Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Pardus?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Ma mir ca nu e un topic despre Pardus (in afara de un review).
Asadar, e o distributie creata de "National Research Institute of Electronics and Cryptology" in Turcia, cica independenta, si vad ca-i laudata de multi.
Avand in spate un suport mai "strong", e destul de bine facuta.
E bazata pe KDE, vine cu tot ce trebuie, e destul de stabila, usor de configurat, vad ca i s-a acordat o atentie mare la detaliu, are package manager (desi nu sunt repositories in RO, deci viteza e cam... de rahat :() s.a.m.d :rolleyes:

Mai multe:
http://distrowatch.c...ribution=pardus

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,620
  • Înscris: 30.07.2003
Turcu' si Linuxu'...

#3
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Postbogdan2011, on 18th July 2011, 21:00, said:

E bazata pe KDE......

Ei daa....nu mai spune... Si Debian e bazat pe gnome si Ubuntu...pe nu mai stim ce, unity sau gnome3....si Linux Mint pe fluxbox.
Cand o distributie se bazeaza pe un DE sau un WM...deja e totul pierdut, sa uitam de linux.

#4
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postear1976, on 18th July 2011, 23:01, said:

Ei daa....nu mai spune... Si Debian e bazat pe gnome si Ubuntu...pe nu mai stim ce, unity sau gnome3....si Linux Mint pe fluxbox.
Cand o distributie se bazeaza pe un DE sau un WM...deja e totul pierdut, sa uitam de linux.
Ah, la dracu. Da, nu stiu de ce am scris asta.
Vroiam sa zic ca foloseste KDE :D
Ba chiar cred ca e foarte bine integrat in sistem, desi nu ma omor dupa el.

#5
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Iar ma faceti curios sa pun o distributie noua pt. mine?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E foarte ok distributia, doar ca e problema cu support-ul (parerea unui incepator - nu este chiar prima distributie, dar nu avusesem destule cunostiinte cand am instalat-o). Am pierdut cateva ore sa instalez modulele de wifi (este vorba de Broadcom 4313 @ Dell N5010 cu Pardus 2011.1). Gasisem cateva tutoriale, dar nu prea dadeau rezultate. Pana la urma am dat de pagina de wiki a lui Arch Linux si m-a ajutat destul de mult. Dar, tot nu mergeau calumea, cand dezactivam WIFI-ul de la function keys, se dadea peste cam si nu mai mergea tot timpul. Alta problema pe care am avut-o a fost supraincalzirea GPU-lui. Aveam temperaturi de 95-100 C cand imi era deschis YouTube si de 85 in idle (in Windows e in jur de 65 in idle , urca la 70 cand e ceva video deschis si ajunge la 100 doar cand sunt in ceva joc). Tin minte ca mi s-au instalat driverele Ati din repo, dar poate nu erau cele potrivite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate