Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

trilulilu.ro dat in judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Master Z

Master Z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2009
Nu cred ca exista multi romani care folosesc internetul, care sa nu fi auzit de clona romaneasca a siteului Youtube.com:

http://www.trilulilu.ro

Ascensiunea acestui site a fost incredibila si acum a ajuns pe primul loc in SATI, dar ce se afla in spatele acestui succes?
Pana la urma vorbim piraterie, care a fost oarecum legalizata prin Youtube, dar si aia au platit de le-a venit rau.

Nu tine faza cu de vina e uploaderul, pentru ca site-ul in cauza geme de piraterii :)
E ca si cum acest forum ar geme de warez si nimeni nu s-ar sesiza.

Poate ca unii nu considera piraterie sa tii pe site videoclipuri, capturi de emisiuni tv sau show-uri intregi, insa asta inseamna de fapt furt de materiale supuse legii copyrightului.
Colacul de pe coliva vine ca scot bani de pe urma materialului piratat - apar reclame in filemele uploadate!

Se pare ca succesul ii ajunge din urma pentru ca de pe siteul refresh.ro aflam ca compania ce detine trilulilu.ro e data in judecata de catre AIMR (Asociatia Industriei Muzicale din Romania).

Se poate discuta la infinit despre necesitatea pirateriei, dar pana la urma insemna furt, iar de cand cu foametea economica, eu pun ramasag ca trilulilu vor scoate mai mult de jumatate din continut si vor fi si nevoiti sa plateasca penalizari.
In Romania legea copyrightului este destul de grosolana, iar minunatiile din filmele americane nu se aplica.

Desigur, crocodilul sef va zbiera din gura de sarpe tradare, dar ii recomand tratament cu lacrimi specifice :)

[ http://refresh.ro/wp-content/uploads/2009/08/dosar_tribunal_trillilu_hostway.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Courage, 25 August 2009 - 22:23.
incearca sa nu transformi asta intr-un conflict softpedia - trilulilu


#2
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostMaster Z, on 25th August 2009, 23:16, said:

compania ce detine trilulilu.ro e data in judecata de catre AIMR (Asociatia Industriei Muzicale din Romania).
Tu esti prietenul meu de aici?

#3
ploaie

ploaie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.11.2006
Firma de hosting se scoate sau nu cu mentiunea din contract "Beneficiarul raspunde pentru continutul publicat prin serverele prestatorului" ?

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca procesul va fi interesant si lung, poate un milestone pentru internetul romanesc cuprins inca de haiducie.

Legea romaneasca e foarte interpretabila si nu tot ce e de inteles si reglementat prin tarile civilizate e aplicabil la fel la noi.
Legea drepturilor de autor e foarte generala.
P.S. eCostin, faci spam ? :)

#5
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Incep sa ma sece astia cu copyright in sus, copyright in jos, la ce va faceti reclama? Nu puteti doar sa-i dati in judecata? Nu ca m-ati schimba pe mine sau pe un fan infocat al pirateriei, dar eu o sa sustin pirateria pana mor intr-o tara ca si asta si nu ma puteti schimba.
Intr-o tara ca asta, nu puteti schimba pe nimeni, nu in aceste vremuri.........
Numai intaratati lumea si incepem sa facem actiuni benevole sa sprijinim pirateria. Daca as fi un membru adicted pe trilulilu as face o mica donatie cauzei.....
p.s.
Daca era softpedia, acum eram la banca pt donatie. Daca ne cereau ajutorul.... Si dovedeau ca e o problema reala.

Edited by ReVaNgEr, 25 August 2009 - 22:49.


#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Master7, ce vrei de fapt?

Nu stiu exact ce mama dracu e AIMR, dar nu mi se pare imposibila o colaborare viitoare intre trilulilu si AIMR. (trilulilu sa aiba voie sa difuzeze materialele in schimbul unei sume de bani catre AIMR). Exemple sunt destule (last.fm, deezer, grooveshark, si gluma aia de eok).

Edited by crst_g, 25 August 2009 - 23:03.


#7
Master Z

Master Z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2009
Nu sunt avocatul aimr, dar consider ca au dreptate.
Faptul ca a devenit un obicei sa furi, nu implica ca e si corect.

Circumstantele atenuante sunt puerile in acest caz.

Interesant e ca procesul e o noutate anuntata de ceva vreme si merita sa cititi comentariile destul de pertinente de aici:

http://refresh.ro/20...ecata/#comments

Pot intelege deplin frustrarea voastra ;)

Eu o sa mai postez despre internetul romanesc - inside jobs.
Doar am inceput si subiectul respectiv s-a nimerit sa fie primul.

btw, aimr cred ca vrea sa capete reclama gratuita ca se ia si de torente, iar acolo sansele de reusita sunt cate 0 barat.

Edited by Master Z, 25 August 2009 - 22:57.


#8
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Si te-ai inregistrat special sa ne spui noua. Nu zau?
Da, intr-adevar e furt! Dar nici capitalismul nu e in cea mai buna forma, get real, sunt chestii mai mari decat aceste "treburi marunte" si sunt o obisnuinta.
Ca altii mor prin Africa ca noi sa traim bine nu e rost de tam-tam, ca cineva face copyright, stai un pic, cum e posibil asa ceva?

Treci peste prejudecati si nu ne spune noua ce e corectitudinea, ok?

Edited by ReVaNgEr, 25 August 2009 - 23:06.


#9
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
faza e ca trilulilul isi permite sa tot amane.
are spate. si nu le prea pasa de noName=ul aimr !
vor avea castig de cauza. aimr sunt prea mici. si in Romania se aplica legea junglei.

#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
In privinta drepturilor de autor...

   Am avut ocazia sa colaborez cu o firma care vinde film pe dvd si in cinematograf. Discutand, am aflat ca exista ca pe langa alte taxe aberante trebuie platita si urmatoarea taxa pentru drepturi de autor:
  
   Sa spunem ca in State se face un film.Filmul respectiv are coloana sonora o melodie (de Brian Adams de exemplu) . Producatorii filmului platesc lui Brian Adams sa ii puna melodia in coloana sonora. Casa de film (producatorii) vand in Romania reprezentantului din Romania copii de pe film cu toate drepturile incluse.

  Acum Vine partea frumoasa.

  In Romania exista nu stiu ce Uniune a compozitorilor si muzicologilor, la care trebuie sa le platesti pentru ca in filmul vandut de tine in Romania este coloana sonora a lui Brian Adams. Dar producatorul a platit artistului personal, veti spune. Degeaba . Platesti si tu in Romania.

  Urmatoarea mea intrebare a fost : ''Ok ,le platesti dar ei livreaza banii in cont lui Brian Adams ? '' Raspunsul a fost sec "'NU"".  




Alt punct de vedere in fenomenul pirateriei este ca nu are cum sa dispara niciodata. Nu este generat numai de faptul ca Romania este o tara slab dezvoltata si oamenii sunt saraci si nu isi permit. Am stat de vorba cu niste ingineri americani (oameni care castiga intre 8.000-12.000$ /luna ) si cand am ajuns la discutia despre piraterie, daca ei pirateaza, i-a umflat un mare ras si au raspuns toti DAAAAAAA.

Edited by mihai!, 25 August 2009 - 23:26.


#11
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcrst_g, on 25th August 2009, 23:54, said:

Nu stiu exact ce mama dracu e AIMR, dar nu mi se pare imposibila o colaborare viitoare intre trilulilu si AIMR. (trilulilu sa aiba voie sa difuzeze materialele in schimbul unei sume de bani catre AIMR). Exemple sunt destule (last.fm, deezer, grooveshark, si gluma aia de eok).

Si de ce ar face asta? Cu ce bani? :) Si pentru ce? Ca o mana de oameni sa poata da "share" la o colectie de manele + muzica piratata, tonele de poze mai mult sau mai putin deochiate si oricum, mult prea rar originale, clipurile aduse de pe alte site-uri de profil si chestiile (muzica piratata) denumite "audio sharing" :D Trebuie sa admit ca astea cu audio sharing si sharing de POZE sunt geniale si unice...  :rolleyes:

Oricum, problema e ca romanii NU vor sa genereze content (si pe buna dreptate), le e lene si sa respire, asa ca, daca se scoate tot ce e "imprumutat", ramane site-ul aproape gol, si deja isi pierde orice urma de interes. E greu de inteles de ce lumea ar filma non stop si ar face upload de content cu adevarat original si de calitate. Aia isi fac un canal pe Youtube sau propriul site cu TV in coada ;)

Lumea se imbulzeste ca la placinte calde cand e vorba de piraterie si moka. Deja daca e vorba de creat, upload etc... lasa ca merge si Youtube  :lol:

Edited by Monitoxus, 26 August 2009 - 07:07.


#12
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMonitoxus, on 26th August 2009, 08:04, said:

Si de ce ar face asta? Cu ce bani? :)
procent din incasari, eventual.

View PostMonitoxus, on 26th August 2009, 08:04, said:

Oricum, problema e ca romanii NU vor sa genereze content (si pe buna dreptate), le e lene si sa respire, asa ca, daca se scoate tot ce e "imprumutat", ramane site-ul aproape gol, si deja isi pierde orice urma de interes. E greu de inteles de ce lumea ar filma non stop si ar face upload de content cu adevarat original si de calitate. Aia isi fac un canal pe Youtube sau propriul site cu TV in coada ;)
Lumea are nevoie de un loc (sau mai multe) in care sa gaseasca materiale de genul asta. Pana acum n-a existat alta solutie, decat dc++ sau torrente. Ulterior au aparut youtube, trilu & co, care au adunat cele de mai sus intr-un singur loc (ma rog, content creat de useri) . Avantajul e ca nu mai e nevoie de download, salvandu-se timp.
De ce nu s-au gandit AIMR la asta mai devreme? Sa le puna ei la dispozitie userilor toate astea intr-un loc creat de ei. Au vazut ca iese malai din treaba asta si a inceput sa nu li se mai falfaie.

Eu raman la parerea mea, ca se va ajunge la o intelegere, asa incat sa aiba ambii de castigat. Trilu ramane cu content-ul, AIMR ia procente. :)

Edited by crst_g, 26 August 2009 - 12:57.


#13
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Se plictiseau si ei acasa.
AIMR mai bine si-ar impusca cativa "artisti" cu calculatoru.

Edited by demos, 26 August 2009 - 22:36.


#14
alexandru88cj

alexandru88cj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2009
E aberant sa castigi bani din publicitate video aplicata unor clipuri pentru care tu nu ai drepturi de autor! Dupa ce ca n-au drepturi de autor pentru fisierele video, ei dau dovada si de lacomie, si incearca sa faca bani de pe urma materialului piratat, vanzand publicitate continuta in video-uri! Incredibil! Adevarul e ca se cam strange latul si la Trilulilu. Va dati seama ce gaura financiara au primit casele de discuri din cauza Trilulilu? Toti acum asculta muzica de pe Trilulilu in loc sa cumpere CD-ul.  Ce e mai trist este cum s-au imbogatit niste indivizi de pe urma materialului piratat. Ei trebuiau sa plateasca din incasarile lunare, o suma pentru drepturile de autor.

View Postcrst_g, on 26th August 2009, 13:56, said:

procent din incasari, eventual.


Lumea are nevoie de un loc (sau mai multe) in care sa gaseasca materiale de genul asta. Pana acum n-a existat alta solutie, decat dc++ sau torrente. Ulterior au aparut youtube, trilu & co, care au adunat cele de mai sus intr-un singur loc (ma rog, content creat de useri) . Avantajul e ca nu mai e nevoie de download, salvandu-se timp.
De ce nu s-au gandit AIMR la asta mai devreme? Sa le puna ei la dispozitie userilor toate astea intr-un loc creat de ei. Au vazut ca iese malai din treaba asta si a inceput sa nu li se mai falfaie.

Eu raman la parerea mea, ca se va ajunge la o intelegere, asa incat sa aiba ambii de castigat. Trilu ramane cu content-ul, AIMR ia procente. :)
Nu-i chiar asa. Tu-ti dai seama ce paguba au facut cu cele sute de mii de melodii uploadate? Cat au scazut vanzarile de cd-uri? Ce paguba pentru casele de discuri este acest Trilulilu?
Hai sa luam un exemplu: Tu daca ai fii artist, cantaret si scoti un CD cu piese noi, ti-ar conveni ca ele sa fie disponibile pe net si tie sa nu-ti mai cumpere nimeni albumul?
Nu mai tot vorbiti prostii ca AIMR sa ia procente si figuri. Aici nu AIMR e pagubita. Pagubitii sunt cateva mii de artisti, televiziuni, etc etc.
OK tu crezi ca nu s-au gandit si altii sa fac un site ca Trilulilu? S-au gandit multi, te asigur, dar au renuntat la idee, gandindu-se ca n-au o baza legala.
Cireasa de pe tort ar fi sa-i traga la raspundere pe cei care au uploadat fisierele si nu pe Trilulilu. Asta numai in Romania ar fi posibil. Sunt pe Trilulilu niste useri care uploadeaza zilnic piese noi si datorita lor Trilulilu s-a ridicat la 160.000 de vizitatori unici pe zi si castiga bani multi din publicitate. Ar fi culmea ca tot ei, userii, sa fie vinovati, trasi la raspundere si amendati. Pentru ca in statutul Trilulilu asa scrie, ca userii isi asuma raspunderea pentru ceea ce uploadeaza. Pai cum, domnule, voi va asumati banii de pe urma fisierelor, dar raspunderea este a userilor?

#15
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postalexandru88cj, on 27th August 2009, 01:23, said:

E aberant sa castigi bani din publicitate video aplicata unor clipuri pentru care tu nu ai drepturi de autor! Dupa ce ca n-au drepturi de autor pentru fisierele video, ei dau dovada si de lacomie, si incearca sa faca bani de pe urma materialului piratat, vanzand publicitate continuta in video-uri! Incredibil! Adevarul e ca se cam strange latul si la Trilulilu. Va dati seama ce gaura financiara au primit casele de discuri din cauza Trilulilu? Toti acum asculta muzica de pe Trilulilu in loc sa cumpere CD-ul.  Ce e mai trist este cum s-au imbogatit niste indivizi de pe urma materialului piratat. Ei trebuiau sa plateasca din incasarile lunare, o suma pentru drepturile de autor.


Nu-i chiar asa. Tu-ti dai seama ce paguba au facut cu cele sute de mii de melodii uploadate? Cat au scazut vanzarile de cd-uri? Ce paguba pentru casele de discuri este acest Trilulilu?
Hai sa luam un exemplu: Tu daca ai fii artist, cantaret si scoti un CD cu piese noi, ti-ar conveni ca ele sa fie disponibile pe net si tie sa nu-ti mai cumpere nimeni albumul?
Nu mai tot vorbiti prostii ca AIMR sa ia procente si figuri. Aici nu AIMR e pagubita. Pagubitii sunt cateva mii de artisti, televiziuni, etc etc.
OK tu crezi ca nu s-au gandit si altii sa fac un site ca Trilulilu? S-au gandit multi, te asigur, dar au renuntat la idee, gandindu-se ca n-au o baza legala.
Cireasa de pe tort ar fi sa-i traga la raspundere pe cei care au uploadat fisierele si nu pe Trilulilu. Asta numai in Romania ar fi posibil. Sunt pe Trilulilu niste useri care uploadeaza zilnic piese noi si datorita lor Trilulilu s-a ridicat la 160.000 de vizitatori unici pe zi si castiga bani multi din publicitate. Ar fi culmea ca tot ei, userii, sa fie vinovati, trasi la raspundere si amendati. Pentru ca in statutul Trilulilu asa scrie, ca userii isi asuma raspunderea pentru ceea ce uploadeaza. Pai cum, domnule, voi va asumati banii de pe urma fisierelor, dar raspunderea este a userilor?
Cand or inceta ei sa plagieze, le-oi cumpara cdurile.
Ma inspira astia sa rad in fiecare zi.

#16
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postalexandru88cj, on 27th August 2009, 01:23, said:

Tu-ti dai seama ce [...] paguba pentru casele de discuri este acest Trilulilu?
Nu.

Atata timp cat nu te poti adapta vremurilor, iti meriti soarta. Au avut grija altii sa faca muzica sa ajunga mai usor la urechile ascultatorilor. ;)

A, inca o chestie: pe afara site-urile cu versuri incep sa aiba probleme cu drepturile de autor. Deci asap si versuri.ro o sa aiba probleme, right?

Edited by crst_g, 27 August 2009 - 01:19.


#17
AmRenascut

AmRenascut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.05.2009
Dar "artiștii" români când fură și plagiază cu nesimțire nu mai sunt dați în judecată? Ipocriții...

#18
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postcrst_g, on 27th August 2009, 02:07, said:

Nu.

Atata timp cat nu te poti adapta vremurilor, iti meriti soarta. Au avut grija altii sa faca muzica sa ajunga mai usor la urechile ascultatorilor. ;)

A, inca o chestie: pe afara site-urile cu versuri incep sa aiba probleme cu drepturile de autor. Deci asap si versuri.ro o sa aiba probleme, right?
ai o gandire tipic comunista, retrograda, de toate la tot poporul, nu? nu ma intereseaza ce vor muscatii astia de la aimr, dar ia imagineaza-ti dumneata cum era cu tehnologia si marile produse de succes daca nu era protejat copyrightul in state. si nu o scalda cu opensource-ul ca macane rau de tot. ai auzit cumva de mari realizari in orice domeniu in china? :thumbdown:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate