, ca avand nume diferite dar acelasi inteles in culturile pamantene: Paradis.

acelasi Paradis despre care tatal(nu a spus Heaven ci Paradise) ii explica micutei Elizabeth, ca acolo s-a dus maica-sa cand a murit.

si cam tot acolo "bateau" cei doi membri ai echipajului cand a ramas ca plata pariului sa se faca "on the other side"...parca asa era formularea.

eu unul nu am gasit intamplatoare asocierile astea, presupun ca e o idee in background in scenariu.

acum au sansa sa faca din partea a 2-a o super basina de film sau sa ne dea pe spate...



mda, tocmai am realizat ca am vazut asta intr-o scena taiata la montaj [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8UVhEW771Fo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by borreddog, 05 October 2013 - 16:26.


#138
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013

View Postborreddog, on 05 octombrie 2013 - 16:17, said:

stii cum e, fiecare incearca sa inteleaga ceva din poveste.

Prometheus Actually Explained (With Real Answers)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GpEx7pdp2-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prometheus 2 (2014 sau 2015)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ozqt22NONWM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/stIuo-v4aIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/njHc5nnPZYE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

era imposibil ca Alex Jones (expertul în Illuminati) să nu-și dea cu părerea despre trailer (poate are si Alex Jones dreptatea lui, cine stie)

Everything Wrong With Prometheus In 4 Minutes Or Less

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-BWnTW4rL0U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by the_engineer, 15 December 2013 - 14:16.


#139
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pana la urma se stie ce i-a omorat pe ingineri?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate