Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#379
Yonagreen

Yonagreen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2017
Ma poate ajuta cineva cu o parere in ceea ce priveste cartierul rezidential Visoianu din Cug- Lunca Cetatuii? Mai sunt persoane care au contractat acolo? Ce parere aveti de calitatea constructiei si restul? Multumesc!

#380
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017
Salut. Referitor la Rivert Tower si Conest Grand Residence, ambele situate in zona Iulius Mall, ambele au plusuri si minusuri, o scurta comparatie mai jos, stric referitor la apartamentele disponibile cu 1 camera (care au aproximativ acelasi pret in ambele ansambluri):

River Towers:
-situat la 500 m de Iulius Mall (pe aceasi parte)
-20 de min mers pe jos pana la Palas
-apartamentele cu 1 camera decomandate, hol, bucatarie, baie, camera separate (consider avantaj)
-suprafata utila 35 mp (+ balcon aproximativ 7 mp)
-nu are parcare subterana (dezavantaj), dar are locuri de parcare supraterana

Conest Grand Residence
-situat la 400 m de Iulius Mall(pe partea opusa)
-20 de min mers pe jos pana la Palas
-apartamente cu 1 camera cu hol si camera open space (consider open-space-ul dezavantaj)
-suprafata utila 32.6 mp (+ balcon aproximativ 7 mp)
-parcare subterana (avantaj)

Avand in vedere avantajele si dezavantajele de mai sus, am ales sa achizitionez un apartament cu 1 camera la River Towers deoarece este decomandat, si ca suprafata utila putin mai mare decat cel de la Conest Grand Residence.

#381
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 24.11.2002
@ggg0707 Termenul promis pentru mutare fiind .... ?

Edited by vestale, 09 August 2017 - 15:26.


#382
ggg0707

ggg0707

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.08.2017

View Postvestale, on 09 august 2017 - 15:26, said:

@ggg0707 Termenul promis pentru mutare fiind .... ?

In antecontract zice ca la sfarsitul lui anului 2017 este termenul de mutare(noiembrie-decembrie parca---nu am antecontractul la mine, si nici nu pot verifica in perioada urmatoare), dar parca tot in antecontract este stipulata o perioada de 3 luni de gratie (daca imi amintesc bine), deci cel mai probabil undeva prin martie 2018 (blocul C2). Tinand cont ca la blocul C1 s-au cam mutat locatarii prin martie-aprilie anul asta, si observand ca ridicare/constructia blocului C2 este putin mai rapida decat a blocului C1, ma gandesc ca tot undeva prin martie(sau putin mai devreme) e un termen realist de mutare. Nu cred ca vor fi surprize. By the way, recomand si cumpararea unui loc de parcare in complex, pentru ca din momentul in care vor fi acolo 200 de masini, va fi extrem de greu cu parcarea (am observat ca si slaiul Bahlui e deja plin in dreptul blocurilor River Towers, numai spun ca si locatarii din blocurile din Gradinari au masini). In concluzie, eu zic am cantarit bine diferentele dintre Conest Grand si River Towers, ambele complexe sunt aproximativ la fel , poate un plus de design exterior la Conest Grand, dar totusi un mic minus la locatie....prea aproape de CET si fabricile alea dezafectate. Recunosc, parerea mea este cu siguranta subiectiva.

#383
c_c_c

c_c_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2010
Nu comparati o firma abia aparuta pe piata cu una consacrata, acum de curand am vazut o diferenta intre un bloc ce se construieste serios cu simt de  raspundere si unul sa zicem mai putin...uitati-va la stalpii de rezistenta la fier beton,la beton,la stalpi forati-piloti parca se numesc...sa nu ne amagim..Iasul este un oras cu probleme avand numeroase zone (daca nu toate) cu probleme avand in vedere solul...Cum am mai spus decat un bloc construit de uni dezvoltatori mai bine apartament din anii 80.Despre cartierul Visoianu pana acum cativa ani construia destul de binisor...acum nu stiu ce se mai intampla. Sa nu se considere reclama dar sunt incantat de miniansamblul ca sa zic asa zen-residence...duceti-va si vedeti cum s-a realizat structura de rezistenta.

#384
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Acesta (zen) unde o mai fi ? Postul suna a reclama mascata daca nu vii cu mai multe detalii ... nu ma pricep la constructii asa ca n-as putea aprecia cat fier beton e intr-un stalp nici daca as fi fost acolo cand s-a turnat ... d-apoi dupa

Acum 2 sambete am fost si eu la young residence in Bularga, am vizitat pe acolo apartamentele de 2 camere .
Stadiul constructiei este destul de avansat, o scara era aproape terminata, la cealalta puneau acum gresia si faianta .
Ei se laudau ca termina intr-o luna desi nu cred .
Apartamentele de 2 camere sunt ok, m-a deranjat prezenta unor stalpi foarte mari in peretele interior de la living, adica un patrat de 50 x 50 cm pe langa care trebuie sa-ti asezi mobila cumva ... pozitiv ca poti sa alegi daca vrei usa de la bucatarie spre balcon sau geam, baia are geam ceea ce este un mare plus ...
Apart de 2 camere 50 mp + balcon la 1250e/mp cam scump as zice ...

Am mai vazut un ansamblu tot in bularga, pe strada care vine de la semaforul de iesire de la ERA in diagonala tot spre zona cu young residence, blocul este construit peretii umpluti cu caramida sau ce o fi si cam atat, ei spuneau ca termina anul acesta, greu de spus .

In rest Conest l-am vazut doar asa de la departare, la fel si River Towers .

Ca o concluzie nu m-a convins mai nimic, preturile sunt mari, nu ai nici o garantie cand vor termina si poti sa te muti, atitudinea agentilor e ceva de genul hai sa semnam rapid si dup-aia mai vedem, iti dai seama ca dupa ce ai dat banul nu le mai pasa de tine si ramai sa te certi cu dezvoltatorul .
Ca si idee mi-a promis agentul ca imi trimite un model de antecontract si niste schite pe email, nici pana acum n-am primit nimic .

Pentru cei care stau in Iasi, si au timp la dispozitie probabil ca e bine sa se orienteze spre ceva gata construit si gata de mutare, nou sau vechi .
Pentru cine nu este la fata locului, doar daca gasesc ceva de la familie prieteni cunostinte as zice eu, in rest pare o investitie riscanta .

#385
mentimago

mentimago

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2015
De City View Residence stie cineva ceva? Este situat pe strada Valea Adanca langa cimitirul Buna Vestire. Despre dezvoltator si firma de constructii nu gasesc prea multe detalii pe net.

Edited by mentimago, 23 August 2017 - 15:08.


#386
danaxx

danaxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2015
Salut,

Si-a mai cumparat cineva in Newton-Tatarasi apartament?
Aveti ceva mai multe detalii legate de constructia blocurilor noi?

Multumesc

#387
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 08.01.2010
Se lucreaza la izolatie la primul bloc, la al doilea sunt la zidarie si la 3 lea au ajuns pe la etajul 3

#388
vlr_

vlr_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2017
Salut,
A mai intrebat cineva cu o pagina in urma dar nu a raspuns nimeni, in legatura cu ansamblul Cubic Village, ceva pareri?

#389
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Ceva pareri legat de Concept Residence de langa Lidl de pe canta?

#390
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In Iasi chiar nu e nici un bloc nou in care merita cunparat?!!!

#391
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
Eu am luat un apartament de 2 camere in blocul 1 de la Concept. Mi s-a raspuns corect la intrebari, am primit copii dupa ce acte am vrut, am intrat pe santier de cate ori am dorit. Nu am avut probleme cu notarul, actele, s-au respectat termenele si modificarile (am adus lucruri in noiembrie si am facut receptia 2 luni mai tarziu; nu a lipsit nimic, nici macar o furculita... desi cheile erau la ei). Puncte forte: locatia ma avantajeaza, multe mijloace de transport, taxiul pana in piata Unirii 6 lei, apartamentul meu e bine compartimentat, altele sunt cam ciudate, chirie mare, nu am avut la receptie probleme majore: o placa de gresie de schimbat si un colt de plinta de tencuit. Puncte slabe: in dormitorul de langa baie se cam aude zgomotul din baia vecinului, chederul de la termopan va trebui schimbat, e de proasta calitate, usa de la balcon nu are butuc de inchidere, dar au pus sild decupat pentru butuc de yala.
Per total sunt f. multumita, mai ales ca am luat la un pret bun, iar de banii acestia luam un apartament vechi in care mai bagam 5-10k € pe reparatii+munca+nervi cu muncitorii...
Sper ca ti-am fost de folos.

#392
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Poti sa ne dai mai multe detalii care apartament l-ai cumparat de la Concept si care a fost pretul ?
M-am uitat pe site, dar cele de 2 camere sunt extrem de mici ca si suprafata, si nu par a fi nici decomandate si mai au si bucataria in sufragerie !

#393
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
Eu am luat in blocul 1. Am platit un perete si o usa si am transformat proiectul cu open space in dormitor si hol. Aproape toate apartamentele de pe coloana mea sunt asa. Intr-adevar sunt cam mici la suprafata, dar asa sunt toate acum.
Cat despre pret, a fost achitat integral in 2015 cand blocul era la "rosu". Daca luam in blocul 4 ar fi fost mai scump cu 9 k €. Apropos, cat e pretul la blocul 3 pe m2?

Edited by Alidalicris, 27 September 2017 - 14:11.


#394
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
E 1300 de euro pe mp.
Problema e ca are termen de finalizare decembrie 2018...

#395
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Scriu ca tot ca nu prea e activitate pe aici...
Vreo sugestie de ansamblu rezidential prin iasi?

#396
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 08.01.2010
Cel mai bine poate sa faca treaba asta o agentie imobiliara (majoritatea au comision 0 la apartamente noi). Daca nu vrei sa colaborezi cu o agentie, stabileste-ti niste criterii si vezi ce apartamente gasesti dupa criteriile alea. Am postat mai demult un site cu mai multe oferte de apartamente si sigur mai gasesti pe pagina altor agentii sau pe storia/olx/etc. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate