Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Comprimare video

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tandy

tandy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.08.2003
Salutare.
E pentru prima oara cand scriu aici si sper sa gasesc niste raspunsuri bune pentru ceea ce doresc sa aflu.
Sunt incepator in ale editarii video.Mi-am cumparat o camera video Sony DCR-TRV145 Digital 8.
Am o placa de captura Pinnacle DV Plus (IEEE 1394).Placa a venit cu Pinnacle Studio 8.5.
Calculatorul este un XP 2200+,512 RAM, hdd 80Gb,video 64Mb.
Captura o fac la calitate maxima (fara pierderi)-calitate DV(mai pot captura mpeg si prewiev).Sunt foarte mari fisierele de captura.
Pentru 2 ore si jumatate de captura imi ocupa vreo 40 Gb.Pana acum am facut comprimarea in format video-cd direct pe cd si
in format mpeg1 (352x288).Am reusit sa bag pe 2 cd-uri cele 2 ore si jumatate dar in format video-cd (bunicica imaginea dar nu ceea ma asteptam).
La comprimare Studio 8 are tot felul de codecuri printre care si DIVx 5.05 pe care-l am instalat eu in calc, dar nu mi-l comprima la marimea dorita (1 pass).
Ce-ar trebui sa folosesc pentru a comprima aceste 2 ore jumatate de filmare pe 2 cd-uri, si imaginea sa fie buna?
Reusesc cu vreun divx?Cum se procedeaza.
Multumesc mult.

#2
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
Eu am capturat materialul filmat (o caseta miniDV de o ora) pe HDD - fisierul rezultat, un .avi de aprox.14 GB, a fost incarcat in VirtualDub 1.5.2. si comprimat cu DivX Pro 5.02 cu urmatoarele setari: - Variable bitrate mode = 1 pass; Encoding bitrate 1250; Use Quarter Pixel + Use GMC + Use bidirectional Encoding; Keyframe max. interval = 250 , scene change threshold 50%;
Pre processing source = normal; Psychovisual Enchancements = normal; All frames progressive + basic video deinterlace; Performance/quality = Slowest; Audio compression
MPEG Layer 3 128 kbits/sec, 48.000 Hz stereo-16kKB/s. ...
Procesarea a durat aproape 4 ore (3:50) si a rezultat un fisier de aprox 685 MB adica atat cat sa intre pe un CD. Pentru al face compatibil SVCD am folosit TMPGenc. Plus 2.5 cu urmatoarele setari: VBR standard format; Video Constant quality 1250 kbits/sec, quality 100, max. bitrate 1350, min. bitrate 800; Motion search precision = High quality(slow); Full screen (keep aspect ratio). Procesarea a durat 3 ore asa ca dupa aprox. 8 ore am avut un fisier numai bun de scris cu NERO pe un SVCD ... si culmea e ca merge si pe calculator si pe un DVD Player la o calitate buna spre foarte buna.  Mai joacate si tu cu setarile la VirtualDub si TMPGenc pe o bucata mai mica pana cand esti multumit de calitate.

#3
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Odata m-am "jucat" si eu cu comprimarea semnalului DV, si nu am reusit sa "conving" DivX sa-mi scoata ceva ca lumea. Am incercat atunci cu WME (Windows Media Encoder) 9 beta parca, si cred ca am obtinut cele mai multumitoare rezultate. Pentru DivX iti recomand sa "muncesti" si sa faci 2 treceri, deci bitrate variabil, si ar trebui sa obtii o calitate mai buna in high motion, si o rata de compresie de asemeni mai buna.
Success

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Dabija cu ce PC a stat atit...nu de alta dar banuiesc ca ai un PC destul de rapid...am incercat ceva asemanator si timpul era dublu fata de tine...:(

#5
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
AIWAMAN ... P4 / 2,4Giga, Placa de baza ASUS P4B533, 512 RAM ,
HDD-80/7200 rotatii, placa grafica GeForce 4Ti 128 ...

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
la comprimare nu prea conetaza nimic altceva decat CPU...si utilizatorul daca stie sa faca treaba k lumea.
nu de alta, dar poti sta de 3 ori mai mult si sa iasa treaba de 2 ori mai slaba

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
OK deci cat mai potent calculatorul!

#8
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
dabija, si cu ce ai facut captura video de pe caseta pe hdd? ce program ai folosit, si ce setari? Thanks

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
cum aflu ce rezolutie are?

#10
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Deschide filmu cu BSplayer si ala iti spune ce rezolutie ai :)

#11
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
OK

#12
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
MuMiA  - Eu am facut captura si cu premiere 6 si cu 6.5 si cu Dvio ... rezolutie PAL standard.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate