Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Sunet de la TV prin Home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007
Salut,

Am si eu o intrebare. Ce ar trebui sa fac pt. a putea sa iasa sunetul de la tv prin sistemul Home cinema?? Respectiv... daca ma uit pe PRO TV sa zicem... sa se auda prin sistemul DVD Home cinema... si nu prin difuzoarele de la tv.

Mersi!

#2
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Ai nevoie de o iesire de sunet (Audio Out-stereo) la TV (daca ai mufa SCART este OK) si de intrare (AudioIN) la sistemul HomeCinema.
Mufa SCART de la HomeCinema nu garanteaza ca o sa si preia semnal de sunet. Verifica daca ai un buton de AUX pe HomeCinema.

Ai putea sa ne spui ce TV si HomeCinema ai...

#3
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Sau un receiver... de tip RDS/UPC de digital... Semnalul audio il trimiti direct la Receiver. asa fac eu , pun pe VH! si inchid TV-ul si aud muzica

#4
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007
Am tv LG 32PC51 si Home cinema Samsung HT-Z110. La DVD nu am mufa SCART si am bagat un cablu RCA din mufele Y Pb Pr de la TV in mufele Y Pb Pr de la DVD.

Am un buton AUX pe dvd... am incercat ceva... dar nu am reusit sa redau sunetul de la programele tv in boxele sistemului. Ma gandeam ca ar trebui sa setez ceva pe la dvd si tv... dar nu stiu ce.

#5
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007
Imi raspunde si mie cineva?

Thx!

#6
zerobit

zerobit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 11.10.2008

 CatalinSTOIC, on Dec 8 2008, 08:31, said:

Imi raspunde si mie cineva?

Thx!
-laTV ai AUDIO AUT (L/R) mufe RCA care se conecteaza la HomeCinema la AUDIO IN (R/L) intrarea AUX.
-deasemeni poti conecta de la iesirea de casti a TV-ului

#7
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007

 zerobit, on Dec 8 2008, 08:55, said:

-laTV ai AUDIO AUT (L/R) mufe RCA care se conecteaza la HomeCinema la AUDIO IN (R/L) intrarea AUX.
-deasemeni poti conecta de la iesirea de casti a TV-ului


Am incercat toate variantele...cred... dar nu am reusit. Atasez si niste poze cu mufele din spatele tv-ului si dvd-ului. La dvd am functiile : dvd, tuner, aux si dimmer. Am incercat sa pun dvd-ul si pe aux si pe dimmer... dar nimic.

Attached Files



#8
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Acum e simplu. Din mufele notate cu Variable Out pe TV (Left/Right) intri in mufele Conector de intrare audio extern (L/R) cu un cablu RCA. Left la left, right la right. Comuti DVD-ul pe intrarea AUX si ar trebui sa auzi sunetul in boxele dvd-ului.

PS. Daca nu auzi nimic, lasa cablurile in aparate, oprestele, scoate-le din priza si introdu-le din nou dupa vreo 15-30 secunde. Am patit cu un HomeCinema Sony ca am umblat la mufele din spate si nu am mai auzit nici un sunet pana nu l-am scos din priza si l-am introdus la loc (avea ceva protectie)

Edited by marius_ar, 08 December 2008 - 20:50.


#9
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007

 marius_ar, on Dec 8 2008, 20:45, said:

Acum e simplu. Din mufele notate cu Variable Out pe TV (Left/Right) intri in mufele Conector de intrare audio extern (L/R) cu un cablu RCA. Left la left, right la right. Comuti DVD-ul pe intrarea AUX si ar trebui sa auzi sunetul in boxele dvd-ului.

PS. Daca nu auzi nimic, lasa cablurile in aparate, oprestele, scoate-le din priza si introdu-le din nou dupa vreo 15-30 secunde. Am patit cu un HomeCinema Sony ca am umblat la mufele din spate si nu am mai auzit nici un sunet pana nu l-am scos din priza si l-am introdus la loc (avea ceva protectie)


Mda.... ai avut dreptate... dar se aude doar in subwoofer si in satelitii frontali...e ceva totusi decat deloc :). Si daca vreau sa ma uit la dvd se vede alb-negru - deci tre sa mut cablurile atunci cand il folosesc. Cam aiurea. Mai bine imi luam numai un sistem audio :(. La partea audio am pus mufele cum ai zis tu iar la video am lasat ca la inceput... adica mufa Y de la COMPONENT IN in mufa Y de la VIDEO COMPONENT. Mai am un cablu de la dvd doar cu cate o mufa galbena... si ma gandeam sa-l folosesc pe ala pt video si RCA-ul pt audio...dar cred k tot acolo ajung. Daca ai vreo alta solutie astept pareri.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
1. Ciudat DVD, care nu are SCART
2. Ca sa auzi in toate boxele, ar trebui ca DVD-ul sa aiba niste functii speciale, gen 3D, souround etc
Semnalul vine pe 2 canle (nu neaparat stereo) si trebuie sa ajunga pe 5+1 :)
3. Cred ca te incurci in mufele RCA, care desi arata la fel fizic, totusi sunt diferite ca functie.
- ia cabluri speciale RCA Audio (2 mufe la fiecare cap)
- ia cablu component, cu 3 fire, care impart semnalul video in cele 3 culori (rosu, verde, albastru).

Din pacate nu ai pe TV intrare Video Composite si incerci sa folosesti un cablu cu 3 fire component video ca sa duci semnal audio + Composite video.

P.S. Vezi ca mufele au culori dedicate, sistem "anti-prost" - no offence, dar respecta-le.

#11
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007

 Courage, on Dec 8 2008, 22:20, said:

1. Ciudat DVD, care nu are SCART
2. Ca sa auzi in toate boxele, ar trebui ca DVD-ul sa aiba niste functii speciale, gen 3D, souround etc
Semnalul vine pe 2 canle (nu neaparat stereo) si trebuie sa ajunga pe 5+1 :)
3. Cred ca te incurci in mufele RCA, care desi arata la fel fizic, totusi sunt diferite ca functie.
- ia cabluri speciale RCA Audio (2 mufe la fiecare cap)
- ia cablu component, cu 3 fire, care impart semnalul video in cele 3 culori (rosu, verde, albastru).

Din pacate nu ai pe TV intrare Video Composite si incerci sa folosesti un cablu cu 3 fire component video ca sa duci semnal audio + Composite video.

P.S. Vezi ca mufele au culori dedicate, sistem "anti-prost" - no offence, dar respecta-le.

Am respectat culorile...

Daca folosesc cum spui tu doua cabluri o sa-l pun pe cel audio din "variable out" la "conector de intrare audio extern"? iar cablul composite de care mufe il conectez? Folosesc de la "component in video" Y-ul? cu "conector iesire video" ?

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi imaginile atasate:

1.

Attached File  cabluri.png   83.35K   92 downloads
La mufele incercuite cu roz, legi cablu VIDEO Component. Acesta trimite info video de la DVD la TV.
Respecta culorile. Vezi sa nu fie cablu RCA audio + Compozite video, pt ca arata cam la fel. Trebuie sa fie aceleasi culori.

La mufele verzi legi mufele RCA AUDIO, care aduc semnalul sonor de la TV (e Audio IN)

2.

Attached File  cablu2.png   71.82K   67 downloads

La TV:
- cele cu roz sunt pentru cablul video component.
- cele cu verde sunt audio OUT, pentru a trimite la DVD sunetul din TV.

Vezi si asta de pe blogul meu, cu link-uri catre tipurile de cabluri.

http://www.bogdanghe...ufe-si-cabluri/

#13
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
In primul rand poti folosi cabluri RCA normale, daca nu ai ceva dedicat cum a spus Courage.

In al doilea rand:
-pt sunet din tv in dvd ai nevoie de 2 cabluri RCA legate de la TV Variable out Left/Right la DVD Conector de intrare audio extern AudioIN Left/Right.
-pt imagine pe tv ai nevoie de 3 cabluri RCA legate de la DVD Mufe de iesire video component Y / Pb / Pr la TV ComponentIn Y / Pb / Pr

Deci 5 cabluri RCA.

#14
CatalinSTOIC

CatalinSTOIC

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.10.2007

 marius_ar, on Dec 9 2008, 20:42, said:

In primul rand poti folosi cabluri RCA normale, daca nu ai ceva dedicat cum a spus Courage.

In al doilea rand:
-pt sunet din tv in dvd ai nevoie de 2 cabluri RCA legate de la TV Variable out Left/Right la DVD Conector de intrare audio extern AudioIN Left/Right.
-pt imagine pe tv ai nevoie de 3 cabluri RCA legate de la DVD Mufe de iesire video component Y / Pb / Pr la TV ComponentIn Y / Pb / Pr

Deci 5 cabluri RCA.


Mersi tuturor pt sfaturi. Mi-am cumparat astazi cablul RCA cu cate 2 mufe pt sunet.... care imi lipsea... si mergeeeeeee!!! :)

#15
gabisng

gabisng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.12.2009
am un lcd KenStar si un home cinema samsung. Nu stiu cum sa redau sunetul prin home cinema. Stie cineva,please

#16
alexandrugrg

alexandrugrg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2008
Ma ajuta si pe mine cineva???
Am un LCD Samsung 32b530 si un home cinema Vortex VDA-904
Ideea e ca nu pot face nicicum sa aud la TV prin acest no name de home cinema. Am incercat si cu Scart - Scart si cu RCA-uri si nimic (cu toate ca TV-ul l-am setat pe difuzor extern). Ceea ce e cel mai dubios...e ca nu am la DVD aux (am numai DVD si radio). Exista vreo solutie?

Multam anticipat!

#17
alexandrugrg

alexandrugrg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2008

 alexandrugrg, on 17th March 2010, 19:48, said:

Ma ajuta si pe mine cineva???
Am un LCD Samsung 32b530 si un home cinema Vortex VDA-904
Ideea e ca nu pot face nicicum sa aud la TV prin acest no name de home cinema. Am incercat si cu Scart - Scart si cu RCA-uri si nimic (cu toate ca TV-ul l-am setat pe difuzor extern). Ceea ce e cel mai dubios...e ca nu am la DVD aux (am numai DVD si radio). Exista vreo solutie?

Multam anticipat!


Imi da si mie un raspuns cineva??....PLSSSSS

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,587
  • Înscris: 17.08.2007
pune o poza cu mufele din spatele Vortexului. Probabil nu ai o intrare Aux sau ceva asemanator si nu ai ce face decat sa cumperi un alt amplificator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate